Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ankara Antlaşması Vizesi Aldıktan Sonra...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Semra » Wed Feb 01, 2017 8:14 pm

@thunder

Eşim geçen hafta UK ye gitti... ilk gün başvuru yaptı Readingde... Yani Londra dışındaki şehirlerde 1 günde halledilebildiğini duymuştuk ama öyle olmadı... yeni bir uygulamaya geçilmiş... şu an bulunduğu adrese bir form gelmesini bekliyor... acil olduğunu belirttiği halde 1 haftayı geçti.... bir günder halletmenin mümkün olduğunu zannetmiyorum... ama en azından başvuru yapmış ve BRP leri almış olursunuz....
Semra

New postby lucky » Tue Feb 07, 2017 11:01 pm

Hull'a yakın bir kasabadayız. Ankara Antlaşması başvurumuz kabul edilene kadar bu kasabada akrabamızın yanında kaldık. Danışman aracılığıyla başvurmuştuk. 10 gün kadar önce onayımız geldi. (Yaklaşık 5,5 ay sonra) 10 gündür ev, dükkan arayışı, polis kaydı, banka vb. uğraşıyoruz.

BRP Kartları :
Kartlarımız danışmanımıza geldiğinden ailecek Londra’ya gidip kartlarımız ve Home Office onay mektubunu aldık.

Muhasebeci :
Londra’ya gitmeden önce çalışmayı düşündüğümüz muhasebeciyle kontak kurmuş ve randevulaşmıştık. Görüşme sonrası çalışmaya karar verdik.

Şirket açılışı :
İngiltere’den başvuruyu yaparken şirket açılışı zaten yapılmıştı.

Polis kaydı :
Kasabadaki polis merkezine eşimle randevusuz gittik. Bekleyen kimse yoktu. Ofiste bulunan iki kadın memur oldukça sıcak davrandılar. Ankara antlaşması hakkında bilgi almak için bir-iki yeri telefonla aradılar. Sonra verdikleri formları doldurduk. 34 pound ödeyip fotoğraflı kayıt sertifikasını aldık ve polis merkezinden ayrıldık. Bu işlemler yaklaşık 30-40 dk. kadar sürdü. 6 yaşındaki oğlumuz için kayıt gerekmedi. Kayıt için kullandıklarımız ;
1 fotograf
Pasaport
BRP Kartı
Home Office Letter
Kayıt formu (Polis merkezinde verildi.)
34 GBP nakit

Banka Hesabı :
İlk banka ziyaretini eşimle Lloyds Bank’a yaptık. PC üzerinden uzun bir form doldurma sonrasında (2 saatten fazla sürdü) her ikimize de personel hesabı açıldı. İnternet bankacılığını da açtırdık.

Ticari hesaptan ilk 18 ay herhangi bir ücret alınmadığını söylediler. Bu nedenle dükkanı tutup (hobby shop) fiş kesmeye hazır hale gelince ticari hesap açmamızı tavsiye ettiler. Kimlik ve adres kanıtı olarak olarak BRP kartlarımızı, Home Office mektuplarını, polis kaydını, Companies House yazılarını götürdük.

Hesap açılışından 2 gün sonra Lloyds Bank’tan arandık. Merkezden rastgele yapılan belge kontrolünde eşimin (dependant) belgelerinin kimlik ve adres kanıtı olarak yeterli görülmediğini, bu nedenle hesaba bloke konulduğunu söylediler. Bir utility bill veya provisional driving licence’ ın yeterli olacağını söylediler. https://www.gov.uk/apply-first-provisio ... ng-licence

Benim hesabımda bir sorun oluşmadı.Şansım yaver gitti diyelim :=)
lucky

New postby thunder » Wed Feb 08, 2017 11:32 am

Semra wrote:@thunder

Eşim geçen hafta UK ye gitti... ilk gün başvuru yaptı Readingde... Yani Londra dışındaki şehirlerde 1 günde halledilebildiğini duymuştuk ama öyle olmadı... yeni bir uygulamaya geçilmiş... şu an bulunduğu adrese bir form gelmesini bekliyor... acil olduğunu belirttiği halde 1 haftayı geçti.... bir günder halletmenin mümkün olduğunu zannetmiyorum... ama en azından başvuru yapmış ve BRP leri almış olursunuz....

Londra için dün gelen bilgiyi paylaşayım;
Police registration randevusuz, hatta öğleden sonra giderek yapılabiliyor şu sıralar,

sanırım dönemsel olarak yoğunluğa bağlı değişen bir durum. öğrencilerin kayıt yaptığı eylül, ekim ayları kalabalık oluyor sanırım.
thunder

New postby Semra » Sun Feb 12, 2017 7:51 am

@lucky @kizilcik

Başvurunuz sonuçlanmış çok sevindim:) Hayırlı olur umarım ...
Semra

New postby Semra » Sun Feb 12, 2017 7:54 am

@thunder

teşekkür ederim paylaşımınız için ama çok ilginçtir ki eşim 2 haftada halledebildi. bölgeye göre değişiyor mu acaba bu işler?
Yani sonuç olarak işimiz halloldu ama plan yapan arkadaşlara yardımcı olmak açısından bu konuda değişik uygulamalar olabileceğini gözönünde bulundurmalarını tavsiye ederim.
Tabii bunu kolayca halledebilecekleri bir yere başvurup sonra da adres değişikliği bildirmek de bir seçenek olabilir sanırım.
Semra

New postby lucky » Sun Feb 12, 2017 10:02 pm

@Semra
Teşekkürler. Oturum onayı sonrası epey iş var. Çarkları döndürüp uzatmaya hazırlanacağız.
lucky

New postby memory » Mon Feb 20, 2017 1:22 pm

National Insurance No

Selamlar, ben de başvurumu Londra'dan yaptım ve 5,5 ay sonra sonunda vizemi aldım. Şimdi şöyle bir ikilemdeyim: muhasebecim önce "bir an önce NIN almalısın" dedi, sonra, "NIN hemen vermiyorlarmış artık, bir business banka hesabı açtıktan (NIN olmadan açabilirsen) ve 5-6 ay düzgünce çalıştıktan, o hesabı işlettikten sonra NIN'a başvur" dedi.

Çoğunluk NIN bir an önce alınmalı yoksa sene sonunda uzatmada sıkıntı oluyor diyor. Sizce ne yapmalıyım? Bilgisi olan var mı? Şu an bodoslama NIN'a mı başvurayım yoksa beklemekte sakınca yok mu / zaten hemen alınamıyor mu?
memory

New postby memory » Mon Feb 20, 2017 1:36 pm

Birkaç işe yarar tecrübemi paylaşmak ve diğerlerine yardımcı olmak isterim. Önceki sorumdan ayrı bir post olarak yazmak istedim bunu.

Londra'da ev bulmak çok kolay, fakat çok hızlı olmanız gerekiyor. Ev ilanları genelde hemen available olarak çıkıyor, aylar öncesinden ayarlayamıyorsunuz. Beğendiğiniz evi hemen tutmanız gerekiyor, kapış kapış gidiyorlar birkaç gün içinde. En azından brexit referandumundan önce böyleydi.

Ben spareroom ve gumtree gibi sitelerden ev buldum birkaç kez, emlakçıyla ve masraflarla da hiç uğraşmadık, direk evsahibiyle muhatap olabilirsiniz. Emlakçı websitelerinden aramadan önce onlara bakmanızı tavsiye ederim. Bugüne kadar hiç 6 aylık vs peşin kira ödemem de gerekmedi. Öyle birşeye girişmeden önce iyice araştırma yapın bence.

Şu anki evimizi bir emlakçı aracılığıyla bulduk, 45£ gibi bir ücret aldılar reference check ve kontrat için. Gerisiyle evsahibi ilgileniyor, başka bir ödeme yapmıyoruz, emlakçıyla ilişkimiz bitti. Bir de kimi emlakçılar inanılmaz masraflar çıkartıyor, evden çıkış için, ev değiştirmeseniz de kontrat yenilemek için, vs, £100er gibi ücretler, bu gibi emlakçılardan da kaçının!

İngiltere'den yapılan başvurularda banka hesabı: Turist vizesi ile burdaysanız ve henüz vizeye başvurmadıysanız bazı bankalar en az önünüzde 6 aylık vize olmadan hesap açmıyor (Natwest) Barclays açıyor. Başka bankalar da vardır belki, ben deneye deneye Barclays'i buldum. Aynı şekilde Barclays NIN olmadan iş hesabı açmıyor. Natwest ve Santander'e baktım, NIN bahsi geçmiyor, gerekmeyebilir. Bankaların kişiye göre muamele yaptığını da duydum, bazen aynı durumdaki iki kişiden birine açıp diğerine açmadıkları olabiliyormuş.
Banka hesabı açmak zaman öldüren işlerden biriydi ne yazık ki. Umarım bu bilgiler birinin işine yarar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
memory

New postby scc » Mon Mar 06, 2017 8:27 pm

Merhaba arkadaşlar,

Çok şükür vizemi aldım, geldim Londradayım. BRP kartımı aldım polis kadımı da tamamladım. Ancak polis kaydındaki bir ifade kafama takıldı; "her yer değişikliğinde bize bilgi verin" tadında bir şey vardı. Şimdi ben bir oteldeyim, iki gün sonra buradan çıkacağın ve oradan sonrası artık yeni bir otel, air bnb, eş, dost vs. kim bilir neresi olacak ve haftalarca belki de bir oraya bir buraya savrulacağım. Şimdi her adres değişikliğinde gerçekten polise "yeni adresim şu" diye gitmem gerekiyor mu, yoksa ev tutuncaya kadar bekleyip "ev adresim ahan da bu" diye gitsem kâfi midir?
scc

New postby Emre » Mon Mar 06, 2017 10:01 pm

Iki gunde bir degistirdigin yerleri bence isletmeye gerek yok. Sonraki adimda en uzun nerede kalacaksan oranin adresini isletirsin. Atiyorum airbnb'den buldugun yerde 3 hafta kalacaksin orayi isletirsin. Kaldi ki adres degisikliginde 1 hafta icinde bilgi vermen gerekiyor. O yuzden ikiser gunluk yer degisikliklerini bildirmene gerek kalmaz.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby orduevi » Tue Mar 07, 2017 11:40 am

scc wrote:Merhaba arkadaşlar,

Çok şükür vizemi aldım, geldim Londradayım. BRP kartımı aldım polis kadımı da tamamladım. Ancak polis kaydındaki bir ifade kafama takıldı; "her yer değişikliğinde bize bilgi verin" tadında bir şey vardı. Şimdi ben bir oteldeyim, iki gün sonra buradan çıkacağın ve oradan sonrası artık yeni bir otel, air bnb, eş, dost vs. kim bilir neresi olacak ve haftalarca belki de bir oraya bir buraya savrulacağım. Şimdi her adres değişikliğinde gerçekten polise "yeni adresim şu" diye gitmem gerekiyor mu, yoksa ev tutuncaya kadar bekleyip "ev adresim ahan da bu" diye gitsem kâfi midir?

Bende ilk haftalarimda otelde kalmistim ve polis bana ayni seyi soylemisti. Bir sonraki adresimi degistirdigimde tekrar gidip guncelletmistim. Kural kuraldir. Vize uzatma basvurunda adamlara characteristics sebebiyle red bahanesi olmasin.
orduevi

New postby scc » Thu Mar 09, 2017 6:45 pm

Çok teşekkürler arkadaşlar, gittim yaptım.

Lokal poliste yapıyorsunuz kaydınızı, yani size en yakın polis istasyonunu posta kodunuza göre bulabilirsiniz. İlk kayıtta verdikleri kağıt ve pasaport yeterli. Toplamda 10 dk sürmüyor.
scc

New postby Semra » Wed Mar 15, 2017 8:58 pm

Merhaba arkadaşlar,

2 hafta oldu biz de geleli ve Readingde ev tuttuk... eşim bizden 1 ay önce gelip evi ayarlamıştı... geldiğimiz ilk hafta BRP lerimizi alıp Police registration yaptık... Reading de brexitten dolayı sistemi yeniliyorlarmış ve pasaportlarımıza mührü basıp sizi en yakın zamanda görüşme için çağırıcaz dediler... bu birkaç haftayı bulacak dediler....bekliyoruz bakalım...
Ancak hala hesap açamadık. Council bill de ismimiz yanlış yazılmış düzeltme issedik hala bekliyoruz... herşey ne kadar yavaş ilerliyor...

Ben gelir gelmez NINo ya başvurdum telefonla kağıtlarım geldi doldurup gönderdim ama eşim daha önce başvurduğu için kağıtları geldi bugün ancak görüşmeye çağırıyorlar... görüşme yapmış olan arkaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim... randevusu 2 gün sonra... orjinal belge getirin demişler... ama biz başvuru yaparken kullandığımız bütün belgeleri Türkiyede bıraktık.. bilgisayarda PRF halleri var.. sizce sıkıntı olur mu:..?
Ben henüz çalışmıyorum ama çalışmak istiyorum ve beni de görüşmeye çağırırlarsa ne sunacağım ki belge olarak..? 1-2 iş başvurusunda mı bulunayım..?
Semra

New postby scc » Wed Mar 22, 2017 1:12 am

Semra wrote:Merhaba arkadaşlar,

2 hafta oldu biz de geleli ve Readingde ev tuttuk... eşim bizden 1 ay önce gelip evi ayarlamıştı... geldiğimiz ilk hafta BRP lerimizi alıp Police registration yaptık... Reading de brexitten dolayı sistemi yeniliyorlarmış ve pasaportlarımıza mührü basıp sizi en yakın zamanda görüşme için çağırıcaz dediler... bu birkaç haftayı bulacak dediler....bekliyoruz bakalım...
Ancak hala hesap açamadık. Council bill de ismimiz yanlış yazılmış düzeltme issedik hala bekliyoruz... herşey ne kadar yavaş ilerliyor...

Ben gelir gelmez NINo ya başvurdum telefonla kağıtlarım geldi doldurup gönderdim ama eşim daha önce başvurduğu için kağıtları geldi bugün ancak görüşmeye çağırıyorlar... görüşme yapmış olan arkaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim... randevusu 2 gün sonra... orjinal belge getirin demişler... ama biz başvuru yaparken kullandığımız bütün belgeleri Türkiyede bıraktık.. bilgisayarda PRF halleri var.. sizce sıkıntı olur mu:..?
Ben henüz çalışmıyorum ama çalışmak istiyorum ve beni de görüşmeye çağırırlarsa ne sunacağım ki belge olarak..? 1-2 iş başvurusunda mı bulunayım..?

Ne gibi belgelerin orjinalerini istediler ki?
scc

New postby mgezici » Fri Mar 31, 2017 1:05 am

Merhaba arkadaşlar,

Çok şükür kendim, eşim ve iki çocuğum için ankara anlaşması vizemizi aldık :) bu foruma faydalı bilgileri için çok teşekkür ederim.
Benim yeni bazı sorularım olacak.

Çocuklarım çok küçük, birisi 1.5 diğeri 3.5 yaşındalar. Bu yüzden öncelikle kendim gidip, evi işi vs.. kendim kurup sonrasında herşeyden (iş sürekliliği de dahil ) emin olduktan sonra ailemi götürmeyi planlıyordum, bu yüzden kendi yolculuk tarihimi daha önceye alıp aileminkini ise kendiminkinden 3 ay sonraya istemiştim ( hatta daha fazla istedim fakat 3 aydan daha sonrasına vize talebi alınmıyormuş). Şimdi ise benim ingiltereye varış tarihimden yaklaşık 1-1.5 ay sonra gelecek şekilde vize vermişler aileme ve bu da bir ev/iş vs.. düzen kurup ayarlamak için kısa bir süre ,herşeyi ayarlayıp net olmak içinsanırım en az 3-4 aya ihtiyacım var gibi geliyor bana.

Sorularım ise şöyle
1 - ailemin BRP lerini, onları ingiltereye getirmeden kendim alabiliyor muyum ? (bu soru defalarca sorulmuş olabilir, tahminimce cevabı da hayır ama emin olmak istedim açıkçası)

2- Ailemi , sadece BRP leri teslim almak için geçici olarak getirip sonrasında tekrar geri türkiyeye bırakayım desem, BRP alma süreci ne kadar sürüyor ? sanırım şu brexit sonrası ve çıkış sürecinin başlamasında dolayı bazı kontroller isteniyormuş. Ailemi minimum ingilterede tutup BRP yi alıp tekrar geri götürmek için ne kadar zamana ihtiyacım vardır ? (bu iş ekstra masraf olacak bana biraz, minimum süre otelde kalma ve erken uçak rezervasyonu ile biraz masrafı azaltma hedefindeyim)

3- aileyi daha geç (3-4 ay sonra mesela) götürmek için başka ne yöntem önerirsiniz ?

bu konuda deneyimi veya fikri olan arkadaşlar, bi akıl verirseniz sevinirim.

teşekkürler.
mgezici

PreviousNext

Return to Hyde Park