Board index Alaturka Londra Hyde Park

Cocuklara okul

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Semra » Tue Nov 22, 2016 6:55 pm

@lucky

Bizim de iki oğlumuz var 10 ve 4 yaşında... okul meselesi çok takılıyor kafamıza... başvurumuz olumlu sonuçlanırsa şubatın ilk haftaları orda olmuş oluruz.... ama eğitim 17 ocata başlıyormuş okuduğumuz kadarıyla.. yani kayıt dönemini geçireceğimiz için hangi okul boşsa ona mı kayıt olması gerekecek çocukların yoksa genelde yer bulunuyor mu..? Tabii vizenin verileceğini varsayarsak...

Sizin çocuğunuz ilk haftalarını nasıl geçirdi, çok zor oldu mu acaba..?
Semra

New postby kizilcik » Tue Nov 22, 2016 10:43 pm

Semra wrote:@lucky

Bizim de iki oğlumuz var 10 ve 4 yaşında... okul meselesi çok takılıyor kafamıza... başvurumuz olumlu sonuçlanırsa şubatın ilk haftaları orda olmuş oluruz.... ama eğitim 17 ocata başlıyormuş okuduğumuz kadarıyla.. yani kayıt dönemini geçireceğimiz için hangi okul boşsa ona mı kayıt olması gerekecek çocukların yoksa genelde yer bulunuyor mu..? Tabii vizenin verileceğini varsayarsak...

Sizin çocuğunuz ilk haftalarını nasıl geçirdi, çok zor oldu mu acaba..?

Merhaba,

Okul konusundaki deneyimimizi paylaşayım. UK'de 4-18 yaş arasındaki hiçbir çocuğun 15 günden fazla okula gitmemesine izin verilmiyor. Yaşadığınız yerdeki Local Council' de ki 'school admissions team'e başvurup "in year school admission" formu dolduruyorsunuz. Onlar çocuğunuz için yürüme mesafesinde bir okul ayarlıyorlar. Okula sorunsuzca başlıyorsnuz. Sizden para, evrak vs vs istemiyorlar. Sadece forma alıyorsunuz.
İyi okullar dolu, talep çok fazla, sonradan kayıt yaptırmak isteyince hangi okulda boş yer varsa oraya alıyorlar. Bu da genellikle etraftaki en kötü okul oluyor. Ama buradaki en kötü okul bile, Türkiyedekilerle kıyas götürmeyecek derecede güzel.

Bizim oğlumuz 6,5 yaşında. Türkiye'deki okulunda Türkçe'yle eşit miktarda İngilizce öğrenmiş olduğu halde burada dil problemi yaşadı, hala yaşıyor. Okula çok isteksiz gidiyor, gönlünü hoş tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. 4 yaşındaki çocuğunuz için işler daha kolay olur sanıyorum, onun yaşıtları zaten birşey bilmiyor olacak, hep birlikte öğrenecekler. 10 yaşında olana ne kadar İngilizce öğretirseniz o kadar faydalı olacaktır.

( bu arada christmas tatili sonrası okullar 2 ocakta açılıyor)
gov.uk sitesinde konuyla ilgili merak ettiklerinizi görebilirsiniz.
kizilcik

New postby Semra » Sun Nov 27, 2016 7:44 pm

Sizin çocuğun kaçta okulu saat kaçta başlayıp kaçta bitiyor acaba...? Değişiyordur belki okullara göre ama çok erken başlıyor mu merak ettim... öğle ara veriliyor mu..? Yemek olayı açısından merak ettim... benim ufaklığın yemek olayı gerçekten büyük problem burda bile çok zorken orda düşünemiyorum... bir sürü şey var düşünecek... daha sonucumuz bile belli değil... ama düşünmeden de edemiyorum...
Semra

New postby lucky » Wed Nov 30, 2016 12:44 am

Semra Hanım, oğlumuzun okul saati 08:45 - 15:15 arası. Okulana göre dersler 15 dk. geç ya da erken başlayabiliyor.
Last edited by lucky on Fri Dec 23, 2016 10:45 pm, edited 1 time in total.
lucky

New postby kizilcik » Fri Dec 02, 2016 6:06 pm

Semra wrote:Sizin çocuğun kaçta okulu saat kaçta başlayıp kaçta bitiyor acaba...? Değişiyordur belki okullara göre ama çok erken başlıyor mu merak ettim... öğle ara veriliyor mu..? Yemek olayı açısından merak ettim... benim ufaklığın yemek olayı gerçekten büyük problem burda bile çok zorken orda düşünemiyorum... bir sürü şey var düşünecek... daha sonucumuz bile belli değil... ama düşünmeden de edemiyorum...

Semra Hanım Merhaba,

Okullarda genelikle yemek çıkıyor. Bizim oğlumuzun gittiği okul hiç de parlak bir okul değil ama, sabahları terayağlı kızarmış ekmek, bir kaç çeşit cornflakesden oluşan bir kahvaltı veriyorlar. Tenefüste acıkırlarsa 25 pence karşılığı sağlıklı bir atıştırmalık alabiliyor.

Öğlen 4 çeşit yemek oluyor. Bu 4 çeşitten birini oğlumuz kendisi seçiyor. Öğleden sonra da meyva veriyorlar. Öğlen yemeği 7 yaşına kadar olan çocuklar için ücretsiz. Daha büyük çocuklar için günlük 2 pound. Ancak bir nedenle sosyal yardıma ihtiyaç duyan herkese yine ücretsiz veriliyor.Yani aslında okuldaki yemekler çok besleyici, güvenli ve yeterli. Öyleki bir çok ailenin çocukları ayrıca beslemekle uğraşmadığını düşünüyorum.( Et olarak balık, tavuk, sığır eti yanı sıra domuz içeren şeyler de veriyorlar ama 4 mönüden tek biri etli. Onu seçmeyebilirsiniz. Size kalmış.)
Çocuğunuz okul yemeklerini yemek istemezse evden paket yapabiliyorsunuz. Öyle yapan aileler de var.

Sevgiler,
kizilcik

New postby hokuspokus » Mon Dec 19, 2016 12:42 pm

Okul konusu iş bulmaktan daha önemli.
Kızım burada liseye başlayacak seneye. Vize çıkmazsa diye TEOG çalışmalarımız da devam ediyor.
Oraya geldiğimizde durumu ne olur, kaçıncı sınıfa devam edecek, bizim anlayışımızda lise seviyesi olmayacak 14 yaşında olduğu için gibi sorularımız var.
Bilgili arkadaşlarımız cevaplayabilirse sevinirim.
hokuspokus

New postby Semra » Mon Dec 19, 2016 4:27 pm

lucky wrote:Semra Hanım, oğlumuzun okul saati (kızılcık eşim olur) 08:45 - 15:15 arası. Okulana göre dersler 15 dk. geç ya da erken başlayabiliyor.

Kusura bakmayın yeni farkettim cevabınızı.... sağolun çok aydınlatıcı oldu..

@lucky

Tam da kafamdaki soruların yanıtları olmuş...teşekkür ederim.... biz de vizemizi aldık bugün nihayet, bundan sonrası için bir sürü soru işareti uçuşmaya başladı şimdiden..:))
Semra

New postby kizilcik » Tue Dec 20, 2016 11:57 pm

hokuspokus wrote:Okul konusu iş bulmaktan daha önemli.
Kızım burada liseye başlayacak seneye. Vize çıkmazsa diye TEOG çalışmalarımız da devam ediyor.
Oraya geldiğimizde durumu ne olur, kaçıncı sınıfa devam edecek, bizim anlayışımızda lise seviyesi olmayacak 14 yaşında olduğu için gibi sorularımız var.
Bilgili arkadaşlarımız cevaplayabilirse sevinirim.

Kızınızın zorunlu eğitim çağında, evinize yakın bir okula kabul edilmesi güç olmayacaktır. Burada okul konusu Türkiyede'ki gibi sorunlu değil. Benim naçizane tek önerim, çok iyi İngilizce öğrenmesi olur. İngiliz aksanı için bol bol İngiliz tv kanalları izlenebilir.
kizilcik

New postby mahmutsak » Wed Dec 21, 2016 12:16 am

hep eksik ve yanlis bilgiler. burada outstanding okula gitmek zor , genelikle oversubscribed durumda ve yakinindaki evler pahalidir.

bilmeden atiyorsunuz ve insanlari yaniltiyorsunuz.
mahmutsak

New postby mahmutsak » Wed Dec 21, 2016 12:20 am

birde ingilizce aksan sadece tv izlemekle olsaydi herkes internet ingiliz kanalarini izler , youtube dan ingiliz aksanini kapardi.

gercekten yazik

12 yasindan kucukler dil olayini 6-8 ayda cozerler, sonrasi biraz daha zor

bu arada ingilterede 56 cesit aksan var. bu nedenle aksana cok takilaymayin. anlasalilabilir ve akici konusmaya bakin.
mahmutsak

New postby hokuspokus » Wed Dec 21, 2016 9:15 am

Cevabınız için teşekkürler. Burada zaten özel okula gidiyor. Akademik başarısı da iyi. Önceki yıl yaz tatilinde 6 hafta Amerika'da kaldı. Daha öncesinde de bizimle Londra'ya gelirdi ve dil sıkıntısı yaşamazdı. Açıkcası ingilizceye adaptasyonunun bizden daha kolay olacağını düşünüyorum.
Burada kalması durumunda seneye liseye başlayacak ve üniversite başvurusu için 4 yılı kalmış olacak. Orada bu süre nedir?
Eğitim konusu çok kafamızı karıştırdı açıkcası. Evine yakın okula gitmesi en kolay secenek elbette. O okuldan memnun olunmaması durumunda diğer bir okula geçiş zor mu?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
hokuspokus

New postby Semra » Wed Dec 21, 2016 7:49 pm

@mahmutsak

Rightmove dan bakıp beğendiğimiz evler oluyor tutabilir miyiz bilemiyorum tabii.... schoolketcherdan baktığımda bu evlerin 1 mile çevresindeki okulların hepsi 2(good) görünüyor... buna rağmen yine de daha uzak mesafedeki oversubscride okullara kayıt olma ihtimalimiz olduğunu mu söylüyorsunuz. .. derdim daha çok, uzak mesafedeki okullara verilebilme ihtimali aslında....
Reading'e yerleşmeyi düşünüyoruz ve baktığımda okulların çoğu 2 (good) görünüyor....
Semra

New postby mahmutsak » Wed Dec 21, 2016 9:35 pm

eger admission are icindeyse tabiki verebilirsiniz.
mahmutsak

New postby kizilcik » Wed Dec 21, 2016 9:59 pm

hokuspokus wrote:Cevabınız için teşekkürler. Burada zaten özel okula gidiyor. Akademik başarısı da iyi. Önceki yıl yaz tatilinde 6 hafta Amerika'da kaldı. Daha öncesinde de bizimle Londra'ya gelirdi ve dil sıkıntısı yaşamazdı. Açıkcası ingilizceye adaptasyonunun bizden daha kolay olacağını düşünüyorum.
Burada kalması durumunda seneye liseye başlayacak ve üniversite başvurusu için 4 yılı kalmış olacak. Orada bu süre nedir?
Eğitim konusu çok kafamızı karıştırdı açıkcası. Evine yakın okula gitmesi en kolay secenek elbette. O okuldan memnun olunmaması durumunda diğer bir okula geçiş zor mu?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, 14 yaşındaki öğrenciler secondary schoola gidiyor. (başka seçenekler de var ama kızınızın üniversiteye gitmek istediğini düşünerek yazıyorum) 16-18 yaş arasında college gidiyorlar. arada bir "gap year" da olabiliyor. Üniversiteye 18 yaşında başlanabiliyor ama o zamana kadar A leveller yapması gerekiyor. Ünversiyete gitmek istediği bölüme göre A levellerinde alacağı puanlara göre üniversite seçebiliyorlar. Yani A levellerındaki puanlar düşükse en ünlü üniversitelere giremiyorlar.
İnanın Türkiye'de olduğundan çok daha kolay.( Bir kuzenim college öğretmeni,bir kuzenim de ilkokul öğretmeni. ) Geçen gün BBC de bir program izledim,konu "neden gençler üniversitelere gitmek istemiyor?" rahat olun. Akademik başarısı da iyiyse en güzel a levellerını yapıp istediği yere girer.
kizilcik

New postby kizilcik » Wed Dec 21, 2016 10:04 pm

Semra wrote:@mahmutsak

Rightmove dan bakıp beğendiğimiz evler oluyor tutabilir miyiz bilemiyorum tabii.... schoolketcherdan baktığımda bu evlerin 1 mile çevresindeki okulların hepsi 2(good) görünüyor... buna rağmen yine de daha uzak mesafedeki oversubscride okullara kayıt olma ihtimalimiz olduğunu mu söylüyorsunuz. .. derdim daha çok, uzak mesafedeki okullara verilebilme ihtimali aslında....
Reading'e yerleşmeyi düşünüyoruz ve baktığımda okulların çoğu 2 (good) görünüyor....

Semra Hanım çocukların yaşlarına göre belli uzaklık içinde bir okula almak zorundalar. Örneğin bizim oğlumuz 6.5 yaşında, evine en fazla 2 km uzaklıkta bir okula gönderebilirler daha uzağına gönderemezler. İlkokul öğretmeni olan kuzenim ofsted reportlara çok fazla takılmayın, okullar genel olarak oldukça iyi diyor.
kizilcik

Next

Return to Hyde Park