Board index Alaturka Londra Hyde Park

Britanya'da araba almak, satmak, kullanmak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby rambo » Tue Apr 24, 2012 12:15 pm

yok malesef ama klasik alman :)

Aranizda Car inspection yaptiran oldumu, ikinci el oto alirken? AA Car Mechanical inspection yaptirtmayi dusunuyorum, km si cok oldugu icin.
rambo
ROBERT PLANT

New postby rambo » Tue Aug 14, 2012 11:31 am

Sigorta isi cok tuzluya patladi.

Birkac ay once provisional license ile aldigim arabayi makul bir fiyata insurance ettirmistim. U.K. driver license'a hak kazandigim anda insurance fiyati neredeyse 2 katina cikiyor, ayni sirket ile. Comparison websitelerinde birkac tur attim, benzeri quote lar var asagi yukari, cok ucuz bir secenek bulamadim.

Benzeri tecrubeyi yasayan varmi aranizda?
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Aug 14, 2012 7:02 pm

Belki ilk aldiginda sana 'gel gel' fiyati vermislerdir. Baska sirketler ne istiyor?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Tue Aug 14, 2012 7:58 pm

Suanki Insurance Asda :)

Provisional License : x
U.K. Ful license olunca: 2x

diger sirketler ucmus vaziyette, 5-6-7x kadar gitmekte..

beatthatquote.com da arama yaptirinca biraz once, ayni detaylar ile, u.k. ful license'a X fiyat veren var, (Admiral). Bir sene dolmadan degistirmek durumunda kalicam eger Asda Fiyati iki katina cikarirsa.

Internetten biraz arastirdimda, normalmis, Provisional license icin insurance lar genelde cok dusuk, surucu nasi olsa arabayi yaninda supervise eden biri olmadan kullanamadigi icin + Motorway yasagi var.
rambo
ROBERT PLANT

New postby ilkerse » Wed Aug 15, 2012 7:44 pm

Ben International License seçeneği ile InsureTheBox üzerinden sigortamı yaptım. Aracım Insurance grup 1, ilk kez yaptırdım ve 640 GBP fiyat çıktı. En yakın teklif 900-950 bandındaydı. Tabi bu fiyat yıllık 6000 mil için geçerli. Çok mil yapmayanlara şiddetle önerilir.
ilkerse

New postby rambo » Wed Aug 15, 2012 10:43 pm

Insurethebox Online quote yaptim ama cevap cikmadi, yarin bi ara arayip telefonda sorucam cok uygun gozukuyo fiyatlari.
rambo
ROBERT PLANT

New postby deep » Mon Nov 12, 2012 11:28 pm

Pratik sinavi tek seferde gecmenin hakli gururuyla kendimi 170 ps'lik bir oyuncakla odullendirmis bulunuyorum :)

Haftalar suren arastirmalarim sonucu elde ettigim kisisel tecrubelerimi ozetleyeyim*

A. Insurance

1- Iki tip "insurance group" var, eski ve yeni. Yenisi 1 ile 50 arasinda (Grup 1'den Grup 50'ye kadar).

2- Grup arttikca fiyati artmasina ragmen gruplar arasinda dogrudan bir aritmetik yok. Grup 1 "x" pound ise Grup 5 su kadar fiyattir seklinde bir yaklasim pek dogru degil.

3- 1.6 motor C sinifi standart bir araba (Focus vs) 12-16 arasi gruplarda. Tabii donanima, motora vs gore degisiyor, bir anda firlayabilir.

4- Insurance fiyati cikarilirken pek cok kriter var malum. Ancak en onemli parametrelerden biri risk analizi. BMW Z4 sahipleri cok kaza yapiyor diye siz de bu arabayi alirsaniz cok insurance oduyorsunuz. "Ben yavas giderim" olmuyor yani. Onun disinda arabada immobiliser olmasindan gece nereye park edeceginize kadar pek cok kritere gore bir fiyat cikiyor.

5- Pek cok site denedim, en ise yarari confused.com gorunuyor. En iyi fiyatlari da o cikariyor.

6- 24E grubunda bir arac icin yillik £1250 quote aldim. Confused.com'dan arastirinca cikan Admiral denen sirket. Sifir "no claim bonus" ve ehliyetini 5 gun once almis biri olarak normal geldi bana. 1 yillik sonra £1000'a dusunuyor. 5 yil sonra £300'lara dusuyor. Ornek olmasi icin yaziyorum ayni parametrelerle Barclays'tan quote istedigimde aldigim fiyat £4400.

7- Her zaman en ucuz insurance'u secmelisiniz diye bir sey yok. Excess denen olaya dikkat etmek gerekiyor, ucuz diye bir sirketi seciyorsunuz ancak bir kaza oldugunda 'claim' yapmak icin £3000 isteyebiliyorlar. Bir ise yaramiyor tabi o zaman insurance. Buna dikkat etmek lazim.

8- Arabayi satin aldiginizda 7 gun icin bedava insurance yapan firmalar var. Onlardan alabilirseniz alin, hic degilse arabayi eve kadar getirebilirsiniz. Insurance olmadan kontagi cevirmeyi dusunmeyin bile.

B. Arac satin alma ve Cargiant

1- Turkiye'de sahibinden.com iyi is yapiyor, burda ise trafigi en yuksek site sanirim autotrader.co.uk. Ayrica Turkiye'deki araba pazari mantigi burda cargiant denen firmada var. Bildiginiz araba pazari, cok cok buyuk bir yer degil ama baya arabalari var, gidip bakiyorsunuz. Test surusu de sagliyorlar. Gerekirse finans da sagliyorlar. Cargiant hakkinda baya olumsuz yorum okumustum ama benim deneyimim gayet guzel oldu.

2- Cargiant fiyatlari piyasanin biraz uzerinde gibi. Ancak verdikleri hizmete degiyor diye dusunuyorum..

3- Turkiye'de sirket arabasi satin almazsiniz normalde, burda tam tersi. Denk gelirseniz aklinizda olsun.

C. Surucu dersleri ve ehliyet

1- Sizi bilmiyorum ama benim ehliyeti 4 seferde aldigi icin ovunen arkadaslarim var. Bence bu durum fazla abartilmis durumda. Biraz dikkatli ve ozenli birinin tek seferde gecememesi icin bir sebep goremiyorum.

2- Pratik sinavdan once ders almak onemli. 5 saat de olsa alin, durumunuzu gorun. The AA'den 5 saat ders aldim ben, gayet memnun kaldim. Roundabout'lar sunlar bunlar bir suru kural var sinava girmeden bilinmesi gereken. Guney Londra tarafindakiler icin tavsiye edebilecegim bir instructor var.

3- Sinava girmeden once 20 metreden plakalari okuyabilmeniz gerekiyor. Okuyamiyorsaniz benim gibi 30 dk onceden gidip sokaktaki plakalari ezberlemeniz gerekebilir :)

4- Pratik sinav randevusu bir ay sonraya veriliyor genelde sanirim, ona gore dersleri ayarlayabilirsiniz.

------------------------------------------------
* Disclaimer: Kisisel tecrubelerimdir, baska sartlara gore baska sonuclar verebilir :)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Tue Nov 13, 2012 3:33 pm

3- Sinava girmeden once 20 metreden plakalari okuyabilmeniz gerekiyor. Okuyamiyorsaniz benim gibi 30 dk onceden gidip sokaktaki plakalari ezberlemeniz gerekebilir :)

Sizce gözleriniz iyi görmediği halde araç kullanırken gözlük veya lens takmamanız, kendinizle birlikte başka insanları da tehlikeye atmanız, üstelilk bir de aynısını herkese tavsiye etmeniz doğru mu?
386-DX
ROBERT PLANT

New postby deep » Tue Nov 13, 2012 7:14 pm

Duzeltiyorum:

3- Sinava girmeden once 20 metreden plakalari okuyabilmeniz gerekiyor. Okuyamiyorsaniz gozluk ve lenslerinizi taktiginizdan emin olun. Yine goremiyorsaniz doktora gidin. O sekilde arac kullanip kimsenin hayatini tehlikeye atmayin.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Nov 13, 2012 10:59 pm

Ha ha ha...Bay Yanlis ve Dogru Ahmet 2012 edition.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Wed Nov 14, 2012 11:50 pm

Eger no claim bonus kaybetmessem, onumuzdeki sene Bell from Admiral yaptirmayi dusunuyorum. Inanilmaz ucuz (neredeyse suanki sigortamdan yuzde 60 daha ucuz) bir quote cikardilar bana.

Aranizda kullanan varmi bu akilli kutuyu?

http://www.bell.co.uk/
rambo
ROBERT PLANT

New postby deep » Sat Nov 17, 2012 7:43 pm

Fikir benim cok hosuma gitmedigi icin bakmadim ama en ucuzu o cikiyor evet.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Tue Jul 09, 2013 4:18 pm

Ehliyetler cipli olacakmis, Avrupa-Amerika'daki gibi belli periyodlarla yenilenmek zorunda olacakmis.

Bu bizim burada Turk ehliyeti ile arac kullanmamiza olanak saglar mi arastiran oldu mu hic?
skywalker

New postby hcho » Tue Jul 09, 2013 6:21 pm

Ehliyet denkliginin ustundeki cipten cok verilis standardi ile alakasi var. Olmaz o is.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby cazkedisi » Fri Mar 13, 2015 12:12 pm

[quote="deep"]

2- Pratik sinavdan once ders almak onemli. 5 saat de olsa alin, durumunuzu gorun. The AA'den 5 saat ders aldim ben, gayet memnun kaldim. Roundabout'lar sunlar bunlar bir suru kural var sinava girmeden bilinmesi gereken. Guney Londra tarafindakiler icin tavsiye edebilecegim bir instructor var.

@deep

Güney Londra için tavsiye edeceğin instructor'ın bilgilerini alabilir miyim?
cazkedisi
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park