Board index Alaturka Londra Hyde Park

Britanya'da araba almak, satmak, kullanmak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Wed Sep 17, 2008 8:10 am

@haphazard
CCTV'den bir sey cikmaz, cok buyuk bir hadise olmadigi surece baktirmiyorlar bile.

@diyab
Ben arabayi ise gidip gelirken kullaniyorum, senin sitede gunlugne 40 kagit diyor ki, o kadar parayi verecek olduktan sonra 6 ay da bir yeni araba alip eskisini de cope atabilirim :)
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Wed Sep 17, 2008 9:17 am

@hcho
Memnun dedigim elemanlar arabayi arasira ihtiyac oldugu zaman kullanan tiplerdi. Sana uymaz yane.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Nov 06, 2008 10:50 am

Anladigim kadar ile bu ulkede, hele ki Londrada isenize, araba almak problem degil ama sonrasi problem gibi..

Ilk karsilasilacak olay vergilendirme; aldiginiz araba 2001 oncesi kayit edilmis ise motoron buyuklugune sonrasinda ise saldigi CO2 miktarina gore vergi oduyorsunuz.

Daha sonra sigorta. Sigortasiz araba kullanmanin cezasi £2000 kadar. Gerci 1.6 bir arabaya Turk ehliyeti ile sigorta yaptirmaya calisirsaniz vericeginiz miktarda bu kadar tutucaktir. Her araba, insurance yapan sirketlerin kurdugu bir ortak platform uzerinden gruplandirilmaktadir. Birinci grupta ki arabalar en sorunsuz arabalardir. Hangi arabanin hangi modelinin hangi grupta oldugunu ogrenmek icin http://www.parkers.co.uk/insurance adresine bakabilirsiniz. Ayrica insurance fiyati oturdugunuz yerden, yasinizdan, cinsiyetinizden, bu ulkede ne kadar buludugunuza kadar degisen parametrelerle isliyor. Herhangi bir karsilastirma sitesine girdiginizde size sorulan sorulardan anliyicaksiniz. Insurance alirken bir miktar depozit (2 aylik taksit tutarinin ustunde) aliyorlar. Daha sonra aylik aylik oduyorsunuz.

Insurance derdide bitince geldik arabayi parketmeye. Londra disinda ki arakadaslar bu konudan pek muzdarip degildir muhtemelen. Fakat Londra icindeyseniz, evinizin onune arabanizi parketmek icin "resident parking permit" almak durumundasiniz. Bu da belediyeden belediyeye degisiklik gostermektedir. Oncelikle o adreste oturdugunuzu ve arabanin o adrese kayitli oldugunu gostermeniz lazim. Bunun icin genelde istenen belgeler, utility bill ve arabanin kayit dokumani. Ama bazi belediyeler (mesela; Islington) bu konuda cok hassaslar ve bank statement yada provisional licence dahi kabul etmiyorlar.

Son ve en onemlisi olarak, evde ki hesap kesinlikle carsiya uymuyor! Buna gore planlari yapip iyice arastirip araba almakta fayda var.
haphazard
ROGER WATERS

New postby babutine » Sun Nov 23, 2008 11:41 am

evet sanirim benim icin de britanya'da araba alma vakti geldi. bisiklet de bir yere kadar, bacakta kan donunca ne yazik ki tekerler de donmuyor :)

fakat bu insurance olayi cok kafa karistirici, turk ehliyeti ile daha cok odedigimizi duydum ama buranin ehliyetini alinca da yeni sofor durumumdan dolayi sigortamin yine cok da dusuk olmayacagini iddia etti bir arkadas. cok mantikli.. ancak tum sirketler turk ehliyetine sigorta yapmiyormus. var midir sizin bildiginiz bir sigorta sirketi?

tesekkurler
babutine

New postby haphazard » Sun Nov 23, 2008 1:33 pm

babutine,

maalesef doğru. yeni alınmış bir UK ehliyeti ile 4 5 senelik Türk ehliyetinin sana masrafı aynı olucaktır. Tabii aldığın arabaya görede masraf değişir. Genelde bir çok şirket sadece full UK license'ına hatta, 3 seneden fazla burada yaşamış olanlara yapıyor. Ben Türk ehliytim ile QuinnDirect adlı firmadan sadece third partyö fire & theft olarak yaptırdım. Sende bunu deniyebilirsin. gocompare'e üye olup trickleri öğrenebilirsin.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Nov 24, 2008 10:35 am

Turk ehliyetiyle daha ucuz (bana £1000 cikti) oluyor sigorta. Ama "no claim bonus" diye bir sey olmuyor. Excess de cok yuksek cikar ilk senelerde. Tabi yasa vb seylere gore degisir fiyatlar.
UK ehliyeti alip ilk sene 1200 pound vermek en mantikli cozum.
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Nov 24, 2008 10:43 am

Genelde yeni alinmis bir UK ehliyeti ile Turk ehliyeti arasinda pek fark olmuyor. En nihayetinde sen burada ilk defa araba kullanicagin icin bakis acisi ayni oluyor. Tabii bununla birlikte, nerede oturdugun, kac yasinda oldugun, arabani hangi amacla kullandigin, gece nerede kaldigi gibi bir suru ayrintiya gore policenin fiyati degisiyor.

Ve ayrica -eger yanilmiyorsam- "no calim bonus" hakkina sahip olabiliyorsun Turk ehliyeti ile de. Bir danisman bana Turkiyede sigortan varsa ve hic kaza yapmadiysan bunun bile "no cliam bonus" olarak sayabiliriz dedi. Adama "simdi nereden ugrasipta bulucam onlari?" dedigimde, "Hindistandan alip getiriyorlar, Turkiyede mi bulamiyicaksin demisti". Eh haliyle burada yaptirdigin police ile de bunu rahat rahat kazanirsin gibi.

Benim turk ehliyeti ile yaptirdigim sigorta 1 sene sonra sona erdiginde, hic bir kazaya karirmamissam, ayni arabaya full UK ehliyeti ile (6-11 ay arasinda sahip oldugumu varsayiyorum) %42 daha az bir fiyat cikartiyor.

Buradan benim cikardigim sonuc; ilk basta yeni bir UK ehliyeti ile full UK ehliyeti arasinda pek bir fark olmadigi. Eger full UK ehliyetini alip 1 sene sonra bir policeye girerseniz belki indirim olur ama "no claim bonus" unuz olmadigi icin cokta birsey degismez gibi.
haphazard
ROGER WATERS

New postby MmarlonN » Mon Nov 24, 2008 12:53 pm

no claim bonus için elinde örnek olan var mı?
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby baris » Mon Nov 24, 2008 2:32 pm

haphazard: niye bastan soylemiyorsun, ben buraya gelmeden turkiyedeki kazasizligi bozmustum. hem de 6 sene..
tuh ki ne tuh o zaman..
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Nov 24, 2008 4:42 pm

valla baris bende yeni ogrendim :) gecmis olsun ne diyelim..
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Nov 24, 2008 5:21 pm

Motor kazasizligi araba kazasizligina sayiliyor mu? Bilen var mi bunu?
baris
ROGER WATERS

New postby abbulu » Mon Nov 24, 2008 5:36 pm

@baris

Bilmiyorum ama sanmiyorum. Arac ve ehliyet tipi farkli "muhtemelen" sayilmiyordur.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Nov 26, 2008 10:12 am

Abiler(ve ablalar) bu Türkiye'deki hasarsızlık hikayesi bana feci şekilde eski yatağınızı getirin 100 milyona sayalım yeni yatak verelim meselesini hatırlattı. Genelde bu tür kampanyalar gel gel yapmak amaçlıdır ve siz eski yatağınız götürmeseniz de o indirimi alırsınız.

Şimdi Türkiye'de ki sigorta sistemi ile buradaki bir mi ki? Bu abiler kasko şirketini mi kovalayacak, trafik sigortasını mı? Bizim sigorta şirketleri ile bunların arasında bir bilgi akış kanalı var mı ki? Yani atıyorum Anadolu Sigorta sizin bilgilerinizi buradaki şirketlere geçmek zorunda mı? Uğraşır mı bununla?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Wed Nov 26, 2008 10:46 am

Ben TR de iken sigorta sektorunde calismistim. TR de sigorta sirketlerinin ortak bir veri bankasi var ve oradan herseyi sorgulayabiliyorlar.

Tum sigorta sirketleri ayrica risk paylasimi (reinsurance) da yaptigi icin bir sekilde yurt disinda bir veya birden fazla ortagi oluyor. Dolayisiyla sigorta sirketlerinin kendi risklerini azaltmak adina ellerindeki bilgileri diger tum sirketler paylastigini soyleyebilirim. TR deki verileri sorgulamalarinin cok zor olmadigini eklemek isterim.

Ayrica sigorta sektoru bankcilik sektorune genelde paralel giden bir sektor. Buraki sigorta sistemi nedir, nasildir bilemiyorum ama TR de ki gayet iyiydi. Ama burayi bilmedigim icin karsilastirma yapamayacagim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Jan 23, 2009 9:50 am

Gecen gun sigortayi yeniledim. Normalde odenen primin dusmesi lazim, bizim sigorta sirketi yukseltmis. Kaza yapmadim, ceza yemedim, kosullarimda herhangi bir degisiklik yok...

Confused.com'a ve comparthemarket.com'a baktim, confused Swiftcover'da bayagi ucuz bir fiyat verdi. Swiftcover'in sitesine gireyim bir de oradan direk teklif alayim dedim, %10 daha yuksek fiyat verdi. Confused.com'dan aldim, simdi gecen sene odedigim yarisini oduyorum. Gerci bunda comprehensive'den third party+theft+fire'a gecmemin etkisi de buyuk ama olsun.

Ez cumle, sigorta piyasasi "kor tuttugunu becerir" piyasasiymis ben bunu gordum. Ayni kosullar icin biri digerinin 3 kati iki fiyat olur mu ulen?
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park