Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby degmesinyagliboya » Sat Aug 12, 2017 11:34 am

Ben basvuru yaparken son 6 aylik dokumu cikartmistim, alirken itiraz etmemisti TLS contact :)

hasanburakbulut wrote:@hakankaya2020 teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

Başvuruda istedikleri hesap dökümü ne kadar zamanlık peki 3 ay, 6 ay ya da 1 sene mi acaba ?
degmesinyagliboya

New postby Brooks Was Here » Sat Aug 12, 2017 11:35 am

Hakan merhaba. Evram teslim ederken "şunu fotokopisi olsun, şunun aslı olsun" gibi şeyler söyleniyor mu? Mesela ıslak imzalı referan mektupları var. Evrakların asıllarını mı fotokopilerini mi vereceğiz?

hakankaya2020 wrote:@indigo
Ben A4 boyutundaki evrakların üzerine daha küçük kağıtlara açıklamalar ekleyerek üst kısımlarına zımbaladım. Çünkü arkasına eklediğinizde bakmayabiliyor, o nedenle daha küçük bir kağıdı üstüne zımbaladığımda daha kolay inceleyebileceğini düşündüm.
Ayrıca, evraklarda önemli yerleri fosforlu kalemle çizdim, ve bazılarına da yanına el yazısı ile çok kısa açıklamalar yaptım.
Teslim alırken sorun çıkarmadılar. Sonuca faydası olur mu bilinmez, :D

Özellikle evrak teslim ederken, oluşturduğunuz evrak listesini dağıtıyorlar.
Ama evraklarımın sırasının değişmesini istemiyorum diye beyan ettiğinizde, bir kopyasını size verdikleri ve diğerini evraklarının üzerine ekledikleri forma "başvuru sahibi evrak sırasının değiştirilmesini istememişitir" diye not düşerek kabul ediyorlar.
Brooks Was Here

New postby degmesinyagliboya » Sat Aug 12, 2017 11:37 am

Bunu yapamiyorsunuz malesef :) Ben de ayni sekilde Kibris'tan basvurmayi dusunmustum akillilik edip ama basvuruyu yaptiginiz ofisin bulundugu ulkenin ya vatandasi ya da oturma iznine sahip kimsesi olmaniz gerekiyor.

Brooks Was Here wrote:Arkadaşlar sorum şu şekilde.

Başvurumu Ankara'da yapacağım ama mesela başka bir ülkeye turist olarak gidip oradan başvuru yapabilir miyim konsolosluğa?

Mesela Gürcistan, Sırbistan, mesela Şengen ülkeleri...vs

Oradaki konsolosluklarda başvuran yoktur, varsa da nadirdir. Böyle bir şey mümkün mü?

Sorumu şundan sordum, süreci hızlandırmak adına. Belli ki tr'de baya bir yığılma var
degmesinyagliboya

New postby Brooks Was Here » Sat Aug 12, 2017 11:45 am

PAzartesi öğleden sonra Ankara başvurum var.
Son kafama takılan soruları sorayım

- Bana hibe edilecek para pazartesi hesabıma yatacak. Yani aynı gün hesap dökümünü alıp başvuracağım, bu sorun olur mu sizce?

-2 Fotoğraf bazı yerlerde pasaport ebadında diyor bazı yerlerde vesikalık diyor. Hangisini teslim etmem gerekiyor?

-Evrakların hangilerinin asıllarını hangilerinin fotokopilerini istiyorlar? bu soruya bir türlü yanıt bulamadım

-Hesap dökümünde 1800 dolar kadar bir para transferi var maaş haricinde, bunun kaynağını açıklamak gerekir mi?

-Sgk hizmet dökümleri sizce gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler, heyecanlı bir dönem başlıyor
Brooks Was Here

New postby rathald » Sat Aug 12, 2017 12:05 pm

Mercan wrote:@rathald
Merhaba,
Hangi danışman ile çalıştınız acaba? Teşekkürler,

engvisa'dan Lüfi bey ile çalıştık
rathald

New postby rathald » Sat Aug 12, 2017 12:16 pm

Brooks Was Here wrote:PAzartesi öğleden sonra Ankara başvurum var.

- Bana hibe edilecek para pazartesi hesabıma yatacak. Yani aynı gün hesap dökümünü alıp başvuracağım, bu sorun olur mu sizce?

-2 Fotoğraf bazı yerlerde pasaport ebadında diyor bazı yerlerde vesikalık diyor. Hangisini teslim etmem gerekiyor?

-Evrakların hangilerinin asıllarını hangilerinin fotokopilerini istiyorlar? bu soruya bir türlü yanıt bulamadım

-Hesap dökümünde 1800 dolar kadar bir para transferi var maaş haricinde, bunun kaynağını açıklamak gerekir mi?

Merhaba,

Başvuru sırasında resme gerek yok zaten orada resmini çekecekler. şu ana kadar hiç resim vermedim :)

Hibe edilecek parayla alakalı olarak ikna edici belgelerin varsa ben sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sadece ben "... hibe ettim" tarzında bir yazın varsa bu çok tatmin olmayabilir. Bu nedenle paranın hesabında biraz bekleyip gerçekten hibe edildiğini ve senin kullanımına ayrıldığına biraz daha ikna etmiş olurdun.

1800 dolar gelen para ise ve sen bunu sermaye olarak kullanacaksan, evet açıklaman gerekiyor. Çıkan paralarla alakalı sıkıntı olmayacaktır.

Ankara Anlaşması kapsamında standart bir evrak listesi bulunmuyor. Tekrar temini konusunda sıkıntı yaşamayacağınız her türlü evrakı aslı olarak teslim etmek daha mantıklı olacaktır. TSL Contact sizin teslim ettiğiniz evrakları gruplayıp alacaktır, bunun dışında evrak içeriği olarak çok fazla sorgulama yapılmıyor.

4 başvurumda da SGK hizmet dökümünü verdim. Fazla verilen evraktan dolayı şu ana kadar ret alan kimse olmadı :)
rathald

New postby Brooks Was Here » Sat Aug 12, 2017 12:23 pm

Rathald çok teşekkür ederim.

1800 dolar gelen para ancak sermaye değil. Onu da aldığım kişiden neden aldığıma dair yazılı bir belge aldım. Borca mukabil
Hibe edilecek para mecburen pazartesi geliyor, ve babamdan alacağım için imzalı bir kağıda "oğluma hibe diyorum" şeklinde açıklayıcı bir metin yazdırdım. Yani "ikna edici belge"den kasıt buysa evet var. Ancak ek başka bir şey gerekiyorsa yapayım onu da?

Özetle şunu anlıyorum, hesabıma giren başka paralar da var mesel 12 bin tl bir alacağım gelmişti, sermaye göstereceğim para bu değil, o yüzden paranın kaynağını da açıklamama gerek yok o halde. yani neden aldığımı?

rathald wrote:
Brooks Was Here wrote:PAzartesi öğleden sonra Ankara başvurum var.

Merhaba,

Başvuru sırasında resme gerek yok zaten orada resmini çekecekler. şu ana kadar hiç resim vermedim :)

Hibe edilecek parayla alakalı olarak ikna edici belgelerin varsa ben sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sadece ben "... hibe ettim" tarzında bir yazın varsa bu çok tatmin olmayabilir. Bu nedenle paranın hesabında biraz bekleyip gerçekten hibe edildiğini ve senin kullanımına ayrıldığına biraz daha ikna etmiş olurdun.

1800 dolar gelen para ise ve sen bunu sermaye olarak kullanacaksan, evet açıklaman gerekiyor. Çıkan paralarla alakalı sıkıntı olmayacaktır.

Ankara Anlaşması kapsamında standart bir evrak listesi bulunmuyor. Tekrar temini konusunda sıkıntı yaşamayacağınız her türlü evrakı aslı olarak teslim etmek daha mantıklı olacaktır. TSL Contact sizin teslim ettiğiniz evrakları gruplayıp alacaktır, bunun dışında evrak içeriği olarak çok fazla sorgulama yapılmıyor.

4 başvurumda da SGK hizmet dökümünü verdim. Fazla verilen evraktan dolayı şu ana kadar ret alan kimse olmadı :)
Brooks Was Here

New postby Sinemsin » Sat Aug 12, 2017 2:19 pm

Merhabalar bi sorum olucak ben ankara anlaşmasına londradan başvurmayı düşünüyorum ama sonuçlanmasi yaklasik 6 ay suruyomus korkum suki bankada gosterdin para vizen sonuclanana kadar biter sen bu isi hangi parayla yapican o zaman derlermi acaba
Sinemsin

New postby hakankaya2020 » Sat Aug 12, 2017 5:27 pm

Evraklardan istediginizin aslını istediginizin kopyasını vermekte özgürsünüz
Ama referans mektubu gibi belgelerin ıslak imzalı olanı vermek daha iyi
Ama diploma, sertifika vb belgelerin aslına veya noter tasdigine gerek yok
Banka ekstrenizi İnternetten çıktı alsanız bile TLSdeki arkadaşlar birşey demiyor
Ama bu sermaye konusuna takildiklari için şubeden ıslak imzalı almaniz faydanıza
Ben hesap defterine dokum yaptırıp fotokopisini verdim, bişey demediler
Eğer çalışan iseniz SSK dökümü veya işiniz var ise bagkur dökümü eklenmeli bence
Sonuçta uk de iş kurduğunuz da tax ve nic ödemeniz beklendiği için TR de de benzer yükümlülükleri yerine getirmek artı
hakankaya2020

New postby indigo » Sun Aug 13, 2017 11:26 am

Sinemsin wrote:Merhabalar bi sorum olucak ben ankara anlaşmasına londradan başvurmayı düşünüyorum ama sonuçlanmasi yaklasik 6 ay suruyomus korkum suki bankada gosterdin para vizen sonuclanana kadar biter sen bu isi hangi parayla yapican o zaman derlermi acaba

Başvuru sırasında yaşadığın yerde aylık giderine kadar soruyorlar. Çalışansaniz düzenli gelirinizi basvurunuzda belgeledikten sonra kazancinizin sizi idare edebilecek miktarda olduğunu görürlerse sorun olmaz diye düşünüyorum. Zaten hesabinizdaki paranın kaynağını belgeleyip bir süre dokunmadiginizi görmek istiyorlar.
indigo

New postby indigo » Sun Aug 13, 2017 11:30 am

Biz evraklari teslim ettigimizde, uzerindeki kagitlari cikarmamizi istediler. Ama evrak uzerine aldigimiz notlara dokunmadilar. Notlardan bazilarini kagit uzerine orada aktardik bu yuzden.

Hayirli olsun basvurunuz.
indigo wrote:@hakankaya2020

Teşekkür ederim:) Önceki senelerde vize danışmanlığında çalışan bir arkadaş hatırladığı kadarıyla belgelerin üzerinde not kabul edilmediğini söylemişti. Yine de yazmakta sıkıntı yoktur diye düşünüyorum.
[/quote]

Teşekkür ederim. Biz de sanırım benzer bir yol izleyeceğiz: )
indigo

New postby inka » Mon Aug 14, 2017 7:18 am

Merhabalar. Herkese iyi haftalar dilerim.

Bazı arkadaşlar bekledikleri süreleri yazmışlardı. İş günü olarak mı yazmıştınız?
inka

New postby Vivon » Mon Aug 14, 2017 8:00 am

inka wrote:Merhabalar. Herkese iyi haftalar dilerim.

Bazı arkadaşlar bekledikleri süreleri yazmışlardı. İş günü olarak mı yazmıştınız?

Evet is gunu olarak hesaplamaniz lazim
Vivon

New postby inka » Mon Aug 14, 2017 8:02 am

Vivon wrote:

12 iş günü daha beklemek zorunda kalmam umarım. Artık sabrım tükendi :)
inka

New postby Vivon » Mon Aug 14, 2017 8:05 am

inka wrote:
Vivon wrote:

12 iş günü daha beklemek zorunda kalmam umarım. Artık sabrım tükendi :)

Bu hafta cikar insallah ayni durumdayiz bizde beklemekten artik biktik
Vivon

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü