Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby hakankaya2020 » Sun Mar 22, 2015 4:12 pm

@linkinturk
eğer bu işi online yapabiliyorsan neden İngiltere'ye gidiyorsun ki,
buradan yapmaya devam etmen mantıklı değil mi?
diye bir soru ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel,
planınızı ona göre detaylandırsanız iyi olur,
hakankaya2020

New postby 360 » Thu Mar 26, 2015 10:46 am

Selamlar,
Ben 3 yillik vizeme mayis sonunda yeniden basvuracagim. 1 yillik vizemede kendim basvurmustum. Simdi yeniden business plan yazman gerekiyor. Bu noktada yardima ihtiyacim var. Oncelikle bu business planda ozellikle ustunde durmam gereken konular ne? Bu da bir onceki business plan gibi marketing analysis, marketing plan, service, financal plan gibi maddeler uzerinden mi anlatilmali ya da ne gibi yeni basliklar eklenmeliyim.
Gecmis deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.
360

New postby Volkan » Thu Mar 26, 2015 11:30 am

@360

3 yillik uzatma basvurusu icin yeniden business plan yazilmiyor. Kurmayi planladigin is ne durumda onu gostermek gerekiyor. Zaten ayni iste devam edecegin icin yenisine gerek yok.

Kolay gelsin.
Volkan

New postby Tunahan » Wed Apr 01, 2015 12:40 pm

Selamlar,

18 Mart 2015 tarihinde eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduğumuz ankara anlaşması vizesini bu gün almış bulunuyoruz. 3 gün kuryede geçen zamanı 4 gün de arada kalan haftasonlarını çıkartınca 7 günde verdikleri anlaşılıyor. Başvurmayı düşünenler için bilgi olsun.

Süreç içerisinde bu sayfada yapılmış olan paylaşımlardan çok faydalandım. Ben de karşılaştığım ve önem arzettiğini düşündüğüm şeyleri paylaşmaya çalıştım. Herkese teşekkürler.

Asıl mesele şimdi başlıyor sanırım ...
Tunahan

New postby hakankaya2020 » Wed Apr 01, 2015 12:51 pm

@Tunahan hayırlı olsun,

darısı bekleyen arkadaşların ve benim başıma
hakankaya2020

New postby scotyard » Wed Apr 01, 2015 1:55 pm

Burda paylasilan bilgiler gercekten cok makbule geciyor, ozellikle ben de dahil olmak uzere kendi basina basvuran arkadaslar icin.

Uzatma icin basvuru yapip degerlendirme kriterleri hakkinda detayli bilgisi olan arkadaslar, konuyla ilgili bilgi verebilirse cok sevinirim cunku buna dair net bir bilgi bulamiyorum, ozellikle ilk seneye ait revenue ve bunun saglamasi geren kriterler nelerdir?
scotyard

New postby Tunahan » Thu Apr 02, 2015 6:48 am

@hakankaya2020 teşekkür ederim. Bu benim ingiltere için istanbuldan aldığım 9. vize. Daha önceki başvuruların da faydası olmuştur sanırım. Şimdiye kadar hiç bir güçlük yaşatmadılar bana.
Sence bu işin sırrı ne diye sorcak olsanız ben dürüst olmak derim. 3 yıl orda yaşamış biri olarak söylüyorum bunu. İngiliz milleti ortada bir durum varsa bunu sizin beyan etmenizi ister. Kendisi bulursa direk şaibe altında kalırsınız.

O yüzden nacizane tavsiyem durumunuzu sıkıntıya sokacak şeyler de olsa sorulara olabildiğince açık cevap verin. Ancak istedikleri gibi araştırsalar bile ulaşamayacakları bazı gerçekleri saklayın. Onlar da pembe yalanlarınız olsun :)

Hakkınızda hayırlısı olsun arkadaşlar.
Tunahan

New postby Tunahan » Thu Apr 02, 2015 6:52 am

@scotyard sana katılıyorum. Herkes süreçle beraber farklı bir tecrübe elde ediyor. Paylaştıkça da üst üste konuluyor. Ancak forumu incelediğimde ankara anlaşması ve ILR için başlık olduğu halde extension için özel bir başlık yok.

Acaba açılsa spesifik olarak uzatma başvurusuna ait deneyimlerin gelmesini kolaylaşmış olur mu? Forumu takip ettiğim kadarıyla uzatma başvurusu yapmış ya da yapma zamanı yaklaşan çok sayıda insan olması gerekiyor.

Lütfen yardım edin :)
Tunahan

New postby abraxas » Thu Apr 02, 2015 8:01 pm

merhaba arkadaşlar,

ankara anlaşması ile ilgili birkaç sorum olacak sizlere istanbulda yaşıyorum. Londraya 4 sene önce ankara anlaşması ile gelen bir arkadaşım var ve onunla ara ara konuşuyoruz. artık ben de ankara anlaşmasına başvurmayı düşünüyorum biraz kendimden bahsedeceğim ve sonra sorularıma geçeceğim.

24 yaşındayım. 4 sene önce web tasarım yazılım alanında istanbul'da kurduğum bir limited şirketim var, büyük, küçük, orta ölçekli birçok firma ile çalıştım hala daha çalışıyorum. ancak hiçbirinden referans mektubu almadım. Kendi işimle ilgili meslek lisesi mezunuyum, şuanda üniversite de uzaktan eğitim olarakta kendi bölümüm olan bilgisayar programcılığı okuyorum. 4 sene önce dil kursunda aldığım intermediate sertifikam var. ama şuanki seviyem onun biraz altında. Burada yapmış olduğum işimi londra da devam ettirmek istiyorum, dil sorununu 4 5 aylık bi süre içinde çözeceğimi düşünüyorum.

ingilterede bulunan arkadaşım 4 senedir birkaç arkadaşına da benim sektörde çalışan türk arkadaşlarına ankara anlaşmasıyla vize aldılar. Arkadaşımın bana tavsiyesi buraya önce turist olarak gel biraz zaman geçir kafana yatarsa 2 - 3 hafta sonra bir danışman yardımı ile başvurunu yapatırırız diyor. londrada ankara anlaşması için avukat ve danışmanlık ücretleri nedir acaba ? İstanbulda birkaç avulat ile görüştüm oldukca yüksek rakamlar söylediler. Açıkcası o rakama 2 ay londrada yaşarım. Kendi işim olacağı için çok fazla sermaya gerektirmeyen ve home office yapacağım bir iş olduğu için minimum ne kadar bir sermaye göstersem ankara anlaşmasında yeterli olur ? Bunun dışında kesin karar verdikten sonra londra'ya gelince 2 3 hafta sonra eğer karar verirsem tr ye dönmeden ve tr de evrak peşinde koşmamak için şimdiden başvuru yapacakmışım gibi evrak hazırlamak istiyorum gerekli evraklar ve ingilizce tercümeleri dahil getirmem gereken evraklar nelerdir bana bu konuda yol gösterirseniz çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.
abraxas

New postby ege10 » Fri Apr 03, 2015 10:25 am

@tunahan cok sevindim kisa surede gelmis hayirli olsun. darisi basimiza.

@abraxas eger turis vizesi ile buraya gelip iki hafta sonra ankaraya basvurursan ki bu imkansiz hic bi avukat iki hafta icinde bp yi hazirlayacagini sanmiyorum, home office sana diyebilir ki sen buraya turist olarak geldin iki uc hafta sonra business person vizesine basvurdun demekki turist olarak gelmemissin diyebilir.

Ikincisi turist vizesinde calisma hakki yok. Ankaraya ingiltereden basvurunca bekleme suresi en az 6 ay. Bu demek oluyo ki bu 6 ay boyunca calisamayacaksin ve ingiltere disina cikamayacaksin. Yani para kazanamayacaksin. Bu da direk seni ingilterede potential illegal employee yapiyor.

Avukatlar ortalama £1000 aliyorlar. Ama soyle yapan avukatlarda var. sen bp yi hazirliyosun kendin. Avukat da kontrol ediyor yanlislarini duzenliyor falan. Ozaman £300 e £400 e yapan var mis diye duydum.

Kolay gelsin herkese
ege10

New postby scotyard » Fri Apr 03, 2015 3:11 pm

Bi konuda duzeltme yapmak istiyorum, arkadaslar eski entryleri okursaniz: bu kisiler avukat degil, avukat adamin 1000 poundla isi olmaz emin olun, vize danismanlik hizmeti vermekle yetkili danismanlar, cogu diger firmalardan (mesela garth coates gibi) gerekli hallerde avukatlik hizmeti aliyor bunun olmasi icinde sizin red yemis olmaniz ve mahkeme kanaliyla buna itiraz ediyor olmaniz gerekiyor.

Bunu da yapan olmus mu daha once cok merak ediyorum, yani o asamaya gelindigi duymadim, BP hazirlamak icin ise yonlendiren surusune bereket site var (bplans gibi) daha once de yazdim, yazildi. Vize kurallari ile ilgili ise gov.uk de talimatlar mevcut, deneyim olarak da bu sitede gayet yeterli bilgi var.

Ben bu danismanlik firmalarinin hemen coguna gitmis biri olarak soyluyorum, gerek yok, ille para harcayalim daha iyi olur deniyorsa orasi ayri.
scotyard

New postby ege10 » Fri Apr 03, 2015 4:47 pm

Evet @scotyard bu konuda sana katiliyorum cok haklisin.
Avukat degil danisman demem lazimdi ama agiz aliskanligi olmus. Ben de bi cok danismanla gorusdukden sonra oturup kendim hazirladim bp mi de belgelerimi de. Sanirim en iyisi de oyle yapmak. Bakalim basvurali iki ay oldu ben 4 ay sonra umarim vizemi alicam.

Bu site ve burdaki arkadaslar sayesinde yaptim ben basvurumu yoksa yapamazdim. Bir kez daha herkese tesekkur ediyorum.

Ancak ingilizcesi olmayan kisiler icin bu danismanlkk firmalari mecburi gibi geliyor bana. Bp'de de bayagi bi saglam ingilizce gerekiyor. Cover letter yazarken falan. Avukat oldugunu soyleyen bir danisman bana £300 e tum belgelerimi kontrol edecegini ve yanlislari duzeltecegi teklifini yapti ama ben gerek duymadim. Ama isine yarayan olabilir tabi bilemem.
ege10

New postby abraxas » Tue Apr 07, 2015 8:45 am

@ege10 cevabın için teşekkürler. birkaç ekleme yapmak istiyorum. avukat veya danışman için 2 hafta içinde hazırlasın şeklinde demedim ben 2 hafta sonra başvuruyu yaparım yani süreci 2 hafta başlatırım dedim. home office dediğin gibi dönüş yapabilir mi bilmiyorm ama tabi yapabilir ancak turist olarak geldim doğrudur ama ülkeyi ve pazarı araştırıp beğendim ve yatırım yapmak istiyorum şeklinde düşündüm ben. (iş olarak home office web designer yapacağım)

ikinci olarak biliyorum malesef turist olarak gelince çalışma şansım yok ve bu vizenin çıkması 6 ayı bulabiliyor, 6 ay işsiz kalıcam. avukatlık veya danışmanlık masrafları £1000 diyosun ama çok iyi ingilizcem olmadığı için bp yi ben yazamayacağım en iyisi danışmana yaptırmak olacak.

teşekkürler.

ege10 wrote:@tunahan cok sevindim kisa surede gelmis hayirli olsun. darisi basimiza.

@abraxas eger turis vizesi ile buraya gelip iki hafta sonra ankaraya basvurursan ki bu imkansiz hic bi avukat iki hafta icinde bp yi hazirlayacagini sanmiyorum, home office sana diyebilir ki sen buraya turist olarak geldin iki uc hafta sonra business person vizesine basvurdun demekki turist olarak gelmemissin diyebilir.

Ikincisi turist vizesinde calisma hakki yok. Ankaraya ingiltereden basvurunca bekleme suresi en az 6 ay. Bu demek oluyo ki bu 6 ay boyunca calisamayacaksin ve ingiltere disina cikamayacaksin. Yani para kazanamayacaksin. Bu da direk seni ingilterede potential illegal employee yapiyor.

Avukatlar ortalama £1000 aliyorlar. Ama soyle yapan avukatlarda var. sen bp yi hazirliyosun kendin. Avukat da kontrol ediyor yanlislarini duzenliyor falan. Ozaman £300 e £400 e yapan var mis diye duydum.

Kolay gelsin herkese
abraxas

New postby Emre » Fri Apr 24, 2015 3:14 pm

Arkadaşlar merhaba. Bugün mülakata girdim. İlginç bir şekilde İngiltere'de şirketimi kayıt ettirmeme takıldılar. Çok şaşırdım. "Beni bu durum şüpheye düşürdü. Niye şirketini kayıt ettin ki daha vize başvurusu bile yapmadan" dedi. Önce "Danışmanımın tavsiyesiyle açtım" dedim. Sonra o "Ama bu senin için bir artı değil. Nasıl bir artı olacak ben anlamadım. Net cevap istiyorum" dedi. Ben de "Bunun kanuni olarak mümkün olduğunu" söyledim. Ve İngiltere'nin Distance Business olayına izin verdiğini söyledim. Sonra memur "E o zaman Türkiye'de yap" dedi. Ben de "Ben varolan işimi UK'ye taşımak istiyorum" "O yüzden başvurdum" dedim. Açıkçası benim hiç ümidim yok vize için bu şekilde bir yaklaşımdan sonra. Bir de sorguya çekiliyormuş hissine kapıldım ben. Paragraf şeklinde açıklamama izin verilmedi. Tek kelimelik veya üçbeş kelimelik cevaplar vermem istendi. İş planında tüm açıklamalar var, referanslarım, potansiyel müşterilerim, piyasa araştırmam. Hepsi var. Ama ne yazık ki memur İngiltere'de şirket açmama acayip bir şekilde takıldı. Bilginiz olsun. Şirket konusunu güzel bir şekilde açıklamaya bakın. Herkese tüm paylaşımları için teşekkürler.
Emre

New postby scotyard » Mon Apr 27, 2015 11:47 am

@Emre sirket kurma asamasinda national insurance number isteniyor, hatta buraya gelir gelmez bile o numara olmadigi icin acamiyoruz sirket olayini.

tam olarak nereye hangi sisteme kaydetmistin? bu benim de dusundugum bir konuydu acikcasi gitmeden acip vakit kaybetmesem nasil olur diye dusunmustum, iyi ki yapmamisiz.

bu arada surekli yeni bilgiler ekleniyor ukba sayfasında kurallar duzenlemelerle ilgili ve bunlar tam da bu spesifik basvurulardan elde edilen detaylara gore yapiliyor zannimca, hergun kontrol edilse yeridir.
scotyard

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü