Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby tesco » Tue May 19, 2015 8:10 pm

Sirket kurma ve muhasebecilerle ilgili yanitlarimi suraya yazdim viewtopic.php?p=18083#p18083
tesco

New postby mhakyil » Thu May 21, 2015 8:10 am

Tunahan wrote:Selamlar,
18 Mart 2015 tarihinde eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduğumuz ankara anlaşması vizesini bu gün almış bulunuyoruz. 3 gün kuryede geçen zamanı 4 gün de arada kalan haftasonlarını çıkartınca 7 günde verdikleri anlaşılıyor. Başvurmayı düşünenler için bilgi olsun.

selamlar
öncelikle hayırlı olsun, evet muhtemelen şimdi başlıyor asıl birçok şey.
7 gün tam olarak nedir anlayamadım? başvurudan itibaren geçen süre mi yoksa kabul bilgisi geldikten sonra geçen süre mi? eğer başvurudan sonra geçen süreyse inanılmaz hızlı olmuş. sebebini veya süreci merak ettim.
mhakyil

New postby salim » Thu May 21, 2015 8:40 am

Selam,

Bizde de çok hızlı olmuş anladığım kadarıyla.
Cuma başvurduk, sonraki hafta Perşembe vize çıktı.
Heralde danışmanla çalışmanın faydaları, sağlam bir dosya hazırlamışdık. Benimle aynı dönemde bir arkadaş daha başvurmuştu, onunkide 1 haftada sonuçlanmıştı.
salim

New postby mhakyil » Fri May 22, 2015 9:36 am

salim wrote:Selam,

Bizde de çok hızlı olmuş anladığım kadarıyla.
Cuma başvurduk, sonraki hafta Perşembe vize çıktı.
Heralde danışmanla çalışmanın faydaları, sağlam bir dosya hazırlamışdık. Benimle aynı dönemde bir arkadaş daha başvurmuştu, onunkide 1 haftada sonuçlanmıştı.

selamlar
bahsettiğiniz başvuru yakın dönemlerde mi oldu? interview oldu mu?
hangi danışman firma ile çalıştınız paylaşmanızda sıkıntı var mı?
mhakyil

New postby salim » Fri May 22, 2015 11:36 am

selam,
1,5 ay kadar oldu. Yenibirhayat Şevki beyle calistim, cok memnun kaldim. Interview olmadi cok cabuk yanit aldik.
salim

New postby mfatih86 » Tue May 26, 2015 1:44 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Bende bir kaç gündür ankara antlasmasını araştırıyorum. Bu sayfada gerçekten güzel bilgiler ve paylaşımlar olduğunu gördüm.
Benim bir kaç sorum olacaktı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
IT sektöründe Business Analyst Consulatant olarak 6 senelik bir tecrübem var. Şu an freelance çıktım ve türkiye yerine şirketi İngiltere de açmayı düşünüyorum. İngiltere de sektörümde gerçekten iyi iş imkanları var. Contract base çalışmayı planlıyorum. Yaptığım iş hizmet sektörü aslında. Ofis kurmamı gerektiren bir durum yok. Müşterilerin ofislerine gidip çalışıyor olacağım.
Öncelikle gov.uk sayfasında gerekli evrakları inceledim. Proof for your business diye bir bölüm var. Burda business plan dışında bir çok evraktan bahsedilmiş. Asıl sorum, danışmanlık şirketi kullanmadan kendi başvuran arkadaşlar, bir liste halinde vize başvurusuna neler götürdüklerini söyleyebilir mi?
Benim çıkardığım listede,
1- pasaport
2- Banka ekstreleri, kredi kartı ödemeleri, üzerime olan fatura vb. mali şeyler.
3- Business Plan, referans mektupları
4- Önceki çalıştığım şirketten bordo, imza sirküleri vb. evraklar
Bunun dışında atladığım bir şey var mı?
Ayrıca web sitesinde yazan aşağıdaki şeyler nelerdir nasıl temin edilir?
-proof of state benefits you’ve received in the UK
-business accounts prepared by a chartered accountant or approved by an auditor
-HM Revenue and Customs (HMRC) documents (including evidence of payment)
-a document setting out the terms of your involvement in the business
Ayrıca IT consultant olarak iş yapan arkadaşlar varsa business plan konusunda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. Bir iki siteden yararlanıyorum fakat atlamamam gereken hususlar varsa bilgilendirirlerse sevinirim.
mfatih86

New postby Tunahan » Fri May 29, 2015 7:04 pm

mhakyil wrote:
Tunahan wrote:Selamlar,
18 Mart 2015 tarihinde eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduğumuz ankara anlaşması vizesini bu gün almış bulunuyoruz. 3 gün kuryede geçen zamanı 4 gün de arada kalan haftasonlarını çıkartınca 7 günde verdikleri anlaşılıyor. Başvurmayı düşünenler için bilgi olsun.

selamlar
öncelikle hayırlı olsun, evet muhtemelen şimdi başlıyor asıl birçok şey.
7 gün tam olarak nedir anlayamadım? başvurudan itibaren geçen süre mi yoksa kabul bilgisi geldikten sonra geçen süre mi? eğer başvurudan sonra geçen süreyse inanılmaz hızlı olmuş. sebebini veya süreci merak ettim.

Merhaba mhakyil,

Basvurduktan 7 is gunu sonra basvurunuz degelendirildi diye e-posta geldi. BIr iki gun icinde de UPS ile pasaportlar geldi. Turkiye'deki isim icabi KOSGEB ve Tubitak gibi kuruluslara cok sayida proje yazma deneyimim oldugu icin is planimi kendim hazirladim. Iyi bir calisma yaptigimi dusunuyorum. Ayrica adamlarin gozunde basvuran herkesin bir kredisi oldugunu dusunuyorum. (Bu benim tabirim) Kredi notunuz iyi ise sorun cikartmiyorlar. Daha once 3 sene orada yasadigim icin ve cok defa yasal giris cikis yaptigim icin kredi notu olarak avantajli oldugumu dusunuyorum. Ilk basvurusu Ankara Anlasmasi olanlar biraz daha fazla inceleniyordur buyuk ihtimalle. Bir de yapmak istedigim is farkli ve gecmisime uygun bir is. Tum bunlarin olumlu yonde katkisi oldugunu dusunuyorum. Tabi sadece bir varsayim.

Simdi Cardiff'teyim. Burada tumu Ankara Ankasmasi ile suresiz oturum ya da pasaport almis 6-7 arkadas ile Turkiye'den basvurmak isteyenler icin Ankara Anlasmasi danismanligi isi baslattik. Isin icinde immigration konusunda deneyimli bir avukatlik sirketi de var. Yazdigimiz dosyalari onlar kontrol ediyorlar. Dosyasini kendi yazan arkadaslara sadece kontrol etme hizmeti de veriyoruz. Arzu edenlere www.turkishbusinessperson.com adresinden yardimci oluyoruz.

Selamlar

Tunahan
Tunahan

New postby LaSagra » Sat May 30, 2015 6:30 pm

azizk wrote:Herkese merhabalar,

Uzun suredir alaturka londra'yi takip ediyorum ama simdiye kadar yazip paylasacak bir seyler olmamisti. Artik var :)

2013 Aralik ayinda, kendim Turkiye'den Ankara Antlasmasina basvurup, 1 haftada vizemi alip 2014 Subat ayinda Londra'ya geldim. Geldigimden beri de Londra'da calisip yasamaktayim, hic bir problem yok. Gectigimiz Kasim sonu, vize bitimi yaklasirken, 200 sayfalik filan detayli detayli bir extension basvurusu yaptim kendimden cok emin bir sekilde, avukat vs. yardimi olmadan hizlica cevabi da alirim diye, ancak aylardir hic bir iletisim yoktu Home Office ile. Bu surecte adres degisikligi yaptim, ve onu bildirmek icin mektup gonderdim. Sonucunda benimle iletisime gecip, isleme alindigini soylediler.

Tam bir hafta sonra, bugun, pasaportum ve biometric elime ulasti. Ne yazik ki, bekledigim gibi 3 yil degil, 1 yil uzatmislar ve gerekce olarak da, projection'imdan biraz daha az kazandigim (1000 pound), corporation tax odemedigim (1 sene dolmamisti sirketi kurali, mumkun degil sanirim) ve de business insurance yaptirmamis oldugumu one surmusler. Ben 1 yildir Employer's Liability Insurance oduyorum, tum dokumanlar da gonderdiklerimin arasinda vardi. Acikcasi pek anlam veremedim insurance i neden saymadiklarina.

Simdi tum bunlar, 1 yillik verebilmek icin bahane olarak one surulmus gibi bir his yaratti. Gectigimiz ay tanidigim baska bir extension basvurusuna yine benzer nedenlerle 1 yillik verilmis.

Bekleme sureci olmasa, hic ama hic problem degil, her yil basvuralim ama bu 6 aya kadar pasaportsuz bekleme suresi oldukca insanlik disi ve simdi seneye ayni durumu yasamak zorunda kalacak gibi gorunuyorum. Yine de, bir mektup yazip en azindan su business insurance i dogru anladigimi kesinlestirmek istiyorum ki, seneye de ayni sorun cikmasin.

Bilmiyorum su anda boyle bir genel zorluk mu var, ama paylasmak istedim. Sanirim 1 yillik vermeye meyilli bir surec. Eger benzer deneyimleriniz varsa paylasirsaniz sevinirim.

Tesekkurler

Selamlar azizk,

Oncelikle tebrikler, hayirli olsun vizen. Merak ettigim UK de nasil bir is yaptigin, ben IT Consultant olarak bir yazilim firmasina danismanlik yapiyorum. Bir ay icerisinde de extension icin basvuru yapacagim ama disguised employment muhabbeti beni kaygilandiriyor, simdiye kadar (yaklasik 6 aydir) sadece tek bir firmaya is yaptim, baska bir sirketle calismadim. Aslinda ilk yil oldugundan sorun olmaz diye geciyor aklimdan ama red vermek icin bahane aradiklarindan dolayi kaygiliyim.

Arkadaslar bu konuda bilgisi olan varmidir, benim gibi ilk yil tek bir firmaya is yapip sonrasinda extension almis olanlar bilgi verebilirse cok guzel olur.

Tesekkurler simdiden.
LaSagra

New postby tesco » Sat May 30, 2015 11:34 pm

@LaSagra ben de IT Consultant olarak calisiyorum ve bu aralar benzer seylerle ugrasiyorum. Ayni seyleri dusunuyorum ozellikle de red verme bahanesi olarak kullanmalari konusunda...

Konustugum danisman firmalar da duzenli olarak farkli firmalara fatura kesilmesini oneriyorlar. En azindan 3-4 farkli musteri olmasini soyluyorlar...
tesco

New postby arrariv » Wed Jun 03, 2015 11:32 am

Herkese merhaba,

Bir süredir okuduğum forum'a artık ilk sorumu sormak istiyorum.

Henüz <1 aylık bir bebeğimiz var, ve henüz kendisine pasaport çıkartmadık.

Ankara anlaşması için başvururken bebeğimiz için de "Dependent of Turkish Businessperson" başvurusu yapmamız gerekiyor mu? Yoksa sadece gitmeden önce pasaport çıkartmamız yeterli olacak mıdır?

Teşekkürler,
arrariv

New postby salim » Wed Jun 03, 2015 11:53 am

Selam,

yanlış bilgi vermek istemem ama benim kızım 2,5 yaşında. Pasaportu vardı, süresini uzattık. Ve vize başvurusu için gittiğimizde kızımında fotoğrafını çekip ve yanlış hatırlamıyorsam elektronik parmak izi falan gibi şeyleri yapmışlardı.
Ama 1aylık bebek için bu tarz şeyler mantıklı gelmiyor pek.
salim

New postby arrariv » Wed Jun 03, 2015 1:30 pm

Selam Salim,

Yani doğru anladıysam eşiniz için vize başvurusu yaptınız ama 2,5 yaşındaki kızınız için vize başvurusu yapmadınız. Sadece vize başvurusu için gittiğinizde pasaport bilgilerini paylaştınız.

Maalesef pasaport çıkartmamız gerekiyormuş, :(
arrariv

New postby salim » Wed Jun 03, 2015 1:41 pm

Yok kızım içinde başvurduk, zaten pasaport gerekiyorsa vizede gerekiyor demektir.
Onunda pasaportunda ayrıca vizesi var yani 1 yıllık.
Ama 1 aylık bebeğiniz için nasıl olur bilemiyorum.

arrariv wrote:Selam Salim,

Yani doğru anladıysam eşiniz için vize başvurusu yaptınız ama 2,5 yaşındaki kızınız için vize başvurusu yapmadınız. Sadece vize başvurusu için gittiğinizde pasaport bilgilerini paylaştınız.

Maalesef pasaport çıkartmamız gerekiyormuş, :(
salim

New postby gilgamess » Thu Jun 04, 2015 3:52 pm

Tunahan kardeşim ve diğer 1 yıllık vizesini almış arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun diliyorum umarım herşey istediğiniz gibi olur,
bende ankara antlaşmasına başvuru sürecindeyim ve iş planımı hazırlamaya başladım ve birşeyler yazmaya başladım ama ilk kez yaptığım için öğrenmeye çalışıyorum, bir çok site var internette hatta benim işime uygun hazır örneklerde mevcut internette ancak tam güvenemiyorum bu sitelerei UK 'a uygun mu diye merak ediyorum.,
sizden ricam başarılı olmuş business plan lardan özel bilgileri çıkararak buradan paylaşmanız örnek olması amacıyla. .zaten aynısını koyup yapmak gibi bir niyetim yok, zaten copya iş planları red sebebi diye düşünüyorum.. buradaki arkadaşlarında en çok zorlandığı şey bu planı hazırlamak.. sizinde bir katkınız olur...
herkese şimdiden teşekküler..
gilgamess

New postby ege10 » Thu Jun 04, 2015 6:49 pm

Selam @gilgames,

Ben de kendim yaptim basvurumu vizemi gecen ay aldim. Ben bplans.co.uk dan yararlanarak hazirladim is planimi. Guzel is plani ornekleri var yardimci oluyor.

Kolay gelsin
ege10

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü