Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby mhakyil » Tue Jul 14, 2015 4:40 pm

arkadaşlar kafama şöyle bir soru takıldı.

ilk verilen vize tam 1 yıl süreli diye biliyorum. vize çıktıktan sonra buradan ayrılıp oraya yerleşip iş kurmak nerden baksanız 1 aya yakın zaman alır. limited şirket bilançosu da galiba 1 sene sonunda hazırlanıyor.

şimdi ben limited şirket bilançomu hazırlama zamanına geldiğimde vizem bitmiş olacak, yanılıyor muyum? şirketin 1 yılı dolmadan home office'in istediği bu belge hazırlanabiliyor mu? örneğin 10-11 aylık gibi bir periyod ile.
bu iş nasıl çözülüyor, bilenler iki kelam edebilir mi?

teşekkürler
mhakyil

New postby ege10 » Wed Jul 15, 2015 4:50 pm

Selam @mhakyil,

Sirket bilancosu acilis tarihinden itibaren 1 yil sonunu kapsayacak sekilde oluyor normalde ama Company's financial year end degistirilip one cekilebiliyor. Sanirim genelde muhasebeciler 31 Mart i seciyor financial year end olarak.

3 yillik uzatima, elindeki vizenin bitmesine 1 ay kala basvurabiliyosun. O vakte kadar da accounting hesaplarini yaparsin.
ege10

New postby batariz » Thu Jul 16, 2015 8:04 pm

Herkese merhabalar,

Biz de sayenizde vize hakkında birçok şey öğrendik ve şu an iş planı hazırlığı aşamasındayız. Sizlere 2 ufak sorumuz olacak:

1- İş planımı kendim için hazırlıyorum. Planda kendimden nasıl bahsetmem gerekiyor? Mr. X olarak mı yoksa I'm olarak mı daha mantıklı?

2- Satış beklentilerimi kaç yıllık belirtmeliyim? 1 yıllık mı yoksa 3 veya 5 yıllık mı? Çünkü 1. yıldan sonra istikrarlı bir büyüme absürd bir büyüme oranı ile grafik oluşturuyor (ör: ilk yıl beklentiyi düşük tutarak yapılan satış, istikrarlı bir büyümeyle 2. yıl 1. yıla kıyasla neredeyse %100 artıyor)

Şimdiden teşekkürler
batariz

New postby ege10 » Thu Jul 16, 2015 10:38 pm

Selam @batariz,

Mr X diye bahset. Mesela Mr X will be doing this and this. I ya da me kullanma. Limited sirket yapiyorsan mesela X Ltd olarak bahsedersin. Profit and loss akislarini birinci, ikinci ve ucuncu yillar olmak uzere ilk 3 yillik yapiliyor. Is planlarinda hep oyle. Cash flow ise sadece ilk yil icin yeterli. Ben oyle yapmistim en azindan. Bplans.co.uk ye bakmani tavsiye ederim.
ege10

New postby batariz » Fri Jul 17, 2015 7:26 pm

@ege10

Cevap ve tavsiyeler için çok teşekkürler.
batariz

New postby jadesy » Tue Jul 21, 2015 7:03 pm

Merhaba herkese çocuk bakıcılığı şirketi için iş planı yazıyorum. Profit and loss akışı kısmını çözemedim. Kar zararı nasıl yapmalıyım açıklama yaparsanız çok sevinirim.
jadesy

New postby pirfena » Thu Jul 23, 2015 1:46 pm

Merhaba herkese,
Ben Anadolu meslek lisesi, Bilgisayar programcilifo okumustum + iki yilligini okumustum ama daha sonra ingilizce ogretmenligi okudum, 1 yildir hem ozelde hem de meb'de calisiyorum. Ozel ogretmen olarak is kurabilirmisiz. Sizce basvurumu sorunsuzca halletsem, bunlar killik cikarmaz degil mi? Benim meslekte basvuran var mi, tecrubelerinizden yararlanmak isterim
pirfena

New postby miabella » Sat Jul 25, 2015 3:45 pm

Merhabalar,
Ankara antlasmasina başvuruda bulunanlar araasında 40 yasında üzerinde kimse var mi acaba? Basvuru yapmis, vizesini almış ve de UK'de yasamaya baslamis birileri.
Varsa deneyimlerini basindan dinlemek ve öğrenmek isterim. Zira hayatımın donum noktasındayım, Turkiye'de 40 yas ustu issiz olmak iğrenç bir durum ve burada edindiğim tum is tecrübemi Uk'de değerlendirmek düşüncesindeyim.
Yardımlarınız ve desteğiniz icin simdiden teşekkür ederim.
Sevgilerimle
miabella

New postby batariz » Sat Jul 25, 2015 7:55 pm

Merhaba @miabella,

Kayınvalidem 46 yaşında çok az İngilizce ile bu işe girdi. İlk etapta biraz zorlandı ama şu an 7. yılında ve düzenini kurmuş durumda. Biz de zaten kendisinin durumunu gördükten sonra başvurmaya karar verdik. Tabii ki sizin durumunuz biraz daha farklı olabilir ama denemeye değer diye düşünüyoruz.
batariz

New postby miabella » Sun Jul 26, 2015 1:11 pm

Merhaba @batariz,

Cevabin için cok teşekkür ederim. Dis Ticaret Uzmaniyim ben, Ingilizcem Advance düzeyinde, Ingiltere'de yaklasik 2 sene öğrenci olarak kalmisligim dil sertifikam var, yaklasik 17 senelikte ithalat ihracat Dis Ticaret deneyimim. Yasimdan ve tek olmamdan oturu korkularim ve endişelerim var. Kendi bransimla, deneyimimle ilgili is yapabilirim. Kayinvalideniz hangi isi yapıyor acaba? Tek basina mi girdi bu yola? Business planini kendi mi hazirladi? Herhangi bir danismandan / danismanlik firmasından destek aldi mi?
Sevgilerimle,
miabella

New postby batariz » Sun Jul 26, 2015 6:38 pm

Merhaba @miabella,

Kendisi terzilik yapıyor şu an. Bilindiği gibi bu tarz emek isteyen işler Türkiye'ye göre nispeten daha pahalı orada. Deniz Gök ile çalıştı business plan ı hazırlarken ama biz şu an kendimiz yazıyoruz. İngilizcesi olan ve biraz işin havasını soluyanlar için çok zor değil business plan yazmak. Olabildiğince farklı plan inceleyin ve size uygun olan plan yapısını çıkarın. Gerisi zaten geliyor.
batariz

New postby miabella » Mon Jul 27, 2015 8:43 am

Merhaba @batariz,

Tesekkur ederim bilgiler için. Altın bileziği var yani kayınvalidenizin. Tebrik ederim kendisini, 46 yasinda böyle bir ise giriştiği için.
Ben vizeyi alamamaktan cok, gittiğimde ya yapamazsam korkusu taşıyorum fazlasiyla. Sanirim bu korkuyu yenmem gerek oncelikle. Yas 42 gittin 43 ya olmazsa ya başaramazsam, bu yasta tek basina... ama Turkiye'de bu yasta issiz kalmak, is aramak, görüşmelerde asagilanmaktan sıtkım sıyrıldı. Overqualified siniz cok sey biliyorsunuz kusura bakmayin bu yüzden sizi ise alamiyoruz diye dönmelerinden usandim.
Forum içinde hangi konu basligi altında vizesini almis, hayata baslamis basari ve basarisizliklarini dile getirmiş hikayeler okuyabilirim. Motivasyonumu arttirmak ve yasanmis olaylardan öğrenebilmek dersler cikarabilmek için.
@ batariz, dediğiniz gibi planlari inceleyip kendim doldurmayı denemek anlamli olabilir. Danismanlardan tekliflerde almak gerek belki, en azindan maliyet cikarabilmek için.
Tesekkurler cok
miabella

New postby ege10 » Mon Jul 27, 2015 8:38 pm

Selam @miabella,

Isini kuracagin alan cok onemli ilk once. Iyi bir arastirma yapip ne kadar is bulabilme potansiyelin var ona bakmalisin bence. Indeed.co.uk den is ilanlari hakkinda bilgi bulabilirsin.

Danismanlar en son 1000 istiyordu. Is planini kendin yapmani tavsiye ederim ama. Nette bir suru kaynak var. bplans.co.uk benim is planini ogrendigim sitedir.

Overqualified durumunu ben de yasiyorum burda su an. Iki bucuk ay once vizemi aldim ve hala is bulamadim. En son ki is gorusmemde director siz benden daha cok sey biliyorsunuz size is yaptiramam dedi. bir de contractor is permanent islerin yuzde biri kadar. Ki meslegim muhendis acigi olan bir meslek. Ben muhendisim benim alanimda oyle en azindan. Sizin alaninizi bilmiyorum.

Kimsenin moralini bozmak gibi bi nieytim yok ancak bana gore Ingilterede'de durum Tr'dekinden cok daha kolay degil hele birde turk vatandasi oldugumuz icin. Uzun suredir burda yasayan biri olarak bana gore bu sekilde.

Maliyete gelince ise, eger basvurunuzu kendiniz yaparsaniz bankada gostermeniz gereken para = isinizin sermayesi + is bulma suresi boyunca aylik ortama 1000 pound. Olarak diyebilirim.

Hayirlisi olsun, kolay gelsin
ege10

New postby Volkan » Mon Jul 27, 2015 11:46 pm

miabella,

Herkesin kosullari farkli tabii ki o yuzden tavsiye vermek zor ama ben sizin yerinizde olsam kendim basvururdum. Birkac sebepten dolayi:

1. Maddi olarak danismana verilecek £1000-1200 az bir miktar degil

2. Daha onemlisi, yazdiklarinizdan anladigim kadariyla kendiniz de cok emin degil gibisiniz. Is plani, ben de dahil, bir cogumuzun gozunde sadece Home Office'i ikna etmek uzere doldurulmasi gereken bir belge gibi ama sizin icin gercekten bu isi burada yapip yapamayaciginiza dair onemli bir on calisma. Mevcut sermayeniz, tahmini masraflar ve kar beklentileriniz ortusuyorsa bu maceraya atilirsiniz aksi halde zaten zorunlu birsey degil.

3. Red alirsaniz hayatinizda hicbir sey degismez. Ben basvurdugumda zaten buradaydim ve belli bir duzenim vardi. Riske etmemek icin danismanla calistim, bir sonraki basvuruda tekrar danismanla calisacagim ama ilk basvuruyu Turkiye'den yapsaydim muhtemelen kendim yapardim.

Dedigim gibi herkesin kosullari farkli, sadece aklimdan gecen fikirleri yazayim dedim.

Kolay gelsin.
Volkan

New postby sw1 » Wed Jul 29, 2015 11:31 pm

Herkese Merhaba,

Bir süredir bu forumu takip ediyorum ve Ankara Antlaşması vizesi için gerçekten çok faydalı bilgiler veriliyor. Ben de önümüzdeki süreçte bu vizeye başvurmayı düşünüyorum ancak şu aşamada bir sorum olacaktı. Cevabını bilen varsa şimdiden teşekkür ederim: Diyelim ki vizeyi aldım, vizeyi aldıktan ne kadar süre sonra İngiltere'ye giriş yapılması gerekiyor? Ben hiç bir yerde bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Eğer öyle bir süre yok ise, mesela 4 ay sonra giriş yaptıysam geriye Home Office'in ilk sene kontrollerini yapması için sadece 8 ay mı kalıyor? Yoksa şirketin kurulma tarihinden 12 ay sonra mı uzatma için başvuruyoruz? Yani kısaca 1 yıllık süre İngiltere'ye giriş yapınca mı başlıyor?

Herkese İyi Günler.
sw1

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü