Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Emre » Wed Jul 19, 2017 1:20 pm

@zeugma ben başvuruyu hazırlarken Progress Report'ta iş ile gelişmeleri yazdım zaten.

Ama misal araba aldım. Ne kadar kişisel görünse de, sonuçta işimi görüyor. Dedim ki, araba da aldım. İşte müşterilere ulaşımım daha da kolaylaşacak. Şöyle şöyle reklam yaptım. Şuralara gittim katıldım. İngiltere'de tutunduğumu düşünüyorum. Ve ilerleyen yıllarda da şirket karını yükselterek çalışmalarıma devam edeceğim ve daha çok UK bazlı müşteriye ulaşacağım. Gibi gibi. Dolu dolu kişisel şeyleri yazmaya gerek yok zaten. İşle ilgili bağlantılı şeyler. Ben progress report'u yazarken, biraz da cover letter gibi oldu. 3. tekil şahıs olarak yazmadım yani. Çoğunlukla iş, biraz da kişisel gelişimle alakalı şeyler yazdım. Bir de Türkiye'yle kıyasladım ilk yıl satışlarını falan. Grafik ekledim. Dedim ki bakın daha ilk yıldan Türkiye'ye oranla satışlarımda %80 artış oldu. O yüzden ilerleyen yıllarda da başarılı olacağımı düşünüyorum.

Veya dediğin gibi, önden bir cover letter ile uzatma başvurusunu yaptığını, gerekli evrakları hazırladığını, yıl boyunca gerekli işlemleri yerine getirdiğini, ve önümüzdeki 3 yıla hazır olduğunu belirten bir mektup yazıp, Progress Report ve diğer tüm evrakları eklediğini yazabilirsin. Eşinle ilgili kısımları bilmiyorum. Bende dependent olmadığı için o konularda fikrim yok. Progress Report'ta da işte, tamamen iş ile alakalı şeyleri yazarsın. Bu şekilde kişisel ve iş olayını ayırmış olursun.
Emre

New postby shadowman » Wed Jul 19, 2017 2:53 pm

zeugma wrote:@shadowman senin Nisan 2016 da basvurun nasil sonuclandi ne zaman cevap aldin? Simdi tekrar mi basvurdun. Istatistik tutuyorumda senin sonucun gozukmuyor.

@Emre kafama bir soru takildi.
Neden sirket antetli kagidina kendim ve esim hakkimda kisisel seyleri, ingiltereye alistigimi, bir yil boyunca kisaca neler yaptigimi yaziyorum? Sirket ile alakali bilgiler degil bunlar.
Acaba ayri bir kisisel cover letter hazirlayip orada belirtmek daha mi mantikli. Sirket antetli kagidina ise sirket adina 1 yil boyuna yapilan seyler yil sonu rakamlari vb. seyleri progress report olarak yazmak nasil bir dusunce?

Nisanda ben 1 yillik basvurdum agustos sonunda aldim. Simdi 3 yillik icin basvurumu yapicam . Bugun yarin ....

Sormak istediklerim mevcuttur : HMRC den mektubumu aldim dun diyorki :

1. payment on account 3.780 pound 31 January 2018
2. payment on account 3.780 pound 31 july 2018

anladigim su diyorki 1. odemeni 3.780 pound 31 ocak sonuna kadar ode
2. odemen icinde 3.780 pound 31 temmuz 2018 e kadar suren var buraya kadar ok ...

BU nedir altta bir yazi var "" please note the total amount due by 31 january 2018 is 9.000 kusur pound . we will ad this amount to your sa300 self assesment statemens ""

Bilgisi olan varmi . Benden kisacasi 31.01.2018 tarihine kadar 12.780 pound vergi mi itiyor acaba ?
shadowman

New postby zeugma » Thu Jul 20, 2017 8:31 am

Basvuru formunda soyle bir soru var:
7.12. Please state what ties you have with;
• The country where you were born
• Any other country whose nationality you hold
• Any country where you have lived for more than 5 years

Burada dogup buyudunuz ulkeyle ne gibi baglaniriniz var seklinde bir soru var? Cevap kutularina ne yazmamiz bekleniyor ornegin:
TURKEY -> FAMILY gibi mi veya nasil?
zeugma

New postby kund » Thu Jul 20, 2017 8:12 pm

@shadowman
Vergiyi odedikten sonra mı basvurmaya karar verdiniz? Aksini yapan var mı acaba?

5 Nisan'a kadar olan 6 aylık gelirim pek yuksek değil, dolayısıyla vergi de az çıkacak, muhasebecim iş masraflarından buyuk bir kalemi çıkarmayı önerdi, boyle yapmanın bir anlamı var mı sizce? Vize memuru bu durumu dikkate alır mı? ayrıca 11.000 altındaki gelire vergi odenmiyormus evidence of payment nasıl gostereceğim o zaman?

kusura bakmayın konuya tam hakim olamadım henüz, herkese kolay gelsin..
kund

New postby shadowman » Fri Jul 21, 2017 9:28 am

kund wrote:@shadowman
Vergiyi odedikten sonra mı basvurmaya karar verdiniz? Aksini yapan var mı acaba?

5 Nisan'a kadar olan 6 aylık gelirim pek yuksek değil, dolayısıyla vergi de az çıkacak, muhasebecim iş masraflarından buyuk bir kalemi çıkarmayı önerdi, boyle yapmanın bir anlamı var mı sizce? Vize memuru bu durumu dikkate alır mı? ayrıca 11.000 altındaki gelire vergi odenmiyormus evidence of payment nasıl gostereceğim o zaman?

kusura bakmayın konuya tam hakim olamadım henüz, herkese kolay gelsin..

31.01.2018 tarihine kadar olan ilk vergi taksitimi odeyecegim , 2 taksit 31 temmuz 2018 tarihine kadar ama neden benden tekrardan 31.01.2018 tarihine kadar 9000 kusur pound daha odeyeceksin diyorlar anlamadim. Galiba 2018 mali yilinin vergisini de pesin almak istiyorlar :D ama bu parayi vizeyi alirsam verecegim cunku odersem ve vize alamazsam bosuna para vermeyeyim.

Masraflariniz ne kadar cok ise geliriniz o kadar ne kadar artmali diye biliyorum . Boyle yaparak sizin masraflarinizi dusuk gosterecek ve geliriniz ile dengeleyecek olabilir. Vize memuru gonderilen evraklara bakar ve der evet adamin geliri 6 aylik 10000 pound ve 6 aylik masrafi 2000 pound net kari 8000 pound buda gecimine yetebilir seklinde dusunebilir.
shadowman

New postby zeugma » Sat Jul 22, 2017 5:12 pm

zeugma wrote:Basvuru formunda soyle bir soru var:
7.12. Please state what ties you have with;
• The country where you were born
• Any other country whose nationality you hold
• Any country where you have lived for more than 5 years

Burada dogup buyudunuz ulkeyle ne gibi baglaniriniz var seklinde bir soru var? Cevap kutularina ne yazmamiz bekleniyor ornegin:
TURKEY -> FAMILY gibi mi veya nasil?

Merhaba, bu konuda bilgisi olan var mi basvuran arkadaslar siz ne yazdiniz acaba?

Ikinci sorum isi Polis kaydi dokumaninin orjinali mi gonderiyoruz?
zeugma

New postby kund » Sat Jul 22, 2017 9:34 pm

@shadowman tesekkurler cevap icin. Muhasebeci mali yil bitmeden odersem bunun credit veya in advance olarak gececegini karisiklik olabilecegini vs soyledi, gerci dedigim gibi benim durumum farkli limitin altinda oldugu icin.
Extension basvurularında pol reg evragi veriliyor ancak ben adres degisikligini cok gec bildirdigim icin yakin bir tarihte tasindigimi soyledim, oysa o tarihten once tarafıma gelen faturalar vs de basvurumda olacak, cok sacma birsey yapmis oldum, muhtemelen ho sistemine de isleneciginden ofis adresime yeni tasınmısım gibi gorunecek. Bu durum basvuruda ne derece sorun yaratır fikri olan var mı? Herkese kolay gelsin..
kund

New postby onuril » Tue Jul 25, 2017 9:52 am

Arkadaslar Selamlar,

Tum yazilanlari okudum ama bu bilgileri goremedigim icin sormak istedim. 2 sorum var sizlere:

-Vize uzatmasi icin basvurduktan sonra advisoru yani calistigin avukati degistirmende bir sikniti var mi? Boyle bir sey yapan oldu mu 6 aylik bekleme surecinde? Ben ek bir belge gonderecegim ve bunu yeni avukatla yapmak istiyorum. Eski avukatla ciddi sorunlar yasadik, artik kendisiyle kesinlikle calismak istemiyorum.

-Ikinci sorum daha cok ILR basvurusu yapanlara. LTD sirketim var ve sirketimde director olarak gorunuyorum. Bu durumda sirketimden aylik Salary almam zorunlu mu? Daha once sirketimden salary aldigim icin NI alamadim ve kendimi sirketimden cikarttik muhasebecimle. Simdi yine salary aldim diye ILR'a basvurdugumda Home Office sorun cikarmsindan korkuyorum. Avukatim kesin salary alman lazim yoksa Home Office sorun cikartir diyor ama salary aliyorsan da employed oluyorsun bir noktada, ama vizemiz de self-employed bildigini uzere. Ne yapacagimdan emin degilim acikcasi salary konusunda, sadece dividend ile mi devam etsem diye dunusuyorum 3 yil boyunca ILR'a basvuruncaya kadar.

Tesekkurler.
onuril

New postby orduevi » Tue Jul 25, 2017 10:26 am

Director olarak salary alman lazim mutlaka. NIC odemelerini de bu salary'e gore yapman gerekiyor. Ayrica her ay kendine dividend alabilirsin salary sana yetmiyorsa. En dogru yontem bu.

onuril wrote:Arkadaslar Selamlar,

Tum yazilanlari okudum ama bu bilgileri goremedigim icin sormak istedim. 2 sorum var sizlere:

-Vize uzatmasi icin basvurduktan sonra advisoru yani calistigin avukati degistirmende bir sikniti var mi? Boyle bir sey yapan oldu mu 6 aylik bekleme surecinde? Ben ek bir belge gonderecegim ve bunu yeni avukatla yapmak istiyorum. Eski avukatla ciddi sorunlar yasadik, artik kendisiyle kesinlikle calismak istemiyorum.

-Ikinci sorum daha cok ILR basvurusu yapanlara. LTD sirketim var ve sirketimde director olarak gorunuyorum. Bu durumda sirketimden aylik Salary almam zorunlu mu? Daha once sirketimden salary aldigim icin NI alamadim ve kendimi sirketimden cikarttik muhasebecimle. Simdi yine salary aldim diye ILR'a basvurdugumda Home Office sorun cikarmsindan korkuyorum. Avukatim kesin salary alman lazim yoksa Home Office sorun cikartir diyor ama salary aliyorsan da employed oluyorsun bir noktada, ama vizemiz de self-employed bildigini uzere. Ne yapacagimdan emin degilim acikcasi salary konusunda, sadece dividend ile mi devam etsem diye dunusuyorum 3 yil boyunca ILR'a basvuruncaya kadar.

Tesekkurler.
orduevi

New postby Emre » Tue Jul 25, 2017 10:30 am

@onuril

-Sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ancak danışmanlar başvuruları gönderirken, yazışma adresi olarak kendi ofislerini gösterdiğinden, başvurunla ilgili yazılar, ve evraklar danışmanının ofisine gider. O yüzden yeni danışmanının bu göndereceğin ek evrakla birlikte bu danışman değişikliğinden Home Office'i haberdar etmesi lazım ki, ilerideki yazışmalar yeni danışmanına gelsin.

-Benim başvurduğum dönemde (Mayıs 2015) LTD şirket direktörü olarak NI almakta herhangi bir sorun yoktu. Telefon edip bilgileri veriyorduk. Sonra eve bir form geliyordu. Onu doldurup geri gönderip NI alıyorduk 2 hafta içerisinde. Interview falan olmuyordu. (Türkiye'den başvurup vizesini alanlar için) Bu LTD şirket ile NI alamama durumu Home Office'ten ziyade Jobcentre Plus ile alakalı bir sıkıntı. Ki daha önce arkadaşlar paylaşmışlardı. Ankara Anlaşması'nda LTD şirket açıp direktör olarak iş yapmakta ve maaş almakta bir sakınca yok. Ki ben uzatma vizesini maaşlı direktör olarak aldım. (Mayıs 2016)
Emre

New postby onuril » Tue Jul 25, 2017 9:20 pm

@emre @orduevi

Cok tesekkurler bilgiler icin, hicbir yerde bilgi yoktu. Tecrubelerinizden yaralanmis oluyoruz, icim biraz olsun rahatladi. Tekrar tesekkurler.

Saygilarimla.
onuril

New postby aposto » Thu Jul 27, 2017 11:31 am

@onuril, yarindan once gorur musun bilmem ama.. ben de NI alamiyorum bir turlu, ve yarin 10.kez gidecegim. Salary aldigim icin reddediyorlar. Extension a basvuracagimdan da sanirim Director lugumdan su asamada vazgecemem..
Senin NiNo alamama durumun ne zaman gerceklesti? Sen de eger yakin zamanda LTD sirketi olup NiNo alabilenlerden isen, benim de benzer yolu izleyip sirketin director lugunu birakmam gerekecek sanirim..

onuril wrote:@emre @orduevi

Cok tesekkurler bilgiler icin, hicbir yerde bilgi yoktu. Tecrubelerinizden yaralanmis oluyoruz, icim biraz olsun rahatladi. Tekrar tesekkurler.

Saygilarimla.
aposto

New postby orduevi » Fri Jul 28, 2017 8:35 am

@aposto o zaman kim director olacak sirketinde? %100 shareholder sensin, bunu kime devredeceksin kagit uzerinde? Sirket sahibi sen olmazsan red alabilirsin. 3 yillik vizeyi alip sonra bu dedigini yaparsan bu sefer indefinite basvurunda yine bu durum karsina cikar. Ankara Antlasmasi'nda full time employee olamazsin, kendi sirketin olsa bile. Bence adamlar kendilerince 1 yillik vizeyi alanlarin onunu tikamanin yolunu bulmus. Bahane hazir NIC yok vergi vermemissin diyecekler. Takla attirirsanda bu sefer kurallari cignemis olacaksin.

Bu arada ben NI numarami aldim ama 3 - 4 sefer ugrastirmislardi. Son basvurumda da ayni senin verdigin belgeleri vermistim. Mart oncesi aldim galiba hatirlamiyorum. Evdeki mektup tarihine bakacagim musait zamanimda.

aposto wrote:@onuril, yarindan once gorur musun bilmem ama.. ben de NI alamiyorum bir turlu, ve yarin 10.kez gidecegim. Salary aldigim icin reddediyorlar. Extension a basvuracagimdan da sanirim Director lugumdan su asamada vazgecemem..
Senin NiNo alamama durumun ne zaman gerceklesti? Sen de eger yakin zamanda LTD sirketi olup NiNo alabilenlerden isen, benim de benzer yolu izleyip sirketin director lugunu birakmam gerekecek sanirim..

Saygilarimla.
orduevi

New postby orduevi » Fri Jul 28, 2017 9:59 am

Gmail'dan buldum Mayis basinda almisim.

orduevi wrote:@aposto o zaman kim director olacak sirketinde? %100 shareholder sensin, bunu kime devredeceksin kagit uzerinde? Sirket sahibi sen olmazsan red alabilirsin. 3 yillik vizeyi alip sonra bu dedigini yaparsan bu sefer indefinite basvurunda yine bu durum karsina cikar. Ankara Antlasmasi'nda full time employee olamazsin, kendi sirketin olsa bile. Bence adamlar kendilerince 1 yillik vizeyi alanlarin onunu tikamanin yolunu bulmus. Bahane hazir NIC yok vergi vermemissin diyecekler. Takla attirirsanda bu sefer kurallari cignemis olacaksin.

Bu arada ben NI numarami aldim ama 3 - 4 sefer ugrastirmislardi. Son basvurumda da ayni senin verdigin belgeleri vermistim. Mart oncesi aldim galiba hatirlamiyorum. Evdeki mektup tarihine bakacagim musait zamanimda.

aposto wrote:@onuril, yarindan once gorur musun bilmem ama.. ben de NI alamiyorum bir turlu, ve yarin 10.kez gidecegim. Salary aldigim icin reddediyorlar. Extension a basvuracagimdan da sanirim Director lugumdan su asamada vazgecemem..

Saygilarimla.
orduevi

New postby moonel » Sat Jul 29, 2017 12:11 pm

Merhabalar,

Uzatma basvusurunu yapmis olanlara bir sorum olacakti. Evraklari verirken reklam icin gazeteye vermis oldugunuz ilanlari nasil verdiniz?
Sadece kendi ilaniniz oldugu sayfayi kesip mi verdiniz?
moonel

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü