Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Emre » Mon Apr 27, 2015 11:59 am

@scotyard şirket aktif değil. Sadece Companies House'a kayıdı yapıldı ve dormant durumda. Ama tabi resmi olarak kayıtlıyım sonuçta. Şirketim company check sayfasında görünüyor. Şirket sertifikam da var. Herhangi bir kanunsuzluk yok ortada. Benim anladığım kadarıyla şirket kaydı yaptığım için, bunun mantıklı bir açıklamasını beklediler benden. İngiltere'deki muhasebecim aracılığıyla şirket kaydı yapıldı. O yüzden NI hakkında şimdilik bir bilgim yok. Benim tavsiyem, şirket açıp başvuru yapanların "Ben profesyonel olarak bu işi yapacağım ve kendi şirketim için çalışacağım. Bu da bu işin ilk adımı. Amacım işimi İngiltere'de kurmak ve genişletmek olduğundan şirketimi açtım ve vize onayıyla birlikte ticarete başlamayı planlıyorum" gibi bir beyanda bulunmaları. Sonuçta hukuksuz birşey yok ortada. Sadece net bir cevap bekliyorlar. Ayrıca dediğin gibi son güncellemelere kesinlikle dikkat etmek gerekiyor.
Emre

New postby Emre » Tue Apr 28, 2015 12:49 pm

Anladığım kadarıyla boşuna telaş yapmışım. Vizemi aldım. Süreci ve iş alanını merak edenler için; iş alanım grafik tasarım ve retouch. Ayın 7'sinde başvurdum. 28'inde pasaport elime ulaştı. Yani tam 21 gün sürdü benim için. 9. iş gününde görüşme için haber verdiler. 13. iş gününde görüşmeye gittim. Vize kararı o gün verilmiş aslında. Ayın 27'sinde de kararın verildiğine dair e-mail aldım.Hayallerime ulaştım sonunda! Darısı hazırlık aşamasında olanların başına! Bu arada tüm evrakları geri göndermişler. Business Plan ve CV vs hariç.
Emre

New postby allii » Wed Apr 29, 2015 7:14 pm

Tunahan wrote:Selamlar,

18 Mart 2015 tarihinde eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduğumuz ankara anlaşması vizesini bu gün almış bulunuyoruz. 3 gün kuryede geçen zamanı 4 gün de arada kalan haftasonlarını çıkartınca 7 günde verdikleri anlaşılıyor. Başvurmayı düşünenler için bilgi olsun.

Süreç içerisinde bu sayfada yapılmış olan paylaşımlardan çok faydalandım. Ben de karşılaştığım ve önem arzettiğini düşündüğüm şeyleri paylaşmaya çalıştım. Herkese teşekkürler.

Asıl mesele şimdi başlıyor sanırım ...

Merhabalar;

Bu süreçte eşinizle birlikte nasıl bir yol izlediniz, bilgi vermeniz mümkün müdür? Ben kendi başvurumda dependant olarak eşimin tüm bilgilerini verdim, gov.uk 'de hala aynı başvuru formuna dahil ederek başvuru yapabilirsiniz diyor ancak randevuya gittiğimizde eşimin pasaportunu almadılar ve ayrı bir başvuru yapması gerektiğini söylediler. Bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.
Saygılar
allii

New postby Tunahan » Thu Apr 30, 2015 10:24 am

allii wrote:
Tunahan wrote:Selamlar,

18 Mart 2015 tarihinde eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduğumuz ankara anlaşması vizesini bu gün almış bulunuyoruz. 3 gün kuryede geçen zamanı 4 gün de arada kalan haftasonlarını çıkartınca 7 günde verdikleri anlaşılıyor. Başvurmayı düşünenler için bilgi olsun.

Süreç içerisinde bu sayfada yapılmış olan paylaşımlardan çok faydalandım. Ben de karşılaştığım ve önem arzettiğini düşündüğüm şeyleri paylaşmaya çalıştım. Herkese teşekkürler.

Asıl mesele şimdi başlıyor sanırım ...

Merhabalar;

Bu süreçte eşinizle birlikte nasıl bir yol izlediniz, bilgi vermeniz mümkün müdür? Ben kendi başvurumda dependant olarak eşimin tüm bilgilerini verdim, gov.uk 'de hala aynı başvuru formuna dahil ederek başvuru yapabilirsiniz diyor ancak randevuya gittiğimizde eşimin pasaportunu almadılar ve ayrı bir başvuru yapması gerektiğini söylediler. Bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.
Saygılar

Merhaba allii,

Ben de senin gibi gov.uk deki bilgiye dayanarak (you can include your family members in your application form) öyle dümdüz gittik. Ama ben halen daha Türkiye de olduğumun farkıda olduğum için hazırlıklı gitmiştim.

Kapıda içeri almadılar. Alınan biometrik bilginin eşleştrileceği bir GWF numarası gerekiyor. Başka bir kural ve ya tarif dinlemiyorlar. Ben de adamı form doldurup gelirsem hepimizi içeri alacağına ikna ettim. Üst katta 2 form daha doldurdum. İçerdeki bilgisayardan da çıktı aldım ve tpcontact tan ups ödemesi yaptım. Formun additional information bölümüne de olan biteni döşedim.

Bir sorun olmadı. Daha detaylı bilgi istersen sorabilirsin.

Bu arada biz daha önce 3 sene orada yaşadık. Benim de yöneticilik olarak 10 yılı aşkın iş tecrübem var. Teknoloji transferi ve iş geliştirme konusunda danışmanlık kurgusuyla vize aldım. İngiltere'de bu vizeyle vatandaşlık almış çok iş adamı arkadaşım var. Immigration konusunda yetkili uzman avukat arkadaşlarımız da var. Bu bağlamda http://www.turkishbusinessperson.com web adresinden ankara anlaşması danışmanlığı da yapıyoruz. İlgi duyan arkadaşlara yardımcı olmaktan memnun oluruz.

Hakkınızda hayırlısı.

Tunahan
Tunahan

New postby ege10 » Fri May 15, 2015 1:46 pm

Arkadaslar merhabalar,

15 ocakta ingiltereden basvurmustum ankara anlasmasina, az once zarf geldi 1 yillik residence permit im. Ustunde self employed leave to remain yaziyor. Tam 5 ay da cikti.

Arkadaslar benim cok acil bi sorum var. bu ankara anlasmasinda haftalik 20 saat part time baska bir is yerinde calisma hakkimiz var deniyordu. Ben su an calistigim yerden pazartesi itibari ile ayrilmak zorundayim ama part time devam etmek istiyorum. Bu mumkun mu acaba?

Vize icin evrak ve business plani hazirlamakta bu sitenin ve burdaki arkadaslarin cok yardimi olduk. Herkese tekrar tesekkur ediyorum.
ege10

New postby jadesy » Fri May 15, 2015 4:25 pm

Merhabalar;

Ben Türkiyeden Ankara ant vizesine başvurmaya hazırlanıyorum ama Nisan başı çıkan yenilenmeyle açıkçası tedirginim. Her detayı siteden aldığım bilgi ve arkadaşlarımın tecrübeleriyle kendim hazırlamaya çalışıyorum. Eksiksiz olması içinde forumları okuyorum. Burda da yakın zamanda Türkiyeden vizeye başvuran arkadaşlardan yardım rica edicem gerçekten çok memnun olacağım umarım sesimi duyan olur??? Şimdiden teşekkürler
jadesy

New postby Emre » Fri May 15, 2015 9:12 pm

@ege10
Yanlış bilgi vermek istemem ama Ankara Anlaşması ile yalnızca kendi işini yapabilirsin. Tabi çalıştığın yerle self-employed/limited company olarak kontrat yaparsan o başka. Bir iş yerinde part-time çalışma hakkı öğrenci vizesi gibi vize türlerinde oluyordu diye biliyorum.
Emre

New postby ege10 » Sun May 17, 2015 8:51 pm

Saol @emre, ben de detayli arastirdim. Part time falan calisamiyomussun sadece kendi isin. Tesekkur ederim cevapin icin.

Arkadaslar ben vizemi 15 mayista aldim. Burda bu hafta police registration yapip sirketi kurup bi 1 aylik turkiyeye tatile gelmeyi planliyorum hic bir ise baslamadan bi is almadan. Sizce seneye vizeye uzatima basvurdugum da vizeyi alip hic ise baslamadan turkiyeye tatile gitmem sorun olur mu?

Arkadaslar bir de onerebileceginiz iyi bir muhasebeci var mi? Benim acilen muhasebeci bulmam gerekiyor. Muhasebecinin illa turk ve ankara anlasmasi biren biri olmasi gerekiyor mu? Yok sa ingiliz bir muhasebeci tutmak istiyorum aslinda. Siz ce nasi yapmaliyim?

Tesekkurler
ege10

New postby tesco » Mon May 18, 2015 9:28 am

@ege10

Mutlaka limited sirketi kurup oyle tatile git.

Ben Ingiliz muhasebeciyle calisiyorum ama cogu kisi Ankara Anlasmasini bildiklerinden dolayi Turk muhasebeci oneriyor.

Aksam birkac Turk muhasebeci paylasacagim.
tesco

New postby salim » Mon May 18, 2015 9:50 am

@tesco

Neden mutlaka Limited? Sole Trader'daki sorun nedir?
salim

New postby ege10 » Tue May 19, 2015 9:35 am

Selam @tesco, tabi gitmeden once limited sirketi kurucam oyle gidicem tr ye.

Ben de ingiliz muhasebeci ile calismak istiyordum. Az once Demsa Accounts ile telefonda konusdum. Turkler. Telefonda anlastik gibi. Fiyatlari da uygun. Ayda 48 pound. Ancak ilk sirket kurmak icin extre 200 pound istediler. Sirket kurmak 200 pound tutuyormu hakikaten.

ilk sirket kurmak icin 200 odeyen var mi hic?

Tesekkurler
ege10

New postby Volkan » Tue May 19, 2015 11:59 am

Ben sirketi kendim kurmustum. Sirket kurmak Companies House sitesinde £15: https://www.gov.uk/register-a-company-online

Benim muhasebecim David Hasley: http://www.Cheapaccounting.co.uk/davidhasley

Ayda £42 oduyorum. Su ana kadar hersey yolunda gitti. Benim sayemde Ankara Anlasmasi hakkinda tecrube de edindi :-)

Daha once de tavsiye etmistim, hic problem yasamadigim icin halen tavsiye edebilirim.
Volkan

New postby ege10 » Tue May 19, 2015 12:45 pm

Saol @volkan ben de az once baktim sanirim kendim kurucam ama su memorandum ve articles lar kafami karistiriyo cok. Hangilerini kullanmak gerekiyor? Shares falan diyo anlamadim hic.

Netten odemeyi yapip direk sirketi kurdukdan sonra tuttun ozaman muhasebeciyi?

Ya da cheapaccountant sitelerinde 60 a kuruyolar sirketi. Ordan sirketi kurdurup sonra normal duzenli muhasebeci tutucam.

Bir de business planinda yazdigim sirket isminden farkli bi isimli sirket kurucam. Onceden karar verdigim sirket ismi cok uzun geldi sonradan. Umarim sorun olmaz
ege10

New postby salim » Tue May 19, 2015 1:31 pm

limiyed mi sole mu, sole 500 limited 1500 pound diye duymustum.
salim

New postby Site Memuru » Tue May 19, 2015 2:12 pm

Bayanlar, beyler, ne sirket kurmanin, ne de muhasebeci tartismanin yeri burasi. Sizi su bolume alalim:

viewforum.php?f=10
Site Memuru
Site Admin

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü