Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby elissey » Thu Feb 01, 2018 9:04 pm

Selam herkese,

Londra’da C# developer olarak kontratli is piyasasinin durumu hakkinda fikirlerini paylasanlar olursa cok sevinirim.

Yaklasik 1 aydir yogun bir sekilde basvuru yapiyorum. Hemen her gun 2-3 mail ya da telefon aliyorum, ama recuiterlari asip musteriyle gorusme asamasina gelemedim hala. Direkt bana ulasan 2 firmayla gorusmem oldu yalnizca. Biri olumsuz dondu, digeriyle yeni gorustum, donus bekliyorum.

Daha once recuiter olarak calismis native birinden CV’mi degerlendirmesini istedim. Ana dilimin ingilizce olmamasinin bir bariyer oldugunu soyledi. Ayrica IR35’ten dolayi public sektorden cikan kontratlilar nedeniyle de piyasanin iyice rekabetli bir hale geldiginden bahsetti.

Sizin deneyimleriniz nasil? Ne kadar surede is buldunuz? Ne kadar zaman sonra endiselenmeye baslamaliyim?
elissey

New postby liliesofthevalley » Mon Feb 05, 2018 4:10 pm

Merhaba @elissey,
Çok fazla endişelenmeyiniz diye yazmak istedim. Ben her ne kadar IT sektöründe olmasam da diğer forumlarda okudum, 6-10 ay sonra bile kontratlı iş bulanlar olduğu yönünde. Önemli olan o zamana kadar sizin geçindirecek bütçenin elde olup olmaması. UK'de maalesef geçmiş çok önemli. Benim de sektörde 18 yıllık geçmişim var, ancak UK'de olmadığı için epey zorlandım. Umarım sizin beceri ve yeteneklerinizi algılayacak bir iş bulabilirsiniz. İyi şanslar.

elissey wrote:Selam herkese,

Londra’da C# developer olarak kontratli is piyasasinin durumu hakkinda fikirlerini paylasanlar olursa cok sevinirim.

Yaklasik 1 aydir yogun bir sekilde basvuru yapiyorum. Hemen her gun 2-3 mail ya da telefon aliyorum, ama recuiterlari asip musteriyle gorusme asamasina gelemedim hala. Direkt bana ulasan 2 firmayla gorusmem oldu yalnizca. Biri olumsuz dondu, digeriyle yeni gorustum, donus bekliyorum.

Daha once recuiter olarak calismis native birinden CV’mi degerlendirmesini istedim. Ana dilimin ingilizce olmamasinin bir bariyer oldugunu soyledi. Ayrica IR35’ten dolayi public sektorden cikan kontratlilar nedeniyle de piyasanin iyice rekabetli bir hale geldiginden bahsetti.

Sizin deneyimleriniz nasil? Ne kadar surede is buldunuz? Ne kadar zaman sonra endiselenmeye baslamaliyim?
liliesofthevalley

New postby esbr » Fri Feb 09, 2018 1:49 pm

Merhabalar,

Kontratlı işlerle ilgili sormak istediğim bir konu var. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama daha önce uzun süreli kontrat yapılırsa, o işte permanent olarak çalışıldığı düşünülüyor ve home office bu duruma sıcak bakmıyor diye okumuştum. Mühendis olarak başvurmayı düşünüyorum ve bir iki yerle görüştüm ancak contractor olarak işler 6 ay ve 9 ay civarında. bu kadar uzun süreli çalışmak uzatmada veya öncesinde-sonrasında sorun yaratır mı?
esbr

New postby elissey » Fri Feb 09, 2018 7:26 pm

Merhaba @liliesofthevalley,

Teşekkürler cevabınız için. Sorun elimizde çok fazla para olmaması sizin de bahsettiğiniz gibi. O yüzden bir an önce iş bulmam gerekiyor. Doğal olarak da endişem artıyor. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

liliesofthevalley wrote:Merhaba @elissey,
Çok fazla endişelenmeyiniz diye yazmak istedim. Ben her ne kadar IT sektöründe olmasam da diğer forumlarda okudum, 6-10 ay sonra bile kontratlı iş bulanlar olduğu yönünde. Önemli olan o zamana kadar sizin geçindirecek bütçenin elde olup olmaması. UK'de maalesef geçmiş çok önemli. Benim de sektörde 18 yıllık geçmişim var, ancak UK'de olmadığı için epey zorlandım. Umarım sizin beceri ve yeteneklerinizi algılayacak bir iş bulabilirsiniz. İyi şanslar.
elissey

New postby sibely » Wed Feb 14, 2018 7:52 am

@elissey

Selamlar,

Küçük bir yorumum olacak bu konuda. Yanılmıyorsam Kasım ayında gitmiştiniz. Aralık ayı, contracter işlerin çok yoğun olmadığı bir ay diye biliyorum. Malum tatiller, rehavet. İngiltere'de bildiğim kadarıyla mali yıl Nisan ayında başlıyor. Dolayısıyla yeni mali yıl, işe alımların hareketlenebileceği, bütçe alokasyonlarının yapıldığı zamanlar. O sebepten de en geç Mart ayında hareketlenecektir Nisan ayında doğacak yeni ihtiyaçlardan.

Bu söylediğim tarihe daha 1,5 ay var, ve endişelisiniz maddi açıdan, tahmin edebiliyorum, ama lütfen içinizi ferah tutun. Bol şanslar dilerim.

Sevgiler.
sibely

New postby cacangg » Mon Feb 19, 2018 1:00 pm

Arkadaşlar selamlar,

AA sonrasındaki durum ile ilgili birşeyler yazmak istedim.
Ankara anlaşması ile ekim ayından beri Londradayım, IT alanında(sys network) iş aramaya devam ediyorum.
Contractor olarak çalışmayı düşünen arkadaşlar en az 6-7 ay iş bulamama durumuna karşı kendini maddi manevi hazırlasın. Genelde işin bu tarafından kimse bahsetmiyor, tabiki şans faktörü ile birlikte herkesin durumu farklı ancak iş bulmak gerçekten kolay durmuyor.
Kontratlı işlere aşağı yukarı 300 kişi başvuruyor gibi bir söylem var recruiterlar tarafından, bunların bir çoğunun da uzun süredir burada olan hintliler olduğunu, ingilizcelerinin bizden çok daha iyi olduğunu düşünürseniz kendinizi ona göre değerlendirin.
Kimseye gelin ya da gelmeyin demiyorum aksine gelebilen herkes gelsin, ancak hesabınızı iyi yapıp gelin, anlaşma onaylandıktan sonrası daha sıkıntılı bir süreç.

Kendi alanımla ilgili olarak gördüğüm DevOps ihtiyacının çok fazla olduğu, bu anlamda azure, aws, CI/CD toolları vs bunları bilerek mümkünse sertifika alarak gelirseniz şansınız çok artar.

Herkese allah kolaylık versin.
cacangg

Previous

Return to der Karrierismus