Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby orduevi » Sat Apr 03, 2021 9:55 pm

yilmaz wrote:Merhaba, benim IR35 ile ilgli bir sorum olacaktı, şu an contractor olarak çalışıyorum. çalıştığım firma ile ilişkimin IR35 dışında olduğundan emin olmam için ne yapmam lazım, muhasebecilerinden yazı vs. mi almak gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim.

Kontratinizda olması gerekenler:

- Kontratta firma adi hizmeti veren olarak görülmeli, kisinin adi degil.
- Hizmetin verilecegi adres sadece sizin firmanızın adresi olmalı, client'in degil.
- Sizi hastayken, calamazken vs. kim sizin adınıza hizmet verecek, bu kisinin iletişim bilgileri yazmalı.
- Hizmetin haftalık 35 saat, 40 saat vs. verilmesi gibi kosullarin olduğu maddeler kaldirilmali.
- Odemeler 3 ayda bir veya haftalık gibi ödenmeli. Her ayin 1 in de degil.
- Hizmetin verilmesi icin gerekli olan yazılım, donanım, lisans vb. gerekenlerin firmaniz tarafından karsilanacagi yazmalı.
- Client'in hiçbir sekilde firmanızın ödediği NIC, diger vergiler vb. konusunda bilgilendirilmesi zorunlulu olmalı. Boyle maddeler varsa kaldirilmali.

Benim de kontratim uzatildi ama bu sekilde. Bu maddeler olmazsa calismiyorum dedim. Client tamam dedi. Güven olduktan sonra bu maddeler ekletmek zor degil. Bir contractor arkadaşımdan rica ettim, bilgilerini kontratıma eklettim.
orduevi

New postby muratkasar » Sun May 02, 2021 12:11 am

Merhabalar; Ankara anlasmasinda uc yillik uzatmanin ikinci yilindayim. kontratli islerde ir35 problemi oldugu icin baska bir secenek yoktu benim icin bu yuzden umbrella company ile calismaya basladim ama personel bank bilgilerini vermek yerine business bilgilerini verdim ve hala kendime salary gonderiyor ve payemi oduyorum. son uzatmaya basvurusu yaparsam ve umbrella sirket ile calistigim ortaya cikar ise isler sarpa sarabilir. bu sekilde devam etmelimiyim emin degilim. . vize statumu suan calistigim sirketten bir is teklifi mektubu alip degistirmeyi dusunuyorum. vize degisikligi olursa tekrar 5 yili doldurmak icin sure bastan baslayacak bu da ayri bir konu...
eger vize degisimi girisiminde bulunursam ve yapacagim basvurudan red gelirse suan sahibi oldugum vizeyi kaybetme tehlikem varmi ?

yorumlarinizi bekliyorum tesekkurler
muratkasar

New postby orduevi » Sun May 02, 2021 4:56 pm

muratkasar wrote:Merhabalar; Ankara anlasmasinda uc yillik uzatmanin ikinci yilindayim. kontratli islerde ir35 problemi oldugu icin baska bir secenek yoktu benim icin bu yuzden umbrella company ile calismaya basladim ama personel bank bilgilerini vermek yerine business bilgilerini verdim ve hala kendime salary gonderiyor ve payemi oduyorum. son uzatmaya basvurusu yaparsam ve umbrella sirket ile calistigim ortaya cikar ise isler sarpa sarabilir. bu sekilde devam etmelimiyim emin degilim. . vize statumu suan calistigim sirketten bir is teklifi mektubu alip degistirmeyi dusunuyorum. vize degisikligi olursa tekrar 5 yili doldurmak icin sure bastan baslayacak bu da ayri bir konu...
eger vize degisimi girisiminde bulunursam ve yapacagim basvurudan red gelirse suan sahibi oldugum vizeyi kaybetme tehlikem varmi ?

yorumlarinizi bekliyorum tesekkurler

Umbrella şirket ile fatura kesmekle zaten kuralları ihlal etmişsiniz. Bu durum red sebebi olabilir. Olabilir diyorum cunku case officer son kararı verecektir. Mektupla iyi bir anlatım deneyebilirsiniz ama neden umbrella firmaya fatura kesildi? Ben olsam vize başvurusuna başvurmaktansa sponsorship e geçerdim. 5 yıl sıfırdan baslayacak evet ama red alma riskinden daha iyi. Baska bilen arkalar varsa yazsınlar lütfen yanlış yönlendirmek istemem.

Bu sitede detaylıca anlatmış:
https://www.inniaccounts.co.uk/guides/i ... s-limited/
"When you join an umbrella company, you effectively become an employee of that corporation."

Umbrella sizin payee'nizi ödeyebilir ama siz kendiniz ödemişsiniz. Bu olumlu. Ote yandan umbrella olması inside IR35 demek. Ben uzatma zamani riske girmezdim. Eğer is teklifi varsa degerlendirin. Millet suan kontrat is bulamıyor.
orduevi

Previous

Return to der Karrierismus