Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Permanent is sahibi iken bir de Sole Trader olmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby merope » Wed Sep 07, 2016 3:52 pm

Arkadaslar merhaba
Internette 2-3 saat okursam yanitini bulacagima inandigim sorular var, ancak gercekten is, cocuk, musteri derken o vakit bana luks.
Bu yuzden soruma yanit verecek bilgi kirintisi, veya en azindan suradan basla diye yon gosterecek birine simdiden tesekkur ederim.

Ben Full time, maasli bir iste calisiyorum, ancak isim esnek ve sirket bize kendimiz disarida is yapmamiz icin engel koymuyor. Ben de people per hour'dan bir proje aldim ve neredeyse bitiyor, haftaya odeme alacagim. Is cok kucuk ve alacagim para ufak. Devami gelecek mi, duzenli yan gelirim olacak mi bilmiyorum. Bu yuzden simdi limited sirket kurmakla falan ugrasmak istemiyorum. Bir arkadasim Sole Trader olabilirsin dedi.

Ama simdi, Sole Trader olmakla ilgili yanitlarini haftaya kadar bulmam gereken iki soru belirdi kafamda.
1- Ben odemeyi kendi personal banka hesabima alsam olur mu (gidip baska hesap acmakla ugrasmadan)
2- Tax return'u hemen mi yapmam gerek yoksa seneye nisana kadar yapsam oluyor mu

bir akil bir fikir efendim, tesekkurler.
merope
ROGER WATERS

New postby Emre » Fri Sep 09, 2016 3:34 pm

Yaptığın bu tek bir iş için herhangi bir soletrader kaydı falan yapman gerektiğini düşünmüyorum. Ama bir muhasebeci aydınlatacaktır durumu.

1-Bildiğim kadarıyla kişisel hesabına bu parayı aktarabilirsin. 2-Tax Return yaparken bu geliri beyan edeceksin.

Olay bundan ibaret diye tahmin ediyorum.

Ha olurda bu düzenli bir gelire dönüşürse, o zaman bir muhasebeciyle görüşürsün. Muhasebeci de tüm bu işleri halleder.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

Return to der Karrierismus