Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IR35 Tehlikesi ve Petition

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby orduevi » Tue Jul 02, 2019 8:54 pm

Arkadaslar, IR35 Nisan 2020'de yürürlüğe girecek ve daha şimdiden birçok firma contractor olarak calisanlara permanent'a gecin uyarıları yapmaya başladı. Contractor islerde IR35 yüzünden oldukca azaldı çünkü firmalarda artık büyük ceza alacaklar eger gizli calisan calistirirlarsa. Ornegin HSBC bünyesindeki butun IT contractorlara gecenlerde bu uyarıyı yaptı ve permanent'a gecmelerini istedi. Durum cok vahim ve ciddi. Kucuk agency'ler bile artık contractor yerine permanent calisan arıyor.

Ben IR35 yüzünden son kontratimdan beri hala yeni bir tane imzalayamadım. Artik 3 - 5 tane contract is varsa yüzlerce başvuru alan firmalar da bu durumu fırsata çevirip en yetenekli ve/veya "ucuz" calisana isi veriyorlar.

IR35'in ne oldugunu bilmeyen veya contractor isleri etkilemeyeceğini düşünen yeni basvuracak arkadaslar da lütfen danismanlarindan randevu alıp bu tehlikeyi özellikle sorsunlar.

Asagidaki linki tıklayarak parlemantoda bu kanunun tekrar değerlendirilmesi icin gündeme alalım:
https://petition.parliament.uk/petitions/262354

Lütfen herkes bu dilekçeyi imzalasın. Bu IR35 tehlikesi AA'lilari yakından ilgilendiriyor.
orduevi

New postby furkan » Thu Jul 11, 2019 1:34 pm

Malesef yeni kurallar yayinlandi, boylece sanirim bu petition anlamini yitirmis oldu. Artik 2020 Nisan kesin tarih oldu

https://www.gov.uk/government/publicati ... april-2020
furkan

New postby orduevi » Sun Jul 14, 2019 8:38 pm

Suan 22,215 imza toplanmış. 100k olursa mecliste tartışmaya acilmasi bir umuttur diyelim. Durum çok kotu.
orduevi

New postby furkan » Tue Jul 23, 2019 8:29 am

furkan

New postby Odin » Tue Oct 01, 2019 7:50 pm

Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?
Odin

New postby orduevi » Wed Oct 02, 2019 8:05 am

Odin wrote:Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?

Cikis yolu yok maalesef. Yapılması gereken haftanın belirli günlerinde evden diger günlerde ofisten calismak, aradaki recruitment agency'e degilde direkt client'a fatura kesmek ve client'in önerdiği ofis araç, gereçlerini, laptop, screen, yazıcı vb. kullanmamak. Bunlar ana kurallar. Ayrica artık faturada calistigin günleri teker teker yazıp haftalık / aylık odeme de talep edilmemeli. Donemsel toplu odemeler veya is basında ve is bitiminde odeme alimi olmalı.

Bu arada HSBC'den sonra Barclays'de contractor'larla ilgili adim atmis:
https://www.theregister.co.uk/2019/10/0 ... y_to_paye/

Inside IR35 AA'ya kesinlikle uymuyor ve vize red olur. Aman dikkat.
orduevi

New postby Odin » Wed Oct 02, 2019 9:58 am

orduevi wrote:
Odin wrote:Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?

Cikis yolu yok maalesef. Yapılması gereken haftanın belirli günlerinde evden diger günlerde ofisten calismak, aradaki recruitment agency'e degilde direkt client'a fatura kesmek ve client'in önerdiği ofis araç, gereçlerini, laptop, screen, yazıcı vb. kullanmamak. Bunlar ana kurallar. Ayrica artık faturada calistigin günleri teker teker yazıp haftalık / aylık odeme de talep edilmemeli. Donemsel toplu odemeler veya is basında ve is bitiminde odeme alimi olmalı.

Bu arada HSBC'den sonra Barclays'de contractor'larla ilgili adim atmis:
https://www.theregister.co.uk/2019/10/0 ... y_to_paye/

Inside IR35 AA'ya kesinlikle uymuyor ve vize red olur. Aman dikkat.

Tesekkurler orduevi.
Bahsettigin dikkat edilmesi gereken noktalari ben de okudum bir kac yerde. Aklima takilan bir konu daha var. Anladigim kadariyla outside IR35 kabul edilebilmen icin "Personal substition" konusunu da cozmus olman gerekli. Tek kisilik bir firma (ki bildigim kadariyla IT alaninda ankara anlasmalilarin cogu boyle) contractor olarak calisana bisi oldugunda yerine baska birini onerme konusunu nasil asabilir ki ? Bu konuda bilgin var mi ? Yani sirket disindan birini onerme durumumuz var mi ? Ya da ben bunu tamamen yanlis mi anliyorum ?
Odin

New postby zeugma » Fri Oct 04, 2019 10:17 am

Sriketinizin kac elemani oldugunun "Personal substitution" konusuyla bir baglantisi yok. Burada onemli olan nokta sozlesme yaptiginiz sirketle aranizda ki sozlesmese bireysel olarak "Mr. Odin bize su kadar hizmet verecektir" yazmamasi. "Odin LTD bize 1 senior adam saglayacaktir yazmasi"

Is yaptiginiz firmalarla olan sozlesmelerinizin bireysel olmamasina dikkat ediniz.

Bunun disinda ECAA business person vizesine sahip birisinin Inside IR35 bir sozlesme imzalamamasi ve calismamasi gerekiyor. Cunku karsi taraf sizin PAYE odemelerinizi yapmis olacak ve dogrudan onun bir calisani gibi gozukmus olursunuz.
zeugma

New postby Odin » Fri Oct 04, 2019 3:14 pm

zeugma wrote:Sriketinizin kac elemani oldugunun "Personal substitution" konusuyla bir baglantisi yok. Burada onemli olan nokta sozlesme yaptiginiz sirketle aranizda ki sozlesmese bireysel olarak "Mr. Odin bize su kadar hizmet verecektir" yazmamasi. "Odin LTD bize 1 senior adam saglayacaktir yazmasi"

Is yaptiginiz firmalarla olan sozlesmelerinizin bireysel olmamasina dikkat ediniz.

Bunun disinda ECAA business person vizesine sahip birisinin Inside IR35 bir sozlesme imzalamamasi ve calismamasi gerekiyor. Cunku karsi taraf sizin PAYE odemelerinizi yapmis olacak ve dogrudan onun bir calisani gibi gozukmus olursunuz.

Cok tesekkuler cevaplar icin :).
Odin

New postby elfbtny » Mon Oct 21, 2019 2:48 pm

Arkadaşlar okumuşsunuzdur bunları sanırım. IR35'in Nisan 2021'e ertelenmesi haberleri de geziyor bir yandan. Şirketler altyapılarını hazırlama konusunda zamana ihtiyaçları olduğunu vs bildiriyorlarmış ama HMRC zamanları var diyor. Uzmanlar erteleneceği görüşünde.
Brexit sürecinin başına gelenleri gördükten sonra bu süreçle de her türlü haberi bekliyorum ben. Hiçbirşey belli olmaz. Ama tabi ki gerçekleşmesi ve ertelenmesi 2 durumunda da planlarımızı yapmak zorundayız.

https://www.peoplemanagement.co.uk/news ... -from-2020

https://www.theregister.co.uk/2019/06/1 ... te_sector/
elfbtny

New postby asiell » Mon Mar 02, 2020 5:16 pm

Arkadaslar konu ile alakasiz olabilir fakat suraya IR35 yasasi ile alakali son bir guncelleme geceyim.. Basvuru yapanlar yapacaklar lutfen iyi okuyun,

Simdi bana karsi cikanlar kadar destek cikanlarda olacaktir,

Oncelikle Sozum %95 IT'ci Arkadaslara.. ben buraya 2018 de geldim Eylul Ayinda Ozamanlar IR35 sadece kamu kurumlari icin gecerli idi IR35 icindeki islere basvuramiyorduk zaten IR35 icindeki isler icin genelde SC & DV guvenlik sertifikasi isteniyor yani savunma sanayi vs gibi yerlerde calismak icin bir Sicil kaydi bizde Devlet dairelerinde Guvenlik sorusturmasi olarak geciyor. (2019 Nisan oncesi durumdan bahsediyorum kamu kurumlari icin, Suandaki IR35 icin degil, genelde devlet kurumlari SC DV ister ama hepsi degil , fircalamayin beni diye aciklik getiriyorum.)

Artik Ozel sektor de IR35 yasasi Uygulanmaya basladi ve 2 milyon Contractor'un belini buktu..Ulkedeki bir cok projenin durmasina sebep oldu.

Suan ki surecte biz Ankara Anlasmalilarin Calisabilecegi IR35 icerisindeki islerin sayisi okadar azaldiki bu yaziyi yazdiktan sonra yaza dogru TR ye geri donen kac AA 'li olacak merak ediyorum.

IR35 Kontratli calisan piyasasini ciddi sekilde dusurdu, gunluk normalde gelen ilan sayisi 1000 iken (UK bazinda contract permanent ilan karisik) bu sayi 300-400'e dustu ve contract sayisi bunun icerisinde 20-25 e dustu ve bunlarin icinde sadece 5-6 tane outside IR35 ilan var yani bize uyan ve bunlarin icinde bizim olamadigimiz SC ve DV security check ilanlari da var.

Bu durumda zaten az olan sansimiz, Hintlisi , pakistanlisi , Romen, Polish, Avrupali contractor arasinda sansimiz dusuyor, birde inside IR35 olamiyorsunuz.. Gozlemledigim kadari ile Biz Turkler bir cogundan teknik olarak iyiyiz biz cok seyi biliyoruz ama yarim biliyoruz bu bizim avantajimiz, ise alma sureclerinde bu cok da siritmiyor, Yalniz bir cok Turk gibi ingilizcede patliyoruz Ingilizce coook buyuk sorun degil fakat kime neye gore ? okulda ogrendikleriniz ise burada konusursunuz ama kimseyi anlamazsiniz, isinizi yaptiginiz surece sorun olmayacaktir.

Simdi Ulkenin hali belli kalifiye kisiler olarak gelecek endisesi tasiyanlar cogunlukta yarin ne olacagini kestiremiyoruz, Burada gelip rezil olan da var, Isini yoluna koyup mutlu mesut yasayanda var, Demem o ki Dostlar gelecekseniz issiz kaldiginiz donemde kendinizi Kebapci da kacak caliscabilecek, 6 ay 500£ e calisip 3 ay 200£ veya cok uzun sure issiz kalip sifiri tuketeceginizi dusunerek gelin.. Bu arada O TR de size verilen unvanlari unutun gitsin, hele hele senelerce kafa patlattiginiz okullarin diplomasini getirmenize gerek yok soran dahi yok( bana olmasi) Ama sertifikalar Degerli, Siz belki TR de bir yazilim firmasinda Senior developer diniz burada Junior veya orta seviyede olacaksiniz, cunku bizim yaptigimiz isleri kimse sallamiyor.!

Yani kisa sozun ozu demem o ki Dostlar, Hayatinizdan memnunsaniz ekonomik geliriniz Turkiyede sizi tatmin ediyor cocuklarinizi iyi okullara gonderiyorsaniz buraya yine gelin, Gelin gorun deneyin, Geldikten sonra aglayacaksaniz size verilen parayi isi begenmeyecekseniz TR de keyfinize bakin yazik gunah okadar paranizi danismana buralardaki ev kiralayan adamlara vermeye degmez .. 3 kurus birikiminiz varsa mundar etmeyin.

Yani kutudan hersey cikabilir, ben sadece buradaki deneyimlerimi yazdim.. Bazen soruyorum bilseydim boyle olacagini gelirmiydim ?? hayir !! Cesaret edemezdim. Deli cesareti ile gelmisim.

Simdi yaw sende salliyon diyenlerin yorumlarini alabilirim.
asiell

New postby yazilimci » Sun Mar 08, 2020 9:50 pm

Daha once cok yazilmis cizilmis ama ben universiteden yeni mezun bir yazilimci olarak yine de sormak istiyorum. Nereye baksam IR35'in, yazilimcilarin isini cok zorlastirdigindan bahsediliyor. Okudugum kadari ile IR35, kucuk olcekli firmalara uygulanmiyor. Kisaca, startup bir firmada contractor olarak is buldugumuz taktirde inside/outside muhabbetine takilmadan calisabiliyoruz. Herkesin, yazilimcilar icin zor olarak bahsettigi durum tam olarak nedir?

Edit: Yazım, başka bir konudan taşındığı için biraz havada kalmış. Üstteki gönderiye ithafen tekrar sorayım o halde:
Startup firmalarda dahi contractor olarak iş bulmak bahsedildiği kadar zor mu?
yazilimci

New postby polothec » Mon Mar 09, 2020 10:07 am

Herkes IT diye yazıyor ancak anlamadığım konu şu, IT dediğimiz grup içinde çok fazla alan barındırıyor. Bir UX/UI designer hiç etkilenmemiş olabilir bu yasa değişikliklerinden ancak bir cyber security expert belki aylarca kontrat bulamayabilir. Bu kadar genelleyici konuşmak çok doğru görünmüyor. Devops, security, networking gibi operasyonel alanlarlarda çalışan arkadaşlar daha çok şikayet etmiş gibi duruyor bu durumdan.
polothec

New postby orduevi » Mon Mar 09, 2020 4:22 pm

polothec wrote:Herkes IT diye yazıyor ancak anlamadığım konu şu, IT dediğimiz grup içinde çok fazla alan barındırıyor. Bir UX/UI designer hiç etkilenmemiş olabilir bu yasa değişikliklerinden ancak bir cyber security expert belki aylarca kontrat bulamayabilir. Bu kadar genelleyici konuşmak çok doğru görünmüyor. Devops, security, networking gibi operasyonel alanlarlarda çalışan arkadaşlar daha çok şikayet etmiş gibi duruyor bu durumdan.

IT alanindaki butun alt alanlar genelde "gizli calisan" olarak client ofisinde calistigi icin IR35 butun IT'cileri etkiledi diyebiliriz. Danismanlarin sayfalarına bakin. Sanki hersey güllük gülistanlık ve IR35 uygulamaya konulmayacak, Ingiltere'ye gelen butun AA'li IT'ciler 1 - 2 ayda kontrat imzalayacaklar. Dolayisiyla danismanlarin istedikleri £500 - £2500 arası rakamları ödemeye devam edin arkadaslar. Onların derdi Aralik sonuna kadar "ne kadar para kopartsam" kardır uzerine. Onlarda biliyorlar umut taciri gibi para kopardiklarini. Skype görüşmesi yapın bir danismana, IR35'i sorun. Sadece cok bilinen, güvenilir danismanlar bu gercegi saklamadan "AA vizesi girişimci vizesidir" vs. suslu ifadelerle konuyu geçiştirmeye calisiyorlar. Yahu buraya cebinde £20k - £40k ile gelip 1 senede bu birikimi harcayıp Turkiye'ye donmeye deger mi?

Yukarıdaki post'u okuduktan sonra düşünüyorum, o kadar yazdık çizdik kimse umursamadı. Ne oldu? Ne yazilimcilar var parayı bitirmiş son bir care Uber yapmaya calisiyor. SAP, .NET, Java, Restful API, PHP, iOS, Android vs. ne AA'li yazılım mühendisleri var her alanda tecrübe sahibi, artık dayanamayacak duruma gelmişler.

Soyle düşünün, Ingiltere'de full time calisabilir misiniz? Cevap hayır. Neden? Cunku "yasal olarak calışma izniniz yok". Simdi IR35 ile "Ankara Antlaşması vizesi ile yasal olarak bir firmada contractor olarak calisma izniniz yok". Ayni sey. Yani firmalarda contractor calisamazsiniz. Unutun. Bitti o güzel gunler. Bizler aylardır, bazilarimiz 1 senenin uzerinde kontrat imzalayamadık bu IR35 kaygıları yüzünden. Yeni gelenler nasıl is alacak? Inside IR35 AA'ya uymuyor. Outside IR35'i da firmalar artık ceza yeme riski nedeniyle önermiyor. Sorun bu.

Outside IR35 kucuk firmalar kapsamıyor evet ama bu firmalar kucuk ve "butceleri yok". Full time calisanlara bile min maas öneriyorlar ve actiklari full time pozisyon 1 masa bilemedin 2 masa olsun. Kucuk firmalarda bolluk olaydı bu kadar AA'li yazilimci çoktan kontrat imzalamisti. Ayrıca, LinkedIn'e bir girinde British yazilimcilarin IR35'dan nasıl etkilendiklerini ve nasıl tepki verdileri okuyun. IR35 milyonlarca IT contractor'i vurdu.

Cozum -> Evli olan yazilimcilar icin hala sans var. Esiniz AA vizesi sahibi olacak, IT'ci es de dependant. Boylece sehire gore senede £30k - £90k before tax full time maas olan bir ise girilebilir. Bu maaştan her ay £500 - £2000 ATM'den çekip esinize elden verin. Esinizde saga sola bu parayı vererek sahte faturalar kestirip şirketiniz kar yapmış gibi gösterebilir. Freelance is bulmak Turkiye'de ne kadar zorsa UK'de de o kadar zor.

Eğer evli degilseniz, ILR veya uzatma alma sansınız yok denecek kadar az. Son senenizde şirket kar göstermezse ILR başvurusu yaptiginizda 1 yıllık uzatma alıyorsunuz. Gecmiste ne kadar kar yaptiginiz onemli degil. Eğer hala başvuru asamasindaysaniz ve danismaniniza para kaptirmadiysaniz yerinizde olsam U.K. macerasına baslamadan nokta koyardım.
orduevi

New postby mkice » Mon Mar 09, 2020 9:34 pm

IR-35 kapsiyormu yaptiginiz isi burdan kontrol edebilirsiniz.

https://www.tax.service.gov.uk/check-em ... disclaimer
mkice

Next

Return to der Karrierismus