Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IR35 Tehlikesi ve Petition

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby orduevi » Tue Jul 02, 2019 8:54 pm

Arkadaslar, IR35 Nisan 2020'de yürürlüğe girecek ve daha şimdiden birçok firma contractor olarak calisanlara permanent'a gecin uyarıları yapmaya başladı. Contractor islerde IR35 yüzünden oldukca azaldı çünkü firmalarda artık büyük ceza alacaklar eger gizli calisan calistirirlarsa. Ornegin HSBC bünyesindeki butun IT contractorlara gecenlerde bu uyarıyı yaptı ve permanent'a gecmelerini istedi. Durum cok vahim ve ciddi. Kucuk agency'ler bile artık contractor yerine permanent calisan arıyor.

Ben IR35 yüzünden son kontratimdan beri hala yeni bir tane imzalayamadım. Artik 3 - 5 tane contract is varsa yüzlerce başvuru alan firmalar da bu durumu fırsata çevirip en yetenekli ve/veya "ucuz" calisana isi veriyorlar.

IR35'in ne oldugunu bilmeyen veya contractor isleri etkilemeyeceğini düşünen yeni basvuracak arkadaslar da lütfen danismanlarindan randevu alıp bu tehlikeyi özellikle sorsunlar.

Asagidaki linki tıklayarak parlemantoda bu kanunun tekrar değerlendirilmesi icin gündeme alalım:
https://petition.parliament.uk/petitions/262354

Lütfen herkes bu dilekçeyi imzalasın. Bu IR35 tehlikesi AA'lilari yakından ilgilendiriyor.
orduevi

New postby furkan » Thu Jul 11, 2019 1:34 pm

Malesef yeni kurallar yayinlandi, boylece sanirim bu petition anlamini yitirmis oldu. Artik 2020 Nisan kesin tarih oldu

https://www.gov.uk/government/publicati ... april-2020
furkan

New postby orduevi » Sun Jul 14, 2019 8:38 pm

Suan 22,215 imza toplanmış. 100k olursa mecliste tartışmaya acilmasi bir umuttur diyelim. Durum çok kotu.
orduevi

New postby furkan » Tue Jul 23, 2019 8:29 am

furkan

New postby Odin » Tue Oct 01, 2019 7:50 pm

Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?
Odin

New postby orduevi » Wed Oct 02, 2019 8:05 am

Odin wrote:Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?

Cikis yolu yok maalesef. Yapılması gereken haftanın belirli günlerinde evden diger günlerde ofisten calismak, aradaki recruitment agency'e degilde direkt client'a fatura kesmek ve client'in önerdiği ofis araç, gereçlerini, laptop, screen, yazıcı vb. kullanmamak. Bunlar ana kurallar. Ayrica artık faturada calistigin günleri teker teker yazıp haftalık / aylık odeme de talep edilmemeli. Donemsel toplu odemeler veya is basında ve is bitiminde odeme alimi olmalı.

Bu arada HSBC'den sonra Barclays'de contractor'larla ilgili adim atmis:
https://www.theregister.co.uk/2019/10/0 ... y_to_paye/

Inside IR35 AA'ya kesinlikle uymuyor ve vize red olur. Aman dikkat.
orduevi

New postby Odin » Wed Oct 02, 2019 9:58 am

orduevi wrote:
Odin wrote:Merhaba arkadaslar konuyla ilgili neler yapilabilecegine yoneik fikri olan arkadaslar bilgi verebilir mi aceba ? Bu sorunu nasil asabiliriz ? Yapmamiz gereken seyler neler ? Ornegin Ankara anlasmali olan biri Pay as you earn seklinde calisabilir mi ? Cikis yollarindan biri bu olablilir mi belki ?

Cikis yolu yok maalesef. Yapılması gereken haftanın belirli günlerinde evden diger günlerde ofisten calismak, aradaki recruitment agency'e degilde direkt client'a fatura kesmek ve client'in önerdiği ofis araç, gereçlerini, laptop, screen, yazıcı vb. kullanmamak. Bunlar ana kurallar. Ayrica artık faturada calistigin günleri teker teker yazıp haftalık / aylık odeme de talep edilmemeli. Donemsel toplu odemeler veya is basında ve is bitiminde odeme alimi olmalı.

Bu arada HSBC'den sonra Barclays'de contractor'larla ilgili adim atmis:
https://www.theregister.co.uk/2019/10/0 ... y_to_paye/

Inside IR35 AA'ya kesinlikle uymuyor ve vize red olur. Aman dikkat.

Tesekkurler orduevi.
Bahsettigin dikkat edilmesi gereken noktalari ben de okudum bir kac yerde. Aklima takilan bir konu daha var. Anladigim kadariyla outside IR35 kabul edilebilmen icin "Personal substition" konusunu da cozmus olman gerekli. Tek kisilik bir firma (ki bildigim kadariyla IT alaninda ankara anlasmalilarin cogu boyle) contractor olarak calisana bisi oldugunda yerine baska birini onerme konusunu nasil asabilir ki ? Bu konuda bilgin var mi ? Yani sirket disindan birini onerme durumumuz var mi ? Ya da ben bunu tamamen yanlis mi anliyorum ?
Odin

New postby zeugma » Fri Oct 04, 2019 10:17 am

Sriketinizin kac elemani oldugunun "Personal substitution" konusuyla bir baglantisi yok. Burada onemli olan nokta sozlesme yaptiginiz sirketle aranizda ki sozlesmese bireysel olarak "Mr. Odin bize su kadar hizmet verecektir" yazmamasi. "Odin LTD bize 1 senior adam saglayacaktir yazmasi"

Is yaptiginiz firmalarla olan sozlesmelerinizin bireysel olmamasina dikkat ediniz.

Bunun disinda ECAA business person vizesine sahip birisinin Inside IR35 bir sozlesme imzalamamasi ve calismamasi gerekiyor. Cunku karsi taraf sizin PAYE odemelerinizi yapmis olacak ve dogrudan onun bir calisani gibi gozukmus olursunuz.
zeugma

New postby Odin » Fri Oct 04, 2019 3:14 pm

zeugma wrote:Sriketinizin kac elemani oldugunun "Personal substitution" konusuyla bir baglantisi yok. Burada onemli olan nokta sozlesme yaptiginiz sirketle aranizda ki sozlesmese bireysel olarak "Mr. Odin bize su kadar hizmet verecektir" yazmamasi. "Odin LTD bize 1 senior adam saglayacaktir yazmasi"

Is yaptiginiz firmalarla olan sozlesmelerinizin bireysel olmamasina dikkat ediniz.

Bunun disinda ECAA business person vizesine sahip birisinin Inside IR35 bir sozlesme imzalamamasi ve calismamasi gerekiyor. Cunku karsi taraf sizin PAYE odemelerinizi yapmis olacak ve dogrudan onun bir calisani gibi gozukmus olursunuz.

Cok tesekkuler cevaplar icin :).
Odin

New postby elfbtny » Mon Oct 21, 2019 2:48 pm

Arkadaşlar okumuşsunuzdur bunları sanırım. IR35'in Nisan 2021'e ertelenmesi haberleri de geziyor bir yandan. Şirketler altyapılarını hazırlama konusunda zamana ihtiyaçları olduğunu vs bildiriyorlarmış ama HMRC zamanları var diyor. Uzmanlar erteleneceği görüşünde.
Brexit sürecinin başına gelenleri gördükten sonra bu süreçle de her türlü haberi bekliyorum ben. Hiçbirşey belli olmaz. Ama tabi ki gerçekleşmesi ve ertelenmesi 2 durumunda da planlarımızı yapmak zorundayız.

https://www.peoplemanagement.co.uk/news ... -from-2020

https://www.theregister.co.uk/2019/06/1 ... te_sector/
elfbtny

Return to der Karrierismus