Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Bilgisayar Mühendisi - İngiltere de Çalışmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby davsan » Fri Jun 29, 2007 9:10 am

Flavio Briatore wrote:
opethema wrote:Heyecanlandım yine =)
Bu iş olursa bu sitede emeği geçenlere, hacıoğlundan baklava ısmarlamak farz oldu =)

Kendi adıma sen gelde,hayırlısıyla güzel iş bul Baklavanın en ballısından yemiş sayarım kendimi :)

yok walla, ben baklavaya hayir demeyebilirm :p
davsan
BAŞKAN

New postby MmarlonN » Fri Jun 29, 2007 10:34 am

Flavio Briatore wrote:
Hcho ve Erkutla fikir alış-verişi yapıyorumu unutma :)
Birde söylemek istemediğim tarihi mevzusu var...

Tabi canım onu unutmam. Artı ben de Fetto gibi Erkut abi ve Hcho'nun kafasını çok ütüleyenlerdenim. "Şu nasıl olur", "bu nasıl olur gibi" sağolsunlar. Bu vesile ile tekrar teşekkür etmekte fayda var.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby erkut » Fri Jun 29, 2007 2:41 pm

topige cok katkimiz olmadi ama baklavadan alirim 1 porsiyon ona göre. Tereyagli olursa 2 porsiyon lütfen.

MmarlonN BbrandoO tesekkürle yürümüyo be araba. Baklavani alicam senin de daha. :)
erkut
ROGER WATERS

New postby dejas » Fri Jun 29, 2007 3:48 pm

3 aydır londradayım bende. Burada potansiyel var bizim işler için gördüğüm kadarıyla maaşlarda londra yaşamı göze alındığında idare eder ama türkiyeye göre uçuk gibi görünüyor. En kötü computer engineer 25.000 pounds alıyor yılda. Ben henüz ingilizceyi geliştirme aşamasındayım 1 şirketle teması oldu aradılar bakalım görüşme için çağıracağız dediler geçen hafta eğer çağırırlarsa londoner olacağız bizde inşallah . Kolay gelsin
dejas

New postby opethema » Fri Jun 29, 2007 7:10 pm

erkut wrote:topige cok katkimiz olmadi ama baklavadan alirim 1 porsiyon ona göre. Tereyagli olursa 2 porsiyon lütfen.

MmarlonN BbrandoO tesekkürle yürümüyo be araba. Baklavani alicam senin de daha. :)

Ayip ettin dostum, en kralindan :=)
Hele bizim is bi olsun, gerisi kolay :=)
opethema

New postby opethema » Fri Jun 29, 2007 7:12 pm

dejas wrote:3 aydır londradayım bende. Burada potansiyel var bizim işler için gördüğüm kadarıyla maaşlarda londra yaşamı göze alındığında idare eder ama türkiyeye göre uçuk gibi görünüyor. En kötü computer engineer 25.000 pounds alıyor yılda. Ben henüz ingilizceyi geliştirme aşamasındayım 1 şirketle teması oldu aradılar bakalım görüşme için çağıracağız dediler geçen hafta eğer çağırırlarsa londoner olacağız bizde inşallah . Kolay gelsin

Teşekkürler, umarım istediğin gibi sonuçlanır görüşme :)
opethema

New postby hcho » Sat Jun 30, 2007 7:23 pm

dejas wrote:3 aydır londradayım bende. Burada potansiyel var bizim işler için gördüğüm kadarıyla maaşlarda londra yaşamı göze alındığında idare eder ama türkiyeye göre uçuk gibi görünüyor. En kötü computer engineer 25.000 pounds alıyor yılda. Ben henüz ingilizceyi geliştirme aşamasındayım 1 şirketle teması oldu aradılar bakalım görüşme için çağıracağız dediler geçen hafta eğer çağırırlarsa londoner olacağız bizde inşallah . Kolay gelsin

O rakamlarin brut oldugunu hatirlatayim. Sonra sukut-u hayal olmasin. Gelir vergisi oranlari ise surada:

http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Ozetle %22 vergi odemen gerekecek o mebladan.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby outsider » Sat Jun 30, 2007 7:52 pm

Vergi olayi yuzunden bende kral bir hayal kirikligi yasamistim zamaninda :)

Bir de freelance olarak calismanin baska bir faydasi ise nerdeyse butun harcamalarimi da vergiden dusurebiliyor olmak.

Mesela maasla calisan bir eleman zaten maasini vergisi kesilmis olarak aliyor ve maasindan yaptigi harcamalarin geri donusu olmuyor (yol, kira, elektrik vs. masraflari, bilgisayar, internet vs.)

Ben su anda sirf vergiden duserim diye ikinci bir laptop aldim :) nasil olsa bu para vergiye odenecek, haliyle benden her sekilde cikacak bari dedim masraf gostereyim hic olmazsa bana bir faydasi olsun. Ayrica butun yol kira (kiranin sadece belli bir yuzdesi) gida, elektrik, telefon harcamalarimin hepsini de vergiden 100% dusuyorum.

Kendi isini yapmak her zaman daha makul bu ulkede. Full-time bir iste calisman da hala mumkun, yani sirketinle anlasip maas yerine fatura karsiligi odemeni alabilirsin. Ancak unutmaman gereken bir sey var, TAX OFFICE bu durumun farkinda ve denetimler siki.

Hatta bir ornek var programcilar icin : Cuma gunu isinden istifa ediyorsun ve p.tesi gunu ayni ise contractor olarak geri donuyorsun, aslinda yaptigin ayni is ama sirketle anlasman degismis oluyor ve bu bahsettigim vergi kolayligini sagliyorsun.Eger boyle birsey yaparsan bu vergi kanununa aykiri bir suc.

Bu durumdan kurtulmak icin simdi yeni sirketler turedi, seni kendi sirketlerinin altinda calistiriyorlar ve aslinda ordan maas aliyorsun. Sanki o sirket seni su an calistigin sirkete kiralamis gibi bir durum oluyor.

Sanirim biraz alakasiz oldu ama genel bir bilgidir diye bahsediyorum

http://www.prosperity4.com/index.aspx

bu linkte bu durumla alakali bayagi bir bilgi alabilirsiniz.
outsider

New postby hcho » Mon Aug 06, 2007 4:07 pm

Uzmanlik alanin nedir? 35bin, 5 senelik bir muhendis icin makul bir rakam. Ama uzmanlik alaninin da buyuk etkisi olabiliyor. Ornegin bu 5 seneyi finans ve/veya bankacilik ile ilgili bir iste gecirdi isen belki de 45li rakamlari kovalaman lazim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby coskan » Mon Aug 06, 2007 9:16 pm

hcho wrote:Uzmanlik alanin nedir? 35bin, 5 senelik bir muhendis icin makul bir rakam. Ama uzmanlik alaninin da buyuk etkisi olabiliyor. Ornegin bu 5 seneyi finans ve/veya bankacilik ile ilgili bir iste gecirdi isen belki de 45li rakamlari kovalaman lazim.

uzmanlik alanı Oracle DBA

1 sene okul
1 sene isp
1 sene finansbank
1.5 sene imkb

3.5 seneyi profesyonel saysalar o da iyi malum yumurtamı tavuktan tavukmu yumurtadan hikayesi var ingilterede calismadan tecrubeyi pek tecrube saymıyor ya ingilizler
coskan

New postby hcho » Mon Aug 06, 2007 9:27 pm

Finansbank ve IMKB iyiymis. Eger vaktin de varsa 40in ustunde birseyler yakalamaya calis derim. Sektor finans olunca rakamlar ciddi buyuyor.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Mon Aug 06, 2007 9:44 pm

coskan wrote:
uzmanlik alanı Oracle DBA

1 sene okul
1 sene isp
1 sene finansbank
1.5 sene imkb

3.5 seneyi profesyonel saysalar o da iyi malum yumurtamı tavuktan tavukmu yumurtadan hikayesi var ingilterede calismadan tecrubeyi pek tecrube saymıyor ya ingilizler

Ben Üniversitedeyken(2000 Yılı) en son Oracle 7.1 vardı ,sürüm şuan çift haneli rakamlara ulaşmıştır harhalde.Az kalsın Oracle'da işe başlıcaktım Maslak binasında...

Oracle DBA(Database Administrator sanırım açılımı) neler bilir hocam ?
PlSql,Form,Report ?
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby coskan » Tue Aug 07, 2007 6:03 am

Kovalayacagım kovalamasına da isverenin beklentileri ne olur onu kestiremiyorum. Turkiyede dunyanın en zor isini de yapsanız bir sekilde goturursunuz ama ingilterede durum nasıldır o benim icin onemli. adaptasyon evresinde isyerinde cekebilinecek zorluklar nelerdir gibi.

Oracle DBA (Su an son cıkan versiiyonla 11g oldu 7i den 4 versiyon ustte) oracle veritabanı sistemlerini yonetir yedekler yedekten doner afet yonetimi maksimum erisilebilirlik ve performansına bakar yani aslinda cok sey bilen ama herseyi duzgun yapmıssa hicbirsey yapmayan biri sayılabilir. kur duzgunce islet performansına bak gibisinden dusunulebilir yapilan is.
coskan

New postby davsan » Tue Aug 07, 2007 8:22 am

hcho wrote:Finansbank ve IMKB iyiymis. Eger vaktin de varsa 40in ustunde birseyler yakalamaya calis derim. Sektor finans olunca rakamlar ciddi buyuyor.

dogrudur, rakamlar buyuyor ama, eger entry level bi is degilse, onceden belli bir maas araligi olmuyor ve is verenler de ucuz ulkeden gelmenizin avantajini kullanmak istiyor. yapacakalri hesap su olacaktir- tr'deki maasinin sana yasattigi hayat standart'ini cok dusurmeyecek pound karsiligi bulmak. herkes turk bir erkegin ingiltere'ye gelmesinin zaten yeterince bir "artis" oldugunu dusundugu icin, maasinizi cok arttirmayacaklardir baslangicta derim... bence hedefiniz 40 civari olsun, max.
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Tue Aug 07, 2007 8:46 am

Isverenin beklentisi konusu is gorusmesinde belli olur. Vaktin varsa dememin bir sebebi de o. Kimi isyerlerinde haftada 60 saat ve ustu calismak gerekebiliyor, kimilerinde sabah 6 oglen 3 gibi abuk subuk saatler olabiliyor vs vs.

Teknik olarak cok zorlayici olacagini sanmam.
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to der Karrierismus