Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Bilgisayar Mühendisi - İngiltere de Çalışmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Thu Jun 28, 2007 9:01 am

Sen bu basvurulari hangi siteden yapiyorsun? Bu soruyu soranlarla vakit kaybetme. Tavsiyem daha kucuk recruitment agency'lere odaklanmandir, sana daha cok ilgi gosterirler.

Turk firma hakkindaki umutlarini kirmak istemem ama sayilari cok az ve Turkiye'den adam getirmek icin yanip tutustuklarini sanmiyorum. Yine de isim vermek gerekirse Vestel'in bir ar-ge sirketi var burada bildigim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 9:53 am

hcho wrote:Sen bu basvurulari hangi siteden yapiyorsun? Bu soruyu soranlarla vakit kaybetme. Tavsiyem daha kucuk recruitment agency'lere odaklanmandir, sana daha cok ilgi gosterirler.

Turk firma hakkindaki umutlarini kirmak istemem ama sayilari cok az ve Turkiye'den adam getirmek icin yanip tutustuklarini sanmiyorum. Yine de isim vermek gerekirse Vestel'in bir ar-ge sirketi var burada bildigim.

Selam hcho,

http://cwjobs.co.uk üzerinden yapıyordum.

Başka sitelere mi yönelmeliyim, tavsiyen var mı.
opethema

New postby hcho » Thu Jun 28, 2007 9:56 am

Orasi iyidir ama her ilanda o soruyu sormuyorlar diye hatirliyorum. Son baktigimdan beri degismedi ise tabi.

O sitede daha kucuk recruitment sirketlerinin verdigi ilanlara agirlik ver. Eger bir recruiterdan yuzlerce ilan varsa ondan uzak dur. Kucuk recruiterlar daha cok ihtimam gosteriyor.

Bu arada cover letter yaziyor musun?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 10:44 am

hcho wrote:Orasi iyidir ama her ilanda o soruyu sormuyorlar diye hatirliyorum. Son baktigimdan beri degismedi ise tabi.

O sitede daha kucuk recruitment sirketlerinin verdigi ilanlara agirlik ver. Eger bir recruiterdan yuzlerce ilan varsa ondan uzak dur. Kucuk recruiterlar daha cok ihtimam gosteriyor.

Bu arada cover letter yaziyor musun?

Hcho, selam dostum.
Öncelikle yardımların için minettarım, belirtmek istedim.

Recruitment firmalarının küçük-büyüklüğüne, ilan sayılarına,
hakikaten dikkat etmemiştim, sen deyince farkettim. Dikkat ederim.
Cover letter olarak, küçük birşey yazdım, onu gönderiyorum şimdilik.
Ne kadar tatmin edici bilmiyorum ama, önerin olabilir diye, aşağıda veriyorum yazdığımı:

Cover:

...
Last edited by opethema on Wed Sep 26, 2007 10:44 am, edited 1 time in total.
opethema

New postby hcho » Thu Jun 28, 2007 11:05 am

Oncelikle gramer hatalarini ve noktalam isaretlerini bir elden gecir. Bu haliyle fazla alelacele yazilmis duruyor.
"System division" TUBITAK'ta calismayan biri icin anlam ifade etmeyecektir, kaldir bence. Iste yaptiklarini 2. paragraf olarak koyman iyi olur. Biraz daha detay verebilirsin yaptiklarin hakkinda. Yaptigin web islerinin linkleri falan olabilir.
Okulda yaptiklarin hakkinda da biraz daha fazla bilgi vermelisin. Bitirme projen, en basarili oldugun dersler gibi seyler yazilabilir.
En son olarak da ilani neden begendigine dair bir paragraf yazmayi dusunebilirsin. Bu karsi tarafa is konusunda ciddi oldugun mesajini da verecektir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby outsider » Thu Jun 28, 2007 1:09 pm

Selam,

bende bir ikis sey eklemek istiyorum.

Bence hic rec. ag. ile ugrasma, hepsi sahtekar ve seni kisi olarak degerlendirmiyorlar, koyun secer gibi adam secerler onun icin bosver.

Tavsiyem www.gumtree.com adli sitedeki is ilanlarina bakman. Belki CVJOBS gibi binlerce ilan yok ama hic olmazsa eleman arayan sirketlerle yada oradaki son karar veren yetkiliyle direk kontak kurma sansin olur ki boylesi senin icin daha iyi. Neden dersen, kendi durumunu acikca ifade edebilirsin ve adam da seni dinler.

Oncelikle Ismini soyle, nerden basvuruyu yaptigini belirt. CV de bahsettigin kabiliyetlerinden kisaca bahset, kac senedir bu isi yaptigini ne gibi yerlerde calistigini (isim vermeye gerek yok zaten bilmezler). ne tarz projelerde gorev aldigini kisaca yaz.

HSMP vizesine basvurdugunu (yada basvuracagini) UK de kariyerine devam etmek istedigini, bu sebeplede sirketlerle bir ongorusme ayarlayabilmek icin kontak kurdugunu soylersin. HSMP vizesinde sponsor gerekmedigini, (egerki bilmiyorlarsa - ayrica sponsor olmanin sirkete £1000 civarinda bi maliyeti var)
ama bunun yerine bir on isgorusmesinin seni cok mutlu edecegini soylersin.

Gorusme masraflarinin (flights-accomodation) tarafindan seve seve karsilanacagini da soyle.

Hatta puan sonucunu aldigin dokumani da cv ne ekleyebilirsin. (nede olsa home office icin gereken yasal bir belgedir)

Sonuc olarak boyle sadece 1 gorusme ayarlarsan zaten kapi acilmis olur. Diyelim ki sirket gelin bir goruselim dedi. Bunu kendilerinden duzgun yazili bir sekilde iletmelerini kibarca rica et, bunu da vize basvuruna ekledin mi olayin bitmistir. Yaptigin email gorusmelerini de mutlaka cikis alip onlari da sakla.

Isi alman gerekmiyor onemli olan UK deki sirketlerin senin potansiyelini gorup degerlendirmek istedigini HO ya kanitlamis bulunuyorsun.

Umarim faydasi olur.

Bu arada ben londrada freelance web tasarimi uzerine calisiyorum. Eger elime sana yarayacak bir proje gelirse paslarim. Hic olmazsa UK merkezli bir sirkete is yapmis olursun bu da iyi bir referans olabilir saniyorum.

Freelance oldugum icin benimki ufak bir sirket ancak yurtdisindan programcilarla proje bazli calistigim oluyor.
outsider

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 7:58 pm

hcho wrote:Oncelikle gramer hatalarini ve noktalam isaretlerini bir elden gecir. Bu haliyle fazla alelacele yazilmis duruyor.
"System division" TUBITAK'ta calismayan biri icin anlam ifade etmeyecektir, kaldir bence. Iste yaptiklarini 2. paragraf olarak koyman iyi olur. Biraz daha detay verebilirsin yaptiklarin hakkinda. Yaptigin web islerinin linkleri falan olabilir.
Okulda yaptiklarin hakkinda da biraz daha fazla bilgi vermelisin. Bitirme projen, en basarili oldugun dersler gibi seyler yazilabilir.
En son olarak da ilani neden begendigine dair bir paragraf yazmayi dusunebilirsin. Bu karsi tarafa is konusunda ciddi oldugun mesajini da verecektir.

Selam dostum,

Haklısın, özenmeden yazıvermiştim, dediklerini dikkate alarak düzenleyeceğim. Teşekkür ederim.
opethema

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 8:01 pm

outsider wrote:Selam,

bende bir ikis sey eklemek istiyorum.

Bence hic rec. ag. ile ugrasma, hepsi sahtekar ve seni kisi olarak degerlendirmiyorlar, koyun secer gibi adam secerler onun icin bosver.

Tavsiyem www.gumtree.com adli sitedeki is ilanlarina bakman. Belki CVJOBS gibi binlerce ilan yok ama hic olmazsa eleman arayan sirketlerle yada oradaki son karar veren yetkiliyle direk kontak kurma sansin olur ki boylesi senin icin daha iyi. Neden dersen, kendi durumunu acikca ifade edebilirsin ve adam da seni dinler.

Oncelikle Ismini soyle, nerden basvuruyu yaptigini belirt. CV de bahsettigin kabiliyetlerinden kisaca bahset, kac senedir bu isi yaptigini ne gibi yerlerde calistigini (isim vermeye gerek yok zaten bilmezler). ne tarz projelerde gorev aldigini kisaca yaz.

HSMP vizesine basvurdugunu (yada basvuracagini) UK de kariyerine devam etmek istedigini, bu sebeplede sirketlerle bir ongorusme ayarlayabilmek icin kontak kurdugunu soylersin. HSMP vizesinde sponsor gerekmedigini, (egerki bilmiyorlarsa - ayrica sponsor olmanin sirkete £1000 civarinda bi maliyeti var)
ama bunun yerine bir on isgorusmesinin seni cok mutlu edecegini soylersin.

Gorusme masraflarinin (flights-accomodation) tarafindan seve seve karsilanacagini da soyle.

Hatta puan sonucunu aldigin dokumani da cv ne ekleyebilirsin. (nede olsa home office icin gereken yasal bir belgedir)

Sonuc olarak boyle sadece 1 gorusme ayarlarsan zaten kapi acilmis olur. Diyelim ki sirket gelin bir goruselim dedi. Bunu kendilerinden duzgun yazili bir sekilde iletmelerini kibarca rica et, bunu da vize basvuruna ekledin mi olayin bitmistir. Yaptigin email gorusmelerini de mutlaka cikis alip onlari da sakla.

Isi alman gerekmiyor onemli olan UK deki sirketlerin senin potansiyelini gorup degerlendirmek istedigini HO ya kanitlamis bulunuyorsun.

Umarim faydasi olur.

Bu arada ben londrada freelance web tasarimi uzerine calisiyorum. Eger elime sana yarayacak bir proje gelirse paslarim. Hic olmazsa UK merkezli bir sirkete is yapmis olursun bu da iyi bir referans olabilir saniyorum.

Freelance oldugum icin benimki ufak bir sirket ancak yurtdisindan programcilarla proje bazli calistigim oluyor.

Sevgili outsider,

Bu değerli bilgiler için minettarım, sağolasın.
Söylediklerini dikkate alacağım. Öncelikle de verdiğin siteye, göz atacağım . Bir de, zaten burda da bir yerlere iş düştükçe freelance işler yapıyorum ve vaktim oldukça. Öyle bir iş düşerse eline, seve seve görüşebiliriz.
opethema

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 8:02 pm

Heyecanlandım yine =)
Bu iş olursa bu sitede emeği geçenlere, hacıoğlundan baklava ısmarlamak farz oldu =)
opethema

New postby Flavio Briatore » Thu Jun 28, 2007 9:25 pm

opethema wrote:Heyecanlandım yine =)
Bu iş olursa bu sitede emeği geçenlere, hacıoğlundan baklava ısmarlamak farz oldu =)

Kendi adıma sen gelde,hayırlısıyla güzel iş bul Baklavanın en ballısından yemiş sayarım kendimi :)

Ben kendimden biliyorum vize işini ve yeni hayat heycanını,Sağolsunlar Erkut,Hcho çekti kahrımı,Marlonnla aynı zamanda geldik şansa...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby opethema » Thu Jun 28, 2007 9:38 pm

Flavio Briatore wrote:
opethema wrote:Heyecanlandım yine =)

Kendi adıma sen gelde,hayırlısıyla güzel iş bul Baklavanın en ballısından yemiş sayarım kendimi :)

Ben kendimden biliyorum vize işini ve yeni hayat heycanını,Sağolsunlar Erkut,Hcho çekti kahrımı,Marlonnla aynı zamanda geldik şansa...

Selam dostum :)
Gerçekten insan heyecanlanıyor. (Başaramayacak olsam bile)
En güzeli de buradaki ortam gerçekten çok samimi, aile gibi.
Cidden yardımcı oluyorsunuz arkadaşlar, minnettarım sizlere.
opethema

New postby MmarlonN » Thu Jun 28, 2007 10:28 pm

Flavio Briatore wrote:Marlonnla aynı zamanda geldik şansa...

Komikti ya...

- Alo, hacı bir planım var ya. Ben İngiltere'ye gitmeyi planlıyorum.
- Hadi lannn. Bende...
- Makara yapma olm...
- Yok ya ciddiyim, bak böyle böyle oldu...

Diye gider.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby Flavio Briatore » Thu Jun 28, 2007 10:44 pm

opethema wrote:
Selam dostum :)
Gerçekten insan heyecanlanıyor. (Başaramayacak olsam bile)
En güzeli de buradaki ortam gerçekten çok samimi, aile gibi.
Cidden yardımcı oluyorsunuz arkadaşlar, minnettarım sizlere.

Niye başaramıyacaksın yahu ?

Dediğin gibi puanların Hsmp için yetiyorsa vede bütün evrakların tam ise gelmemen için bir sebep yok.Eğer iş için diyorsan vallahi gördüğüm kadarıyla isteyen buluyor...

Burdaki insanlar harbiden esaslı kişilerdir,zaten arada görüşrüz ben Londraya gittiğimde...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Thu Jun 28, 2007 10:45 pm

MmarlonN wrote:

Komikti ya...

- Hadi lannn. Bende...
- Makara yapma olm...

Diye gider.

Hcho ve Erkutla fikir alış-verişi yapıyorumu unutma :)
Birde söylemek istemediğim tarihi mevzusu var...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby opethema » Fri Jun 29, 2007 5:55 am

MmarlonN wrote:

Komikti ya...

- Hadi lannn. Bende...
- Makara yapma olm...

Diye gider.

Çok iyi ya :D :D
opethema

PreviousNext

Return to der Karrierismus