Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Bilgisayar Mühendisi - İngiltere de Çalışmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby deep » Mon Nov 17, 2008 5:01 pm

abbulu'nun verdigi rakamlar cok dogru, *muhtemelen* ilk yil cok zorlanmasaniz bile orta halli bir yasantiniz olur.

ama sorunda 10 yil gibi bir sureden bahsetmissin ki bana gore bu tum isi degistirir. 5+ yil kadar uzun vadeli bakabiliyorsaniz bu surece, bence mutlaka denemelisiniz.

2 yil kalip doneriz ihtimalen deseydin boyle soylemezdim.

zaten yazdigin su 2 tane entry bile bende islerini gayet duzgun yapan bir arkadas oldugun izlenimini uyandirdi - ki sonuc yine buyrun deneyin, oluyor.

bol sans
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby cambazipte » Tue Nov 18, 2008 7:59 am

Abbulu ve deep, cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Deep kardeş, Bende tam contracter kısmına takılmış durumdayım aslında. Çünkü contractor olarak çalışmadığım takdirde burası maddi olarak daha avantajlı görünüyor.
1)
Burda 1500 lira aylık harcasam gene bir 700 800£ elime kalabiliyor :). Orda buda kalmıyor. Türkiyede 3 yıl sonra alacağım rakam şu ankinin üzerine biraz ekler. Orda 3 yıldaki artış anlamlı olurmu?

2)Contractor olarak çalışabilme ihtimalim nedir. Çalışamama ihtimalim varmıdır. Contractor olabilirsem eğer aylık yıllık kazancım hangi rakamlar olacaktır.

3) Contractor ve Freelance kavramları nasıldır. Bildiğim kadarı ile freelance olarak çalışmak evden bireysel çalışmak anlamına geliyor. Contractor ise yine bir takımın üyesi olarak çalışmak anlamına geliyor, tabi eğer doğru biliyorsam.
a) Bu şartlarda ilerde proje yöneticiliği, teknik yöneticilik gibi kavramları hedeflediğimi düşünürsek bunlardan ikisinde de bu isteğimi yerime getirme imkanım varmıdır?
b) Maddi getirisi olarak freelance ve contractor çalışmayı karşılaştırırsak durum ne olur?

Not: Son bir not olarakta şu an Türkiyede bir kamu bankasında çalışıyorum. Yani TR de düzenli sayılabilecek bir hayatımın kurulu olduğunu hatırlatmak isterim. Aslında ingiltere için heyecanlıyım. Deep kardeş motivasyonun için teşekkürler. Ancak denemeden önce biraz daha ileriye ait bilgi sahibi olmak istiyorum. En ince detayına kadar gerçek bilgilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.
cambazipte

New postby cambazipte » Tue Nov 18, 2008 10:13 am

Yorumlarınızı bekliyorum
cambazipte

New postby abbulu » Tue Nov 18, 2008 10:49 am

@cambazipte

1. Ben yaklasik 5 aydir burdayim ve maas artisi konusunda deneyimsel birseyim henuz yoktur. Ama duyduguma gore yaptigin iste iyi isen hakkini veriyorlar.

2. Genelde contractor is almak daha kolay permanent a gore. (Su anki krizsel ortami katmiyorum, cunku contractor is orani oldukca azaldi bu kriz yuzunden) Cunku sirket permanent alacagi kisinin cok iyi olmasini istiyor ama contractor in sadece verilen isi bitirmesi isteniyor. :)
Contractor olarak gunluk £200-400 brut arasi bir rakam i$e ve senin becerine bagli olaraktan degisir.
Genellikle oran ortalarda olur yani 300 civari.
Yilin tum gunlerinde contractor olarak calistigini farzedersek 300*22*12 ~= £65k brut
Ama yilin her vakti calismanin zor oldugunu eklemem gerek. Contrac in suresi bitince yenisini bulmak zaman alabilir.

3. Banada aynen oyle geliyor. :) contractor oldugunda normal ise gider gibi gidip calisacaksin ama suren bitince tekmeyi basacaklar :)

a) Bir fikrim yok ama neden olmasin diyebilirim.
b) Yazdiklarim bu boyledir diye algilanmasin sadece tahmin: Freelance calisan bi tanidik var ama IT sektorunde degil, IT de nasil olur bilemiyorum ama contractor daha iyiymis gibime geliyor.

Deep in de dedigi gibi kisa sureli bir macera planliyorsan eger cok yararli olmayabilir. Ama uzun sureli dusunuyorsan bence 5+ dan itibaren buraya gelmenin meyvelerini yemeye basliyor olursun diye tahmin ediyorum.
En azindan bende boyle umuyorum:)
abbulu
ROGER WATERS

New postby zerone » Thu Nov 20, 2008 8:06 am

Merhaba arkadaşlar, IT'ci meslektaşlara bir sorum olacaktı. UK'da MCPD vs. gibi Microsoft sertifikalarının iş başvurularında ne gibi bir etkisi var? Mesela TR'de olmazsa olmazdan ziyade kimi firmalar tercih sebebi olarak değerlendirebiliyor. Orda durum nasıl acaba? Pek bir avantaj sağlamıyorsa uğraşmayalım şimdi almaya, bir sürü zaman ve para kaybı olmasın boşuna.
zerone

New postby cambazipte » Thu Nov 20, 2008 8:43 am

@zeroone

İngiltere ye mi gitmeyi düşünüyorsun. Gerekçen ne? Neden gitmek istiyorsun?
cambazipte

New postby deep » Thu Nov 20, 2008 10:02 am

Bu sertifika konusu cok konusuldu, biraz yilan hikayesine dondu ama bence asli sudur: Teknik kapasitesi gercekten iyi adamin sertifikasi olmuyor cunku ihtiyaci olmadigini biliyor ve ise alimlarda da karsisindakine bu sekilde hissettiriyor.

Sertifikali o kadar cok kotu developer gordumki, simdi yakin zamanda sertifika almis birini gorunce direk 'junior' diye dusunuyorum ister istemez.

Ingiltere'de de su ana kadar sertifika isteyen - soran - mecbur kosan pek gormedim. Bizim sirket sadece Microsoft ortakliklarini canli tutmak icin kagit uzerinde sertifikali mesela.

Bu yazdiklarim Microsoft'un genel gecer sertifikalari icin tabi. Baska firmalarin da konuya ozel pek cok spesifik sertifikasi var - bunlari ayri tutuyorum.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby zerone » Thu Nov 20, 2008 1:55 pm

@cambazipte

Hocam gitmeyi istememin sebebi bu forumdaki arkadaşların çoğununkiyle hemen hemen aynı. Daha iyi bir iş, kariyer ve biraz da macera ruhu...
zerone

New postby mindbender » Thu Nov 20, 2008 9:00 pm

sertifika konusu bence onemli ama bu sertifikadan sertifikaya degisir.

Benim is aradigim surecte, redhat engineer sertifikasi`ni sart kosan bir suru ilanla karsilasmistim belki cok iyiyseniz yaptiginiz i$te, i$ veren bunu goz ardi eder ancak i$ veren ile gorusme a$amasinda gelmeden once, acentalar ile muhatapsiniz, onlarda sizi aramadan once o ilanda istenen sertifikaya uyup uymadiginizi, is verene cv`nizi gonderirken goz onunde tutuyorlar.

Bunun disinda, ileri seviye bir cisco sertifikasi ya da redhat engineer sertifikasi IT sektorunde elbette onemli bir veridir. Oncelikle mulakat asamasini (teknik kismi) dogrudan gecmenizi ya da mulakatta gelebilcek gereksiz sorulardan sizi kurtarir, ikincisi eger ciddi bir sertifika sinavi ile alinan tarzda bir sertifikaysa, o isi dogru yapabildiginizi ispatlayacaktir.

Sahsen, redhat linux engineer sinavinin ilk asamasindan cakip sinavi terkeden bir ton unix/linux admin gordum. Ben calistigim yere biri alinacaginda bu anlamda goz onunde tutardim.

Yine baska bir ornek, is yerimdeki benimle ayni isi yapan is arkadasimin bu konuda ne kadar yetersiz oldugunu gordum, eger bu tip bir sertifikasyon goz onunde tutulsaydi o seviyede bir adami i$e almazlardi en azindan kendisinden beklenen temel isleri yerine getirebilecek seviyede olan biri alinirdi. Bence sertifikalarin zarari degil faydasi var.

Bunun disinda zaten i$ yerine ilk girdiginizde 6 ay gibi bir sure zarfinda deneme suresindesiniz, isini iyi yapamadiginizi gorurlerse isten cikartmak problem olmaz.
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Sat Dec 20, 2008 10:36 am

Arkadaşlar ben Oracle da danışman olarak çalışmayı çok istiyorum. şirket beni 3-4 tane egitimine gönderdi.
Oracle Romanya çalışanı biriyle konusmustum, oracle a girmek için bol bol oracle egitimine gitmen ve sertfiika alman gerek falan demişti. acaba ing. için de böyle mi? sertifika dediklerim de ocp ve oca sertifikaları.
cidden işe yarar mı bunlar yoksa egitime gitmiş olmak yeter mi acaba..Oracle company de çalışan var mı?
yas oldu 28 hala sınavlara girip çıkmak bıktırdı artık valla..
merope
ROGER WATERS

New postby Leon » Wed Dec 31, 2008 10:16 am

http://www.trackitt.com/discussion-foru ... 262548897/

su adresteki thread'de , hem ingilteredeki is durumlari, ozellikle de IT sektoru ile ilgili olarak, hem de maas durumu ve gecim sartlari ile ilgili bilgiler var.

ozetle diyor ki, su siralar isler kesat, 2009'da da 600 bin kadar yeni issiz olacak. ayrica aylik 3700 pound gibi bir rakam alsaniz brut olarak, net 2400 pound elinize gecer, 1000 pound kira arti faturalara verirsiniz, 150 - 400 pound arasi (evde yemek yapip yapmamaya gore degisiyor) yemeye verirsiniz. vs. seklinde hesap yapmislar. bir de arada bir "india"ya gidis gelisler var onlar da masraf demisler (adamlarin hepsi hintli sanirim), bizim durumumuzda tr'ye sene de bir iki gelis masrafi oluyor bu tabi.

oradaki yazilara gore su an UK'de is piyasasinin durumu pek iyi degil.
Leon

New postby merci » Fri Jan 02, 2009 5:07 am

maalesef ki, adamlarin dediklerinde dogruluk payi var ama bir cok baslikta diger arkadaslarin da tekrar ettigi gibi
Su anda Londra yilbasi ve christmas havasinda oldugundan Aralik ayinin basindan beri Leyla idi. E iki hafta da ancak ayilirlar.
Firmalar coktan harcama kalemini doldurdular 2008 yilinin. 2009 yilinin butcesi ise cogunun daha yeni hazirlaniyor

Bu isler icin 2 hafta daha beklenilmesinin uygun olacagini dusunuyorum. Ne kadar olsa bu kriz 1 yil surecek deniyor, bankacilik sektoru yatirim sektorleri en cok bu donemde
yatirim yaparlar, bu donemde saglam olan gelecek donemin yatirimini ucuz kapatir, erken girer.
Umalim da 1929 buhranina donmesin, o zaman bir sey olmaz (Dealer arkaaslar piyasada para var ama hareket edemiyor diyorlar
eger sahiden ogleyse eninde sonunda kipirdanacaktir, korkacak bir sey yok diye dusunuyorum , tabi yine de buyuk oyuncular bunlar vardir goremedigimiz sekiz adim sonrasi satranc hamlesi fikri)

Kimseyi gucendirmek istemem ama Hintlilerde bir paranoya obsesiflik durumu var, olayi dramatize ediyorlar, cok buyuk hayallerle geliyorlar, burasi da ucuz degil, biraz vakit aliyor tabii, hazira dag dayanmiyor,tuh ne yaptim diyorlar. Beni cok rahatsiz ediyor tavirlari.
merci
ROBERT PLANT

New postby reather » Thu Aug 05, 2010 9:14 pm

Arkadaşlar selam,

Bu thread'de yazan arkadaşlar bir güncelleme yapar mısınız? İngiltere'ye gidip iş bulabildiniz mi? Buradan mı ayarladınız? İngiltere'de yazılım sektör için iş ve maaş durumları 2 sene önceye göre nedir?
reather

New postby 50cc » Fri Aug 06, 2010 1:05 pm

Teşekürler @reather, sayende bu başlığı yeni gördüm "new posts" dan.

@reather ın sorduklarına ilaveten İngiltere'deki yazılım dünyası hakkında da bilgi verebilir misiniz?
Özellikle hintliler in durumu nedir? Gerçekten iyiler mi? yoksa ucuz iş gücü olayı mı?
İngiltere görmüş birkaç kişi ile görüştüm , iş var ama hintli de çok var, genelde onlar tercih ediliyor gibi yorumları oldu. Dogruluk payı var mıdır?
50cc

New postby hcho » Fri Aug 06, 2010 1:55 pm

Piyasayi aktif olarak is arayan arkadaslar Kriz ve Is durumu basliginda durumu paylasiyor. Herkes meslegini de yaziyor sanirim.

Hintlilerin iyisi var kotusu var. Hintli=iyi muhendis diye bir anlayis yok. Sirf Hintli oldugu icin birinin tercih edildigini gormedim. Sektorde sayica cok olduklari icin heryerdeler.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Previous

Return to der Karrierismus