Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Bilgisayar Mühendisi - İngiltere de Çalışmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Tue Nov 27, 2007 7:54 pm

Gordugum kadari ile genel tecruben browser arayuzlu veri tabani uygulamalari ile olmus. Is bulunur ama oyle eleman sikintisi olma durumu yok. Farki artik teknoloji degil bir alandaki uzmanlik yaratiyor. Bu teknolojileri siradan bir online sales sitesi yaratmakta kullanmis adamla trading platform gelistirmek icin kullanmis adamin kazanacagi rakamlar arasinda dunyalar var.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Thu Jan 17, 2008 6:21 pm

Ayrıca hergün Bilgisayarla haşır neşir arkadaşları uyarayım ,bende 1 haftadır Carpal Tunnel Syndrome'u oluştu(sanıyorum).Sol elim çabuk uyuşmaya başlıyordu,son 1 haftadır sol elimin serçe parmağı devamlı uyuşuk.Baktım ettim http://www.mutasyon.net/ho_yazioku.asp?id=93 sanırım buymuş,neyse haftaya doktora gidicemde ,sizlerde okuyup önleminizi almakta fayda var.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby oglakci » Fri Apr 04, 2008 5:18 am

coskan, hcho ve diğer arkadaşlara selamlar, buradaki forum konularını ilgi ile takip ediyorum ve gerçekten çok faydalı bilgiler barındırıyor, katkıda bulunan herkese çok teşekkürler.

ben de mayıs sonu gibi londra'ya gelip 'oracle dba' adı altında iş aramayı planlıyorum. başlarda iş ilanlarını takip ettiğimde içim rahat gibiydi ama burada yazılanları okudukça ve niteliksiz bir takım toptan başvuru yaptığımda aklım başıma geldi ve güvenim de baya bir sarsıldı.

özellikle coskan'ın başından geçmiş olan deneyim beni sağolsun baya bir kendime getirdi. özellikle, ingiltere dışında deneyimlerinizin hiçe sayılması olayı baya bir korkuttu beni.

coskan, diğer mesajlardan gördüğüm üzere dba üzerine londra'ya gelmeden önce sağlam deneyim edinmişsin. sonuçta finans sektöründe, bir de imkb ve finansbank deneyimleri 'heyt be' dedirten cinsten. şimdi durum böyle olunca ben açıkçası emin olamıyorum kendimden.

şöyle kısaca özet geçeyim geçmişimi... bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri diye bir bölümden mezun oldum. okul süresi zarfında toplam 9 ay sürelik iki farklı firmada staj deneyimim oldu yazılım geliştirme üzerine. okuldan mezun olur olmaz da hindistan'da (evet hindistan :) ) bir yazılım firmasına girdim ve burada son 20 aydır dba'lık yapıyorum. alanda enerji alanı, yani finans ve bankacılık gibi çılgın oltp ortamı pek olmuyor. şimdi bu koşullar altında bilmiyorum londra'da iş bulma şansım ne kadardır. acaba junior dba adı altında ki işlere mi bakmalıyım? genelde 30-35k gibi işlerde şansım olur mu? 40k'yı hiç aklımdan geçirmemeli miyim mesela? eğer ki pılı pırtı toplayıp, londra'ya gelip, bir de üstüne dba üzerine iş bulamazsam, o zaman acıların çocuğu durumuna da düşebilirim aman diyeyim.

dolayısıyla coskan abicim ve diğer arkadaşlar, bu alanda vereceğiniz tavsiyeler benim için çok kıymetli olacaktır.
oglakci

New postby hcho » Fri Apr 04, 2008 6:24 am

Oglakci sen ne yaptin hocam? Tereciye tere satmissin, Hindistan'da is bulmussun, Londra'da is bulur muyum diye soruyorsun. Ne oldu maceraci ruhuna?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby oglakci » Fri Apr 04, 2008 6:48 am

hcho selamlar, son 20 aydır dba işi ile uğraştığım için, londra'da 'oracle dba' dışında bir alanda pek ümidim yok. beni tek endişelendiren londra'da bir dba işi garantilemek için elimdeki deneyimimin yeterli olup olmama durumu. sanırım yapmam gereken şey şu anda, çıkan ilanlari ciddi bir şekilde değerlendirip, cv'yi ve cl'i ona göre biçip başvurularda bulunmak ve geri dönüş oluyor mu görmek.

ama bir emin olamadığım şey, londra dışında olduğum sürece cv'imde türkiye veya hindistan telefon numaraları olacak. bu durumda, profil ne olursa olsun, ajanslar cv'yi çöpe gönderiyormuş diye duydum. şu anda da işimden uzun izin alıp londra'ya gelip iş başvurularında bulunmak gibi bir şansım da yok. ancak şu anki işimden çıkıp, dediğin gibi maceracı ruhu ortaya koyup, "ya iş ya hiç" şeklinde bir risk alıp başvurularda bulunabilirim. ama o risk yüzdesi hakkında en azından bir fikrim olsun gitmeden önce :)
oglakci

New postby conkbayiri » Sun Apr 20, 2008 10:39 pm

C++ bilgisi cok iyi olan ve symbian konusunda calismak isteyenler varsa bana ulasabilirler. sirketim aktif olarak eleman aramakta. ama ozellikle belirtiyim C++ expert seviyede olmali. elemeler cok cetin oluyor. ole yalandan inheritance nedir falan gibi geyikler olmuyor. gerci ben size her turlu destegi veririm:)
conkbayiri

New postby abbulu » Thu Jun 05, 2008 9:58 pm

Bizim forumda agency de çalışan arkadaşlar da olduguna gore ellerinde java developer pozisyonu olursa ilgilenirim desem garip olmaz heralde?
abbulu
ROGER WATERS

New postby keanureves » Sat Jun 07, 2008 9:16 pm

merhabalar arkadaşlar, öğrendiğim kadarı ile (ne kadar doğru bilmiyorum) mezun olduğunuz üniversite türkiye'de olduğu için tanımayabilirler ama sertifikaların (.net, java) iş başvurularında çok faydası var diyorlar doğrumudur?
keanureves

New postby erdincyilmazel » Sun Jun 08, 2008 6:12 pm

Internet, web2.0 deneyimi olanların contract based ya da full time iş edinme şansları nasıl diğer sektörlere göre? Türkiye için fena olmayan referanslarım var, (istanbul.net, uzmantv.com, timsah.com, guncel.net, sevgi.net, izmir.net, ankara.net). 8 kişilik softwaree engineer ekibini yönetiyorum şuanda.

Teşekkürler
erdincyilmazel

New postby hcho » Mon Jun 09, 2008 6:20 am

@keanu
Yok oyle bir sey. Esas muhim olan is tecrubendir. Universitesi taninmayan birine de rastlamadim simdiye kadar.

Ayrica sertifika hadisesi de dunyanin en buyuk para tuzagidir. Sinavlari muhendislik yetisi adina hicbir seyi olcmez.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merci » Mon Jun 09, 2008 11:52 am

aramızda hem self-employed hem de employee olan var mı?

Bu durumda hangi başlık altında LTD, Umbrella ...... verginizi ödüyorsunuz.
Adam çalıştırabiliyor musunuz?

Bu konuda işleriniz yaparken, kaynak kullandığınız resmi bir link var mı?
(malum yabancı memleket mevzuatını bilmiyoruz)
selamlar
merci
ROBERT PLANT

New postby cambazipte » Mon Nov 17, 2008 3:11 pm

Arkadaşlar Herkese Selam, Sitede yoğun olarak cevap ve yorum yazan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Allah tuttuğunuz altın etsin.

Benim durumum şu:
Bilg. Mühendisiyim. 4 yıldır java ile yazılım yapıyorum. Şu anda Ankarada bir kamu bankasında çalışyırom. Önceki işlerim hep özel sektördü, anam ağlıyordu. Şimdi burda ise aşırı bir rahatlık var. Ancak ücretler çok cazip değil. 2500 3000 YTL arası. Özelde de alacağım rakamlar bu civarda idi. Şimdi ben Tier1 e başvurursam 85 puan alıyorum tüm şartlarıda sağlıyorum. Evliyim, eşim öğretmen ve atama bekliyor.

Şu şartlarda olsa idiniz Tier1 e başvurup Londra yollarına düşermiydiniz? Ben başvurup gelmeyi düşünüyorum, 4400 £ da cepte ancak kararsızım. Orda olan arkadaşların benim durumumda olsa idiler ne yapacaklarını nedenleri ile birlikte çok önemsiyorum.

Tüm nazik cevaplarınız içiniz şimdiden teşekkürler.
cambazipte

New postby haphazard » Mon Nov 17, 2008 3:14 pm

cambazipte bu tamamiyle senin ne kadar risk alabiliyor olman ile ilgili. Anldigim kadari ile orada kurulu bir duzenin var ve hayatin bir sekilde ilerliyor. Bence oncelikle kendine su soruyu sormalisin "Elimde Londra/Ingiltereye gitmek gibi bir imkanim var, peki ben neden gitmek istiyorum?"
haphazard
ROGER WATERS

New postby cambazipte » Mon Nov 17, 2008 3:29 pm

Haphazard ! hemen gelen cevabın için teşşekür ediyorum. Soruyu kendime sordum ve cevap şöyle geliyor.

1) Orda daha fazla para kazanabilirim.(İlk iki yıl aşırı bir fark olmayabilir ama yine biraz farkeder.)

2) 1 2 yıl sonra Freelance çalışmaya başlayarak buraya göre çok iyi para kazanabilirim. Bu şekilde bir 10 yıl çalışarak güzel para biriktirebilirim.

3)
İngiltere de(Belki sonraki yıllarda başka bir ülkeyede geçebilirim.) uzun bir IT tecrübesi 10 yıl sonra Tr ye geldiğimde iyi bir IT firmasında yönetici olabilmem için bana imkan sağlar. (Belki bu sürede orda bir de master tamamlarım.)

4) En kötü ihtimal 10 yılda biriken paramla TR de ufak bir ticarete soyunurum. Beni geçindirsin yeter.

-1) Bu söylediklerimin hiçbiri olmaz. Orda sadece karnımı doyururum. Ufak bir birikimim olur ama çok anlamlı bir birikim olmaz. Türkiyeye dödüğümde İngiltere kariyeride yöneticilik için bir anlam ifade etmez.

Yukardakiler benim kafamdan geçenler, aslında bunlardan hangisi olur hangisi olmaz, yada ne kadar olur, bu konularda yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler
cambazipte

New postby abbulu » Mon Nov 17, 2008 4:23 pm

Londra icin soyluyorum:

Burda bulacagin is kesinlikle TR dekinden fazla maas verecektir ama burda masraflarinda cok fazla olacak onu da unutmamak lazim. Bazi konularda TR deki kadar luks burda yasayamayacagini da eklemek lazim.

Evli oldugun icin 1+1 bir ev tutacagini farzediyorum.
£1200 +- 200 kadar sadece kira+elektrik+su fln vereceksin.

alacagin maasta tahminen £2250 +-250 net oalcak (bunun ustunde olma ihtimali de var tabi ama genel manada bu aralikta olacak buyuk iht.)

geri kalan paranin da buyuk bir bolumunu yemek-eglence-yol gibi seylere harcayacagini dusunursek kenara cok fazla para atmanin zor olabilecegini soyleyebilirim.

kiralar cok fazla ve iyi yerler daha da pahali.

Belli bir sure sonra contractor olarak iyi para kazanabilirsin, o kisma katiliyorum.
abbulu
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus