Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

contractor olarak data scientist

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby quancore » Tue Jul 07, 2020 12:36 pm

iyi gunler size birsey sormak istiyordum. ben ankara antlasmasi ile ingiltere vizesi almayi planliyorum. epfl de cs master i bitirdim uzmanlik alanim data science. cesitli ulkelerde is baktim ancak work permit problemi surekli onume ciktigi icin halledemedim, ve bu opsiyona yonelmeye karar verdim. sizce orda contract joblar ile ingiltere'de gecinebilir miyim, tutunabilir miyim? daha once bu tarz islerde deneyimim olmadigi icin acikcasi korkuyorum.
quancore

New postby umitk » Thu Jul 09, 2020 8:41 am

selam. contractor olarak iş bulman şu sıralar özellikle zor olabilir. hem c19 hem de ir35 piyasayı hiç etti.
data alanında çalışanların karşısına security check clearence sorunu çıkıyor. bu bizim elimizde olan ve alabileceğimiz bir sertifika değil malesef. yanlış bilmiyorsam uk de 5 sene ve üstü çalışma önkoşulu var bunu almak için. eğer dependant gitme şansınız varsa o şekilde gitmeyi deneyin isterseniz. eğer kafaya taktım ne olursa olsun gideceğim diyorsanız da , vizenizi aldıktan sonra mevcuttaki işinizi gücünüzü bırakmayın. buradan iş bulup öyle gidin nacizane tavsiyem bu olur.
umitk

New postby orduevi » Sun Jul 12, 2020 8:25 am

quancore wrote:iyi gunler size birsey sormak istiyordum. ben ankara antlasmasi ile ingiltere vizesi almayi planliyorum. epfl de cs master i bitirdim uzmanlik alanim data science. cesitli ulkelerde is baktim ancak work permit problemi surekli onume ciktigi icin halledemedim, ve bu opsiyona yonelmeye karar verdim. sizce orda contract joblar ile ingiltere'de gecinebilir miyim, tutunabilir miyim? daha once bu tarz islerde deneyimim olmadigi icin acikcasi korkuyorum.

Ankara Antlasmasi'nin önündeki en büyük problem IR35 artık. Gizli calisan olmak UK'deki tum contractorlar icin sorun oldu. Inside IR35 a yöneldi herkes. Ama bu durum da AA'ya uymuyor. Zaten pandemi ve Brexit var. Üstüne de IR35 gelince IT alanındaki AA'lilar çok etkilendi. Turkiye'ye 6 ayda birikimi bitirince geri donenler bile oldu oluyor. Burada uzun suredir bulunan AA'lilar ise ya cepten masraf karsiliyor ya da es, dost, akrabadan para alıp sahte fatura kesip şirketi donduruyor. Evli çiftlerden biri full time calisip maasini elden AA'li esine veriyor. O da tanıdık business lara sahte fatura kestiriyor. Genelde Turk kebapçılar, berberler vs. bu tip faturalari alıp AA'lilara yardim ediyor.

Ancak, eger data scientist isen ve matematiği biliyorsan IR35 falan bahane. Istedigin her firmada contractor olarak is bulabilirsin çünkü aritmetik algoritma vs. yazabilecek yaziimci sadece AA'lilarin degil genel olarak tum dünyadaki yazilimcilarin arasında aranan özellik. Data Scientist pozisyonlarına her yazilimci kolay kolay başvurmaya cesaret edemez. Kodlamayi herkes yapar. Web sitesi yap, mobil uygulama yap, admin panel yap vs. Bunu yapan milyonlarca yaziilimci var. Matematigi bilen yazilimci daha az. Eger üstüne data scientist isen sansin cok. Büyük firmalar suan calistiracak full time veya contractor bulamıyorlar bu tip projelere entegre olacak. Sansin cok. Tabii data scientist olarak mesleki tecrubenin oldugunu varsayıyorum. Eger yeni mezunsan yine sansin olur ama is bulabilmek icin biraz uğraşman gerekecek. Başarılar.
orduevi

Return to der Karrierismus