Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Covid , is durumlari ve gelecek

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby nidir » Thu Jan 28, 2021 11:16 am

herkese merhaba

malum korona'dan dolayı işler baya sıkıntılı sizin işleriniz nasıl mesleğiniz nedir?

benim mart ayından beri ufak tefek masrafım çıkacak kadar işlerim oldu.aralık ayında türkiye'ye döndüm süreç çok zorlu olduğundan dolayı geri dönsem iş sıkıntısı olucak diye tahmin ediyorum.
sizde durumlar nasıl? anlatın paylaşıp birbirimize yardımcı oluruz belki.
nidir

New postby orduevi » Thu Jan 28, 2021 12:52 pm

Ben yazılım mühendisiyim ve suan outside IR35 kontratım var. Ama Nisan ayında ne olacak bilmiyorum. Suana kadar isimi kaybetmemek icin epey fazla mesai yaptim cunku biliyorum ki piyasada kontrat bulmak IR35 yüzünden zor. Nisan'da issiz kalacağım diye kendimi hazırladım. ILR'a kadar da outside IR35 kontrat bulabileceğimi sanmıyorum.

Bence covid IT sektorunu etkilemedi ama IR35 çok kotu etkiledi. Çok şükür benim ILR başvurusu çok yakin. Yeni gelenler ne yapacak bilmiyorum önümüzdeki 5 sene boyunca. Umarım herkes istediğini alır.
orduevi

New postby fedorac0re » Fri Feb 26, 2021 8:01 pm

Covid iş konusunu oldukça fazla etkiledi, sadece bilişim değil bütün sektörlerde sıkıntı çok, umarım bu illet bir an önce sonra erer..
fedorac0re

New postby nidir » Tue Mar 02, 2021 11:01 am

orduevi wrote:Ben yazılım mühendisiyim ve suan outside IR35 kontratım var. Ama Nisan ayında ne olacak bilmiyorum. Suana kadar isimi kaybetmemek icin epey fazla mesai yaptim cunku biliyorum ki piyasada kontrat bulmak IR35 yüzünden zor. Nisan'da issiz kalacağım diye kendimi hazırladım. ILR'a kadar da outside IR35 kontrat bulabileceğimi sanmıyorum.

Bence covid IT sektorunu etkilemedi ama IR35 çok kotu etkiledi. Çok şükür benim ILR başvurusu çok yakin. Yeni gelenler ne yapacak bilmiyorum önümüzdeki 5 sene boyunca. Umarım herkes istediğini alır.

siz yolu bitirmişsiniz nisandan sonra ufak tefek işler bulsanız bile hayırlı olsun ILR :)
nidir

New postby elaela » Sun Mar 07, 2021 5:27 pm

Selamlar,

2 yıldır self employed yazılımcı olarak UK deyim. Çalıştığım şirket permanent için sponsor olabileceğini söyledi. Outside IR35 iş bulmak son bir kaç yıldır zaten sıkıntılı iken Nisan itibariyle iş bulmak da gerçekten artık çok çok zor görünüyor :( Self employed dan Tier 2 ya geçiş yapmak da gözümü korkutuyor biraz, burdaki 2 yılımı ILR e giden yolda yakmış olacağım, şirkette işten çıkarma vs olduğunda da burdaki hayallerimize veda etmiş olacağız, 2 çoçuğum, burda kurmaya çalıştığımız bir düzenimiz var. Bu konuda tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varsa danışmak isterim, bu şekilde Tier 2 ya geçiş yapmak mantıklı mı, ILR'e giden yola sıfırdan başlamak ne kadar doğru olur şu ortamda? Kararı vermekte zorlanıyorum, benzer deneyimi yaşayan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler..
elaela

New postby orduevi » Sun Mar 07, 2021 7:50 pm

elaela wrote:Selamlar,

2 yıldır self employed yazılımcı olarak UK deyim. Çalıştığım şirket permanent için sponsor olabileceğini söyledi. Outside IR35 iş bulmak son bir kaç yıldır zaten sıkıntılı iken Nisan itibariyle iş bulmak da gerçekten artık çok çok zor görünüyor :( Self employed dan Tier 2 ya geçiş yapmak da gözümü korkutuyor biraz, burdaki 2 yılımı ILR e giden yolda yakmış olacağım, şirkette işten çıkarma vs olduğunda da burdaki hayallerimize veda etmiş olacağız, 2 çoçuğum, burda kurmaya çalıştığımız bir düzenimiz var. Bu konuda tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varsa danışmak isterim, bu şekilde Tier 2 ya geçiş yapmak mantıklı mı, ILR'e giden yola sıfırdan başlamak ne kadar doğru olur şu ortamda? Kararı vermekte zorlanıyorum, benzer deneyimi yaşayan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler..

IR35 evet çok sikintili. Sponsorluga girilince gelir garantisi var ama 5 yıl boyunca firmanın o rolu vereceğinin garantisi yok. Ben olsam şimdiden baska outside IR35 rollere bakardım ve firmaya düşünmek icin 1 - 2 ay sure vermesini rica ederdim. Eğer baska kontrat imzalayamazsam full time a geçerdim. Sonuçta cocuklar var.

Full time sponsor isin riski eğer firma artık sana ihtiyacım yok derse is bulmak full time da olsa çok zor cunku sponsorship konusuna firmalar yanaşmıyor.
orduevi

Return to der Karrierismus