Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de sirket kurmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby abbulu » Mon Nov 09, 2009 11:37 am

Ankara antlasmasiyla sirket acmak icin vizeni degistirmen lazim. Yanlis miyim? o zmn zaten ogrenci olmuyorsun.
abbulu
ROGER WATERS

New postby placebo » Mon Nov 09, 2009 12:42 pm

bildigim kadariyla 1 yil boyunca ayni is yerinde legal olarak parttime da olsa calisarak ogrenci vizesiyle de basvurulabiliyor. detayli bilgi icin londrada reklam veren turk hukuk burolarini arayabilirsiniz...
placebo

New postby mindbender » Thu Nov 12, 2009 10:04 pm

yanlis anlama olabilir bu konuda,

ankara anlasmasi cercevesinde 2 durum soz konusu,

turk vatandasi olarak calisip Indefinite Leave to Remain`den yararlanamayan calisma vizesi tipi
ve
ankara anlasmasindan yararlanarak sirket kurmak gibi 2 yol var.

1 yil boyunca part-time dahil bir yerde calisirsaniz, ilk soyledigim basvuruyu yapabiliyorsunuz.

Sirket kurma konusu biraz muallakta cunku ogrenci vizesinde
`self employment, engaging in a business` konularinda yasakli oldugunuz belirtiliyor ogrenci vizesi taniminda. Turk'lere ankara anlasmasi cercevesinde sirket kurma olayinda bir ayricalik olcagini sanmiyorum bu konuda.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Sylvan » Fri Nov 20, 2009 12:58 am

tesekkur ederim oncelikle,
tam olarak anlayamadigim nokta; ben herhangi bir zaman bir yerde calisirsam Indefinite Leave to Remain hakkimi kaybediyorum?
Sylvan

New postby mindbender » Fri Nov 20, 2009 11:55 pm

Sylvan, part-time olarak ve okul tatillerinde full-time olarak calisabilirsin ancak illegal bir pozisyona dusersen ve basvuru yaparsan adamlar bunu gorurlerse, bir takim haklarin kayboluyor. Bununla ilgili bir cok bolum okudum work-permit basvuru guide'larinda vs...

Yani ogrenci vizen ile gidip bir sirkette full-time calisamazsin.

Ancak Ankara anlasmasi ile basvurunu yapmanda bir engel yok sonucta vize tipin degisecek bunun disinda gidipte ogrenci vizen varken sirket kurmak gibi bir seye kalkisirsan ya da self-employment (serbest meslek defteri oluyor sanirim turkce de) basina is acilir manasini cikariyorum ben bugune kadar okuduklarimdan.

Sonucta burada her kurum bir biri ile cok icli disli calismiyor, uygun vizen olmadan da bir sekilde sirket kurman vs gibi islemleri yapman mumkun ama bu durum seni illegal calismis pozisyonuna sokarsa sonradan basin agriyabilir.

Eger senin derdin ogrenci vizesi ile calismak ise, ben kendimden ornek vereyim,
yaz tatilinde umbrella company uzerinden 3 ay'lik contractor is yaptim sonrasinda contractor olarak calistigim firma benimle calismaya devam etmek istedi ve part-time olarak ise aldilar. Tatiller de ise full-time calisip ona gore maas aliyorum. Bu surecte de Tier2 work permit icin sponsor olmayi kabul ettiler. Boylece ogrenci iken dahi vize'mi degistirip 20 saat sinirlamasinin disina cikma sansi dogdu.

UK icinden Ankara anlasmasi basvurusu kalkicak o yuzden boyle bir dusuncesi olan varsa elini cabuk tutmasinda fayda var.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Sylvan » Sat Nov 21, 2009 12:09 am

mindbender tesekkurler,
dunku yazidan sonra ben de homeoffice'in sayfasindan arastirmalarda bulundum. nisan 2010 itibariyle bircok kisitlama getirilecek gibi gorunuyor.

fakat o zaman sen ankara antlasmasindan yararlanmiyorsun?

bir de benim okulum nisan 2010'dan sonra bitiyor, yazin. benim ankara antlasmasina buradan basvurma sansim kalmiyor mu peki? cunku martta basvursam, okuyor olacagim halen?
Sylvan

New postby mindbender » Sat Nov 21, 2009 1:34 am

Sylvan, ankara anlasmasina basvurmanda bir sakinca oldugunu sanmiyorum zaten ankara anlasmasi icin vize basvurusu yapiyorsun, benim soyledigim sey vize'ni ogrenci vizesinden baska bir tip calisma vizesine donusturmeden, sirket kurma (ankara anlasmasi degil) veya self employed seklinde sirket defteri acmanin basina is acicagi yonunde.

Ben ankara anlasmasindan yararlanmiyorum, ogrenci vizem var ve part-time calisiyorum. Work-permit (tier2) basvurusu yapicam.
mindbender
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Sat Nov 21, 2009 11:28 pm

@mindbender ve @sylvan,

yanlis anlasilma olmasin: ogrenci vizesi ile derslerin devam ettigi zamanlarda 20 saat, tatillerde ise full-time calisilabilir. tabi bu tatillerin ne oldugu, toplam ne kadar full-time calisilbilecegi de kurala bagli, arastirilabilir. Ornek vermek gerekirse, sanirim PhD ogrencileri icin Chirstmas'da 6 hafta ve yaz tatilinde supervisor ile yazili olarak belirlenmis 6 hafta tatil dolayisiyla toplam 12 haftalik full-time calisabilme olanagi var.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Mon Nov 23, 2009 11:08 am

acikcasi ikilemde kalmis durumdayim. nisan ayindan sonea ankara antlasmasina basvurmak zorlasacak. Cunku buradayiz. Obur yandan basvurmayip okul bittikten sonra post-study work kategorisine gecerek 2 sene uzatabiliyorum vizemi. tabi bu sirada mindbender gibi sponsor bulursam da tier 2'ye gecebilirim. Fakat Ankara antlasmasindan yararlanmayi da isterim, cunku homeoffice'te okudugum bir yazi da, full-time calisip hem de part-time self employed olabilirsiniz diyordu. tabi bunun ankara antlasmasiyla uygunlugunu bilemiyorum, cunku o zaman burada o vizeyle bulunuyor oluyorsunuz. gercekten ikilem.
Sylvan

New postby Sylvan » Sun Jan 10, 2010 2:28 pm

Herkese mutlu yillar;
Web'de arastirdigim ve cevabini bulamadigim bazi sorulari sizlerle paylasmak istiyorum, boylece bana ve baska arkadaslara da faydali olabilir cevaplar;
1) Ankara Anlasmasi'yla kurdugunuz is alaninda calisma zorunlulugu var midir? Yani ne uzerine actiysan, sadece o isi yapmak gibi..
2) Keseceginiz faturalarin hepsi Ingiltere ici sirketlere mi olmali? Yoksa tr'deki sirketlere de fatura kesebilmemiz sayiliyor mu?
3) Ankara Anlasmasi'yla bir yerde contractor olarak calistigimizi varsayalim. Calistigimiz sirket disinda baska sirketlere de fatura kesebiliyor muyuz? Yani, hayir bir yerde full-time calisiyorsan, baska sirkete fatura kesemezsin gibi bir olumsuzluk var midir?
4) Bir sene sonunda vizemizi yenilemek icin basvurdugumuz zaman basarisiz olursak, ve gecen seneden Master degreemiz oldugu icin Post-Study work vizesi hakkimiza geri donme ihtimalimiz var mi?

Bu sorulari yanitlayan bence danismanlik burosu acabilir.
Sylvan

New postby mindbender » Sun Jan 10, 2010 3:10 pm

Sylvan,
1) Bu alanda bir tecrubem yok ama, neticede bir business plan sunup 1 yil sonunda kar zarar marjin dogrultusunda vizenin devamliligi soz konusu olduguna gore, adamlar buna bakar. Sirket olarak adam senin hangi isi tek tek yaptigini kontrol edicek degil, gelir gider dagilimina bakicaktir. Tabii bu benim teorim.

2) Ingiltere'ye katma deger ve gelir vergisi verdigin surece bu da problem olmayacaktir sonucta ulkeye para sokuyorsun. Yabanci musterilerin olmasi cok dogal bir sirket nezdinde. Yine benim teorim bu

3) Baska sirketlere fatura kesebilirsin zaten Limited bir sirketsin sen, sirketine baska elemanlar alip onlari kiraliyabilirsin contractor olarak baska firmalara. Contractor olarak calistigin sirketle yaptigin sozlesmeyi ihlal etmedigin surece (calisma saati olarak) bir problem cikmaz. Genelde contractor anlasmalarda, sen hizmet veremediginde senin verdigin hizmeti surdurebilcek personel temininden sorumlu olursun ancak bu tabii yaptigin sozlesmene bagli, umbrella company nezdinde bu tip maddeler vardi ben contractor calisirken.

4) Post Study work vizesi ne kadar sureyle gecerli bunu mutlaka yazmislardir guide'larda, oraya bakman yeterli cevabi vericektir bence, basarisiz oldugun vizeden bagimsiz olarak degerlendirilir ancak ne kadar sureyle post study vizesine basvurulabilir buna bakmak lazim (benim tahminim 1 sene / 6 aydan azdir mantiken)

Bu sordugun sorularla ilgili daha kesin cevaplar bulursan, bizi de haberdar edersen sevinirim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby theK » Sat Jan 30, 2010 1:47 am

Geleli 3 ay oldu henuz bir is sonucuna gidemedim, ote yandan hem askerlik sorunu cozmek icin hemde freelance isleri yapayim seklinde self employment yapmak istiyoruma ama nasil bir formasyon yaparsam daha iyi olur kestirmis degilim.

Freelance projeler yapmak istiyorum ama bir yandanda employee pozisyonlarada basvurucam, eger guzel bir teklif gelirse kabul edebilirim ama ayni zamanda self employment formasyonumda kalsin istiyorum. Ayrica contractor islerde calismak icinde ne yapmak lazm?

Sole trader veya limited sirketi opsiyonlarindan hangisi daha uygundur?

saygilar..
theK

New postby Sylvan » Fri Mar 19, 2010 6:09 pm

Ankara Antlasmasi' na Ingiltere'den yapilacak basvurulari kaldirmaya yonelik islem donduruldu/kaldirildi.
Nisan 2010 tarihinden itibaren gecerli olacak bu kanun, artik gecerli degil. En az 7 ay daha kazanmis bulunuyoruz.
Sylvan

New postby theK » Tue Mar 23, 2010 3:41 pm

Sole trader olarak kayit olurken business adress olayini nasil cozumleriz? Kaldigim evin adresini gosterebilirmiyim bunun herhangi bir sakincasi yada masrafi varmidir ev sahibine bildirmem gerekirmi? bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.
theK

New postby tuul » Tue Oct 12, 2010 11:16 pm

@theK, ben is adresi olarak kaldigim evin adresini vermistim. Ayrica Single Alternative Inspection Location - SAIL diye, evrak kontrolu vb. durumlar icin alternatif bir adres de kayit ettirmek mumkun.
Last edited by tuul on Sun Nov 21, 2010 2:58 pm, edited 1 time in total.
tuul

PreviousNext

Return to der Karrierismus