Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby davsan » Sat Mar 15, 2008 7:11 pm

@dnz

HR danismanlik firmasi dedigin head hunter firmalariysa, sen hicbir para vermiyorsun. eger sana is bulurlarsa, onlar komisyonu isverenden aliyorlar. emlakcilar da benzeri bicimde calisiyorlar- ev sahibi veriyor komisyonu.
Last edited by davsan on Sat Mar 15, 2008 7:20 pm, edited 1 time in total.
davsan
BAŞKAN

New postby davsan » Sat Mar 15, 2008 7:11 pm

@narrative

extension'i zaten 2yili doldurduktan sonra alacaksin. yani 2 yildir calisiyor olacaksin. PhD'li adam olarak 2 yil calistigin herhangi bir iste muhakkak £25000'den cok aliyor olursun, hiiiic dert etme.

bizim sirkette resepsyonda durup telefonlara bakan "halkla iliskiler uzmani"mizin baslangic maasi £21000'di.
davsan
BAŞKAN

New postby Narrative » Sat Mar 15, 2008 7:51 pm

@davsan

cevap için tesekkürler

baktığım kadarı ile güzel iş ilanları var alanımla ilgili özellikle Londra'da. ücretlerde fena görünmüyor ama merak ettiğim bu işlere ingilizler dururken bir türk ü almak isteyip istemeyecekleri... her ne kadar PhD sahibi olsanda...

Üniversite yıllarından tanıdığım bir kaç arkadaşım var ingiltereye bir şekilde gitmiş ve orda bir şekilde kalmış insanlar. uzun yıllardır orda olmalarına ve üniversite mezunu olmalarına rağmen tezgahtarlıktan öteye geçemediler... bu onların kişisel başarısızlığımı yoksa hala üçüncü dünyalı görülen bizler için tezgahtarlıktan öteye geçebilmenin tek yolu IT sektörü gibi eleman ihtiyacının fazla olduğu bir alandan geliyor olmak mı?

P.S: Forumu kuranlara ayrıca teşekkürler gerçekten çok faydalı!
Narrative

New postby davsan » Sat Mar 15, 2008 8:53 pm

@ narrative

londra'da o kadar farkli alanda calisan o kadar fazla turk var ki. ve doktorluktan avukatliga, muhendislikten ankaciliga, muhasebecilikten satisa, pazarlamaya her alanda illaki variz.

3.dunya muhabbeti falan hic yok. sen birey olarak basariliysan basarilisindir. onlarin baktigi tek sey o. icin rahat olsun.
davsan
BAŞKAN

New postby mindbender » Mon Mar 17, 2008 12:59 am

yeri gelmisken hatirlatmakta fayda var, buradaki is ilanlarina bakarken yazilan ucretlerin kabaca %20'lik bir kisminin vergiye gidecegini aklinizdan cikarmayin
mindbender
ROGER WATERS

New postby Sylvan » Mon Mar 31, 2008 9:18 am

Herkese merhaba,
Bazı araştırmalar içindeyim. amıreka yada londra arasında gidip geliyorum. Su anda HSMP puanım tutuyor, zaten oraya gelirsem 1 sene de master eğitimi alacağım. bir kaç sorum olacak;
1) Orda master yaptığım zaman,öğrenci olduğum için tr de kazandığım son 12 ay geçerli olacak dimi? yani haftada 20saat olan değil?
2) Sirket içi dikey geçişin çok zor olduğu, amerika ya göre ırkçılığın daha fazla olduğunu söylediler.
3) amerikada da yasayan biri varsa, kıyas yapabilir mi?
tesekkür ederim.
Sylvan

New postby davsan » Mon Mar 31, 2008 2:57 pm

@Sylvan

2) a) sirket icidikey gecis zorlugu, sirketin buyukluguyle dogru orantili diyebiliriz. ama bunun amerika'da da farkli oldugunu zannetmiyorum.
b) ben Londra'da yasiyorum, tum Ingiltere adina degil, sadece Londra ve hatta sadece kendi cevrem adina konusabilirim tabii ki, ama irkciligin zerresini gormedim! sadece is ziyaretleri icin sIk sIk gittigim New York'taki arkadaslarin bu konudaki sikayetleri cok daha fazlaydi.
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Mon Mar 31, 2008 5:53 pm

Arkadaşlar benim de bir sorum olucak. Türkiye'de işe gireceğiniz zaman envayi çeşit belge istiyorlar; diploma, nufus cüzdanı, sabıka kaydı vs vs..

Farzedelim İngilterede bir işe kabulumuz oldu bu durumda ne tarz belgeler istiyorlar? Yada HSMP ile gelindiğini düşünürsek, gelirken yanımızda ne getirmemiz gerekir (belge olarak; HSMP Kabul kağıdı, Diploma vs) ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Apr 01, 2008 6:22 am

HSMP kabul kagidi, pasaport ve diploma yeterli. Bu arada ilk gelsinizde HSMP kabul kagidiniz kabine aldiginiz cantada olsun, sakin bagaja vermeyin. Ilk girisinizde gumruk memuru o belgeyi gormek isteyecek.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby deep » Tue Apr 01, 2008 4:15 pm

Ilgincmis, vize oldugu halde?
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Apr 01, 2008 9:26 pm

@hcho

Teşekkürler. Bunu söylediğin çok iyi oldu gerçekten..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Sylvan » Wed Apr 02, 2008 9:53 am

arkadaşlar, hsmp puanım su an tutuyor, ama ilk olarak master yapıcam. yani haftada legal 20 saat çalışma hakkı. peki hsmp yi alıp, 1 sene sonra master bittikten sonra islere basvurmaya baslasam ne olur, hak kaybı oluyor mu, bu bilgiyi aradım fakat tam olarak bulamadım?
Sylvan

New postby dnz » Fri Apr 11, 2008 3:40 pm

Arkadaslar selamlar,

23 Nisan'da Londrada olucam. Musait olanınız olursa gorusup bi kahve icip fikir almak istiyorum.

Lutfen birileri musait olsun!!

Tesekkurlerr
dnz
dnz

New postby davsan » Fri Apr 11, 2008 4:57 pm

@ dnz

ne konuda fikir almak istiyorsun? hani yardimci olamayacagim bir konuysa ben atlamayim... (gerci bu basliga yazman is dunyasiyla oldugu sonucunu cikartmama sebep oluyor ama, daha spesific bi alt baslik daha keyifli bir kahve icimine yardimci olabilir).
davsan
BAŞKAN

New postby dnz » Tue Apr 15, 2008 2:16 pm

Ben sanki en son cevap yazmıstım ama sanırım gitmemis.
HSMP, Londra'da is bulmak, yasamak, calısma sartları aklınıza ne gelirse.. ben yakın zamanda basvuru yapmayı dusunuyorum ama bunu daha onceden yapmıs biriyle yuzyuze konusma fırsatım olsa faydası olur diye dusunuyorum.
dnz

PreviousNext

Return to der Karrierismus