Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby abbulu » Sun Feb 01, 2009 2:14 pm

Gozlemlerime gore,

Genellikle TR den gelen insanlarin beklentisi yuksek oluyor onun etkisi olabilir. Burada kazanacaginiz para ile TR de kazancaginiz para farkli olsa bile burda giderler cok daha fazla.

Eger isveren sizi begendiyse yillik 5k (yillik maasin icinde cok buyuk bir yuzdeyi temsil etmedigini farzediyorum) fark cok buyuk bir fark degil, bence farkli biseyler olmus olabilir.

Yasam standartlarinin bazi konularda ciddi miktarda dusecegini hatirlatmak isterim. Ozellikle ev konusunda. Atiyorum, istanbuldaki gibi bir evim olsun derseniz butun maasinizi belki de daha fazlasini kiraya vermek zorunda kalabilirsiniz.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed May 05, 2010 1:07 pm

Soru: Birine bir soz verdim, sonra tutmadim, bir sey olmaz di mi?

Cevap:Gecmis olsun o kapi kapanir, verdiginiz sozu ya tutun, ya da tutamayacaginizi anladiginiz anda muhattabinizi bilgilendirin. Karsinizdaki kisi verdiginiz sozu tutacaginizi var saydigi icin baskalarina mahcup olmak zorunda degil.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby prys » Wed Jul 21, 2010 9:14 pm

selamlar, is hayatı ve mesai hakkında bir soru..

UK de ozellikle IT sektorunde calisan arkadaslara;

Gunluk kac saat calisiyorsunuz, normal calisma saatleri dısında mesaiye kaldığınız cok fazla oluyormu? Tabi bu soru daha cok permanent calisan arkadaslara...

TR ile karşılaştırıldığında orda durumlar nasıl, kendimden ve sirketteki arkadaslarımdan biliyorum, bazı donemler ki bu 1-2 ay da surebiliyor, gunluk 13-15 saat calistigim(iz) oluyor. Ben TR de en cok buna uyuz oluyorum, insanların hayatları iş-uyku arasında geçiyor. Ay sonunda maas da herhangibir artı da yok tabii.

Buna benzer durumlar orda da oluyormu, kısacası mesai kavramına UK isverenlerinin bakıs acısı nasıl..
prys

New postby HSAG1D » Wed Jul 21, 2010 9:50 pm

Ben UK'de bir universitede calisiyorum. Is tempomuz yogun arastirmalarimiz, danismanliklarimiz ve derslerimiz var. Turkiye'de yaptigim benzer ise karsilastirisam yaklasik ayni sure calisiyorum. Fakat burada kendim istedigim icin, kariyerime faydali olacagi icin bunu yapiyorum, benden kimse direkt olarak bunu talep etmiyor. Turkiye'de mecburen yapiyordum. Burada yaptigim fazla mesainin en azindan uzun vadede faydasi olacak yani, Turkiye'de bos islere zaman harcayip krediyi de patronuma veriyordum.

Esim Big 4 danismanliklardan birinde calisiyor. Ayni sirketin Turkiye subesine nazaran neredeyse mebzul miktarda aksam mesasi var, haftasonu ise neredeyse kutsal. Yine o da kendi istedigi icin bazen kaliyor ama bir keresinde patronlardan biri tarafindan eve gitmesi aksamlari kalmamasi icin uyarilmis (work life balance meselesi).

Son olarak tatil meselesi var. Turkiye'de her ikimizin de tatili yaklasik 18 gundu. Burada 30 gun net tatillerimiz var resmi tatiller haric. Turkiye'de bircok kereler tatil planlarimi son gun bozmak zorunda kaldik, dallama patronlar bunu sormaktan hic ar etmediler. Burada tatil kutsal, dunya yansa tatilini boz demiyor kimse kimseye. Bir projenin cok kritik yerinde onceden ayarladim diye tatile giden cok insana sahit oldum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Thu Jul 22, 2010 2:33 pm

Gunde 8 saat calisiyorum, son 1 yil icinde hic daha fazla calistigim olmadi. Bizim ofiste bir kac geek disinda saat 6'dan sonra kimse kalmiyor.
erdalax

New postby hcho » Thu Jul 22, 2010 3:34 pm

Calisma saati ve fazla mesai meselesi sirketten sirkete degisiyor. Size verdikleri is kontratinda uygulamanin ne oldugu acikca yazar.

UK tabanli ya da Avrupali sirketlerde durum Erdal ve HSAG1D'nin yazdigi gibidir.

Eger calistiginiz yer bir Amerikan ya da uzak dogu sirketi ise Turkiye'deki fazla mesai durumunu arar hale de gelebilirsiniz.

Bir de IT deyince genis alanlari kapliyor tabi, musterinin kim oldugu da onemli. Ornegin yatirim bankaciligi icin hizmet sunan bir sirkette calisiyorsaniz, yine abuk subuk saatler calisma olasiliginiz da mevcut.

Turkiye'den farkli olarak fazla mesainin karsiligini alirsiniz. Ya saat hesabi ustunden odenir, ya bonus uygulmasi vardir, ya da piyasanin ustunde maas veriliyordur.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby skywalker » Thu Jul 22, 2010 7:22 pm

Ben henüz iş bulmadım ama tahminimce CV'de Türkiye adresi ve Türkiye telefonu görünce direkt çöpe atıyor olabilirler. Ben de yeni Tier1 aldım ve sizin gibi başvurularımın hemen hepsi cevapsız kaldı (4 sene tecrübe, sektör IT). Tier1'inizin olduğunu yazıyosunuzdur ama bazı işler oluyor ki adam "3 gün içinde lazım hemen başlayacaksın" diyor, E diğerleri de hadi 2 hafta beklesin. Bir iş verenin 2-3 ay bekleyeceğini tahmin etmiyorum, yanılıyor da olabilirim. CV'yi görünce düşünüyordur, bu daha gelecek dee, ev ayarlayacak daa, mülakata girecek dee, diye.. Kimse geri dönmeyince benim tahminim bu oldu.

Eylül başında yerleşmeyi planlıyorum Londra'ya, gitmeden 1-2 hafta önce belki CV'me "haftaya geliyorum görüşebiliriz" notu yazıp başvururum. O da belki.. Asıl oraya gidip bir eve yerleşip (geçici olarak arkadaşımda kalcam), telefon hattı alıp CV'me Londra'da bir adres ve +44 ile başlayan bir numara yazıp artık sabahtan akşama başvurular ile uğraşmayı planlıyorum. O zaman kaydadeğer bir şekilde etkisi artar sanırım.
skywalker

New postby mindbender » Thu Jul 22, 2010 7:30 pm

skywalker,
3 gunde ise baslasin diye bir olay olmasi pek mantikli gelmiyor bana zira cok acil bir ihtiyac varsa bu genellikle contractorlarla giderilir, aradigi kisi kalifiyeyse yeni mezun olmayacaktir ve ozel sebepler disinda kolay kolay issiz de olmayacaktir (istisnalar haric tabii) dolayisiyla 4 haftalik notice period her zaman icin recruiting yaparken goz onunde tutulur.
Bizim sirketimiz de personel almayi dusunuyor ancak dusunce soyle isliyor, agustos ortasi ben tatile gidicem, agustos sonu sen tatile gideceksin bu adam gelse bile egitim veremiyecez ettimi 4 hafta, adam arama surecini baslatmak ve interview sureci 2-3 hafta,bu adamin bir de 4 hafta notice suresi olacak, bizim adam almamiz ediyor 3 ay. Dolayisiyla surec yavas isliyor, yaz sezonu oldugunu unutmayin.

Bunun disinda, adam arama kriterlerinde alinacak personelin civarda oturmasi, ingilizce yeterliligi hatta yabanci olmamasi bir kriter durumunda.

linux sistem yoneticisi i$i arayan arkadaslar da haftaya bir firmadan gonderilecek global london linux users forumuna bakmalarini tavsiye ederim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby skywalker » Thu Jul 22, 2010 7:39 pm

mindbender selam, totaljobs'da 3 günlük bir kısıt hatırlıyorum, bir kaç kere gördüm, evet başlama değil de interview'a gelebilme veya benzer bir şeyin zamanı olabilir tam emin değilim. demek istediğim kısa bir sürede eleman bulması gereken şirketler de ilan veriyor.
skywalker

New postby hcho » Thu Jul 22, 2010 7:44 pm

CV'ye Tier 1'im var, su tarihte gelecegim falan gibi seyler yazmayin, profosyonel gozukmuyor. Bu tip mevzulari cover letter'da anlatin, yeri orasidir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ilkerse » Fri Jul 23, 2010 10:42 am

Turkiye'deki arkadaslar; Skype'dan bir Londra numarasi edinin (3 pound/ay civarinda).. CV nize Londra numarasini koyun. Faydasi olacaktir.
ilkerse

New postby gonefishin » Fri Aug 20, 2010 7:09 pm

Merhaba,

Gozlemledigim kadariyla, headhunterlar gercekten de yer, telefon numarasi vs. gibi seylerden insanlari eleyebiliyor. Zaten cogunun hic bir seyden anladigi yok. Mezun oldugu universiye, okudugu bolume falan bakinca zaten senin CV'inden bir kelime bile anlamadigini hemen anlayabiliyorsun...

Dogrudan buyuk sirketlere basvurursaniz is farkli oluyor. Eger aradiklari adam sizseniz, konunuzda ciddi olarak iyiyseniz, adamlar 6 ay bile beklerler gelmenizi. Ama buna ikna etmeniz gerek CV'nizde ve telefon gorusmelerinizde sirketi. Sizinle ayni ozelliklerde ingiltere'de bir ingiliz vatandasi varsa tabi ki o tercih edilecektir. Bir yabanciyi tercih etmeleri icin, sizin o isi, herkesten iyi yapmaniz gerekiyor. (veya herkesten ucuza yapmaniz gerekiyor.)

Ocakta dogrudan kendilerine basvurdugum sirket, beni martta ilk gorusmeye cagirdi. Mayis sonunda maas ve diger detaylari konusmak icin tekrar gorusmeye cagirdi. Ben coktan bir ise girmistim. Broadcom basvurduktan 2 ay sonra geri aradi ve 1,5 ay sonrasina interview icin tarih verdi. Yani buyuk sirketlerde de is oldukca yavas ilerliyor.

Bunlar benim deneyimlerim. Kolay gelsin.
gonefishin

New postby kharon » Thu Sep 09, 2010 12:18 pm

Merhabalar,

3 senedir UK'deyim; ilk 1.5 senesinde bir danismanlik sirketinde IT danismani olarak calistim son 1.5 senedir de kendi sirketimle contract bazli calisiyorum.

Yukardaki bir-kac soruya tecrubelerimi paylasarak cevap vereyim dedim, belki bir faydasi olur. (Zamaninda cok faydalandim bu siteden)

Bunca sirket gezdim bu 3 sene zarfinda, bi o kadar da Turkiye'de iken gezmistim. (Danismanligin avantajlarindan biri, dezavantajlarina girmeyeyim :) ) Is saatleri konusunda kiyaslama yapmaya, detaya girmeye bile gerek yok. Hersey cok daha rahat (IT icin konusuyorum elbette). Cok extrem orneklerde asiri mesai yapilinca bu sefer de fazla mesai ucretiniz odeniyor. Tatil gunleri-sayisi ise zaten malum.

3 gunluk 1 haftalik notice period la ise almalar nadiren de oluyor ama bunlar genelde contrat bazli islerde oluyor. Su an contract bazli calistigim icin surekli bir is-proje arama modundayim. Perm islerde genelde daha planli ve uzun bir surecde gerceklesiyor ise almalar. (Bazen haddinden fazla uzun bir surede)

Bir Ingiltere adresinin ve telefonun elbette faydasi olacaktir, ama sunu da goz ardi etmeyin is arama surecinde genel olarak sizin UK disindaki is tecrubenize hakkettigi degeri vermiyorlar. Cok specific bir alanda uzmanliginiz yoksa sifirdan baslamis muamelesi gorebilirsiniz. Hele headhunterlarin sizin uzmanliginizi degerlendirmesini hic beklemeyin, konusuna vakif cok az headhunter gordum.

Bu durumda is arama sureciniz uzarsa CVnize UK'de yapilmis birseyler yazin -fake olmasi gerekmiyor illa, tutup bir web sitesi v.s yapabilirsiniz ornegin; ya da bir tanidiginizla bir proje uzerinde calisabilirsiniz-

Simdilik bu kadar, kolay gelsin
kharon

New postby EdHunter » Mon Oct 04, 2010 12:59 pm

Merhabalar;

3 haftadır İngilteredeyim , aktif olarak 2haftadır IT sektöründe (networking) iş arıyorum.Şu ana kadar 10'un üzerinde recruiter'la telefonla görüşmem ve bir o kadar da yazışmam (e-mail vs..) oldu.

Şu ana kadar edindiğim tecrübe ; daha önce de forumlarda da belirtildiği gibi recruiterların gerçekten teknik olarak işten/cvnizden ya da geçmiş tecrübenizden hiç birşey anlamaması , şayet bu şirketlerden şu ana kadar 2-3 tanesiyle recruiter olmadan yüzyüze görüşme şansım olsaydı büyük bir ihtimalle şu an çalışıyor olurdum.

Yeni gelmiş / gelecek ya da iş arayan arkadaşlara belki bi yardımı olur.

Bir de referans tabi ki , benim maalesef UK de çok aynı sektörde çalıştığım arkadaşım ya da tanıdığım yok , bu da recruiterları devre dışı bırakmanın en kolay yollarından biri..
EdHunter

New postby Volkan » Sun Jan 23, 2011 9:48 pm

Merhaba,

Nisan ayında İngiltere'ye temelli gelip iş aramayı düşünüyorum. Geldiğim zaman vizemin bitmesine 1 yıl 3 ay gibi bir süre kalmış olacak. Vize bitiş süresinin iş aramaya etkisi hakkında duyumu / tecrübesi olan var mı acaba? Olumsuz bir etkisi olur mu diye merak ediyorum da..
Volkan

PreviousNext

Return to der Karrierismus