Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Fri Sep 21, 2007 10:35 am

Ben bu ozel emeklilik isini hic yaptirmadim hocam; ne Turkiye'de, ne de burda. Kosullari, ozellikle paraya uzunca bir sure dokunamama falan, bana hic cazip gelmiyor.

Benim gordugum, bu tip emeklilik progrmlari para biriktirme aliskanligi olmayanlar icin iyi. Belli bir disiplin sagliyor ve saire. Ama para birikitirebiliyorsan, ortalama gelir getiren bir yatirimin bile daha cazip oldugunu dusunuyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby coskan » Sun Sep 23, 2007 9:17 pm

konuyu dagitmis gibi olcam ama bir sorum var

brut maas sisteminde maas hesaplayicilarinca size bir rakam cikiyor ama bu rakami turkiyedeki gibi mi aliyor ben onu merak ediyorum

ornegin vergi diliminiz azken 3000 net alip vergi diliminiz fazlalasinca 2000 mi aliyorsunuz yil sonuna dogru,yoksa hep o hesaplanan degeri mi katiyorlar yani sabit net ucret mi aliyorsunuz?

ayrica burdaki gibi ogle yemekleri sirketten mi ?

cost of living moduna girdim 2 hafta kaldi gelmeme ucrette ne kadar dusebilirim psikolojik sınırım ne olur onu hesaplama derdindeyim
coskan

New postby diyab » Sun Sep 23, 2007 10:23 pm

Yillik maasin uzerinden yapiliyor NI ve Tax ve genelde aldigin net maas sabit oluyor. Ilk ise girdiginde NI numaran olmadigi icin NI yada Tax fazla kesip sonraki aylardan birinde fazlayi maasina ekleyebiliyorlar. Bir sure sonra da sabit olmaya basliyor. Net maas hesaplayan siteler var.
http://www.ir35calc.co.uk/PAYE_NI_Net_S ... lator.aspx

Benim maasimi tam tutturdu helal olsun.

Benim gordugum kadariyla ogle yemegi ve servis alaturka seylermis:) adi ustunde bize has.
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Sep 24, 2007 8:19 am

diyab wrote:Benim gordugum kadariyla ogle yemegi ve servis alaturka seylermis:) adi ustunde bize has.

Fakat bunlarda da bir takim subvansiyonlar oluyor; indirim ya da faizsiz kredi tarzinda.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Mon Sep 24, 2007 9:29 am

hcho wrote:
diyab wrote:Benim gordugum kadariyla ogle yemegi ve servis alaturka seylermis:) adi ustunde bize has.

Fakat bunlarda da bir takim subvansiyonlar oluyor; indirim ya da faizsiz kredi tarzinda.

walla bi kac ay once bizim sirketin bi odasini super bir mutfaga cevirdiler, o gun beri ogle yemegi harcamalarimiz otomatik olarak acayip dustu. indirect bi subvansyon diyebiliriz... super oldu.

@hcho
faizsiz kredi nasil oluyor yemekte ya?
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Mon Sep 24, 2007 9:32 am

Yemekte degil faizsiz kredi; metro biletlerinde. Yillik kart almak istersen, ki mesela zone 1-3 yillik kart 1000 kusur pound tutuyor, sirket sana faizsiz kredi veriyor. Sen taksit taksit oduyorsun.

Bir de kimi islerde "London allowance" dedikleri birsey var, aciktan travelcard alasin diye para veriyorlar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Mon Sep 24, 2007 10:09 am

coskan wrote:cost of living moduna girdim 2 hafta kaldi gelmeme ucrette ne kadar dusebilirim psikolojik sınırım ne olur onu hesaplama derdindeyim

Kardes tecrubeye gore degisir bu isler ama ilk yurtdisi tecruben se beklentilerini cok yuksek tutma derim. Gonlune gore is bulman birkac ayini alabilir, istedigin maasi alman da birkac sene surebilir. Ona gore hazirlikli olmada fayda var.
diyab
ROBERT PLANT

New postby davsan » Mon Sep 24, 2007 12:45 pm

bi yandan diyab'a katiliyorum beklentileri yuksek tutmama konusunda, ama ote yandan da soylemeden gecmek istemiyorum: hangi maasla basladigin, ilerdeki maasini buyuk oranda etkileyecektir. yarin obur gun is degistirsen bile, genelde ilk soracaklari soru "son maasin?" olacktir ve ondan 25-30% daha yuksegi verecekleridir genelde...
davsan
BAŞKAN

New postby coskan » Mon Sep 24, 2007 8:44 pm

davsan wrote:bi yandan diyab'a katiliyorum beklentileri yuksek tutmama konusunda, ama ote yandan da soylemeden gecmek istemiyorum: hangi maasla basladigin, ilerdeki maasini buyuk oranda etkileyecektir. yarin obur gun is degistirsen bile, genelde ilk soracaklari soru "son maasin?" olacktir ve ondan 25-30% daha yuksegi verecekleridir genelde...

gene Turkiyeden iyi burda ben senelik %10 arttirdigimda maasin TR ortalamasından fazlaysa burun kiviriyor millet ki %25 bomba bir rakamn

umarim istedigim veya hsmp yi uzatmaya yarayacak miktarda bir maas alcaz market rate ler onu gosteriyor ingilterede tecruben olmadan market rate alabiliyorsan tabe

bir de tecrubeli arkadaslara sorum var beni haftada en az 3 kere farkli farkli IK sirketlerinden birileri ariyor reed jobserve monster ve cwjobs taki CV lerim icin ama bir turlu gelecegim tarihte anlasamadim. bu insan kaynaklari sirketleri acgozluluklerinden mi arar yoksa gercekten bir talep mi var kestiremiorum oraya kocaman HSMP ve ilk UK deneyimi yazdım ama gene de araniyorum bu talebin bir belirteci olabilir mi ?
coskan

New postby davsan » Mon Sep 24, 2007 11:08 pm

@ coskan

sektore ozel olarak degil ama genel olarak headhunter'larla ilgili bi iki sey soyleyeyim. seni bosuna kimse aramaz, en azindan genel olarak CVin ilgini cekmis demektir. ama kesinlikle illa ki hazirda bi si var demek de degildir. yani onlarin genel olarak calistigi alanlardaki isler icin uygun bir CVin varsa bi arayip konusmak isterler. ona gore seni ellerindeki islerden birine canididate yaparlar ya da yapmazlar.

diyecegim, bi suru kere aranmak necesarry but not sufficient bir condition'dir is bulma eyleminin gerceklesmesi icin. (hey gidi kafamizi ispatlarla yordugumuz matematik gunleri hey!)
davsan
BAŞKAN

New postby outsider » Fri Oct 12, 2007 11:47 pm

Bu arada vergi miktarlariyla ilgili kucuk bir bilgi...

Brut yillik geliriniz 49,000 GBP ise income tax (gelir verginiz) %22 oraninda. (yilik 4.000-49.000 GBP arasi)

Ama 50,000 GBP aldiginiz anda income tax %45 e firliyor. Yani bu demektirki size senede 50bin poundluk is gelirse kabul etmeyin. Bana 49 yeter abi deyin yoksa maasin nerdeyse yarisi vergiye gider haberiniz olsun.

Bir diger guzel yatirim opsiyonu ISA lar, vergisi olmadigi icin su anda ingilterede en cok tutulan yatirim urunlerinden birisidir. Tabi risk faktoru dusuk oldugu icin getirisi sadece uzun vadede fayda saglayabilecek bir secenek. Ancak emeklilik yerine degerlendirilmesinde fayda var.

ISA uzerine genel bilgiler :

http://www.moneysupermarket.com/ISA/GuideToIsas.asp
outsider

New postby hcho » Sat Oct 13, 2007 3:05 pm

Hocam 49000 ustu %45 degil mi? 50000nin sadece 1000inden %45 vergi odenmiyor mu?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Sat Oct 13, 2007 3:52 pm

Hocam Higher tax bandinin 49K oldugundan eminmisin?
HM sitesinde 2007/8 icin 34K diyor tabii buna asgari ucreti de ekleyince 39K gibi birsey oluyor. Tax rate de 22%'den 40%'a cikiyor.
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Bu arada net maas hesabi icin tavsiye ederim:
http://www.ir35calc.co.uk/PAYE_NI_Net_S ... lator.aspx
diyab
ROBERT PLANT

New postby outsider » Wed Oct 17, 2007 6:41 pm

Arkadaslar kusura bakmayin ben rakami kafadan attim, kedinin uzanamayacagi ciger misali :) elbette dogru bilgiyi internetten bulabilirsiniz..sorry :)
outsider

New postby hcho » Thu Dec 20, 2007 4:00 pm

Bu soru ve cevap degil, bir uyari olsun. Milletin dili, dini ya da vatandasligi ile ilgili konusurken ekstra dikkatli olun ofis ortamlarinda. Cek bir cocuga "2. sinif Avrupa vatandasi" diyen birini noel oncesi falan demeden apar topar isten attilar bugun. Hersey 30 dakika icinde oldu bitti.
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to der Karrierismus