Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby denise » Tue Dec 25, 2007 7:25 am

Arkadaslar,
Aranızda sağlık sektöründe veya medikal sektorde calisan var mi?
Ben Mart ayı gibi İngiltereye gelmeyi dusunuyorum, is imkanları hakkında bilgi verebilecek biri varsa sevinirim..
Simdiden tesekkurler...
denise

New postby hcho » Tue Dec 25, 2007 11:01 am

Sağlık sektörü derken? Doktor, hemşire vs gibi personel için mi iş imkanlarından bahsediyorsun?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Tue Dec 25, 2007 1:21 pm

saglık sektorunde biiiiiir suru acık oldugunu iyi biliyorum ingilterede. hatta devlet gazeteye falan reklam veriyor, daha cok ogrenci tıbbı, dis hekşmligini tercih etsin diye...
davsan
BAŞKAN

New postby denise » Tue Dec 25, 2007 3:01 pm

Mesela ben biyoloji mezunuyum.Türkiye de sağlık sektörü, medikal sektör ve üniversitelerde araştırma ve proje bazlı olarak çalışabiliyorum.
Benzer imkanlar söz konusu mu diye merak ettim.
denise

New postby hcho » Tue Dec 25, 2007 9:45 pm

Bizim şirketten biri biyoloji okumak için işi bırakmıştı. Şimdi Türkiye'deyim, Londra'ya dönünce kendisi ile konuşurum, belki aramaya nereden başlayacağın konusunda bir iki ipucu alabilirim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby denise » Wed Dec 26, 2007 7:11 am

Cok sevinirim.
En azından genel sağlık sistemi istihdamı hakkında bilgi alabilirsem sevinirim.
Yardımlarınız için teşekkürler...
denise

New postby haphazard » Mon Dec 31, 2007 2:15 pm

Arkadaşlar, ingilterede işe alımlar aracı kurumlar tarafından mı sağlanıyor hep? Mesela bizde kariyer.net'te şirketin kendiside ilan verebiliyor IK şirketide ama sanırım Ingilterede sadece IK şirketleri var.
haphazard
ROGER WATERS

New postby diyab » Mon Dec 31, 2007 4:07 pm

Sirketler genelde IK yoluyla ise alimlari yapiyor. Bunun yaninda ise alimlarda kendi calisanlarinin referanslarina da onem veriyorlar hatta alim gerceklesirse odul bile veriyorlar. Tabii bunlar permanent posizyonlar icin gecerli. Duydugum kadariyla kontratli islerde araci kurum kullanmayi sevmiyorlar.
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jan 11, 2008 11:47 am

@denise
Saglik sisteminde istihdam ekseriyetle NHS ustunden oluyormus. Soyle bir adres verdi bana arkadas:
http://www.jobs.nhs.uk/
Bunun haricinde ozel kliniklerde falan da is bulunuabiliyormus ama genelde referans mekanizmasi calisiyormus.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby denise » Fri Jan 11, 2008 11:53 am

yardimlarin icin tesekkurler :)
denise

New postby deep » Tue Jan 15, 2008 9:38 pm

Gectigimiz haftalarda Türkiye'ye bir toplantıya gelen İngiliz ekibe sunum yapıyorduk. Adamlar durup durup "Hmm very interesting" diyip durdu. Ben de içimden acaba 40 yıllık standart uygulamanın nesini ilginc buldular diye düşünüp durdum..

Sonradan kültüre vakıf bir arkadaş çıktı da, centilmenlikleriyle ünlü İngiliz arkaşların aslında sunumu beğenmediklerini, bu tip durumlarda kibarca "interesting" sözcüğünü kullandıklarını öğrendik. Ne derece doğru bilemiyorum.

İlginç gelmişti o zamanlar, gerci TR'de biz de yapiyoruz bazen aynı seyi. Sanırım bu tip şeyler İngiltere'de ilk aylar -belki yıllar- için trajikomik hikayelerin olusmasına sebep oluyor :)

İş yapma kültürlerinde baska ne tip farklılıklar var merak ediyorum açıkcası..
deep
ROBERT PLANT

New postby davsan » Tue Jan 15, 2008 10:29 pm

ben en cok begenmedikleri bir seyi "bu hic de guzel olmamis" demek yerine "i guess that's not the best way of doing it" gibi seyler demelerini seviyorum :) olumlu illa yani...
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Fri Feb 01, 2008 9:15 am

arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu daha var. ingiltereye çalışmak için gittiğimizde öğrenim hakkımızda oluyordur muhtemel. mesela hsmp vizesini aldım diyelim iş buldum gittim aynı andada MBA yapmak istiyorum, buna elverişli bir çalışma ve okul sistemi varmı acaba? Türkiye'de MBA dersleri genelde akşamları oluyor ve işinizden çıkıp rahatça gidebiliyorsunuz. Acaba ingilterede de bu sistem mevcut mu ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Feb 19, 2008 9:47 am

Ogretim hakki oluyor da "overseas fee" odemeye devam ediliyor diye biliyorum. Britanya vatandasina 5bin pound ise sana 10bin.

Senin istedigin Executive MBA dedikleri program. Var bu tip secenekler ama tam zamanli bir MBA kadar itibar goruyor mu emin degilim.

Ama burada calistigin sirketi kafakola alip izinli sayilmak, hatta harclari odetmek falan oldukca yaygin. Sen de ne kadar cevher gorduklerine bagli biraz.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Tue Feb 19, 2008 9:51 am

Teşekkürler hcho.. İlignçmiş bu "overseas fee" işi..

Şu hayatta etiket uğruna daha nelere katlanıcağız bilmiyorum..
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus