Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby davsan » Tue Feb 19, 2008 12:10 pm

normal master'lar icin hcho'nun dedigi dogru da, executive mba'de de bir oversees drumu oluyor mu emin degilim... olmuyor gibi geliyor bana. o zaten herkese pahali!

@haphazard

sen niye MBA yapmak istiyorsun? BSc'in ne ustune?
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Tue Feb 19, 2008 1:05 pm

@davsan

bir süre alanım üzerine MSc yapmak istedim ama Türkiye'de yazılım üzerine araştırma geliştirme yapabilicek bir kurum bulamadım. zaten devlet üniversiteleri benim gibi vakıf üniversitesinden burssuz mezun olmuş birine pek sıcak bakmaz öyle ahım şahım bir ortalamam yada birinciliğim olmadığı için (olsa maksimum yedek listesine atıyorlar :) ). ve aynı anda çalışarak yapılacak gibide değil olsa bile.

MBA burada tercih edilebilinir bir etiket, iş çıkışlarıda gidebiliceğiniz programlar var. Bir faydası olabilir diye düşündüm, gerçi IT management tarzı programlarda var ama şimdilik sadece iş hayatı ve yüksek öğrenimin maaliyetleri ve nasıl yürüdüğünü merak ettim oralarda.
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Tue Feb 19, 2008 1:12 pm

mba bana da mantıklı geliyor. özellikle bir süre sonra Türkiye'ye dönülecekse.

icerigi abartilmis durumda ancak özellikle yönetimsel isler icin tercih nedeni neticede..

god bless pragmatism, ms yaptık cok mu ise yaradı, iste +5 puan, onun da pratik degeri yok :)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby dnz » Thu Feb 28, 2008 10:17 am

Selamlar,

Ben bu HSMP olayına Agustos itibariyle girmeyi dusunuyorum ama beni dusunduren bazı seyler var.. Sorularımı sorayım ben belki birileri yardımcı olabilir:

1. ben 2007de endustri muhendisliginden mezun oldum. biliyorsunuz end muh herseyden bi lokma kıvamında bi egitim. simdi bi uluslararası bi IT danısmanlık firmasında calısıyorum ve ise gireli de cok fazla sure olmadı. dolayısıyla cok fazla skill gelistirme fırsatım olmadı.. bu forumda anladıgım kadarıyla ITye baya ihtiyac var UKde ama bu ihtiyac genelde core developer anlamında mı yoksa fonksiyonel adamlara da ihtiyac var mı?

2. HSMP ye basvururken gecmisteki tecrubenin ne kadar onemi var? 1 yıl calısmıs olmakla daha cok calısmıs olmak fark eder mi? ayrıca puan sisteminde biraz bekleyip daha cok mu puan almak gerek yoksa 75 de alsan 90 da alsan aynı sonucu mu alırsın?

3. ingilterede marketing (brand management vs) gibi isler ne durumda? buradan gidip orada is bulmus bir ornek var mı yakınınızda?

4. Basvuru yaparken bir meslek/sektor secip illa o meslekte mi calısmak zorundasınız?yada onceki isinizle aynı is mi olmak zorunda? ornegin IT danısmanlıgı mı yapmak zorundayım ben yada ITde mi kalmalıyım?

Forumu baya bir okudum fakat yine de sorularım belki de daha onceden sorulmus sorular olabilir. Herhangi bir yanıt alabilirsem cok sevinirim!malum ona gore basvuru zamanını belirleyecegim.

tesekkurler simdiden :wink:
dnz

New postby davsan » Thu Feb 28, 2008 10:29 am

@dnz

istedigimiz sorudan baslayabiliriz di mi hocam? :)

2) 75 de 90 da ayni

3) burda brand management'in tr'dekinden cok cok cok daha onemli ve cok daha fazla insanin calistigi bir sektor oldugundan emin olabilirsin. tr'den gelip birda PG'de is bulup calisan bir arkadasim var (simdi birakti orayi gerci).

4) meslek falan secmen gerekmiyor. istedigin isi yapabilirsin sonrasinda, yeter ki is bul (ya da kendi isni kur).
davsan
BAŞKAN

New postby dnz » Thu Feb 28, 2008 11:21 am

sevgili davsan :)

arkadasın TR de marketing mi yapmıstı da orda ole is buldu acaba?

bunun dısında is imkanı TRden daha kolay demis birileri gecenlerde bi forumda gercekten oyle mi acaba?

son olarak kucuk firmaların kariyer olanakları ne olcude gelismis biliyor musunuz? ben kasımda bi firmayla gorusmustum londraya gittigimde, adamlar vize sorun olmasa ok dediler. simdi en kotu oraya giderim diyorum ama iste uzun vadede ne kadar yararlı olur onu bilemiyorum..

ayrıca 23 nisanda cocuk bayramını londrada gecirecegim, acaba o donemde hsmp alıcam yakında diye kandırıp herhangi bir sirket baglayabilir miyim?

tx
dnz

New postby kamuran » Wed Mar 05, 2008 11:36 am

Merhaba Arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldim, incelediğim kadarıla bugune kadar kadar yapılan yardımlaşmalar oldukca faydali olmus, o yuzden emeği gecen herkesin eline saglik, tebrikler.

Benim aslinda İng. yaşayan arkadaşlara bir sorum olacak, kişiler genelde IT işleri ariyor ve çabuk ya da geç buluyorlar.
İngilterede Sosyal bilimler alanındaki işler ile ilgili bilgisi olan var mıdır?
Örneğin ben İnsan Kaynakları uzmanıyım, orada iş bulma ihtimalim nedir.
Şimdiden tesekkur ederim
kamuran

New postby hcho » Thu Mar 06, 2008 9:17 am

@dnz
Ingitlere'nin ekonomik buyuklugu ile Turkiye'nin ki ortada. Tabii ki Ingiltere'de is bulmak daha kolay.

Birilerini seni ise almaya ikna edip edememen tamamen sana kalmis birsey. Eger adamlara faydali olabilecegini ispat edersen vize durumuna pek takilmazlar saniyorum.

@kamuran
Firmalarin insan kaynaklari depatmanlarinin yaninda bir de recruitment sirketleri var. Is bulman cok zor olmaz gibime geliyor. Fakat sosyal yonun kuvvetli olmasi gereken mesleklerde dil konusu nasil etki eder tam bilemiyorum. En buyuk problem o olur. Musteri ile konusurken yeri geldiginde espiriyi patlatamamak, lafi gedigine koyamamak, normalde tek cumlede anlatacagin seyi aciklamak icin paragraf paragraf konusmak zorunda kalmak zor is. Anadil Ingilizce olmayinca sorun haline geliyor bunlar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby deep » Thu Mar 06, 2008 11:36 am

Güzel ifade etmişsin, benim de en büyük sıkıntım bu.
Benzer şekilde TR'de IT alanında proje yöneticiliği yapıyorum ben de , işimin yarısı onla bunla geyik, toplantı, analiz vs. UK'da böyle bir işi en azından bir süre yapamam sanırım, tekrar kod geliştirmek de açıkcası pek işime gelmiyor...

Yıllık iznimin bir haftasını UK'da geçirmek ve mümkünse bir kaç görüşme yapıp bir iki firmadan izlenim edinmeye çalışmayı planlıyorum şimdilik..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Mar 06, 2008 10:29 pm

Ben HSMP'yi aldıktan sonra düzenledim bir cv başvurdum ama hala ne arıyan var ne soran.. Oradan bulmak daha mı kolay olsa gerek? Yada hep Senior'lara ihtiyaç var..
haphazard
ROGER WATERS

New postby electron73 » Tue Mar 11, 2008 6:24 am

Arkadaşlar,

İş aramak için yılın en iyi ve en kötü dönemleri hangisidir sizce?

Bir ingiliz arkadşım beni hazirandan sonra iş arama konusunda uyardı. Yeni mezunlar hayata bu dönemde atılıyorlarmış. İş verenler ise ucuz iş gücü diye yeni mezunları tercih edince bu dönemde iş bulmak zorlaşıyormuş. Bu doğru mu sizce? Sanki bana uzmanlık seviyesinde eleman arayanları etkilemez gibi geliyor. Yorumlarınız?
electron73

New postby dnz » Tue Mar 11, 2008 9:00 am

arkadaslar bu forum inanılmaz faydalı birsey. resmen kararımı etkiliyor..tesekkur ederim emegi gecenlere..

benim de merak ettigim bir konu ise basvuru icin en uygun donem.. eylul gibi isler yogun oldugu icin o donemde basvuru mantıklı demislerdi??.. ne dusunuyorsunuz?

diger bir sorum da, TRde buyuk kurumsal bir firmada calısıyorum. kariyer yolum az cok belli. ingilterede buyuk firmalardan ziyade daha ufak caplı firmalara girebilirmisim gibi geliyor. ise girdik ok ama sonrasında firma ufak olsa da size kariyer yolu cizebiliyor mu? yani kucuk firmalar da TR de kurumsal diyebilecegimiz firmalar gibi fırsatlar sunabiliyor mu?

tesekkurler yanıt icin.
dnz

New postby diyab » Tue Mar 11, 2008 9:36 am

@electron73
@dnz

Sektore gore yilin iyi ve kotu donemleri oldugu dogrudur. Genel olarak yeni projeler icin butcelerin planlandigi eylul ekim ve ocak subat hareketli donemlerdir.
Graduate alimlari normal alimlardan farklidir. Bazi sirketler graduate'ler icin ozel mulakat gunleri duzenler. Bazi sirketler se hic graduate almaz.

Benim gordugum orta ve buyuk olcekli sirketlerde kariyer konusunda oldukca profesyonel bir yaklasim var. Yilda bir yada iki defa Line manager'inizla Appraisal yaparsiniz. Beklentilerinizi ve kariyer planlarinizi yukariya ilettirirsiniz.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby dnz » Thu Mar 13, 2008 11:25 am

tesekkurler yanıt icin.

biraz once bi HR danısmanlık firması ile gorustum. Haziran gibi HSMP alıcamı ve Londraya yerlesmek niyetinde oldugumu soledim. Neyse sonuc olarak kısa bir interview yaptık.

Sorum su, is ararken HR danısmanlık firmaları uzerinden aramak ne kadar mantıklı? Bu firmalar yoluyla ise baslarsak yıllık gelirimiz uzerinden belirli bir ucret mi odemek zorundayız onlara? Acaba direk mi basvurmalı??
dnz

New postby Narrative » Fri Mar 14, 2008 10:02 am

Merhaba arkadaşlar;

Forumda genellikle mühandis arkadaşların yazıları ile karşılaştım... Ben reklamcılık ve halkla ilişkiler alanında doktora yapıyorum ve üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. doktora bittikten sonra HSMP ye başvurmayı düşünüyorum ama Extension için yıllık en az brüt 25.000 pound kazandıran bir iş bulmam gerekiyor...

Mühendislik alanında maaşlar daha yüksek olabilir ama kendi alanımda ne kadarlık bir iş bulabileceğime dair bir fikrim yok...

Fikri olan paylaşırsa çok sevinirim yoksa hiç böyle bir işe kalkışmayacağım...
Narrative

PreviousNext

Return to der Karrierismus