Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 3:37 pm

Bana biraz garip geldi, offer verirken genelde referans kontolune bagli olarak verilir. Yani once offer verilir, sonra referans kontrol edilir, olumsuz referans gelirse offer geri cekilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Thu Jul 21, 2011 4:20 pm

@hcho

Bana da senin dedigin garip geldi, teklif icin referans inda bir belli miktarda etkisi var. Teklif verdikten sonra referansla konusmak bana ilginc geldi, teklifin geri cekilmesi daha da ilginc geliyor :))
abbulu
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Jul 21, 2011 4:30 pm

ben geldigimden beri 2 si de 2 aşamalı 2 görüşme yaptım. 2sinde de referans istediler. ama daha teklif yok ortada :)
merope
ROGER WATERS

New postby abbulu » Thu Jul 21, 2011 4:36 pm

Hic gorusme yapmadan referans isteyenler uckagitci agentlar oluyor genelde, referanslari en az 1 gorusme yaptiktan sonra vermek lazim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 4:40 pm

Teklifin bir baglayiciligi yok aslinda, herhangi bir sebep gostermeden bile cekilebilir.

Benim su ana kadar denk geldigim sirketler hep bu sekilde verdi tekliflerini: subject to reference check. Racon budur diye varsaymistim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Thu Jul 21, 2011 4:46 pm

@hcho

Teklifin geri cekilebilmesi soz konusu aslinda evet dogru diyorsun.

Benim simdiye kadar konustugum sirketlerin hepsi tekliften once referans istediler. Teklif verdikten sonra referans isteyen bana denk gelmedi henuz hic ama belliki varmis.

Sadece security check diye bir dalga vardi, o ise basladiktan sonra oldu hepsinde (yapanlarda), formlari ise baslamadan once aldim ama teslim etmem ise basladiktan sonra olmustu. Gerci genellikle teklif verince hadi yarin gel basla gibi davraniyorlar :) Yani cok uzun bir sure gecmiyor formu teslim alma ve teslim etme arasinda.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 4:48 pm

Yok referansi onceden isterler, ama sana teklifi verene kadar aramazlar. Bana hep oyle oldu en azindan, bizim sirkette oyle yapiyor. Teklif vermeyecegimiz adamdan da referans sormuyoruz zaten.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Thu Jul 21, 2011 6:16 pm

Evet, ayni yere geliyoruz :)

Teklif verilmeyecek birisinden referans istemezler ama referanslari da teklif vermeden once ariyorlar, en azindan bana hep oyleleri denk geldi.
abbulu
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu Jul 21, 2011 7:46 pm

Offerı gormeden de caaanım referanslarımın zamanını almak istemiyorum.. Bakalım ben o offerı kabul etcem dimi..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Thu Jul 21, 2011 7:51 pm

En bastan zaten parasal olarak rakamlar veya aralik bellidir. O araligi begenmiyorsan zaten gorusmeye gitmessin. Eger ayaklarina gorusmeye gidiyorsan, muhtemelen verecekleri teklifi de kabul edeceksin demektir :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby zerone » Fri Aug 05, 2011 3:43 pm

Merhaba arkadaslar,

Notice period ile ilgili bir problemim oldugundan mutevellit, UK'de is degistirme tecrubesi olan arkadaslarin tavsiyelerini duyma ihtiyaci hissettim. Bildigim kadariyla notice period mevzusunde kagit uzerinde belirtilenle pratikte gerceklesen cogu zaman uyusmuyor. Ya iki tarafin da rizasi ile ya da bir tarafin yan cizmesiyle notice period tan daha erken yollar ayrilabiliyor.

Gecen ay sirketten bir eleman kopruleri yakarak ayrildi, sirket legal islem yapmadi ama referans olayini unutmak lazim boyle bir durumda. Durum su ki, kacirmam halinde bir daha sittin sene bulamayacagim bir is teklifi soz konusu ve baslamami istedikleri tarih, suanki isimin notice periodunun dolmasindan onceye denk geliyor, ben de nasil olsa hallederim diyerek gozu kapali olur dedim baslangic tarihi icin(the sooner the better diye israr olunca eyvallah abi cektim...)

Sirket razi olmamasina ragmen notice period dolmadan ayrilmis arkadaslar varsa, ayrildiktan sonraki surecte neler yasadiklarini paylasabilirse super olur valla(referans olayini nasil hallettiniz, sirket karsi atak yapti mi vs.).
zerone

New postby hcho » Mon Aug 08, 2011 9:20 am

Kac gun cakisiyor? Elde kalan yillik izin, hasta oldum gelemedim falan tipi seylerle kurtarma ihtimali yok mu?

Is hayatinda her sey pazarliga tabidir. Sulh yoluyla halledersin, kotu ayrilmaya gerek yok bence.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby silvertr » Mon Aug 08, 2011 10:26 am

Mudurle konusup olayi anlatirsin.. Ikna etmeye calis yani.. hcho ya katiliyorum is yeri ile kotu ayrilmamak lazim her halukarda.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Mon Aug 08, 2011 10:38 am

Benden de bir soru.. Ben istifa dilekcemi verdim mudure.. cikis tarihimi bekliyorum.. Bu sure zarfinda gene ayni calisma saatlerinde mi is yerinde bulunmam lazim yoksa TR deki gibi gunluk 2 saat is arama hakki gibisinden bir hakkimiz var mi ?
bu sorunun adresi HR biliyorum lakin sizin deneyimlerinize onceden basvurmak daha mantikli geldi.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Mon Aug 08, 2011 11:52 am

is bulmadan neden istifa verdinki diye bir soru sormam lazim once? :)
abbulu
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus