Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de is hayati ile ilgili soru ve cevaplar

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby silvertr » Mon Aug 08, 2011 12:36 pm

Ah yazdiklarimdan is bulmadigim mi cikmis.. Oyle sey yaparmiyim abbulu..Oteki isin baslangic tarihi ile sorunum yok 19 Eylul olarak anlastim sadece istifa ettikten sonra ne kadar daha az calisabilirim onun derdindeyim acikcasi :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Mon Aug 08, 2011 4:49 pm

Hmmm guzel dusunce :) benim bir fikrim yok ama bu konuda malesef. Internette arastirmak sonuc verebilir diye tahmin ediyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Aug 09, 2011 7:34 am

söyleyemem deyince baş harfini söyle bari diyenler bile oldu bana
merope
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Aug 09, 2011 8:05 am

@merope

O da guzelmis, ilginc karakterler mevcut agentlar icerisinde. :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby zerone » Tue Aug 09, 2011 11:01 pm

hcho ve silvertr, sizinle hemfikirim sirketten kotu ayrilmanin iyi bir fikir olmadigina. Zaten butun amacim patronu ikna edip dargin ayrilmamak ama ayni zamanda ne olursa olsun yeni ise baslamak. Kontratta 3 ay yaziyordu ihbar suresi, patron 2 ay yapariz dedi ama yeni is benim ihbari verdigim gunden 5 hafta sonra basliyor. Fark buyuk yani.

Bugun tekrar konustum, beni sozkonusu tarihte serbest birakmasi halinde cok minnettar olacagimi, birakmamasi halinde ise yeni is arayisi falan derken bunun vizemi uzatmami etkileyebilecegini, planladigim Phd yi yapamayacagimi vs. kisaca hayatimi cok etkiyelecegini dramatize edilmis bi sekilde anlattim(ka$lar emrah olmus bir vaziyette :) )

Yeni gelecek elemanin ise alinmasi ve ise adapte olmasi surecinde de gerekirse belli bir sureligine haftasonlari calisabilecegimi soyledim. Neyse sudur budur derken adam insafa geldi, elimden geleni yapacagim dedi.
zerone

New postby silvertr » Wed Aug 10, 2011 8:17 am

@zerone Sevindim umarim hersey yolunda gider.. keza haftasonlarini bile bu ise vakfettigine gore gercekten cok istedigin bir is olsa gerek. :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby LaSagra » Tue Jun 12, 2012 8:14 pm

Selamlar,

Ankara antlaşması ile UK ye gelip, contractor olarak iş bakmayı planlıyorum, UK deneyimi olmadan contractor olarak iş bulmak zormuş izlenimine kapıldım açıkçası iş ilanlarında aranılan deneyim yılı vs. permanent a göre çok fazlaymış gibi geldi bana.

Turkiye de yazılım sektorunde 5 yıl deneyimim var ama forumlardan okuduğum kadarıyla, işverenler pek de önemsemiyorlarmış, UK deneyimi olmadığından.

Contractor olarak iş bulma süreci nasıl, permanent a göre daha mı zor? Sizin fikirleriniz ve yaşadığınız deneyimlerden paylaşabilirmisiniz.

Bir de permanent pozisyonlar için de görüşüp, vize durumundan dolayı sizinle contractor çalışmak istiyorum şeklinde anlaşılabilirmi, işverenlerin bakış açısı nasıl olur vs.

Bu arada bakacam işler, genelde Java, J2EE developer pozisyonları olacak.

Herkese teşekkürler, güzel paylaşımlarınız için, forumdan çok şey öğrendim öğrenemeye de devam.
LaSagra

New postby London » Tue Jun 12, 2012 8:30 pm

su siralar permanent pozisyonlar cogunlukta. contractor is bulamazsin diyemem ama kolay olmadigini soyleyebilirim. vizeyi alip geldikten sonra en az 3 ay kendi kendine yetebilecek sekilde gelmen lazim, yani 3 ay is bulamayabilirsin. ben gelip de is bulamayan gormedim acikcasi, ama ilk 2-3 ay is aramakla gecirenleri gordum. oyle ilk ay ise girersiniz seklinde bir durum yok yani.

tabi en nihayetinizde skill setinize bakar olay biraz da. Ama Spring framework, TDD, Agile process CV'nizde yoksa Java developer olarak kalan kisim muhtesem de olsa yine cok zor diyebilirim isiniz burada.
London

New postby LaSagra » Wed Jun 13, 2012 6:00 pm

London teşekkürler cevap için hocam.

permanent pozisyonların daha fazla olması geçici bir durummu, yoksa geneldemi böyleydi acaba.

ilanlar da tam senin bahsettiğin gibi, Spring, TDD, Agile nerdeyse her ilanda var, çalışmak gerekecek yeniden bu konulara sadece projelerde kullanmak yetmeyecek gibi.
LaSagra

New postby skywalker » Thu Jun 14, 2012 9:20 am

J2EE dediginize gore Spring biliyosunuzdur diye tahmin ediyorum, bence TDD cok olmasa da evet Agile onemli baya. Turkiye tecrubesinin cok sallanmadigi da bir gercek. Bunlar icin de teorik bilgiden cok tecrubeye bakarlar zaten. Teorik bilgi ancak teknik mulakata fln girerseniz ise yarar.

Permanent pozisyonlar her zaman daha fazla sonucta sirketler kontratli calisandan fazla kadrolu eleman calisiriyorlar.

Contractor isvereniniz ise benim gordugum kadariyla, ya permie-contractor ayri butceleri olan bankalar gibi sirketler, veya sizi begenip pratikte yine permenant gibi calistiracak ama kadroya almak yerine sahsi sirketinizle anlasma yapacak sirketler olacaktir. Birinci secenekte is bulmak nispeten daha zor olabilir cunku contractor'lara odenen para gunluk ve permie'lerden cok daha fazla, bu yuzden beklenti de fazla. Ufak hatalarda gozunuzun yasina bakmadan iptal edebilirler contract'i. Ikinci secenek bence daha olasi sizin icin.

5 yil web yazilim tecrubeniz varsa mutlaka is bulursunuz, ama garantiye almak icin bi 3 ay kafanizda sure verin bence.
skywalker

New postby London » Thu Jun 14, 2012 12:15 pm

J2EE bilmek, Spring bilmeyi gerektirmiyor, aralarinda oyle bir iliski yok. Ikisi iki ayri teknoloji.

Onun disinda skywalker+1.
London

New postby skywalker » Thu Jun 14, 2012 1:21 pm

:) Tabii ki gerektirmiyor ama J2EE kullanip Spring kullanmayan hemen hemen hic yok.
skywalker

New postby LaSagra » Sun Jun 17, 2012 2:57 pm

teşekkürler arkadaşlar, bir kaç ay daha burda kalıp para biriktirsem daha iyi olacak benim için galiba. Mezuniyetin üstünden de 5 yıl geçti bugunler itibari ile, 3 ay da iyi gelir aslında :)

Başvurulara başladığım sıralarda yine sizin yorumlarınıza çok ihtiyacım olacak, taktikler vs.
LaSagra

New postby simpech » Fri Feb 28, 2014 9:17 am

Merhaba Arkadaslar,

Forumu takip ediyorum. Ancak ilk defa yazma kararı aldım :) Daha önce vizeyi alan arkadaslardan burada kalan cok fazla degil diye görüyorum ancak belki vardır diye sormak istedim. Oraya giden arkadaslardan Londra da iş merkezleri belirli bir yerde mi bulunuyor? Şirketinizin (IT Company) oralarda olması avantaj saglar mı? Oralarında kiraları ve merkeze uzaklıkları nasıldır. Aslında çok uzun zamandır biriken bir liste var kafamda ancak daha fazla sizleri sıkmak istemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
simpech

New postby erdalax » Fri Feb 28, 2014 11:34 am

@simpech
Aslinda sordugun sorularin cevabi dogrusal mantikla bulunabilir, Sadece Londra yerine Istanbul koyarak tekrar sor cevaplar ayni.

Hayir is merkezleri belli bir yerde degil farkli bolgelerde farkli uzmanlik alanlari var.
Evet musteriye ne kadar yakinsan o kadar kolay iletisim kurarsin.
Evet Kiralari yuksek.
Hayir hersey merkezde degil Banka/Reklam vs ise merkezde Uretim/Destek vs ise merkezin disinda.
erdalax

PreviousNext

Return to der Karrierismus