Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

telephone interview

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby karaca » Mon Oct 01, 2007 9:04 am

Merhaba arkadaşlar,
University of Aberdeen üniversitesine yaptığım başvuruya cevap olarak
"I am pleased to inform you, on behalf of the Selection Committee, that you are invited to participate in a telephone interview for the above position at the University of Aberdeen. Details are outlined below:-"

şeklinde bir mail aldım. Telefon görüşmesi 8 ekim saat 8.30. Yani burada saat 10.30 da olacak. İlk defa böyle bir deneyim yaşayacağım. Görüşmede nelere dikkat etmeliyim, yapmam gerekenler yapmamam gerekenler?
karaca

New postby hcho » Mon Oct 01, 2007 9:13 am

Oncelikle tebrik ederim, kucuk de olsa onemli bir adimdir bu.

Benim gordugum interview'da basarili olamayanlarin buyuk bir kismi teknikten ziyade tutum ve tavirlarindan dolayi gumluyor. Bunlara dikkat etmek lazim.

Ornegin cevabini bilmediginiz bir soru geldiginde(ki gelecek) vereceginiz tepki cok onemli. Eger birseyler uydurup gecistirmeye calisirsaniz eleneceginiz garanti. Ama acikca bilmediginizi soyleyip; sorunun cevabinin ne oldugunu sorarsaniz "ogrenemye hevesli" intibasi birakip arti puan yazarsiniz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Mon Oct 01, 2007 9:40 am

genelde telefon interview'lerinde konsantrasyonu kaybetmemek acisindan ayna karsisinda konusmayi onerirler. deneyebilirsiniz.

bu tip mulakatlarda olculen bir diger sey de ingilizce konusma akiciliginizdir. sanirim stres seviyenizi kontrol edebilirseniz rahatlikla atlatirsiniz bu mulakati.

bir de taktik olarak, adamin ne dedigini anlamazsaniz, anlamadim bi daha soyler misiniz deyin muhakkak tabi de, eger bir kac kere anlamazsaniz telefon hattini suclamaktan cekinmeyin- "excuse me but it is a very bad line, can't here you clearly" gibi bir sey deyin muhakkak. hem size vakit kazandirir, hem de adami tane tane konusmaya mecbur kilar :)
davsan
BAŞKAN

New postby diyab » Mon Oct 01, 2007 10:13 am

Bazi telefon mulakatlari oldukca teknik olabiliyor bazilari da hic mulakat yapmadan on-site interview'a cagiriyor.
Aslinda birazda pozisyona, sirkete bagli bu isler. Kesinlikle google da arama yap "(position) interview questions" diye.
Ama nekadar interview yaparsan (on-line, on-site) o kadar tecrube kazaniyorsun.
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Oct 03, 2007 9:38 am

CVnin bir kopyasinin interview aninda elinde olmasini tavsiye ederim. Bunun 2 faydasi oluyor:

1)Gorusme esnasinda hata kaza CVde yazanla celisen birsey soylemeni engeller.
2)Gorusmedeki soru ve cevaplar CVyi nasil guncellemen gerektigi konusunda fikir verir. Bu fikirleri o anda ustune not alabilirsin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Fri Nov 09, 2007 4:18 pm

karaca wrote:Merhaba arkadaşlar,
University of Aberdeen üniversitesine yaptığım başvuruya cevap olarak
"I am pleased to inform you, on behalf of the Selection Committee, that you are invited to participate in a telephone interview for the above position at the University of Aberdeen. Details are outlined below:-"

şeklinde bir mail aldım. Telefon görüşmesi 8 ekim saat 8.30. Yani burada saat 10.30 da olacak. İlk defa böyle bir deneyim yaşayacağım. Görüşmede nelere dikkat etmeliyim, yapmam gerekenler yapmamam gerekenler?

n'oldu sonuc? is teklifi aldin mi insallah?
davsan
BAŞKAN

New postby electron73 » Fri Mar 21, 2008 6:23 am

Merhaba,

Bir kac firmayla telefon gorusmesi yaptım. Bunlardan sonuncusu (Goodrich) iyi gecti.
Sizce normalde bu gorusmelerin yuz yuze gorusmeye cagrilarak sonuclanmasi ne kadar surer?

Bi arkadasim firma buyukse 1-2 hafta surebilecegini soylemisti. Tecrubesi olan?

Bu arada Goodrich ile telefon gorusmesi yapan oldu mu hi? ne kadar zamanda cevap verirler acaba. Sabirsizlaniyorum :)
electron73

New postby hcho » Sat Mar 22, 2008 12:14 am

Seninle neden ilgilendiklerine bagli. Adam eksigi olan bir projeleri varsa hemen ararlar. Yok seninle potansiyelin icin ilgileniyorlarsa daha agirdan alirlar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby bacchus » Wed Aug 05, 2009 4:52 pm

merhaba,

telefon interview dışında bir de on line interview var sanırım. bu tarz bir interview sırasında elde olması gereken donanım konusunda bilgisi olan var mı? bir de evden mi katilmak gerekir yoksa bir ofis ortamımı yaratılmalı?
bacchus

New postby Leon » Wed Aug 05, 2009 10:18 pm

gerekli donanim broadband bir internet baglantisi ve bir bilgisayar.
evden, ofisten, parktan, bahceden, tuvaletten nerden istirak ettiginiz farketmez.

zaten ofis ortami nasil ve nicin yaratilacak onu da anlamadim ama, gerek yok yani.
Leon

New postby bacchus » Thu Aug 06, 2009 6:26 am

ofis ortamı derken benim bilgisayarım masaüstü ve yatak odamda, bilgisayarın arka zemininde kocaman bir yatak var o mana da hani bir şeyler düzenlenmeli mi?
bacchus

New postby erdalax » Thu Aug 06, 2009 11:05 am

Online interview nedir ki? Online yeterlilik testi seklinde seyler var ama online interview dedigin sey video konferans gibi birsey mi ?
erdalax

New postby abbulu » Thu Aug 06, 2009 3:12 pm

Ben yapmistim oyle birsey. Telefon gorusmesinden tek farki, goruntunun de olmasi :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby bacchus » Fri Aug 14, 2009 4:21 pm

abbulu deneyimlerini paylaşır mısın bizlerle, nasıl gecti, nasıl sonuclandı, nelere dikkat etmeliyiz?
bacchus

New postby abbulu » Fri Aug 14, 2009 4:34 pm

Baya once oldu 2005-2006 falandi pek birseyler hatirlamiyorum acikcasi.

Dedigim gibi normal gorusmeden tek farki goruntulu olmasiydi. Ben vize icin sponsor ariyordum o zamanlar ve konustugum eleman bana tier 1 (o zmn hsmp) basvur gel dediler ama ben hsmp nin bu kadar kolay alindigini o zamanlar bilmedigim icin ugrasmadim. (bu tarihlerden yaklasik 1-1.5 yil sonra ugrastim)

Cep+Skype dan goruntu: eleman beni cepten aramisti ses cep telefonundan ama goruntu skype dan idi. (Ses gec gidip-geliyor diye)

Normal gorusmede dikkat edilen seyler aynen devam, goruntu oldugu icin bence giyim kusam ve ortamin da onemi var.

Arkaya duvar fln gelecek sekilde olmasi mantikli :) yatak fln olmasi sorun olacagini sanmiyorum ama komik olabilir.
abbulu
ROGER WATERS

Next

Return to der Karrierismus