Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Londradan bir Bilgisayar Mühendisi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Darius » Thu Oct 25, 2007 7:45 pm

Arkadaşlar hepinize cok selamlar,
Bu forumu yeni farkettim ve cok ilgili olduğum konularin burda tartisildigini görünce açıkcasi heycanlandim birden ve araniza katilmak istedim.
Kisaca hikayemi ozet geçersem 2006 haziran ,Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum..mezun olduktan bir 5 ay sonra londraya geldim..ve işte ingilizceye hazirlanip , IELTS sinavini ( overall 7.0 ) aldıktan sonra bir master programina kayiıt yaptirdim.(City University ,Msc e-business systems ) .Su an 1 ay oldu okula başlayalı.Okula basladim ama bitiridikten sonra ve suanki surecte neler yapabilecegim sorulari kafamda takili kaldi..ben UK de IT alaninda is bulup bulamayacagimi epey arastiriyorum..iste bu anda foruma sormak istedigim sorular var...en ufak bir oneriniz varsa bile lutfen yol gostermek acisindan yazin..:

-- IT sirketini bilen ve halihazirda londrada IT sektorunde calisan arkadaslara soruyorum..acaba bir IT sirketinin is deneyimi olmayan benim gibi yeni bir master mezunu birine sponsor olup ,work permit konusunda yardimci olmalari cok mu zor..cunku bugun okulun science and technology career gunune katildim..gelen sirketler fena degildiler (accenture ,infusion ,infosys filan )..sirket temsilcilerine en son sorum hep overseas ogrencilere work permit konusunda yardimci oluyormusunuz oldu..ve accenture disinda digerleri koca bir hayir cektiler..(gercekten kariyer gunune gelen bir dolu british student arasinda kendimin cok dezavantajli oldugunu derinden anladim ,isimin zor oldugunu ..acikcasi hayalkrikligi )
en son accenture dan gelen yetkili " case by case" incelediklerini soyledi basvurulari..ama cok zor oldugunu kadinin gozlerinden anladim...bana HSMP yi onerdi accenture HR temsilcisi..
---HSMP icin galiba 1 yil calismak lazim ki ben turkiyeden yazin yaptigim toplamda 6 aylik bir staj deneyimden baksa bir deneyime sahip degilim(Kocbank bilgislem 2004 ,Turkcell 2005 ) .Burda okulu bitirdikten sonra 1 yil kalmama izin veriyorlar..bu 1 yil icinde work permitim varmis gibi calisabiliyorum (SEGS graduate scheme ) ama 1 yil sonra kapidisari ediyorlar..ama isin kotu tarafi benim okulu bitirir bitirmez HSMP alabilmem icin burda yillik en az 20-24K lik bir is bulup hemen ise baslamam ve bu 1 yillik sureci kullanmam gerekiyor...ve 1 yil sonunda home office 24klik bir iste calistigimi gostermem gerekiyor...iste buda zor..burda acaba birilerin onerileri var mi benim durumumda olanlar icin bir cozum yolu bilen,duyan ? en son care TRye donup 1 yil calisip tekrar HSMP ye basvurmak var aklimda ama o da geri donus tekrar gelis ve bi de askerlik gibi nedenlerden dolayi baya bir sancili..
---- kendi alanimlşa ilgili part-time programcilik isleri bulmak istiyorum, neler yapabilirim ? iyi bir java programcisi oldugumu soyleyebilirim cunku 4 yillik universite egitimimde surekli java ile programlama yaptim..
java ,object oriented programming ,sql , oracle pl/sql ,c bilgim var..
bu gibi java ,c ,.net isleri pek part-time olmaz dediler ama ben yineden kendi alanimla ilgili bir iste calismak da diretmek istiyorum..sizce nerelere basvurmayalim ? Londrada bildiginiz part-time benim gibi ogrenci yazilimcilari calsitiracak kurumlar var mi ? Freelance calismak icin onerdiginiz bir site var mi ? part-time orta olcekli bir IT firmasinda simdiden calismak istiyorum aslinda cunku mezun olunca full-time cevirip 1 yil calisma ve sonrasinda HSMP basvurma gibi bir yolum olabilir..

Kisacasi durumum boyle..burda gordugum kadariyla UK IT sektorunu taniyan arkadaslar var..tavsiyeleriniz ,fikirleriniz varsa benim durumumda olanlar icin, lutfen yazin..
cok tesekkurler..

Ali Haydar
alihaydar_acar@hotmail.com
Darius

New postby hcho » Thu Oct 25, 2007 10:46 pm

Master konun nedir?

Bir de bir sirketle ilk tanismada konuyu work permite getirmenin kotu bir strateji oldugunu dusunuyorum. En zayif noktanizi ilk anda aciga cikarmanin bir manasi yok.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Fri Oct 26, 2007 8:24 am

Hocam bu IGS olayi tam sizin icin cikmis. Anladigim kadariyle IGS mezunlara 12 aylik calisma izni veriyor. IGS'ini aldigin andan itibaren hemen is bulman lazim. Ama bence IGS'ten bir ay sonra is buldun bu durumda 12 ayi biraz geciktirmende cok sorun cikarmayabilirler. Bu arada IGS'e basvurmadan once yada basvurunca hemen is aramaya basla ve mulakatlarda calisma iznin varmis gibi davran. Is bulma durumunda baslama tarihini IGS'i alacagin tarihe denk getirmeye calis. Sonucta birsey kaybetmessin. Eger ne tur bir is aradigini soylersen bizde yardim edebiliriz.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby Darius » Fri Oct 26, 2007 10:16 am

hcho ve diyap cevaplar icin cok sagolun..
benim alanim hcho daha cok IT diyebiliriz . Lisansimi bilgisayar mühendisliğinden aldim ,suan yaptigim master "e-business systems" adinda geciyor ..aldigim dersleri verirsem sanirim daha somut olur :
* business engineering with ERP solutions
* databases
* e-commerce
* information systems planning and strategy
* object oriented programming in java
* research, evaluation and communication skills
* software systems design
* systems specification
ama dedigin gibi work permit 'ten bahsetmek buyuk bir dezevantaji gozlerinin onune sermek oldu sirketlerin...ilk basta soylememekte yarar var..onu anladim gercekten..
diyab, IGS gercekten yararli ama zamanı kili kilina uydurmak lazim ..birde diyelim student visa 'den gecis yapip 1 senelik calisma iznini alir almaz hemen bir is bulmak ve o da yetmez hsmp de yuksek puan almama saglayacak maas araliginda bir is bulmak beni biraz korkutan sahne bu..acaba basarabilirmiyim ..yine okuldaki hindistanli,pakistanli arkadaslardan duydum hsmp icin bazi trikler varmis..iste okuldaki tezini geciktirip ogrenci olmaya devam ettikleri zaman araligini olabildigince uzatarak is bakiyorlarmis o sure icinde ..bulurbulmazz hemen IGS ye basvuruyorlarmis..
sizce benim alanimda okulu bitirir bitirmez soyle 20k gecen bir is bulma sansim zor mu ?
IT' de eleman acigi var mi bu aralar , ben java yada .net den birinde kendimi biraz daha ilerletmek istiyorum..job prospectus acisindan onerebileceginiz java mi olur ,.net mi ? bu soru cok klasik bir IT sorusu oldu son donemlerde , biktiginiz bir soruysa cevaplamama hakkiniz elinizde :)
tesekkurler
Darius

New postby hcho » Fri Oct 26, 2007 12:04 pm

http://www.prospects.ac.uk/cms/ShowPage ... /p!eaLXbeX

Buraya gore ortalama graduate salary 23000 civarinda. Herhalde bulursun 20000i gecen birsey. Ama aramaya simdiden baslamalisin.

.Net mi Java mi sorusuna verecegim cevap her ikisi de olacaktir. Artik CRUD tipi isler yapacak adamlarin sadece bir teknolojide uzmanlasip ekmek yemesi mumkun degil. Internette kaynak cok, vakti bol adam cok, haliyle .net(ya da Java) uzmani olma iddiasindaki adam da cok. Bu enflasyonda dar bir yelpaze ile basarili olmak imkansiz.

Bence esas onemli olan bir is kolunda uzmanlik edinmektir. Ortalama C++ programcisi 30000 kazaniyorsa trading system bilgisi, tecrubesi olan adam 60000 kazaniyor.

Master konunu biraz bu sebeple sormustum. Tezinde endustrinin ilgisini cekebilecek birseyler yapabilirsen sansin(ve buyuk ihtimalle kazancin) daha yuksek olur.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Darius » Fri Oct 26, 2007 9:21 pm

hcho cevaplarin icin cok sagol..
acaba sen londra da misin ? IT sektorunun hangi alan daha avantajli londradaki sektor icin..londra finans merkezi oldugu icin aslinda finansal yazilimlar diyebilir miyiz? bildigim kadariyla c++ halen bu alanda en cok kullanilan dil..
ben lisansdayken uzmanlasmanin onemini fark ettim..ama dersler hep genel aldigi icin konulari lisans bitince ben su konuda uzmanim diyemedim..mastera basladim ,o da pek degistirmedi durumu..java veriyorlar,database veriyorlar ,iste erp de bahsedecekler..ama yine lisans daki gibi olacak galiba..artik bir alana yon vermem en dogru olacak..ancak o alanla ilgili bir proje gelistirecem de aklimda pek bir fikir yok..IT sektorunde isverenlerin ilgisini neler cekebilir..XML web servisleriyle ilgili bir proje olabilir diyorum ..j2ee veya .net le gelistirebilirim.. o yuzden hangisini arac olarak secmeliyim karar veremedim...ama son okudugum .net ve net-j2ee interoperability baya parlak olduguna dair..j2ee , server kisminda halen guclu .ama .net de uk pazarinda epey popüler..
kisaca ilgi cekecek bir proje bulmak pek kolay olmuyor..ancak bir an once baslamaliyim.. ise yarayacak proje (tez) uzerine onerilerin-deneyimlerin varsa paylasirsan sevinirim...birde yaptigim master programi bitirme projemi bir sirketteki projeyi ustlenip staj yaparak yapmamiza izin veriyor..6 aylik bir donem boyunca..saniriyorum bu bana hayli yardimci olacak..
tesekkurler...
Darius

New postby hcho » Sat Oct 27, 2007 1:24 pm

Su konuda proje yap diyemem sana. Hangi konulari seversin, neyin ustunde zevkle calisirsin bilemiyorum zira. Yapacagin proje senin normal ders ve proje yukunun ustune gelecegi icin severek yapman onemli. "Scratch your itch" diye bir tabir var, surekli karsina cikan ve seni rahatsiz eden bir problemi cozecek bir proje yapmak en zevkilsidir derler.

Eger hicbir fikrin yoksa, belki open source projelere katilmayi deneyebilirsin bir sure. Hem iyi bir tecrube olur, hem de referans olarak kullanbilirsin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Mon Oct 29, 2007 11:28 pm

@darius

vize sIkintisini en kolay cozen sirketler buyuk, uluslar arasi sirketler. bunlardan da en bol bulunani bankalar. tavsiyem, bir bakcup plani olarak bir bankanin IT departmant'ina basvurman. orda da bayagi hardcore yazilimlar yapiyorlar, bildigim kadariyla...

bir de kucuk IT sirketleri icin soyluyorum, eger sirket seni tanir, severse vize icin ugrasacaktir. bunu da en iyi onlarla bir sure (ucretsiz de olsa) calisarak yaparsin. git, staj falan bi sey yap, sevdir kendini, al vizeni. tecrubeyle sabit.
davsan
BAŞKAN

New postby mindbender » Tue Oct 30, 2007 9:51 pm

bu alanda part-time is bulman imkansiz gibi bir sey, ben londra da bu tur isleri takip ediyorum bir suredir yapabilcegin en guzel sey, full-time islere basvurup mulakata cagirildiktan sonra flexible calisma saati/haftasonlarida calisirim diyerek biraz kendini kabul ettirmen gerekiyor, part-time olarak ilan dahi vermiyorlar.
mindbender
ROGER WATERS

Return to der Karrierismus