Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

CV yazmak uzerine...

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby davsan » Tue Nov 20, 2007 1:13 pm

hadi bu baslikta mulakat taktik/tekniklerini de konusalim...

gecen hafta bir investment bank'te mulakata girdim ve tamamen acemiligimin kurbani oldum... adamlar dusunme bicmimi anlamak icin basit bir hesap sormuslar meger, ben salak salak tam sonucu bulmaya calisip panikledim.
davsan
BAŞKAN

New postby coskan » Tue Nov 20, 2007 5:53 pm

5 sirketle son gorusmeye girdim

4 tanesinden teklif aldim

verebilecegim taktik

sorulara cevaplarinizi verin burasini yapamassaniz zaten giremessiniz ama samimi olun cevabi verirken bilmiyorsaniz atma derdine dusmeyin sadece konuyla alakali bir fikriniz varsa belirtin ama tam cevabi bilmediginizi de ekleyin

esas onemli konu sizden soru sormaniz istendiginde soracaklariniz sizi farkli kilan noktalar onlar olacaktir
ben gorusme bittikten sonra kapida sizin hikayeniz nedir dedigim mudurle yarim saat konustugumu biliyorum

onlarla ilgilenin isle ilgilendiginizi gosterin 5 senelik planinizi contractor degilseniz o ise gore yapin ve ona gore soru sorun. yeniye direncli olmadiginizi yeniye acik oldugunuzu gosterin. ben 28 yasindayim takim arkadaslarim 40 yas uzeri ve eminim sizlerinde cogunuz burdaki hantal kesimden daha gencsiniz bunu konusmanizda avantaja cevirin gencim atagim yeni seyler ogrenmeyi seviyorum yeni seyleri istiyorum bunlarla ilgili sorular bulun. isyerinin eve uzakligini sormayin.

imkaniniz varsa adamlar sirketi anlatirken not alin haybeye gelmemis diyebilirler

neden Turkiyeden geldiniz derlerse havasi suyunu belirteceginize kariyerinizle ilgili cevaplar verin ben mesela Oracle dunyanisinin en buyuk gurulari burda ve Ingilizlerin nasil plan ve analiz yaptiklarini gormek icin geldim Ingilizler Turkler gibi analizini yapmadan 10 aylik projeyi 3 ayda bitirip sonra 12 ay yama yapmiyorlar dedim.

zararini da gormedim.

benim goruslerim bunlar ne kadar dogru yanlis bilemem

sahsi gorusurum UK den bagimsiz:
bir gun biriyle is gorusmesi yaparsam alicagim kisinin bana "sizin CV nizi gorebilirmiyim bana senior/manager olarak ne katicaginizi bilmek istiyorum" diyecek kadar kustah olmasini isterdim farkliligin boyle biside oldugunu dusunuyorum
Last edited by coskan on Wed Nov 21, 2007 9:51 am, edited 1 time in total.
coskan

New postby mindbender » Tue Nov 20, 2007 6:19 pm

Recruitment Agency`ler ile ilgili tecrubelerinizi de yazarsaniz harika olur, CV`mi duzelttikten sonra (bunun icin ayrica tesekkur ederim) gunde 2-3 telefon almaya basladim ama bir sonraki adima gecemedim daha :D
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Nov 20, 2007 7:45 pm

coskan wrote:bir gun biriyle is gorusmesi yaparsam alicagim kisinin bana "sizin CV nizi gorebilirmiyim bana senior/manager olarak ne katicaginizi bilmek istiyorum" diyecek kadar kustah olmasini isterdim farkliligin boyle biside oldugunu dusunuyorum

Aman diyeyim, en ufak bir kustahlik cabasindan dahi uzak durun. Is gorusmesi adayin sadece teknik bir degerlendirmesi degil ayni zamanda birlikte calisilabilecek bir insan olup olmadiginin tartilmasidir. Kustahlik yaparsaniz verdiginiz mesaj "beni ise alirsaniz sabah aksam artistlik yapacagim" olabilir.

Patronunuzun is tecrubesi hakkinda bilgi edinmek iyi bir fikir. Gorusmenin sonunda baska sorunuz olup olmadigi soruldugunda bu kullanilabilir. Ama ilimli bir sekilde yapmak onemli :)
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby coskan » Wed Nov 21, 2007 9:53 am

hcho wrote:
coskan wrote:bir gun biriyle is gorusmesi yaparsam alicagim kisinin bana "sizin CV nizi gorebilirmiyim bana senior/manager olarak ne katicaginizi bilmek istiyorum" diyecek kadar kustah olmasini isterdim farkliligin boyle biside oldugunu dusunuyorum

Aman diyeyim, en ufak bir kustahlik cabasindan dahi uzak durun. Is gorusmesi adayin sadece teknik bir degerlendirmesi degil ayni zamanda birlikte calisilabilecek bir insan olup olmadiginin tartilmasidir. Kustahlik yaparsaniz verdiginiz mesaj "beni ise alirsaniz sabah aksam artistlik yapacagim" olabilir.

Patronunuzun is tecrubesi hakkinda bilgi edinmek iyi bir fikir. Gorusmenin sonunda baska sorunuz olup olmadigi soruldugunda bu kullanilabilir. Ama ilimli bir sekilde yapmak onemli :)

duzeltttim onu oyle utopik bir amacla yazdim yanlis anlasilma olmasin :))
coskan

New postby coskan » Wed Nov 21, 2007 9:56 am

mindbender wrote:Recruitment Agency`ler ile ilgili tecrubelerinizi de yazarsaniz harika olur, CV`mi duzelttikten sonra (bunun icin ayrica tesekkur ederim) gunde 2-3 telefon almaya basladim ama bir sonraki adima gecemedim daha :D

kural 1: kesinlikler nerelerle gorustugunu onlara soyleme confidential de gec

ek olarak yalandan talep yaratirsan short list e girmen daha kolay olabilir ben son stage de 3 gorusmem var dedigimde hemen gorusturmek icin cirpindiklarini biliyorum sonucta senin kazanacagin rakam ustunden para kazanacaklar ellerinde talep gordugunu bildikleri biri varsa daha hizli bir sekilde size gorusme ayarlayabiliyorlar
coskan

New postby davsan » Wed Nov 21, 2007 11:07 am

@ Coskan

mulakat teknikleriyle ilgili yazdiklarinin coguna katiliyorum da gozden kacirilmamasi gerek sey bence de, hcho'nun dedigi gibi, adamlarin olctugu en temel seylerden birinin seni sevip sevmeyecekleri oldugu. bir de her sektore gore mulakatta beklenmesi gereken fix seyler oldugunu unutmayip ona gore sormak lazim daha once tecrube etmis birilerine. ben yapmadim salak gibi :((

@ mindbender

recruitment agency'lerle ilgili coskan'in dedigi gibi, baska sirketlerle de gorusuyorum muhabbeti genelde ise yarar. bir de sen onlari arama cok fazla, ne oldu ne bitti diye. birak onlar seni arasin. yani cok desperate gorunme.

sonucta onlar da client'lari tarafindan begenilme olasiligi en cok olan adamlarla vakit harcamak isterler. senin onlara karsi tavirlarini client'lariyken de tekrar edecegini dusunduklerinden desperate tavir hoslarina gitmez.

yalniz baska sirketlere CV'in bir recruiter tarafindan yollandiysa, bunu diger recruiter'a soylemelisin, cunku 1) CV'nin iki taraftan gelmesi seni o sirketin gozunde kucuk dusurur, ucuzlatir 2) recruiter'a cok ayip olur, cunku sonucta bir placement olmasi durumunda CVyi ilk gosteren recruiter alir parayi, isi oburu baglasa bile... yaziktir adamlarin zamanina, emegine.
davsan
BAŞKAN

New postby coskan » Thu Nov 22, 2007 4:55 pm

gorusmeler icin ekleyecegim bir sey daha var

google a girip competancy based interviews icin bir arastirma yaparsaniz size bir soru soruldugunda nasil cevap vermeniz gerektigiyle ilgili onemli ipuclari bulabilirsiniz

ben "We" yerine "I" demeyi ogrendim gecmisteki islerden bahsederken

performans tune ederim yerine su su sunu yaptim oyle performans tune ettim demek karsindakini gercekten o isle ugrastigina inandirmak demek bunu da tecrube ettim.

ayrica yine google da "technical inverview" yazip sorulan sorulara bakmanizda da yarar var kendi alaninizla ilgili bir nevi sertifika sinavina calismak gibi ve emin olabilirsiniz internetteki sorular soruluyor kimse iskembeden soru uydurmuyor internetten seciyor soruyor insanlar

kariyerinizi sorduklarinda gecmisinizde yer alan ama adamlarin is taniminda olmayan seyleri cok kisa belirtin kimsenin vaktini calmayin derim.

ben hep takim elbiseyle gittim zararini goirmedim ama gene de gorusmelerdeki dress code icin onerisi olan varsa dinlemek guzel olur ?
coskan

New postby hcho » Fri Nov 23, 2007 9:28 am

Coskan hocam, en dogrusunu yapmissin. Gavurlar "there's no such thing as overdressing" derler. Takim elbise giymek en iyisi.

Bahsedilmesi gereken bir diger konu da cover letter. Gonrdermemeyi dusunmeyin bile. Ana dilimiz Ingilizce olmadigi icin de bizi en cok yipratan konu. Her basvurunuzda, bunun en azindan bir kismini ise gore yeniden yazmak gerekiyor ve bu sebeple gramer hatasi yapma olasiligi cok yuksek. En az 2-3 kere ustunden gecmek lazim diye dusunuyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Fri Nov 23, 2007 9:55 am

@hcho
Senin eski sirkette graduate mulakatina gitmistim bir kere, tabii butun mezunlar takim elbiseli ben haric:) HR dalga gecmisti hepsiyle, ise de boyle gelmeyin demisti.
Basvurdugunuz sirkete sektore gore degisiyor boyle isler.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby davsan » Fri Nov 23, 2007 10:07 am

muhakkak ki dress code sektore gore degisir, ama bence, is tartisacagin herhangi bri ortamda takim elbise giymek kimse icin sizi bir eleme sebebi olamaz. gelin gorun ki giyilmeniz beklenen bir yerde giymezseniz, bal gibi de eleme sebebi olur.

o yuzden bence takim elbise, en krali. riske gerek yok...

cover letter'a gelince, bence de bizim icin (i.e. nonnative'ler icin) en zor kisim... benim son yillarda kesfettigim sey cover letter'da ben suyum, ben buyum kisimini minimumda tutup isin ve sirketin detaylarina daha cok girmek, olayin sizin icin neden cok ilginc oldugunu ve sizin o ise neden uygun olabileceginizi anlatmanin daha cok ise yaradigi. hatta bi keresinde konuya dair bir seyi anlatirken referans bile vermistim, essay yaziyor gibi, cok hoslarina gitmisti...

ne yazarsaniz yazin, yollamadan once native bir arkadasiniza okutun.
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Wed Nov 28, 2007 3:38 pm

CV yazarken kati surette yapilmamasi gereken bir diger sey referanslar diye bolum acmak. Zaten yaptiklarinizi anlatmak icin kisitli yeriniz var, niye dar bir cevre disinda kimsenin tanimayagi profesor bilmem kimin kontakt bilgileri ile heder ediyorsunuz hacmi? Sizden referans isteyen zaten sorar, ozgecmisin icine yazmanin manasi yok.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Wed Nov 28, 2007 11:46 pm

Referanslari is teklifinden sonra istiyorlar. Biraz da formalite gibi gozukuyor. Hatta ilk isimde, basladiktan 3-5 ay sonra bana gelip ya verdiginiz referanslardan biri geri donmedi bize baska bitane verebilirmisiniz demislerdi.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Thu Nov 29, 2007 12:34 am

Aslında Referans olayı firmadan firmaya değişiyor.Eşim ilk işe girdiğinde hiç sormamışlardı,yeni girdiği işte ise Diyab'ın dediği gibi referansları istemişlerdi,daha sonra birine ulaşamadıkları için aramışlardı,hemde işe başlamadan 2 gün önce.Belkide Newcastle,Londrada farkıda olabilir...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby babutine » Sun Dec 09, 2007 2:52 pm

arkadaslar, peki hsmp vizemizin oldugunu nereye yazmak uygun olur sizce?
CV mi cover letter mi?

tesekkurler!
babutine

PreviousNext

Return to der Karrierismus