Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

CV yazmak uzerine...

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby zerone » Thu Jul 16, 2009 1:30 pm

Merhaba arkadaşlar. Dün ilk başvurularımı yapmaya başladım ve bugün birkaç ajans tarafından arandım. Adamlar ilk aradığında sanırım sadece ordakinin gerçekten siz olduğundan ve başvurudaki pozisyonu istediğinizden emin olmak istiyorlar. Pozisyon için gerekli niteliklerden önemli bikaç tanesini de sorup sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorlar. Yani tam bir mülakat niteliği taşımıyor. Ama muhakkak bir öneleme amacı taşıyor olmalı. Bu konudaki soru ve endişelerim şunlar ;

1- UK'ye yeni gelmiş olmanın verdiği bir acemilikle özellikle seri konuşan native bir ajans elemanının bazı söylediği yerler anlaşılamayabiliyor ve tekrar veya teyid etmesini istiyorsunuz doğal olarak. Bunun bir dezavantajı olur mu?

2- Tam bir interview olmadığı için, fazla soru sorma ihtiyacı hissetmedim. Acaba bu safhada ne gibi sorular sorabilirim pasif bir aday izlenimi vermemek için? Mesela ajansların verdiği ilanlarda hangi şirket için eleman istediklerini yazmıyorlar. Hangi şirketle çalışıyor olacağım gibi bir soru sormak için doğru bir safha mıdır?

Bundan sonraki safhalar bu ilk aranmada gösterilecek performansa bağlı olduğu için çok kritik haliyle. Başka bir önerisi olan varsa mutlu olurum. Teşekkürler...
zerone

New postby Leon » Thu Jul 16, 2009 11:04 pm

1. yanlis anlayip alakasiz bir cevap vermenden ya da anlayamayip cevap verememendense, tekrar ettirmekte fayda var, zaten anlamazsan daha yavas konusmaya basliyorlar. bi dezavantaji (eger analyst gibi bi pozisyon icin aramiyorlarsa) olmaz. genelde dil olayini yakinda kaparsin gozuyle bakiyorlar.

2. I'm actively looking for job, desen, I'm really interested in this job desen (ki zaten telefonda ilk sorduklari sorulardan biri 'are you still looking for a job' tur ikincisi de 'soyle soyle bir is var are you interested'dir) yeter ilgilendigini gostermek icin. bir de ben zaten tam da bu teknolojilerin kullanildigi bi is bakiyorum aslinda falan gibi sallayabilirsin.

3. (sorulmadik yerden cevap) o aldigin telefonlarin bi kismi dedigin gibi sen necisin tadinda telefonlar olsa gerek. bi kisminin telefonda 'soyle bi is var ilgilenirmisin' diye soyledigi isler gercekte olmayabilir bile, telefonun sonuna dogru bazilari "simdiye kadar kimlerle interview yaptin, en son ne zaman interview yaptin, en son hangi firmayla interview yaptin" tarzi bi soru gelecektir. bu tip bi soru sorarlarsa acikcasi zaten o telefon gorusmesinden umudunu kes derim. gercekten cok ciddi kabul alabilecegini dusundugun bi interview yaptiysan, zaten onu soyleme telefonda soyle bi firmada soyle bi pozisyon icin gorusme yaptim diye. cunku recruiter'lar birilerini kendileri bir ise sokarsa para kazaniyorlar, o firmayi arayip, soyle bir pozisyon icin eleman ariyormussunuz, elimde tam size gore biri var, demeyecegini bilemezsiniz. o biri de siz olmazsiniz cunku sizinle zaten o firma gorusmeyi baslattigindan recruiter siz o ise girseniz de bi para alamaz. cok ciddi olmayan gorusmelerinizi soyleyip soylememek size kalmis genelde yuvarlak konusun, firma ismini vermeyin de su konu uzerine calisan bi firma deyin mesela. ya da bi sirket ismi sallayin cok israrli sorarsa. bir de mesela diyelim sirket ismi verdiniz, "haa biliyorum o sirketi nasil begendinmi ofislerini, kiminle gorustun victoria hanimla mi" falan tarzi laflar ederse, anlayin ki yem atiyor, agzinizdan laf almaya calisiyor. (siz yok hayir david'le gorustum dersiniz, ha tamam peki, ben seni bugun saat ikide arayacagim, der, kapatir telefonu o sirketi arayip david'i ister.)
ben su an calistigim is icin mesela sadece kabul aldigimi bildirdikleri bi telefon gorusmesi yaptim, onun disinda olay e-mail uzerinden ve gidip yuzyuze gorusme seklinde yurudu. yani acikcasi o telefonlardan -en azindan benim icin boyle oldu- pek bir sey cikmiyor.
moral bozmak icin soylemiyorum da, uyanik olmakda fayda var o yuzden yaziyorum bunlari.

insallah kisa surede bulursunuz.
Leon

New postby Leon » Thu Jul 16, 2009 11:16 pm

bu sayfadaki mesajlarin "telefon ve is gorusmesi yapmak uzerine" diye acilacak bir konuya tasinmasini oneriyorum, onerdim.
Leon

New postby zerone » Sun Aug 02, 2009 7:50 pm

Şu CV nin 2 sayfa olması gerekli mevzusuna değinmekte fayda var. En son yaptığım başvuruların birine Londra'daki tanınmış bir recruiter firmasından geri dönüş oldu telefonla. Eleman CV mi ilanı veren firmaya yollayacağını ama CV'mde daha fazla ayrıntıya yer vermem gerektiğini söyledi. "Ama o zaman 2 sayfayı geçer" dediğimde biraz sitemkar bir şekilde bu 2 sayfa olayının asılsız olduğunu ve çoğu adayın sırf 2 sayfaya sığdıracam diye önemli ayrıntıları (özellikle achievements) es geçtiklerini söyledi. Tavsiye ettiği yerleri teferruatlandırıp CV mi update ettim ve yolladım.

Zannedersem seçilme iki aşamada oluyor : Dikkat çekme ve etkileme. İlk başta recruiter masadaki yüzlerce CV den misal en uygun 20-25 tanesine ulaşmak isterken mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilk sayfaları (PROFILE ve EXPERTISE kısımları) 10-15 'şer saniyede tarayıp dikkatini çekenleri ayırıyor, ikinci aşamada bu 20-25 taneden yine en uygun olanlarını seçmek için bu sefer ACHIEVEMENTS, CAREER HISTORY ve EDUCATION kısımlarına bakıyor. Bu aşamada CV sayısı az olduğu için bu kısımlara daha fazla vakit ayırabiliyor bu yüzden ayrıntılı yapmakta zarar yok.
zerone

New postby diyab » Sun Aug 02, 2009 11:08 pm

Bu CV konusunda saygi duydugum bir arkadas var. Contractor olmanin verdigi engin tecrube de var tabii. Arkadasin isvicre cakisi gibi 10-15 cesit her teknoloji ye gore hazirladigi CV var. Ilana en uygun olani neyse onu gonderiyordu. Boylece CV hem cok uzun olmuyor hem de is ilanina ilgilendiren bolumler ayrintili isleniyor.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby larien » Thu Nov 12, 2009 7:51 am

Merhaba,

Ben IT sektöründe değilim. Şu an bir otomotiv firmasında program yönetimi mühendisiyim. Kafama takılan bazı şeyler var, yardımcı olursanız sevinirim:

Mesela hala Interests kısmı yazılı CV'mde, onu silsem mi bilemedim. Memberships bölümü var (TEMA, TEGV tarzı şeyler). Olmalı mı olmamalı mı? (üye olduğum yerlerde aktif olarak çalıştığım zamanlar oluyor).
Career objective başlığı durmalı mı? Projects diye bir kısım var, aslında burada master vs yaparken yaptığım eski projeler var ama benim eğitim geçmişim çok yönlü. (metalurji malzeme mühendisliği okudum, makina mühendisliğine yan dal yapıyordum, sonra malzeme bilimi ve mühendisliği master'ı ve işletme master'ı yaptım. o arada seçmeli endüstri mühendisliği dersleri aldım). O nedenle tutmak istedim ama karar veremedim. Bir de stajlarımı yazmalı mıyım sizce? Bu arada toplamda 2.5 senelik iş tecrübem var. 2 senesi şu an çalışmakta olduğum otomotiv firmasında ama 1er sene farklı görevlerde. Diğeri de masterlarımı yaparken 6 ay boyunca tam zamanlı olarak görev aldığım proje.

Yorumlarınızı iletirseniz çok sevinirim.

Londra aslında genelde bankacılık ve IT sektörlerinin ağırlıklı olduğu bir şehir. Sizce benim Londra veya civarında ürün geliştirme / proje mühendisi olarak iş bulabilme olasılığım nedir ? Benim TR de çalışmakta olduğum şirketin Londra da da birimleri var. Onlara geçmem de söz konusu olabilir ama başka alternatifler neler olabilir hiç bilmiyorum.
Last edited by larien on Thu Nov 12, 2009 9:27 am, edited 2 times in total.
larien

New postby merope » Thu Nov 12, 2009 8:42 am

bu cv'nin kısa olması olayı çok kafa karıştırıcı. ben tek sayfaya sığsın diye kasıyorum sürekli, ancak adamlar herşeyi yazmanı bekliyorlar sanırım. yaptıgım telefon görüşmelerinde sordukları sorulardan bu sonuca vardım, cv 'ye yazsam, telefonda anlatmak zorunda kalmazdım "evet bir de şöyle şöyle bir şey yaptım" diye..
bu yüzden ben de artık uzun uzun yazıp 2 sayfaya doldurmayı düşünüyorum... detay vererek.

Diyab'ın dedigi çok mantıklı, ben de yöle yapıyorum. Sharepoint ve Oracle Adminligi yaptıgım için, 1 sharepoint odaklı bir de oracle odaklı 2 cv'm var, pozisyona göre o cv'yi kullanıyorum.

Yalnız acaba bunun, bir riski olabilir mi, recruiter ler cv'yi tanırlarsa falan güvenilirlik zedeler mi..mesela aynı şirkete 2 farklı cv ile 2 farklı poz. için basvuruldugunda, adama bak her yola geliyor falan diye düşünürler mi.. onu bilemiyorum
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Nov 12, 2009 10:19 am

@larien
Interests, memberships teknik bir is icin yazilan CVde kati surette olmamali. Ha ilanda sosyal yonu guclu aday isteniyorsa eklenir, o ayri...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby valid » Thu Nov 12, 2009 8:26 pm

merope, bence CV'in iki sayfa ya da 2 sayfaya yakin olmali... (2 sayfayi da mumkunse gecmemeli cok uzun yillardir calismiyorsan)
yani 1 sayfa cok basit durur birseyler gostermen gerekiyor, 1 sayfa cok az yani...

CV yazarken kullandigim bir site var burada bir program var orada bir kac tip bulunuyor yani ben CV hakkinda olumlu tepkiler aliyorum genelde... burdaki soylenen formati birebir yapmisdim mesela kariyer basarilari olmali diyordu ben daha once koymamisdim ama simdi oyle bir bolum mevcut... birde tabi baska kaynaklara da bakmak lazim

program burada bu programi (program dedigin aslinda pdf reader gibi birsey icinde sayfalar bilgiler var yani cv falan hazirlamiyor...) saglayan sirket UK'de cv reviewleri en cok yapan bilinen bir sirket..

http://www.thefullercv.com/ebook/index.asp

Bir de asagidaki kitabin 2 second editionu siddetle tavsiye edilir..
Tabi hepsini okumak CV hazirlamak icin geresiz ama temel seyler var onlari bilmek gerekli

http://www.amazon.co.uk/Resumes-Job-Hunters-McGraw-Hill-Professional/dp/0071545360/ref=sr_1_11?ie=UTF8&s=books&qid=1258060660&sr=8-11

Birde yine boyle cv hazirlamak icin sitelerde gezerken bir laf karsima cikmisdi cok iyi yani bence de oyle yani...

"Recruiters know 80% of CVs contain lies, so assume they think the worst of yours. Counteract this by building credibility into your CV and we suggest you reflect this by qualifying and quantifying results."

Ben soyle yorumladim madem yuzde 80 CV yalan iceriyor, o zaman en iyi sekilde soylemek lazim aktarmak lazim.. :) anlatabildim heralde... CV sonucta seni satabilen birsey.. tabi bu hersey yalan olucak diye birsey olarak anlasilmamali....
valid

New postby silvertr » Wed Jan 05, 2011 4:30 pm

Merhaba Arkadaşlar,
Tier 1 vizemi bugun aldım. Size sormak istedigim bişi var.. Uk den bir telefon numarası alıp bunu uygun fiyattan su an tr deki cep telefonuma yonlendirebiliyor muyuz ? referans verebilirseniz cok mutlu olurum.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Wed Jan 05, 2011 4:59 pm

erdalax

New postby silvertr » Thu Jan 06, 2011 7:15 am

Teşekkurler gsm bakıyorum voip app. ler pek işime yaramıcaktır.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Mon Jan 10, 2011 7:19 am

CV de yaş olur mu ? Olmasa ne olur mesela ?Olmassa olmaz mı? :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jan 10, 2011 8:44 am

Hayir dogum gunu de yas da yazilmaz. Burada bir kisinin yasi, cinsiyeti, saglik durumu, dini veya etnisitesi yuzunden ise alinmamasini suc sayan ayrimcilik yasalari var. Bu sebeple icinde yas yazan, fotograf bulunan CVleri aman sonra basimiz belaya girmesin diye direk eliyorlar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby silvertr » Mon Jan 10, 2011 10:42 am

sagolasın hcho :) yazılan herşeyi okudum.. CV ye son seklini verdim gibi.Simdi oltayı sallamaya kaldı iş :)
silvertr
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to der Karrierismus