Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IR35

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby kharon » Wed Jan 23, 2008 6:47 am

Merhabalar,
IR35 içinde ya da dışında olmak ne demek? Contract bazlı işler için http://www.contractorcalculator.co.uk adresinde çok fark çıkıyor...
kharon

New postby coskan » Wed Jan 23, 2008 9:48 pm

kabaca

icinde olmak sizin sozlesmenizin permanent gibi algilanmis olmasi demek

disinda olmak ise contractor olarak algilanmasi demek

icinde olmamak icin kontratin bilen birine gosterilmesi ve danismanlik alinmasinda fayda oldugunu biliyorum

yaptin mi derseniz

yapmadim

yapanlarla tanistim :)

2 sene ustuste ayni sirkette olup muaf olanlar da var yani is bilenin kilic kusananin

bence bir Turk asla icinde olmaz :))
coskan

New postby larien » Fri Apr 23, 2010 7:34 am

Merhaba,

Ben zaten çalıştığım şirkette permanent değil, contractor'ım. Bu durumda IR 35 dışında olmamın hiç bir sakıncası olmaz mı? Hem böylece take home maaşım da daha fazla olmuş oluyor.

Çok teşekkürler.
larien

New postby hcho » Fri Apr 23, 2010 8:34 am

@larien
Keyfe gore IR35 disina cikamiyorsun. Baktiklari cesitli kriterler var. Eger haftanin 5 gunu, gunde 8 saat ayni sirkete gidip calisiyorsan IR35 icinde oluyorsun. Ancak ayni anda 2-3 musteriyi idare edip 1 gun birinde, diger gun oteksinde seklinde calisirsan IR35'in disina cikma durumun oluyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby larien » Fri Apr 23, 2010 10:26 am

hcho,

Çok sağ ol. Kayıtlı olduğum HR agency bana non IR35 veya IR35 şirket kurabilirsin dedi ama bu IR35 dışında olduğumu gösteriyor mu emin değilim. Benim agency consultant'ım yeni mezun sanırım, pek bir şey bilmiyor. Çelişkili cevaplar veriyor, benim de kafamı karıştırıyor.

Non IR35 limited şirket kurmamın yasal olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

Teşekkürler.
larien

New postby merope » Tue Jul 17, 2012 5:50 pm

ben bu konuda 1 haftadır kafa patlatıyorum, bir sürü değişik insanla yazıştım ve anladıgım kadarı ile bunun dışında olmayı kimse garanti edemiyor. ir35 ten korunmak için sigorta bile varmış ama önce contract ını inceleyip uygun olup olmadıgına bakıyorlar.
konuştugum bütün accountant lar IR35 nanesinin tamamen contract wording i ile alakalı oldugunu söyledi, contract'ı öyle bir yazıyorlar ki IR35 compliant (friendly) oluyor(muş).

Ancak.. bu denetlenmeyeceğin anlamına gelmiyor diyorlar, ben de o noktada hanımefendiliği çekmeceye kaldırıp küfretmeye başlıyorum. bu kadar yuvarlak bir şey olamaz yani!

ben bir IT contractor'ım ve bu konuda deneyimi olanlar varsa, düşüncelerini duymak isterim

sevgili contractorlar, IR35'e yakalanma korkusuna rağmen aman boşver deyip limited oldunuz mu, yoksa ben umbrella'nın güvenli kanatları altında iyiyim, ayda 1000 pound az kazansam da bana farkmaz mı dediniz?

bugun ajansım kontratımın IR35 friendly oldugunu söylemesine ragmen çeşitli accountantlar tarafından ödüm kopartıldı, yıllar yıllar öncesini bile deşip feci borçlar çıkarabiliyorlarmış mazallah.. o yüzden şirket kurmaktan vazgeçmek üzereyim doğrusu :(
merope
ROGER WATERS

New postby seyn » Thu Jul 19, 2012 5:56 am

Diger baslikta belirttigim gibi, ben direk riske attim ve LTD kurdum, Henuz PAYE disinda vergi odemedigim icin aradaki net farkin ne kadar olacagini bilmiyorum ama dedigin gibi £1000 ise senin icin bence deger
seyn

Return to der Karrierismus