Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Cikmis IT Interview Sorulari

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby gonefishin » Tue Oct 27, 2009 12:29 pm

@hcho
Soruyu soralı çok olmuş ama ben yeni iş bakma muhabbetine girdiğim için burayı gördüm.

Nacizane benim de bir önerim var.

Sun'ın compilerlarında yukarıdakine benzer bir loop'u CPU cache miktarı kadar unroll ederek optimize ettiğini görmüştüm. High performance computing dersinde optimizing compilerların yaptıkları optimizationları ve aptallıklarını anlatmak için proje olarak inceletmişlerdi compiler'ı.

Herneyse detaylı bilgi şuradan bulunabilir:
http://my.fit.edu/beowulf/student_proje ... olling.rtf

Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki cache 32 byte:

for(i=0; i != MAX_INT; i=(i+1)*4)
{
a[i] *= 20;
a[i+1] *= 20;
a[i+2] *= 20;
a[i+3] *= 20;
}

sizin verdiğiniz örnekten çok daha az cache miss yiyeceğinden daha hızlı çalışacaktır.

(Bir de a[i]!=MAX_INT yerine i!=MAX_INT değil mi?)
Last edited by gonefishin on Tue Oct 27, 2009 9:13 pm, edited 1 time in total.
gonefishin

New postby hcho » Tue Oct 27, 2009 1:55 pm

Hayir, a[i]!=MAX_INT olacak. Arrayin icine delimiter koyuyoruz. Delimitera rastlayince donguyu bitiriyoruz.

Sizin verdiginiz ornek ancak arrayin icinde 4un katlari kadar eleman varsa calisir ancak. Insert esnasinda padding yapilabilir gerci, fikir fena degil.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby zerone » Tue Nov 10, 2009 4:52 pm

Bazı işverenler testleri online yapabiliyor brainbench veya benzeri sitelerden. En son katıldığım mülakatta brainbench C++ testi uyguladılar. Sorular kolay, orta şeker ve zor olarak üç zorluk kategorisinde karışık olarak veriliyor ve C++ ın bütün konularını kapsıyor. Bazen "bunu bilmeye ne gerek var, derleyicide denerim anlarım" şeklinde düşündürebilecek gıcık sorular da var. Brainbench'e deneme testleri yapmak için üye olunabilir ama biraz pahalı. Bunlara ek olarak şöyle bir soru geldi: Adam kağıda bir çizgi çizdi ve bir de nokta. Ve <bu noktanın çizginin sağında mı solunda mı olduğunu bulan bir algoritma düşün> dedi. Diğer bir soru da şu: <sadece "void drawLine(Pos p1, Pos p2)" fonksiyonunu kullanarak verilen bir "Pos ctr" merkez noktası etrafında bir çember çizen bir fonksiyon yaz.> Burada drawLine fonksiyonu p1 ve p2 noktaları arasına bir çizgi çiziyor sadece.
zerone

New postby haphazard » Tue May 11, 2010 11:39 am

Dun Goldman Sachs ile gorusmeye gittim. Enteresan sorular soruyorlar gerci bu is gorusmesinde sorulan sorularin fanatigi iseniz muhtemelen biliyorsunuzudur ama aklimda kalan teknik ve analatik sorulari yazayim.

1) bir sayiyi olusturan rakamlarinin toplamini bulan recursive metod yazin. Or: 126 : 1 + 2+ 6 =9;

2) public String omitString(String base, String remove){} burada metod base icinde ki butun remove'lari bulup cikartmalidir eger remove hic yok ise base string'i geri dondurmelidir - implement edin.

3) bir integer dizi alalim bunun oyle bir sekilde bolelim ki iki tarafinda ki degerlerin toplami esit olursa true esit degilse false donduren bir metod yazalim.

Bilgisayar muhendisligi okumus arkadaslarin muhtemel C/C++ derslerinde kafa yordugu metodlar gibi geldi bunlar bana. Amma velakin analatik sorulara gore bunlar cerezdi. Eh pratiksiz girilmemesi gerekiyormus. Buyrun analtik sorular.

1) Universiteye hazirlik yillarindan kalan bir analog saat sorusu. Bir analog saat uzerinde saat 2yi 40 geciyorsa akrep ile yelkovan arasinda ki aci nedir, akrep ve yelkovan saat tam 12'den itibaren kac derece donmustur. Analog saati en son 90larda kullanmis olan ben 2'yi 40 geceye 180 derece dedim ama sakin siz demeyin - biraz eskilere gidince zaten mantelite ortaya cikiyor.

2) Bu klasik bir Computer Science sorusuymus fakat bununla da ilk defa karsilastim. Elinizde 8 adet top var bunlarin 7si ayni agirlikta biri digerlerinden daha agir. En az kac kere olcerek agir topu bulabilirsiniz? 3 defa diyen arkadaslar - think out of the box!

3) 1den 5e kadar sayilarin toplami 15, 1'den 10 kadar olan sayilarin toplami 55 ise 1den n'e kadar olan sayilarin toplamini kisa yoldan nasil bulursun. Yine Calculus 1 derslerinden kalan bir Sigma n sorusu. Benim aram pek iyi degildi o dersin hocasiyla o yuzden biraz toplama cikarma yaptik.
haphazard
ROGER WATERS

New postby gonefishin » Fri May 14, 2010 7:41 pm

River Cam'den senede kac ton su akar?
(Cambridge'deydi mulakat)
gonefishin

New postby haphazard » Mon May 17, 2010 8:45 am

sonucu olmayan sorulardan biri mi bu?
haphazard
ROGER WATERS

New postby gonefishin » Sat May 29, 2010 5:21 pm

Ben nehirin asagi yukari kesitini hesaplayip, yurume hizindan biraz yavas akiyor deyip saniyede kac cm akacagini hesaplayip, dakikada akan metrekupu buldum. 1 metrekup 1 ton eder diyip iste bunu da bir yildaki dakika ile carparsan bulursun. Hesap makinesi verip yapayim falan demistim. Herhalde kafadan bir sey atmadigin surece adamlarin kabulu. Nasil yaklastigina bakiyorlar sanirim soruya.
gonefishin

New postby miyu » Tue Sep 28, 2010 5:51 pm

Selam arkadaslar;

Bugun bir application support isi icin phone interview gerceklestirdim. Windows administrationda iyi oldugumu iddia ettigim icin windows, networking ve active directory ile ilgili baya bir soru sordular. 3 senedir unix uzerinde calistigim icin baya bir paslanmisim, kendimi rezil kepaze ettim :) Gorunen o ki interview sorulari bulup interview`lara sinav gibi calismam gerekiyor. Sizin bildiginiz bir site ya da ebook var mi? Bu arada bana sorduklari sorular sunlar:

- What is VLAN? Where do you set it up? On switch or router?
- What is the difference between switch and router?
- What is the difference between TCP and UDP?
- Tell me the SQL command to check the data on a table
- Can you setup active directory without DNS?
- Have you worked with INNER JOIN commands before? Have you worked with relational databases ?

Aslinda sorular hep kolay da oncelikle karistirip UDP`ye connection-oriented, TCP`ye connectionless diyerek rezilligim start aldi. Sonra VLAN`ler router`da setup edilir diyerek rezilligime rezillik kattim. Son olarak da active directory`de DNS yerine WINS de kullanabiliriz belki diyerek salakligimi tescillemis oldum.

Interview`e baslayacak arkadaslari bir uyarayim dedim :) Elinizle sorularla ilgili link varsa paylasirsaniz sevinirim.

Tesekkurler;
Lale
miyu

New postby EdHunter » Mon Nov 08, 2010 12:15 pm

Miyu ;

3 senedir Unix üzerinde çalışıp , Windowsla ilgili başvuru yapman şaşırtıcı , zira Unix ile ilgili işler daha "unique" ve eleman bulması zor işler.

Ben de network engineer pozisyonları için baya bir mülakata girdim. Bir sürü soru var aklımda ama genelleme yapıcak olursak , temel network bilgileri , tcp/ip , ccna , Jncia tarzı sorular soruluyor.

Tabi ki çok daha spesifik ve architect level ında bir işe başvuruyorsan , sorular ve detaylar baya zorlaşıyor.
EdHunter

New postby skywalker » Wed Nov 10, 2010 12:26 am

Ben web tabanlı Java yazılım işi aradım, bu konudaki mülakat tecrübelerim şöyle:

- Java'da belli başlı sorular var, Encapsulation Polymorphism nedir, Java'nın 4 özelliği nedir, overriding ve overloading arasındaki fark nedir, public/default/protected/private farkı nedir, interface/abstract class, equals() hashMap(), singleton vs. Bunların çok net olması lazım kafada.
- Framework'leri çok çok iyi bilip gidin. Spring, Struts, Hibernate vs. Bunlar tam olarak ne işe yarar, nasıl kullanılır, MVC içindeki yerleri nelerdir.. Dependency Injection - Inversion of Control mutlaka sorulur, internette güzel örnekler var, mülakatta anlatırken işinize yarayabilir.
- Bazı şirketler oturtup kod yazdırıyorlar, genelde basit oluyor. Sadece bir şirket ilginç bir soru sordu, Java'da değişken kullanmadan integer arrayinin değerlerini tersine çevir demişti orada biraz teklemiştik.
- Finansal kurumlara başvuruyorsanız ekonomik terimleri gözden geçirip başvurun. Kredi kartlarından bankalar nasıl para kazanıyor vs birkaç genel kültür sorusu sorabiliyorlar.
- Bazı agency'ler IKM gibi online test çözdürüyorlar. IKM kolay değil, diğer çözdüklerim kolaydı. IKM için de ikinci bir bilgisayar bulup Google'ı açın.

Şimdi gördüm bunların yanında yukarıda Goldman Sachs'ın sorduğu soruları bir şirket bana da sordu, akrep yelkovan arasındaki açıyı hesaplayan method yazma, 9 toptan ağırlığı farklı olanı 2 ölçme ile bulma, birbirine yaklaşan trenler arasında gidip gelen sineğin ölmeden önce ne kadar yol aldığı vs.. Böyle sorular da strese girmeyip sakin sakin düşününce yukarıdan bakınca yapılıyor bir şekilde. Bekletiyorum diye düşünmeyin, beklesinler. Ufak yardımlar geliyor zaten.

Bir de genel olarak.. Bir şeyi bilmiyorsanız 1-2 saniye düşünüp bilmiyorum diyin geçin, gevelemek veya bir şey uydurmak çok daha kötü etki yapıyor.
skywalker

New postby semsure » Sat Jan 15, 2011 9:07 pm

ben de java ile ilgili 2 interview aldim, daha oncesinde on test olarak gonderilen iste sunu implement et, asal sayilari bul, filan saymiyorum.

ozetle TR de iken asla boyle test yapan bir firma gormedim, ikincisi test isi kesinlike UK icinde standart bir uygulama olmus sanki.

benim katildigim her iki interview sorulari da klasik yazili idi, birinde 30 a yakin soru, digerinde ise 50 civari soru var idi,
kesinlikle cok kazik sorular geliyor, bazen arada kolay olanlar da var.

2. interview de sanirim 7-8 sayfa cevap yazmistim.
klasik java oop tut, unix komutlari, unit testing, ana java kutuphanlerine kadar soru var idi. 2.5 saatim gitmisti sanirim.
semsure

New postby silvertr » Mon Jan 24, 2011 4:39 pm

az once bir online teste girdim.. pozisyon embedded C developer
http://hotfile.com/dl/99193528/48763f0/ ... a.rar.html

Belki birilerine yardımcı olur :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby semsure » Tue Jan 25, 2011 7:42 pm

çakıldığım bir interview sorusu daha :(,
UK deki UBS bankası ile olan telefon görüşmesinden.

yarım saate yakın Map,List ve özellikle HashMap ve ArrayList i sordu. Hayatımda bu kadar çok uzun Hashmap geçen cümle duymadım.

bi yarım saat de garbage colection ve concurrent paketi.
öyle kuru kuru tanım değil, niye olur, sence nasıl implement edilir. MarkAndSweep algoritması nasıl çalışır.
Young generation, Old generation nasil çalişır.

1. niye list, niye hashmap kullanılır
2. list nasil implement edilir
3. map nasil implement edilir.
4. hashcode contract ı anlatın
5. hash i anlatın
6. load factor nedir.
7. hash bucket nedir, ne için kullanılır.

adamın sorularının %70 e yakınına cevap vermeme rağmen, kritik 2-3 soruda cevapsız kaldım.
sonuç: fail

öğrendiklerim :
1. milyonlarca kayıt tutacaksan hashmap liste göre daha verimlidir, hızlı arama yapabilirsin.
2. bazen işin ince detaylarına bakmak önemli, özellikle yüksek performans ve concurrency istenen sistemlerde.
3. herşey framework değil, kendin de nasıl yapılmış edilmiş daha çok araştır.

yaş 30,
hala öğrenmenin yaşı yok.
semsure

New postby silvertr » Wed Jan 26, 2011 5:37 pm

2 sip sorusu benden
1 REFER ne işe yarar
- 3rd parti ontact information refer messagı ile gonderilir.. Genelde call transferde kullanılır
2 REINVITE ne zaman atılır
- Sip call sırasında call u hold veya resume etmek .. veya call a yeni bir media eklemek için gonderilir.
Bu cevabı verince ama peki call u hold etmek için ne yapmak gerekir didi..
SDP içindeki ip ve/veya portu 0 olarak gondermek gerekir..
Başka bişiler daha anlattı IP PBX den filanda hold ediliyormuşta pek bilmedigimden oraları pek anlamadım :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Jan 27, 2011 10:24 am

bankalarin boyle sorularina tilt oluyorum. soruyor soruyor ama seni ise aldiginda da tek yaptigin .get...() .set...() cunki hali hazirda butun framework-platformlari yazilmis oluyor. aksi durumlarda olmus olabilir tabii ki ama genelde olay boyle.
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus