Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Cikmis IT Interview Sorulari

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby kazandibi » Wed Apr 30, 2008 10:23 am

oyoyooyy, CPU cycle demişsin. Ama çarpma, kaydırmaya göre çok daha fazla CPU cycle yer genellikle. Instruction sayacaksak öldük bittik. 3'ten az instructionla nasıl yazılır yani? Ben pes derim....

FPGA'a yazdım, 1 instruction'da oldu desem? :roll:
kazandibi

New postby hcho » Wed Apr 30, 2008 11:57 am

ARM islemciler de 32 bit ile 8 bit'i carpmanin maliyeti 1fetch + 1execute. Kaydirmaninki ile ayni. 20 sayisini 8 bitte yazabilecegimiz icin instruction sayma da is gorur bu ornekte.

Bugun icinde dogru cevabi verene bira ismarliyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby kazandibi » Wed Apr 30, 2008 2:54 pm

Simdi hcho'nun hesaba göre 3x20=60 instruction var. bir de her döngüdeki for işlemleri mecburen. Uyuz gibi düşünüp for döngüsünden kurtulmak istersek minimum 60 cycle'a inmemiz mümkün:

a[0]*=20;
a[1]*=20;
a[2]*=20;
a[3]*=20;
....

şeklinde döngü olmadan sonuna kadar yazmak mı yoksa? En azından her for döngüsü için increment, compare ve return instructionlardan kurtuluyoruz.

Yok böyle çözüm olmaz, olmamalı. (sesli düşündüm)

Yarın çözümü yazınca biz sana bira ısmarlayacaz korkarım. Ah flavio ah :)
kazandibi

New postby Flavio Briatore » Wed Apr 30, 2008 3:18 pm

kazandibi : ne ,niye,naptım ben :)

Ben çok basitçe problemin çözümünü düşüp yazdım.İşin içinde düşük seviyeli programlama varmış,bende saf gibi c ile filan düşünüyordum.

Ben Pic Assembler dersini aldığımda Gs Uefa şampiyonu olmuştu,unuttuk gitti,geride bi tek kara şimşek ışığı şeysi yaptığım kaldı aklımda :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby davsan » Wed Apr 30, 2008 5:47 pm

e peki biz ITci degilsek nasi bira kazanacaz?? ben de guzelinden bi swap yapayim, olmaz mi? option price edeyim??
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Thu May 01, 2008 8:56 am

@davsan
Benim taktigi kullan, basit gorunen ama zor bir soru sor, oltaya gelenlerden haraci kes.

Sorunun cevabi
Aslinda kazandibi dogru yoldaydi. Carpim isini daha az islemle yapamiyoruz. Donguyu nasil daha az islemle yapacagimiza bakmak lazim. Ama array'in buyuklugu hakkinda elimizde bir bilgi yok. O sebeple 3*20 cevabi kulliyen yanlis.

Think out of the box demistik. Burada kutunun disi array'in olusturulma sekli oluyor. Array'in sonunu bir delimiter ile belirlersek daha az islem yapma sansi var.
Code: Select all
for(i=0; a[i] != MAX_INT; i++)
   a[i] *= 20;

Su sekilde yazilmis bir dongu daha az benzin yakiyor. Aciklamak isteyen?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby kazandibi » Thu May 01, 2008 9:28 am

Off, cunku compare ve jump islemini tek cycle'da yapan instruction da var, jne miydi neydi.... Benim assembly dersi almisligim, flavio'dan da öncesine tekabul ediyor. Problemi dusunurken 20'nin nerenin parametresini oldugunu bile unutan birine gore kendimi astim bile.

Ama ufak beyin jimnastigi iyi geldi. Tesekkurler hcho, (efes ya da tuborg) biranizi turkiye'den adresinize gondereyim, sogutup afiyetle icersiniz :wink:
kazandibi

New postby deep » Mon Jul 07, 2008 10:49 am

Team Lead pozisyonu icin basvurdugum bir yerden gelen sorular.
Internet kullanma diye de kibarca belirtmisler :)

(C#/VB.NET)
1. What is the base class that all other classes inherit from?

2. (a) What are the four access modifiers used in defining a class? (b) What is the difference between them?

3. What is the difference between a List of objects and Collection of objects derived from the System.Collections.CollectionBase class?

4. (a) What is the difference between a static and an instance method? (b) Can properties also be marked as static?

(ASP.NET)
5. What is the Global Application Class used for?
6. What class does an ASPX page inherit from?

7. How would you use Forms Authentication to limit access to a site by a user’s Role?

8. What are the three types of storing Session State used in ASP.Net?

9. Which server control is used to validate another control’s value is not nothing?

10. What is the order of methods in a Page’s Lifecycle?

(SQL)
11. If windows authentication is used to connect from an ASP.NET application with default settings in IIS, what is the username used to connect?

12. Which database stores SQL 2000’s alerts, operators and jobs history?

13. Can a stored procedure be called from within a stored procedure?

14. Can more than one column be used as a Primary Key in a table?
Yes you can select more than one column to be used as primary key together providing that this combination is unique.
deep
ROBERT PLANT

New postby orange » Mon Oct 12, 2009 9:37 am

ITci ve Java ci lar icin birkac deneyim de ben paylasayim:

Benim ilgilendigim ilanlarin hemen hepsinde Spring biliyor olmak must iken girdigim hicbir interview da adamakilli Spring sorusu ile karsilasmadim. En fazla sorduklari kac sekilde dependecy injection yapilir (setter, by constructor) Ayni sekilde hibernate de cok fazla karsima cikti ilanlarda ama onunla ilgili de cok fazla soru ile karsilasmadim. yuzyuze gorusmelerde gorusmenin seyrini aslinda biz belirliyorsunuz, bizim cevaplarimiz dogrultusunda gelisiyor gorusme.

asil ustunde durulan kisim her defasinda core java oldu.

aklimda kalan bazi sorular sunlar:

- equals() ve hashcode() metodu arasindaki iliski nedir. buna cevap verdikce actilar soruyu, Set e bir object koyarken Set deki tum itemlar la compare edilirmi edilmez mi duplicate detection icin.. sonra ordan hibernate e atladilar, X classinda lazily loaded bir Set in var, ve bu set X class inin equals metodunda kullanilmis. Eger bir X objesini bir Set e koyacak olursan equals metodu calisacak, bu durumda Hibernate ilgili fetching i yapar mi, exception mi verir, verirse hangi exception i verir?
- sonra mutable, immutable olayina girdiler. mutable class nasil yazarsin. (bu konuda guzel bir yazi: http://www.ibm.com/developerworks/java/ ... 02183.html)

- yuzyuze gorusmenden once genel de bir test yapiliyor ve abstraction, polymorphism, interfave vs abstract class, final static modifiers, override overload vs gibi temel konular illaki soruluyor bu testlerde.

- database tarafinda genelde cok kolay sorular oldu,
normalization nedir,
join cesitleri neler
tablodaki row sayisini ceken sql

- bazi tanimlar soruldu
design by contact nedir,
DDD nedir.

- basit unix sorulari oldu:
scp, su komutlari soruldu
bi yerde cron job sordular (her gece belli saatte bir dosyayi bir serverdan baska servera nasil atarsin)

- testing ve agile development ile ilgili tanim sorulari oldu
- unit testing, functional test, system test, integration test, smoke test, acceptance test, scrum, xp nedir gibi sorular.

- bir UML diagram verip bu hangi design pattern i anlatiyor seklinde 2 soru oldu. bunula ilgili su kaynaktan faydalanilabilir:
http://www.dofactory.com/Patterns/Patterns.aspx

- temel j2ee sorulari oldu, servlet nedir jsp nedir, doget dopost farki nedir, container nedir gibi..

Sonuc olarak benim tavsiyem mulakattan once core Java ya iyi hazirlanmak gerekir.
orange

New postby haphazard » Tue Oct 13, 2009 9:04 am

orange, sen nereyle gorusmeye gittin hocam? Sun Microsystems mi Google mi? Pozisyonda Senior/Architect'dir diye dusunuyorum.

Bence bu tarz sorularin gorusmelerde sorulmasi cok sacma bazen - adam sana bunlari soruyor, malum internetten bulmus gelmis, daha sonra ise giriyorsun bir bakiyorsun o bahsettigi seylerden eser yok hersey karga tuluba gidiyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby orange » Tue Oct 13, 2009 11:20 am

haphazard, bu bahsi gecen kazik sorularin oldugu pozisyon architect e yakin bir pozisyondu. adamlar baya kastilar o yuzden, en son calistigim projenin mimarisini cizdirdiler, o mimariden sordular, bunu niye boyle yaptiniz falan, daha baya sordular da onlarin hepsini yazmadim. ya database 3NF i falan bile sordular.. kimsenin gozunu korkutmus olmayim, ben aslinda mulakatin bizim soylediklarimiz dogrultusunda gelistigini orneklemek istedim. (autoquake di firmanin adi bu arada)
orange

New postby haphazard » Tue Oct 13, 2009 11:29 am

:) Yarin ki gorusmem oncesi bir inekleme psikolojisine giriyordum az kalsin.
haphazard
ROGER WATERS

New postby orange » Tue Oct 13, 2009 12:25 pm

yok yav hic gerek yok.. benim basvurmadigim bir pozisyondu zaten.. architectlik benim neyime, daha nasil yazildigini bilmiyorum :) adam a set dedim equals dedim, bin pisman oldum dedigime.. bi ara konu mutual objects e geldi, oh dedim kurtuldum. sonra hop geri dondu bir set e object koydun, ama equals metodunda mutual bir object kullaniyorsun, mesela bir list, bu durumda o object set e koyulduktan sonra equals da kullanilan list e bisey eklenirse nolur .. dedim allah belasini versin bu equals unun da set inin de :)
orange

New postby valid » Tue Oct 13, 2009 5:11 pm

simdiye kadar karsilastigim aklimda kalan Java ile ilgili sorulari bende payla$iyim...

primitive ve class,object tipleri arasindaki fark nedir? memoryde nerede bulunurlar....

polymorphism nedir?

garbage collector nasil calisir ?

JavaScript ile array nasil yaratilir ?

Spring Framework'de prototype ve singleton beanler ne amacla kullanilir ?

AOP nedir? ...

ANT ile java dosyalarini hangi tag ile compile edersin ?

Linux'da bir log dosyasinda warning ya da error textlerini nasil bulursun ?

MySQL hangi portta calisir?

JUnit testleri nasil calisir, hangi class extend edilir, hangi methodlar cagirilir, teardown methodu ne yapar...

Unit testing ne demekdir?

War uygulamasinin icergi hangi klasorlerden olusur?

DoGet nedir DoPost nedir?

Quick search nedir? BinarySearch nedir?

Refactoring nedir?

XML namespaceleri ne amacla kullanilir, XSD nedir XSLT nedir... XSLT de XML dosyasindaki bir datayi nasil alirsin?

JSon nedir?

DAO pattern nedir?

Dependecy Injection nedir ?

Abstract class, Interface arasindaki fark nedir? Biri interface diger Interface'i extend edebilir mi ?

Arraylist, Vector nedir...

Serializable marker interface ne amacla kullanilir...

Valla boyle bunlara benzer sorular geldi aklimda kalanlar bunlar ....
valid

New postby merope » Wed Oct 14, 2009 10:09 am

arkadaşlar oracle dba veya sharepoint administrator pozisyonları için interview e giren var mı? sorulan sorular/yapılan sınavlarla ilgili deneyim paylaşan olursa sevinirim..
merope
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus