Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Birlesik Krallikta insaat sektoru

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Sun May 18, 2008 12:53 am

Merhabalar herkese,
forumu 6 aydir takip ediyorum ama uye olmak ancak bu gune nasip oldu.
Ingiltereye hsmp programiyla geleli 5 hafta oluyor. HSMP vizesi almamda cidden cok yardimci oldunuz, hepinize tesekkur ederim.
Buralardaki ilk gunlerimde basima gelenleri kisaca anlatmak istiyorum. Ben cogunuz gibi IT`de calismiyorum. Insaat sektorunde proje-dizayn-danismanlik isleri yapiyorum. Buraya geldikten 2 hafta sonra is aramaya basladim ve 1 haftada is buldum. 10 gun icinde calismaya basladim. Turkiyede insanlar birbirlerine maaslarini soylemezler ama burada herhalde arada ucurum olmadigi icin soylemek cok anormal olmuyor. 35k fiyatta anlastik isverenle. Ben acikcasi 25k bekliyordum cunku yabanciyim en nihayetinde diye dusunmustum. Ama burada isler farkli oluyormus. Agziyla degil de beyniyle calisan insanlar burada kolay is buluyormus. Agziyla is yapanlar alinmasin, cok zor bir is yaptiklarini dusunuyorum.

Daha once londrada 5 ay kaldigim icin alisma sendromuna girmedim. Konusmalarini anlamama olayini da zaten daha once astigim icin her sey su ana kadar cok kolay oldu.
Buralara gelmeyi dusunen arkadaslara ben de islerin gorundugu gibi kolay olmadigini soylemek isterim. Ama hakettigi degeri Turkiyede bulamayanlar icin paha bicilmez bir yer burasi. Aslinda anlatacak cok sey var ama daha ilk girisimden uzatmiyim konuyu.

hepinizle tanistigima tekrardan memnun oldum.
selamlar
baris coskun.

Site Memuru'nun notu: Icerigin bu bolume uygun olacak sekilde gelismesinden dolayi tasidim. Basligi da bir az daha tanimlayici olacak sekilde degistridim.
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Sun May 18, 2008 12:59 pm

Baris hosgeldin. Sakincasi yoksa sorabilir miyim: olimpiyat projelerinde mi calisiyorsun?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Sun May 18, 2008 1:05 pm

Hosbulduk.
Uluslararasi projelerde calisiyorum. Turkiye dahil 10 kusur ulkede projelerimiz var.
Olimpiyatlar haricinde Ingilterede insaat sektoru pek iyi durumda degil aslina bakarsaniz. Gelismekte olan ulkelerin marketleri daha genis.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun May 18, 2008 8:10 pm

hosgelmissin Baris.

gelir gelmez is bulmana cok sevindim. neden bu kadar kolay oldu sence? yani, insaat sektorune turkiye'de bir cok kuzenim ve yakin arkadasimin muhendis olmasi sebebiyle yakin sayilirim, ama burda pek bilmiyorum.

neye dikkat ediyorlar? sence seni niye sectiler?
davsan
BAŞKAN

New postby baris » Mon May 19, 2008 11:33 am

hosbulduk, selamlar.
bence deneyimime dikkat ettiler. Turkiyede yaptigim isin bire bir aynisini yapiyorum burada. geldigim gun uretmeye basladim ve haliyle sirkete para kazandirmaya basladim.
is gorusmesi 70-80 dakika kadar surdu ve kesinlikle "zayif yonlerin neler, 5 sene sonra kendini bu sirketin neresinde gormek istiyorsun" gibi kargalarin guldugu sorular sormadilar. gayet makul mantikli insanlar.
Ama belki de bu sorulari sormamaya onlari ben ittim cunku yanimda daha once yaptigim projelerden ornek cizimler getirdim ve genelen is ve market uzerine konusmus olduk. 2 saat sonra da acentaya teklif yapmislar.
Daha once burada yasamamis olsaydim patronun konustuklarindan tek kelime anlamazdim. adamin yorkshire aksagani var en agirindan. 2. patron gorusmenin yarisinda katilabildi, o da irlandali cikti.
ingiltereye 2 hafta once gelmis biri olarak onlarla konusabiliyo olmam bile belki yeterli olmustur.
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue May 20, 2008 6:26 am

Insaat sektoru icin cwjobs tarzinda bir site var midir? Is ilanlari nerede cikar?

Bir de Turkiye'de arkitera diye bir site var, gerci ekseriyetle mimarlar icin ama piyasayi takip acisindan is goruyor. Ingiltere'de muadili bir site var midir?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Tue May 20, 2008 1:11 pm

Burda CIBSE diye bir kurum var, butun bina servisleri elemanlarinin platformu gibi bir sey.
Ben burayi kullanmadim is ararken. eden browndan stuart marshall`i bulursaniz yeterli olur.
Hatta getirdigim Turk basina bana 500 pound verecekmis stuart. referans verirseniz paralari kirisiriz :)
baris
ROGER WATERS

New postby eckaraman » Fri Feb 13, 2009 12:38 pm

herkese selamlar siteye yeni üye oldum

yıldız teknik inşaat müh okuyorum 2. sınıftayım yani tier1 için önümde daha yıllar var ama şimdiden doğru kararlar alıp ona göre ilerlemek istiyorum

ilerki hayatımda ingiltere de yaşamak istiyorum, ingiltere benim için çocukluğumdan beri çekici olmuştur hep
@barış

bugünlerde kriz var ama sıra bana gelene kadar da kriz bitmiş olur muhtemelen, ordaki inşaat sektörü üzerine neler söyleyebilirsin proje/ şantiye - yapı/ ulaşım/ ya da diğer dallar hakkında özellikle ve son olarak da bana neler tavsiye edersin
ingilizcem iyi ama pratiğe ihtiyacım var daha da geliştirmek için kitaplar okuyorum internet siteleri(bbc vs) takip ediyorum
yakında fransızca kursuna başlıyorum ama iş hayatı için değil ilgi duyduğum için,
autocad öğrenmeye de başladım
programlar vs konusunda neler öğrenmeliyim kendimi nasıl geliştirmeliyim kısacası???

buraya kadar okuduğun ve cevapladığın için şimdiden teşekkürler umarım benimle aynı durumda olan arkadaşlara da yardımcı olur bu soruların cevapları
eckaraman

New postby baris » Wed Feb 18, 2009 11:48 am

eckaraman, hosgeldin foruma.
okuluna devam ederken bir dizayn sirketinde part time calismaya baslamak en iyi deneyim olacaktir. parasini, yorgunlugunu dusunme. orada ayak isleri bile yapsan kazanacagin deneyim tahmininden cok fazla olur. Tabii bir Turk evladi olarak calisirken agzini degil de gozlerini actigini farzediyorum :D
santiye veya proje secimi sana kalmis.
santiyenin max maasi saatte 75 pounddur
projenin 55.
Turkiyede mezun olduktan sonra 2-3 sene calisip hsmp almak bence mantikli. Mutlaka kucuk, orta boy arasi bir sirkette calis, boylece santiyede kontrolluk yapma sansin olur.
Uygulamadan anlamayan projeciler dedigim max maaslarin yarisina yaklasamiyor.
umarim yardimci olur.
selamlar.
baris
ROGER WATERS

New postby Haemoglobin » Thu Feb 19, 2009 10:40 am

Barış dizayn şirketi tam olarak ne yapar? Biraz daha açıklık getirebilir misin.
Projeyi hazırlayan firmadan mı bahsediyorsun?
Teşekkürler.
Haemoglobin

New postby baris » Thu Feb 19, 2009 12:38 pm

kavram kargasasi yarattim haklisin.
Turkcesi: Musavirlik firmasi.
Turkce yanlis kullanimlari: Projeci, Proje-Dizayn, X Muhendislik vs..

Ingilizcesi: Consultancy.

Muhendis adam bir sey dizayn etmez. Ederse yeni bir bulus olur. Dizayni mimar yapar, bizler de mimarlara danismanlik yapariz.

Projeyi hazirlayan firma da diyebilirsin. Mimara yaptigin danismanlik sonucunda mimarin cizmene/hesaplamana izin verdigi proje sonucta.
Yine ayni kapiya cikiyor, "proje mimarin projesi, biz ahkam kesen oluyoruz" :D
baris
ROGER WATERS

New postby eckaraman » Fri Feb 20, 2009 8:54 am

cevapların oldukça aydınlatıcı oldu çok sağol peki demiryolu veya yapı diye düşünüyorum stajlarımı da ona göre yapıcam ama tam bi karar verebilmiş değilim
kendi tecrüberlinden ve gözlemlerinden yola çıkarak tavsiyede bulunabilir misin sektör ne yönde ?? ben biraz iş ilanlarına baktım ama tabi işin içindeki birinin yorumları daha anlamlı olur:)
eckaraman

New postby baris » Fri Feb 20, 2009 9:58 am

Nukleer ve kimyevi (petrol platformu vs.) islerdeki ucretler nerdeyse 2 kat fazla.
Ben su an "building services" sectigim icin kafami duvarlara vurmasam da "keske" diyorum.
Ama su an yaptigim isin soyle bir guzel yani var;
Mekkenin genisleme projesini yapiyorum, abu dhabide yaptigimiz kimya laboratuarinin tanitimini george bush yapti, istanbuldaki dubai towers elimde buyudu diyerek anamin babamin gogusunu kabartiyorum.
"bi petrol kuyusu yaptik yilda bilmem kac milyon varil cekiyoruz" desem bu kadar carpici olmazdi.

"building services" sadece stabil aile hayati icin iyidir. 40 yasindayken 18 yasinda hissedeceksen hic girme, bayilirsin.
baris
ROGER WATERS

New postby baris » Fri Feb 20, 2009 10:07 am

e konuda "insaat muhendisi" diyor. Ben makine muhendisiyim :)
teoride ayni is ama pratigimiz farkli.

Site memuru; amele yaptin beni, alacagin olsun :p
baris
ROGER WATERS

New postby Site Memuru » Fri Feb 20, 2009 10:09 am

Kusura bakma Baris. Ben ilk basta seni insaat muhendisi sanmistim, basligi da oyle degistirmistim. Simdi duzelttim. Kusura bakma.
Site Memuru
Site Admin

Next

Return to der Karrierismus