Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby canank » Fri Feb 22, 2019 6:34 am

arkadaşlar merhaba. NiNo başvurusunu yaklaşık 10 gün kalacağımız geçici adreste mi yoksa sonrasında ev kiraladığımızda mı yapmalıyız sizce? bir de süreç kolaylaştı demişlerdi Nino için (faturaya gerek yok gibisinden). son durum nedir acaba? yakın zamanda alan veya duyan ??
canank

New postby canank » Fri Apr 26, 2019 12:47 pm

Arkadaşlar merhaba, 6nisanda national insuarance randevumuz vardı. 3hafta oldu fakat hala ses yok? Normalmi bu sizce? Son zamanlarda başvuru yapanlar bilgi verebilirse çok sevinirim onların sonuçlanma süreçlerine dair
canank

New postby didima » Thu May 09, 2019 12:01 pm

canank wrote:Arkadaşlar merhaba, 6nisanda national insuarance randevumuz vardı. 3hafta oldu fakat hala ses yok? Normalmi bu sizce? Son zamanlarda başvuru yapanlar bilgi verebilirse çok sevinirim onların sonuçlanma süreçlerine dair

4 haftadan fazla süredir bekleyen tanıdığım var. Sanırım süreç böyle ilerliyor.
didima

New postby Kinggizzard » Sun Jun 02, 2019 7:22 am

Arkadaslar merhaba,
Elektrik su gaz actirdim fakat faturalari
Bir ay beklemekmi gerekli?
Kinggizzard

New postby orduevi » Sun Jun 02, 2019 10:52 pm

Kinggizzard wrote:Arkadaslar merhaba,
Elektrik su gaz actirdim fakat faturalari
Bir ay beklemekmi gerekli?

Telefon edip su ana kadar ki kullandigin miktar icin adresine fatura gönderilmesini isteyebilirsin. Birkaç gunde gönderirler. 1 ay boyunca fatura beklemene gerek yok.
orduevi

New postby bull market » Mon Jun 17, 2019 1:58 pm

herşey dahil bir stüdyo daireye geçtim, doğal olarak bir fatura yok. muhasebecim banka hesabı açmam gerektiğini söyledi ama bankalar polis kaydını kabul etmiyorlar ve adıma bir fatura istediler. NI numarası gerekli imiş hesap açmak için. Bu arada faturalı hat da alamadım çünkü banka hesabım yok.

Şimdi bakalım NI için başvurunca onlar da üstteki ikisinden birisini isteyecek mi. Öyle olur ise oyun kilitlenir:)
Bu arada enteresan olan durum go.uk da gördüğüm bir örnek BRP kartı var Çinli bir öğrenciye ait onun BRP kartının arkasında NI numarası var. Ankara anlaşması ile gelen ve şirket kurması beklenen kişinin otomatik olarak verilmiş bir NI numarası yok. Tuhaf.
bull market

New postby mehmetc » Mon Jun 17, 2019 4:16 pm

bull market wrote:herşey dahil bir stüdyo daireye geçtim, doğal olarak bir fatura yok. muhasebecim banka hesabı açmam gerektiğini söyledi ama bankalar polis kaydını kabul etmiyorlar ve adıma bir fatura istediler. NI numarası gerekli imiş hesap açmak için. Bu arada faturalı hat da alamadım çünkü banka hesabım yok.

Şimdi bakalım NI için başvurunca onlar da üstteki ikisinden birisini isteyecek mi. Öyle olur ise oyun kilitlenir:)
Bu arada enteresan olan durum go.uk da gördüğüm bir örnek BRP kartı var Çinli bir öğrenciye ait onun BRP kartının arkasında NI numarası var. Ankara anlaşması ile gelen ve şirket kurması beklenen kişinin otomatik olarak verilmiş bir NI numarası yok. Tuhaf.

Kişisel ya da şirket hesabı, hangi hesap olursa olsun hesap açmak için NI numarasına sahip olma mecburiyeti yok. NI olmadan kişisel hesap da şirket hesabı da açılabiliyor.

Monese ve benzerleri gibi online bankacılık hizmeti veren bir bankadan kişisel hesap açtırabilirsiniz. Sonrasında bunu kullanarak şirket hesabı açtırabilirsiniz.

Şurda detaylıca anlattım, işinize yarayacaktır:

http://www.mehmetc.com/ingilterede-bank ... il-acilir/

NI numarasının BRP'nin arkasına yazılı olarak geldiği günler çok eskide kaldı. NI sadece resmi işlemlerde kullanılan, vergi vermeye yarayan vs. birşey değil.

Avrupa Birliği vatandaşları NI aldıklarında İngiltere'de devlet yardımı ve başka bazı hakları elde ediyorlar. Onun için NI almak uzun süredir eskisi gibi kolay olmuyor.

JobCentre'a gittiğinizde NI için kendisi ile mülakat yapılan insanlara sorulan sorulara kulak kabartın. Hep devlet yardımı hakedip etmediğini sorgulama odaklı sorular olduğunu göreceksiniz.

Kolay gelsin.
mehmetc

New postby msk » Wed Feb 05, 2020 2:09 pm

Selamlar,

NINO basvurusu ve uzatma icin kullanilabilir yazilim sozlesme ornegi verebilecek var mi?
msk

New postby ozenc_y » Sat Feb 08, 2020 3:13 pm

Merhaba arkadaşlar,

Bir muhasebe firması ile iletişime geçtiğimde National Insurance Numberım olması gerektiğini söylediler. Ama 8 haftaya kadar sürebiliyormuş. AA ile gidince halihazırda bir NiNO oluyor mu yoksa sıfırdan başvurmamız mı gerekiyor?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby istanbullondra » Sun Feb 09, 2020 8:32 pm

Aşağıdaki numarayı arıyarak randevu alıyorsunuz.
Sonra size randevuda getirmeniz gereken bir evrak listesi gönderiyorlar. Randevu gününü takiben de bir iki ay içinde NI no elinize geçiyor.
(Randevu gününü yoğunluğa göre bazen 1 ay sonraya verebiliyorlar).

Ni nonuzun olmaması işinizi kurup faaliyete geçmenizin önünden bir engel oluşturmuyor.
Ni no geldiğinde yapılması gereken ödemeleri vsyi hesaplayıp yapıyorsunuz zaten.
Daha detaylı bilgiye https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number 'den ulaşabilirsiniz.

National Insurance number application line (England, Scotland and Wales)
Telephone: 0800 141 2075
Textphone: 0800 141 2438
Monday to Friday, 8am to 6pm

ozenc_y wrote:Merhaba arkadaşlar,

Bir muhasebe firması ile iletişime geçtiğimde National Insurance Numberım olması gerektiğini söylediler. Ama 8 haftaya kadar sürebiliyormuş. AA ile gidince halihazırda bir NiNO oluyor mu yoksa sıfırdan başvurmamız mı gerekiyor?

Teşekkürler
istanbullondra

New postby ozenc_y » Wed Feb 12, 2020 5:19 pm

Selamlar,

NiNo için randevuma gittiğimde neden buna ihtiyaç duyduğumu sordular kendi işimi kurduğumu söylediğimde bununla ilgili kanıt istediler. Yani birkaç ay sonra şirketin kaydını gösteren belge ve kestiğim faturalarla gitmem gerekiyormuş. O yüzden başvuramadım. Aynısını yaşayan olabilir diye paylaşmak istedim.
ozenc_y

Previous

Return to der Karrierismus