Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby UtkuA » Thu Feb 09, 2017 12:05 pm

jeremyvine wrote:
Elbette;

https://www.gov.uk/guidance/new-employe ... rom-abroad

Ama temporary NIN kesin kaldırıldı vs. demiyor. FPS'de kullanma diyor.

Sen en güzelini yapmışsın, NIN gelene kadara temporary NIN şimdi permanent NIN. Kendileri düşünsün artık.
---

Acikcasi bir zahmet dusunsunler. 9 ay NIN almak icin ugrastim, bir aydir da uzatma icin belgeleri hazirladim. Bir yandan da kendi isimin gucumun pesinde kostum...
Kasimdan beri 1000(iki paket 500'luk) sayfa kagit basmisim, iki kartus murekkep bitirdim. Benden bu kadar. :)
UtkuA

New postby jeremyvine » Thu Feb 09, 2017 12:14 pm

UtkuA wrote:
jeremyvine wrote:
Elbette;

https://www.gov.uk/guidance/new-employe ... rom-abroad

Ama temporary NIN kesin kaldırıldı vs. demiyor. FPS'de kullanma diyor.

Sen en güzelini yapmışsın, NIN gelene kadara temporary NIN şimdi permanent NIN. Kendileri düşünsün artık.
---

Acikcasi bir zahmet dusunsunler. 9 ay NIN almak icin ugrastim, bir aydir da uzatma icin belgeleri hazirladim. Bir yandan da kendi isimin gucumun pesinde kostum...
Kasimdan beri 1000(iki paket 500'luk) sayfa kagit basmisim, iki kartus murekkep bitirdim. Benden bu kadar. :)

Örnek alınacak işler yapıyorsun, pes etmemen çok güzel!

Aynen, biraz çalışsın yatmasınlar ;-)
---
jeremyvine

New postby esraersal » Fri Feb 10, 2017 10:28 pm

Geçenlerde ilk mülakata girmiştim. Kadın çok cinsti ama o kadar da kötü değilmiş :) Mülakattan 7 gün sonra dün geldi Nino
esraersal

New postby UtkuA » Sat Feb 11, 2017 3:55 pm

esraersal wrote:Geçenlerde ilk mülakata girmiştim. Kadın çok cinsti ama o kadar da kötü değilmiş :) Mülakattan 7 gün sonra dün geldi Nino

Cok sevindim Esra. Gecmis olsun. Muhasebecin de seni bilgilendirir ama ben de bundan sonra alman gerekenleri yazayim.

UTR numarasi. Muhasebecine rica et senin icin basvursun. Self assesment odemesini bununla yapacaksin.
PAYE referans ve PAYE ofis referans numarasi (Bu sadece Ltd' ler icin olabilir) Tek bir mektupta ikisi de geliyor.

Kolay gelsin.
UtkuA

New postby esraersal » Sat Feb 11, 2017 4:10 pm

UtkuA wrote:
esraersal wrote:Geçenlerde ilk mülakata girmiştim. Kadın çok cinsti ama o kadar da kötü değilmiş :) Mülakattan 7 gün sonra dün geldi Nino

Cok sevindim Esra. Gecmis olsun. Muhasebecin de seni bilgilendirir ama ben de bundan sonra alman gerekenleri yazayim.

UTR numarasi. Muhasebecine rica et senin icin basvursun. Self assesment odemesini bununla yapacaksin.
PAYE referans ve PAYE ofis referans numarasi (Bu sadece Ltd' ler icin olabilir) Tek bir mektupta ikisi de geliyor.

Kolay gelsin.

Teşekkürler. Muhasebecime gönderdim numarayı. Gerisini biz hallederiz dedi ama bende sorayım ara ara. Teşekkürler bilgilendirme için.
esraersal

New postby jeremyvine » Tue Feb 14, 2017 7:38 am

Budur!

Hayırlı olsun ;-) İşlerinde başarılar!
---
jeremyvine

New postby esraersal » Tue Feb 14, 2017 1:41 pm

jeremyvine wrote:

Budur!

Hayırlı olsun ;-) İşlerinde başarılar!
---

Teşekkür ederim :)
esraersal

New postby hisarkaya » Fri Feb 17, 2017 11:47 pm

Ilk defa basvuracaklara belki faydasi olur.

17 ocak'ta Londra'ya geldikten sonra NINo icin ilgili numarayi aradim. Kaydimi aldiktan sonra form gonderilecegini soyledi. 1 hafta sonra form geldi. Tabi Ankara antlasmasi dedigim icin bazi alanlar cizilmis sekilde geldi. 1 Subat'ta formu doldurup gonderdim.Yine 1 hafta sonra 15 subat icin Whitechapel'daki Jobcenter"da randevuya cagirildim.

O gun soylenen saatte randevu yerindeydim. Kadin gorevli beni masasina aldi. Ilk saniyelerdeki gulumseyen yuzum yaklasik 2 dakika icinde cinnetten 4 dk onceki sifata burunmustu. Yani kendime hakim olmasaydim filimin kopmasi 6 dk imis. Sonra 'zaten ilkinde vermeyeceklerdi ki' rahatligi yayilinca bedenime ben de onunla ayni huysuzluk moduna gectim. Belgeleri istemesi, toplamasi, mulakat, orjinallerin iadesi derken 1 saat 10 dk surdu.

Izlenimler:

1- Kesinlikle sinirlenmemek gerekiyor.
2- Ezmesine musade etmemek gerekiyor. Sonucta isi belgemi toplamak ve asil degerlendirmeyi yapacak yere gondermek. Yani NINo'ya arti ya da eksi bir etkisi yok. Arada al-gonder memuru.
3- Yapilan mulakat aslinda tam anlamiyla mulakat degil. Elinde bir form var. Formda zannedersem 8-9 soru var. O sorulari sana okuyor ve agzindan cikan her kelimeyi ilgili sorunun altindaki kutuya yaziyor.

Sorular:

1. Calisamazsan nolacak?
2. Yerine bakan var mi?
3. Musteriyle aranda sorun cikarsa ilk nereye sikayet eder?
4. Ne kadar ciro yapacan?
5. ve birseyler daha...

Neler verdim:
1. Giderli cover letter,
2. Sirket sertifikalari,
3. Muhasebeci mektubu,
4. Kartvizit ve company letter tasarimlari,
5. Tenancy Agreement,
6. Komple is plani (evet verdim cunku self-employment oldugumu ispatlayan en onemli dokuman)
7. pasaport - brp card

israrla bank statement nerde nedi? Yok dedim daha 15 gunluk sirketim, banka hesabi actim ama daha yetismedi dedim. O da bosuna geldin kabul olmaz diyor tabi. Diplomalari almadi ben de israr etmedim.

Sonuc:
Banko red yerim muhtemelen. Haftaya belli olur. Sonucu eklerim.
hisarkaya

New postby esraersal » Sun Feb 19, 2017 3:01 pm

hisarkaya wrote:Ilk defa basvuracaklara belki faydasi olur.

17 ocak'ta Londra'ya geldikten sonra NINo icin ilgili numarayi aradim. Kaydimi aldiktan sonra form gonderilecegini soyledi. 1 hafta sonra form geldi. Tabi Ankara antlasmasi dedigim icin bazi alanlar cizilmis sekilde geldi. 1 Subat'ta formu doldurup gonderdim.Yine 1 hafta sonra 15 subat icin Whitechapel'daki Jobcenter"da randevuya cagirildim.

O gun soylenen saatte randevu yerindeydim. Kadin gorevli beni masasina aldi. Ilk saniyelerdeki gulumseyen yuzum yaklasik 2 dakika icinde cinnetten 4 dk onceki sifata burunmustu. Yani kendime hakim olmasaydim filimin kopmasi 6 dk imis. Sonra 'zaten ilkinde vermeyeceklerdi ki' rahatligi yayilinca bedenime ben de onunla ayni huysuzluk moduna gectim. Belgeleri istemesi, toplamasi, mulakat, orjinallerin iadesi derken 1 saat 10 dk surdu.

Izlenimler:

1- Kesinlikle sinirlenmemek gerekiyor.
2- Ezmesine musade etmemek gerekiyor. Sonucta isi belgemi toplamak ve asil degerlendirmeyi yapacak yere gondermek. Yani NINo'ya arti ya da eksi bir etkisi yok. Arada al-gonder memuru.
3- Yapilan mulakat aslinda tam anlamiyla mulakat degil. Elinde bir form var. Formda zannedersem 8-9 soru var. O sorulari sana okuyor ve agzindan cikan her kelimeyi ilgili sorunun altindaki kutuya yaziyor.

Sorular:

1. Calisamazsan nolacak?
2. Yerine bakan var mi?
3. Musteriyle aranda sorun cikarsa ilk nereye sikayet eder?
4. Ne kadar ciro yapacan?
5. ve birseyler daha...

Neler verdim:
1. Giderli cover letter,
2. Sirket sertifikalari,
3. Muhasebeci mektubu,
4. Kartvizit ve company letter tasarimlari,
5. Tenancy Agreement,
6. Komple is plani (evet verdim cunku self-employment oldugumu ispatlayan en onemli dokuman)
7. pasaport - brp card

israrla bank statement nerde nedi? Yok dedim daha 15 gunluk sirketim, banka hesabi actim ama daha yetismedi dedim. O da bosuna geldin kabul olmaz diyor tabi. Diplomalari almadi ben de israr etmedim.

Sonuc:
Banko red yerim muhtemelen. Haftaya belli olur. Sonucu eklerim.

Benim diplomayla kontratı da almadıydı. Sermayemin içinde bulunduğu banka dökümü vardı ama bende. Ben de çok üzülmüştüm red alıcam diye ama aldım ilkinde. Umarım seninkinde de sorun çıkmaz.
esraersal

New postby moonel » Thu Feb 23, 2017 11:10 pm

Merhabalar,

NINo icin yaptigim ikinci basvurunun da kabul edilmedigini telefon uzerinden ogrendim. Normalde verilen sure sonunda olumlu veya olumsuz haber verilmesi gerek ama biz aramasak red edildigimizi ogrenemiyecegim.
Red gerekcesi ise verdigim evraklarin olmadigini ileri suruyorlar. Amaclari ne alayamadim.
Butun istenen belgeleri veriyorum ama bir kismini job centerda ki memur gerek yok diye almiyor zaten.
Bu isin icinden nasil cikilir bilemedim.
Tavsiyesi olan varsa sevinirim.
moonel

New postby esraersal » Sat Feb 25, 2017 9:11 am

moonel wrote:Merhabalar,

NINo icin yaptigim ikinci basvurunun da kabul edilmedigini telefon uzerinden ogrendim. Normalde verilen sure sonunda olumlu veya olumsuz haber verilmesi gerek ama biz aramasak red edildigimizi ogrenemiyecegim.
Red gerekcesi ise verdigim evraklarin olmadigini ileri suruyorlar. Amaclari ne alayamadim.
Butun istenen belgeleri veriyorum ama bir kismini job centerda ki memur gerek yok diye almiyor zaten.
Bu isin icinden nasil cikilir bilemedim.
Tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Malesef memuru tüm belgeleri almak için ikna etmekten başka çaren yok
esraersal

New postby anmac » Sun Feb 26, 2017 1:38 pm

çok enteresan ben NI başvurusunu 3 ay önce yaptım ve hiçbir belge vermedim bir hafta da numaraya aldım. Tamamen orda ki memurun insiyatifinde sanırım, yaslı bi teyzeydi 10dk fln muhabbet bile ettik :)
anmac

New postby esraersal » Mon Feb 27, 2017 11:12 pm

anmac wrote:çok enteresan ben NI başvurusunu 3 ay önce yaptım ve hiçbir belge vermedim bir hafta da numaraya aldım. Tamamen orda ki memurun insiyatifinde sanırım, yaslı bi teyzeydi 10dk fln muhabbet bile ettik :)

Biraz şans işi evet. 3 yıllığa başvurmasına 5-10 gün kala alabilenler var.
esraersal

New postby moonel » Tue Feb 28, 2017 10:05 pm

Daha enteresan bisi soyleyeyim. Ucuncu basvurum icin randevu icin aradik vizemi Turkieyede aldigim icin yani Entry Clearance turu oldugu icin gorusmeye gitmeme gerek olmadigini soylediler ve eve form gondereceklerini formu doldurup geri gondermemi istedi.
Bunu ilk basta yapmistik ama cevap mektubunda NINo yerine randevu tarihi gondermislerdi. Korktugum bu isin yilan hikayesine donmesi :)...
Neyse bu gonderecekleri formu geri gonderirken yardimci evraklarin asillarini mi gonderiyorduk? (BP kart,Musteri mektuplari,faturalar). Yoksa fotokopisini mi?
moonel

New postby Emre » Wed Mar 01, 2017 11:04 am

@moonel bu şekilde gönderecekleri bir formu doldurup geri gönderirken herhangi bir müşteri mektubu veya fatura eklemen gerekmiyor. Yanlış hatırlamıyorsam pasaportun ve vizenin fotokopilerini gönderiyorsun. Zaten formda ne göndermen gerektiği yazıyor. Form gelince fark edeceksin, formun bir kısmınının üstü çizili olarak gelecek.

Aslında başından beri olması gereken buydu. Vizeye Türkiye'den başvurup alanlar, görüşmeye gitmeden NiNo alabiliyordu. Sonra ne olduysa oldu ve işler karışmaya başladı. Umarım eski haline döner.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

PreviousNext

Return to der Karrierismus