Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby cagria » Thu Jan 26, 2017 8:20 am

Tesekkurler @emre. Evet ben de cekinerek sordum ama yine de ogrendigim iyi oldu.

NINO randevum var yarin. Bakalim nasil gececek. Belgelerimi almazsa ne yaparim diye dusunuyorum.

Emre wrote:@cagria konu dışı diye cevap vermeye korkuyorum malum sitede sıkıyönetim var :) Ama ben misal her ay 400 dividend yolluyorum kendime. Muhasebeci her ay 300-400 atarsın demişti. Ki atmazsan, şirket sana borçlu olur gibi bir şeyler söylemişti. Yıl sonunda hesapları yaparken herhalde gerekli ayarları çekiyorlar.
cagria

New postby UtkuA » Thu Jan 26, 2017 1:51 pm

cagria wrote:Tesekkurler @emre. Evet ben de cekinerek sordum ama yine de ogrendigim iyi oldu.

NINO randevum var yarin. Bakalim nasil gececek. Belgelerimi almazsa ne yaparim diye dusunuyorum.

Bence elindeki belgelerin bir listesini cikar. Kendi antetli kagidina bas ve basvurunun en basina koy. Eger almazsa "Bana bu listeyi Glasgow'dan verdiler, isterseniz simdi arayip teyid edeyim" de. Olmadi sefini cagirmasini iste. Cunku benim son red ile onay arasindaki tek fark gorevlinin belgelerin tamamini almis olmasiydi.

Bu arada, memurlar yine bunu da bilmiyorlar ama belgelerin fotokopisinin cekilmesi ve imzalanmasi zorunlu degil. Geri almaniza gerek olmayan belgeleri orjinal olarak verin. Gerekirse not dussunler basvurunuza basvuran kendi istegi ile belgerin orjinalini vermistir diye.
Bazi memurlar sadece fotokopi cekip damga vurmaya usendigi icin bile isi yokusa surebiliyor.
UtkuA

New postby esraersal » Fri Jan 27, 2017 2:37 pm

Az önce national insurance için mülakattan çıktım. Aklıma bile gelmeyecek sorular sordu görevli. Bu nedenle pek iyi geçtiği söylenemez benim için ama en azından getirdiğim tüm evrakları aldı :( Bakalım ne olacak sonuç
esraersal

New postby jeremyvine » Sun Jan 29, 2017 12:29 pm

esraersal wrote:Az önce national insurance için mülakattan çıktım. Aklıma bile gelmeyecek sorular sordu görevli. Bu nedenle pek iyi geçtiği söylenemez benim için ama en azından getirdiğim tüm evrakları aldı :( Bakalım ne olacak sonuç

Ne gibi sorular sordu? Sen ne cevap verdin? ;-)
jeremyvine

New postby esraersal » Sun Jan 29, 2017 6:43 pm

jeremyvine wrote:
esraersal wrote:Az önce national insurance için mülakattan çıktım. Aklıma bile gelmeyecek sorular sordu görevli. Bu nedenle pek iyi geçtiği söylenemez benim için ama en azından getirdiğim tüm evrakları aldı :( Bakalım ne olacak sonuç

Ne gibi sorular sordu? Sen ne cevap verdin? ;-)

Mesela dedi ki sen işini iyi yapmazsan seni nereye şikayet edebilirler? İş kolumla ilgili olarak şikayet edebilecekleri bir mecra salladım. Herkese sorulan soru sen hasta olur çalışamazsan kim çalışır diye sordular. Bi dünya daha soru sordu ama zihnim kötü şeyleri unutmaya meyilli unuttum bile walla :D 45 dakika falan soru sordu ama öyle diyim yani.
esraersal

New postby aposto » Mon Jan 30, 2017 7:06 am

Selam arkadaslar,
Ben de bir suredir bu sayfayi okuyorum ve belgeleri paylasilan listelere gore hazirladim. Toplamda sanirim 100sayfaya yakin dokuman ile ucuncu nino basvurima gittim gectigimiz Cuma gunu toothing teki jobcentre a.
Benimle ilgilenen arkadas konu hakkinda tecrubesiz ama cok neseli ve konuskan biriydi. Su an uzun uzadiya yazamayacagim ama: calismadiginda ödeme aliyor musun: hayir, bu sart sozlesmemde de bulunuyor ve ornekleri kestigim invoicelarda da bulunuyor. Risk kime ait: tamamen bana ait, as a mitigation action i had an insurance coverage for professional and product policy. Sonra bana neden kendi ltd sirketimde director olamayacagim. Simdi bizjm surekli refer ettigimiz dokuman home office tarafindan hazirlanan aldigimiz bize de home office tarafindan verilen bir vize. Kendisi diyor ki bu self employed tartismasi bu ulkede 20yildir surer ve hala bir cozum yok. Ama neyse ki kendisi ne kadar dikkatsiz ve tecrubesiz de olsa cok yardimciydi ve goturdugum tum belgeleri aldi. Yaptigim aciklamalari carpik sekilde de olsa kisa kisa not etti. Bir onceki ret nedeninizi duzgun bir sekilde anlatmaniz, yasadiklarinizi sakin bir sekilde anlatip yardimlarini istemeniz onemli. Ben sahsen o ortamda hissettigim davranis bicimi ve hal ve hareketlerden (1saat boyunca haksiz sekilde bekletildim) cok gerilmistim. Ama neyse ki adama olabildigince nazik davranabildim ki o da bana gercekten cok cok yardimci oldu. Sirketinize ne tur yatirimlar yapiyorsunuz, ekipmanlariniz neler gibi sorular soruyor. Musterileriniz ile ilgili soru soruyor. Bu sorular onlarin self employed preforma dedikleri bir formda bulunuyor. Kendi shared folder larinda olan bir form bu. Hatta bulamazlarsa elleriyle yazmalari bekleniyor.
Bizim basvurular glasgow centre tarafindan degerlendiriliyor. Ve basvurdugumuz merkezlerdeki gorevliler (benim iki tecrubem bu sekildeydi) glasgow Centre ile harika anlasmiyorlar. Aradaki bu friction u kullanabilirsiniz. Benden bunlari istediler falan diye anlattigimda adam sinirlendi ve "tamam o zaman onlara gunlerini gosterecegiz" gibi sakayla karisik bana yardim etmeye basladi. Zor bir konu zor bir durum. Umarim bu son olur ve cozebilirim.
Elinizde gercekten anlamli kanitlarla gidin derim.. Cok vakit bulamayabilirim bu ara ama kafami toparlayip daha uzun yazmak isterim verdigim dokumanlari vs. Bu arada aklinizda olsun nino almak icin aradiginizda self employed basvurusu oldugunu soylerseniz oyle saniyorum ki sizi direk bir jobcentre a yonlendirecekler. Ben basvurularimin birinde jobcentre dan basvurmam gerektigi konusunda israrci oldum ama self employed demedigim icin bana form gonderdiler, sonra da glasgow centre dan biri ile gorustugumde bana self employed basvurularinin postal service ile yapilmadigini soyledi.
aposto

New postby esraersal » Mon Jan 30, 2017 10:37 am

aposto wrote:Selam arkadaslar,
Ben de bir suredir bu sayfayi okuyorum ve belgeleri paylasilan listelere gore hazirladim. Toplamda sanirim 100sayfaya yakin dokuman ile ucuncu nino basvurima gittim gectigimiz Cuma gunu toothing teki jobcentre a.
Benimle ilgilenen arkadas konu hakkinda tecrubesiz ama cok neseli ve konuskan biriydi. Su an uzun uzadiya yazamayacagim ama: calismadiginda ödeme aliyor musun: hayir, bu sart sozlesmemde de bulunuyor ve ornekleri kestigim invoicelarda da bulunuyor. Risk kime ait: tamamen bana ait, as a mitigation action i had an insurance coverage for professional and product policy. Sonra bana neden kendi ltd sirketimde director olamayacagim. Simdi bizjm surekli refer ettigimiz dokuman home office tarafindan hazirlanan aldigimiz bize de home office tarafindan verilen bir vize. Kendisi diyor ki bu self employed tartismasi bu ulkede 20yildir surer ve hala bir cozum yok. Ama neyse ki kendisi ne kadar dikkatsiz ve tecrubesiz de olsa cok yardimciydi ve goturdugum tum belgeleri aldi. Yaptigim aciklamalari carpik sekilde de olsa kisa kisa not etti. Bir onceki ret nedeninizi duzgun bir sekilde anlatmaniz, yasadiklarinizi sakin bir sekilde anlatip yardimlarini istemeniz onemli. Ben sahsen o ortamda hissettigim davranis bicimi ve hal ve hareketlerden (1saat boyunca haksiz sekilde bekletildim) cok gerilmistim. Ama neyse ki adama olabildigince nazik davranabildim ki o da bana gercekten cok cok yardimci oldu. Sirketinize ne tur yatirimlar yapiyorsunuz, ekipmanlariniz neler gibi sorular soruyor. Musterileriniz ile ilgili soru soruyor. Bu sorular onlarin self employed preforma dedikleri bir formda bulunuyor. Kendi shared folder larinda olan bir form bu. Hatta bulamazlarsa elleriyle yazmalari bekleniyor.
Bizim basvurular glasgow centre tarafindan degerlendiriliyor. Ve basvurdugumuz merkezlerdeki gorevliler (benim iki tecrubem bu sekildeydi) glasgow Centre ile harika anlasmiyorlar. Aradaki bu friction u kullanabilirsiniz. Benden bunlari istediler falan diye anlattigimda adam sinirlendi ve "tamam o zaman onlara gunlerini gosterecegiz" gibi sakayla karisik bana yardim etmeye basladi. Zor bir konu zor bir durum. Umarim bu son olur ve cozebilirim.
Elinizde gercekten anlamli kanitlarla gidin derim.. Cok vakit bulamayabilirim bu ara ama kafami toparlayip daha uzun yazmak isterim verdigim dokumanlari vs. Bu arada aklinizda olsun nino almak icin aradiginizda self employed basvurusu oldugunu soylerseniz oyle saniyorum ki sizi direk bir jobcentre a yonlendirecekler. Ben basvurularimin birinde jobcentre dan basvurmam gerektigi konusunda israrci oldum ama self employed demedigim icin bana form gonderdiler, sonra da glasgow centre dan biri ile gorustugumde bana self employed basvurularinin postal service ile yapilmadigini soyledi.

Merhaba
Benim ilk görüşmemdir. Dediğin gibi ben de en az 100 sayfa belgeyle gittim. Hepsini aldı. Alması demek kesin nino alacağımız anlamına gelir mi?

Benim evraklar şöyleydi:
6 iş yapmıştım 1,5 ayda. 6 fatura koydum
müşteri listesi
Müşterilerimden aldığım referans mektupları
Banka statementları
İşimi yapabilmem için gereken malzemelerin fişleri
Facebook ve google gibi yerlerde yayınladığım reklam giderlerimi gösteren belgeler
Home office mektubu
Ehliyet ve brp
Muhasebecimden aldığım mektup
Kartvizitim
Sigortam
Diploma
Pasaport
Kira kontratım

Bu evrakların hepsini götürdüm sadece diplomamı almadı. Geri kalan tümünü aldı fakat memur o kadar aksi ve tersti ki hiç şansım yok gibi geliyor bana :(
esraersal

New postby UtkuA » Mon Jan 30, 2017 1:54 pm

esraersal wrote:
Benim evraklar şöyleydi:

Onemli butun belgeleri sunmussun. Sorduklari sorular zaten self-employed olarak butun sorumlulugun sende oldugunu anlamalari icin. Calismadigin gunler para kazanamacagini, is yapman icin gerekli aletlerin sana ait oldugunu vb.. soylediysen ondan da bir sorun cikacagini sanmiyorum.

Gozume carpan iki konu var.
1- Ev adresini is yeri olarak kullaniyorsan ev sahibinden ya da emlak ofisinden bunu onaylayan bir yazi olmasi gerekiyor. Virtual office kullaniyorsan da onun faturalarini sunman gerekiyor.

2- Benim ikinci reddime sebep olan Ltd. Sirketin self-employed olarak sayilmadigi (Kendine maas odedigin icin) gibi bir aptal dusunceleri oldugu icin ECAA anlasmasinin ilgili sayfasini da koyabilirdin.

Bu iki madde sart degil, yani sunmadin diye sana red verecek degiller. Umarim olmaz ama red alacak olursan bu belgler ile tekrar basvurursun.

Memur belgelerini aldigi surece ters ya da aksi olmasinin basvurunda cok etkisi olmaz. Sonucta onlar sadece belgeleri tasnif edip Glasgow'a gondermekle yukumluler.
UtkuA

New postby esraersal » Mon Jan 30, 2017 2:10 pm

UtkuA wrote:
esraersal wrote:
Benim evraklar şöyleydi:

Onemli butun belgeleri sunmussun. Sorduklari sorular zaten self-employed olarak butun sorumlulugun sende oldugunu anlamalari icin. Calismadigin gunler para kazanamacagini, is yapman icin gerekli aletlerin sana ait oldugunu vb.. soylediysen ondan da bir sorun cikacagini sanmiyorum.

Gozume carpan iki konu var.
1- Ev adresini is yeri olarak kullaniyorsan ev sahibinden ya da emlak ofisinden bunu onaylayan bir yazi olmasi gerekiyor. Virtual office kullaniyorsan da onun faturalarini sunman gerekiyor.

2- Benim ikinci reddime sebep olan Ltd. Sirketin self-employed olarak sayilmadigi (Kendine maas odedigin icin) gibi bir aptal dusunceleri oldugu icin ECAA anlasmasinin ilgili sayfasini da koyabilirdin.

Bu iki madde sart degil, yani sunmadin diye sana red verecek degiller. Umarim olmaz ama red alacak olursan bu belgler ile tekrar basvurursun.

Memur belgelerini aldigi surece ters ya da aksi olmasinin basvurunda cok etkisi olmaz. Sonucta onlar sadece belgeleri tasnif edip Glasgow'a gondermekle yukumluler.

Home office çalıştığımı söyledim ama bahsettiğin belgeyi koymadım evet. Evin kontratını da almadı bu arada onu unutmuşum gerek yok dedi. İkincisi ben ltd değilim zaten sole trader'ım. Bilmiyorum sorun çıkacak mı bu konuyla ilgili. Ben sadece memurun tavrından ötürü red alacağımı düşünüyorum nedense. Bakalım umarım olumlu olur.
esraersal

New postby UtkuA » Mon Jan 30, 2017 2:18 pm

esraersal wrote:
Home office çalıştığımı söyledim ama bahsettiğin belgeyi koymadım evet. Evin kontratını da almadı bu arada onu unutmuşum gerek yok dedi. İkincisi ben ltd değilim zaten sole trader'ım. Bilmiyorum sorun çıkacak mı bu konuyla ilgili. Ben sadece memurun tavrından ötürü red alacağımı düşünüyorum nedense. Bakalım umarım olumlu olur.

Haklisin, sole-trader calistigindan bahsetmistin unutmusum. Dedigim gibi memur'un tavrinin senin moralini bozmasi disinda surecte hic bir etkisi yok. Senin soylediklerini yazdiysa sorun olmaz.
Su basvurulari online yapsalar da insanlar gereksiz afta tafra cekmek zorunda kalmasa.
Sadece su kira kismindan bir gol yiyebilirsin. Onu da cok kurcalamazlarsa bu belgeler ile alirsin gibi duruyor.
UtkuA

New postby esraersal » Mon Jan 30, 2017 10:32 pm

UtkuA wrote:
esraersal wrote:

Haklisin, sole-trader calistigindan bahsetmistin unutmusum. Dedigim gibi memur'un tavrinin senin moralini bozmasi disinda surecte hic bir etkisi yok. Senin soylediklerini yazdiysa sorun olmaz.
Su basvurulari online yapsalar da insanlar gereksiz afta tafra cekmek zorunda kalmasa.
Sadece su kira kismindan bir gol yiyebilirsin. Onu da cok kurcalamazlarsa bu belgeler ile alirsin gibi duruyor.

Umarım sorunsuzca alırım ya. Kira kontratını inatla sordum görmek ister misiniz diye gerek yok önemli değil diyip durdu. Umarım gerçekten sırf o nedenden ötürü red almam ya :(
esraersal

New postby x-treme » Wed Feb 01, 2017 12:29 am

zeugma wrote:Arkadaşlar merhaba,

Sonunda National Insurance Number'ıma kavuştum.

İlk başvurum reddedilmişti.
Tekrar başvurdum yine aynı formu yolladılar. Formu doldurdum bu sefer eşiminde NiNo numarası olduğu için(Dependant) onuda ekledim. Bilmiyorum etkisi var mı ama görüşmeye çağırmadan NiNo numaramı içeren mektup geldi 3 hafta sonra. Ek olarak şöyle bir detay daha var Part 3 kısmında About any work you do kısmının üzeri çizili geldi o kısmı o yüzden boş geçmiştim.

Umarım bekleyen arkadaşlar da en kısa sürede NiNo larına kavuşurlar.

Merhaba herkese,
Geçtiğimiz hafta telefon açmıştık, eşim ve benim için formlar gelmiş. zeugma'nınki gibi benim form'umda da "About any work you do" kısmının üstü çizili. Postalarken form dışında bir şey ekleyen oldu mu? Kartvizit, fatura vs gibi.. Ben de "About any work you do" kısmını boş bırakmayı düşünüyorum, bunu yöntemi zeugma dışında deneyen oldu mu?
x-treme

New postby jeremyvine » Thu Feb 09, 2017 11:00 am

UtkuA wrote:
zeo wrote:Merhaba UtkuA,

Hizli ve detayli geri donusun icin cok tesekkurler. Bizde musteri faturasi haric digerleri var ve tamam yalniz kontrat yapmadan once de herkes NI soruyor acaba bu yazismalari eklememiz uygun olur mu? Sansimizi ben yine de denemekten yanayim durust sekilde anlatip durumu.NiNo olmadigi icin de kendimize maas odemesi de yapamiyoruz. Christmas donemine denk geldigimizden de is talepleri de oldukca azaldi. Extension zamani da her gecen gun yaklasiyor ve bu aralar sIkIsmIs hissediyoruz..

Desteklerin icin tekrar tesekkurler

Zoe selam,

Ilk freelance isime baslamdan once bana da NI sormuslardi. Ancak daha almadigimi alinca paylasacagimi soylemistim. Tabii o zamanlar cok saftim, 5 ayda NI alabilecegimi saniyordum. Saka bir yana eger Ltd. sirket uzerinden fatura keseceksen, senin NI numaran olmasi onlari cok baglamiyor. Numarami bekliyorum, alinca yollarim dersin. Ben bir onceki sirkete hic yollamadim. Su an calistigim yere de dun yolladim. Sole-Trade sirket uzerinden Umbralla Company ile calisiyorsan surec daha farkli olabilir. Freelance disindaki islerde de NI numaran zaten musterini ilgilendirmez.

Maas konusu ile ilgili olarak bir kac mesaj once jeremyvine aciklamisti. Temporary NI ile (Muhasebecin sana dogum tarihin ile bir tane cikartir) maas vb alabiliyorsun. Yani ben aldim :) Paylsiplerimde falan bu numara yaziyor.

@UtkuA,

Geçenlerde bir yerde HMRC'nin artık geçici NIN kabul etmediğine dair birşeye rastladım. gov.uk'ye baktım, orda da böyle yazıyor.

Temporary NIN ile devam ediyorsun sanırım. Senin muhasebeci ne dedi bu konuda?
---
jeremyvine

New postby UtkuA » Thu Feb 09, 2017 11:25 am

jeremyvine wrote:
@UtkuA,

Geçenlerde bir yerde HMRC'nin artık geçici NIN kabul etmediğine dair birşeye rastladım. gov.uk'ye baktım, orda da böyle yazıyor.

---

Selam, @jeremyvine,

Muhasebecim bu konuda bir sey demedi acikcasi. Simdi okudum, 2010 yilindan beri temporary NI kullanimi yokmus. Yani 7 senedir uygulanan bir yasa. Bizi etkileseydi Muhasebecim ya da avukatim beni uyarirdi diye tahmin ediyorum.
Gov.uk linkini bulamadim ama bir sitede soyle yaziyor:

Employers are no longer permitted to use TN numbers and they will not be accepted by the Quality Standard. If the employer does not know an employee’s NINO when they submit their end of year return, they should leave the NINO box blank, enter the employee’s date of birth and gender in the appropriate boxes on the form, following the guidance in Employers’ Guidance, or on the HMRC internet site. In simple words: as of mid 2010, YOU WILL NOT BE GIVEN TEMPORARY INSURANCE NUMBER ANYMORE. You will always have to apply for a full NI regardless if it is a full-time job or just a short summer placement.

Benim bu metinden anladigim, maas odemelerinde degil de yil sonu hesaplarinda Temp NIN kullanilamayacagi yonunde. Bir de anladigim kadariyla mevsimlik calismaya gelip NIN almakla ugrasmak istemeyenler icin cikarilmis bir yasa.

Ocak ayina kadar paysliplerimde gecici NIN vardi, bu ayki payslipime gercek NI yazildi. UTR, PAYE Ref ve PAYE office referansim geldi, hatta bugun NIN olmadan odeyemedegim PAYE ve NIC lerimi odeyecegim. Makbuzu da uzatma dosyama koyacagim.

Uzatma sirasinda bir sorun cikar mi bilmiyorum ama NIN aldiktan sonra hersey normal prosedurde ilerledi. Herhangi bir uyari ya da yazi almadim bu konuyla ilgili. Ilerleyen gunlerde bir sey ile karsilasirsam bilgi veririm.
Konu ile ilgili Gov.uk linkini bulamadim. Mumkunse onu paylasabilir misin? Tesekkurler
UtkuA

New postby jeremyvine » Thu Feb 09, 2017 11:38 am

UtkuA wrote:
jeremyvine wrote:
@UtkuA,

---

Selam, @jeremyvine,

Muhasebecim bu konuda bir sey demedi acikcasi. Simdi okudum, 2010 yilindan beri temporary NI kullanimi yokmus. Yani 7 senedir uygulanan bir yasa. Bizi etkileseydi Muhasebecim ya da avukatim beni uyarirdi diye tahmin ediyorum.
Gov.uk linkini bulamadim ama bir sitede soyle yaziyor:

Employers are no longer permitted to use TN numbers and they will not be accepted by the Quality Standard. If the employer does not know an employee’s NINO when they submit their end of year return, they should leave the NINO box blank, enter the employee’s date of birth and gender in the appropriate boxes on the form, following the guidance in Employers’ Guidance, or on the HMRC internet site. In simple words: as of mid 2010, YOU WILL NOT BE GIVEN TEMPORARY INSURANCE NUMBER ANYMORE. You will always have to apply for a full NI regardless if it is a full-time job or just a short summer placement.

Benim bu metinden anladigim, maas odemelerinde degil de yil sonu hesaplarinda Temp NIN kullanilamayacagi yonunde. Bir de anladigim kadariyla mevsimlik calismaya gelip NIN almakla ugrasmak istemeyenler icin cikarilmis bir yasa.

Ocak ayina kadar paysliplerimde gecici NIN vardi, bu ayki payslipime gercek NI yazildi. UTR, PAYE Ref ve PAYE office referansim geldi, hatta bugun NIN olmadan odeyemedegim PAYE ve NIC lerimi odeyecegim. Makbuzu da uzatma dosyama koyacagim.

Uzatma sirasinda bir sorun cikar mi bilmiyorum ama NIN aldiktan sonra hersey normal prosedurde ilerledi. Herhangi bir uyari ya da yazi almadim bu konuyla ilgili. Ilerleyen gunlerde bir sey ile karsilasirsam bilgi veririm.
Konu ile ilgili Gov.uk linkini bulamadim. Mumkunse onu paylasabilir misin? Tesekkurler

Elbette;

https://www.gov.uk/guidance/new-employe ... rom-abroad

Ama temporary NIN kesin kaldırıldı vs. demiyor. FPS'de kullanma diyor.

Sen en güzelini yapmışsın, NIN gelene kadara temporary NIN şimdi permanent NIN. Kendileri düşünsün artık.
---
jeremyvine

PreviousNext

Return to der Karrierismus