Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Emre » Fri Jan 06, 2017 6:22 pm

Bu NiNo işini Jobcentre memurları iyice karıştırdı çorba etti. Bu kadarı saçmalık. Neyin ne olduğundan haberleri yok. Utku bence Home Office'e yazmak için avukatla görüşmeyi bekleme. Hatta telefonla arayıp sor. Sıkıştır. Bu 5. görüşme sırasında da yine bir red verirseler bence artık sesini yükseltmekte fayda var. Görüşmeyi yapan memurun artık amirini mi çağırırsın, oranın müdürünü mü bir şeyler yap. Ben okudukça sinir oldum. Senin durumunu tahmin edemiyorum.

Dediğin gibi de tüm evrakları, jobcentre görüşmesiyle ilgili belgeleri, evrakları ne varsa sakla. Red belgesi vermemeleri de çok acayip. Kafalarına göre iş yapıyorlar. İlginç hakikaten.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby jeremyvine » Fri Jan 06, 2017 7:35 pm

Konusu açılmışken, NINo alma ve NINo ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere dair bir yazı;

http://www.ingiltererehberi.net/nin-nat ... sil-alinir

Bu da kısa linki;

http://tinyurl.com/hxj87wk
---
Last edited by jeremyvine on Fri Jan 06, 2017 7:36 pm, edited 1 time in total.
jeremyvine

New postby cagria » Fri Jan 06, 2017 7:36 pm

Merak ettiğim şey bunu sistematik biçimde AA karşıtı olarak mı yapıyorlar? Yoksa jobcentre'nin herkese karşı genel tutumu mu?
cagria

New postby jeremyvine » Fri Jan 06, 2017 7:39 pm

cagria wrote:Merak ettiğim şey bunu sistematik biçimde AA karşıtı olarak mı yapıyorlar? Yoksa jobcentre'nin herkese karşı genel tutumu mu?

Sistematik bir AA karşıtlığı yok. Herkese böyle. Hollandalı olup 2-3 sene NIN almaya uğraşan var. İspanyol olup NIN diye 6 ay çabalayan var.

Romanya Avrupa Birliği'nde bir ülke ama Romanya'dan gelen işçilere NIN verMEmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Türkiyeliler'e ya da Ankara Anlaşması ile gelenlere özel bir durum yok.

Biraz cehalet, biraz tembellik, biraz iş bilmemezlik ve biraz da risk almak istememe var NIN ile ilgili bu kadar kötü sonuçların olmasında. Bu faktörler birleşince ortaya böyle bir saçmalıklar yumağı çıkıyor.
---
jeremyvine

New postby UtkuA » Sat Jan 07, 2017 3:42 pm

Bence de AA ile ozel olarak bır sıkıntıları yok. Ozellıkle D.Avrupa'dan gelıp bu sekılde devletten haksız yardım alan cok ınsan var. Esas kınlerı onlara karsı. Zaten Brexıt'ı de tetıkleyen en onemlı faktorlerden bırı bu olmustu.

Onun ıcın gecen sefer suyu bulandırmamak ıcın yazmamıs olsam da bu sefer cover letter'da, BRP'ım de de belırttıgı uzere herhangı bır Publıc Fund almaya ımkanım, nıyetım ve ıhtıyacım olmadıgını acıkca belırtecegım. Ayrıca Bır belge check lıstı hazırlayıp memura bunu NINo centerdan aldım dıyecegım. Zaten sonrasında da belırttıgım gıbı avukatım ıle yasal olarak bır mucadele baslatma yoluna gıdecegım.

Dun reddı alır almaz ılk yazıyı yazdıgım ıcın bıraz moralsız ve umutsuzdum. Ama su an mucadeleyı bırakmak hıc bır sebep yok!
UtkuA

New postby cagria » Sat Jan 07, 2017 7:53 pm

@utku sen TR'den mi başvurmuştun?

UtkuA wrote:Bence de AA ile ozel olarak bır sıkıntıları yok. Ozellıkle D.Avrupa'dan gelıp bu sekılde devletten haksız yardım alan cok ınsan var. Esas kınlerı onlara karsı. Zaten Brexıt'ı de tetıkleyen en onemlı faktorlerden bırı bu olmustu.

Onun ıcın gecen sefer suyu bulandırmamak ıcın yazmamıs olsam da bu sefer cover letter'da, BRP'ım de de belırttıgı uzere herhangı bır Publıc Fund almaya ımkanım, nıyetım ve ıhtıyacım olmadıgını acıkca belırtecegım. Ayrıca Bır belge check lıstı hazırlayıp memura bunu NINo centerdan aldım dıyecegım. Zaten sonrasında da belırttıgım gıbı avukatım ıle yasal olarak bır mucadele baslatma yoluna gıdecegım.

Dun reddı alır almaz ılk yazıyı yazdıgım ıcın bıraz moralsız ve umutsuzdum. Ama su an mucadeleyı bırakmak hıc bır sebep yok!
cagria

New postby UtkuA » Sat Jan 07, 2017 8:41 pm

cagria wrote:@utku sen TR'den mi başvurmuştun?

Evet.
UtkuA

New postby cagria » Sat Jan 07, 2017 9:03 pm

Benim phone interview imde görüştüğüm kişi vizemi Uk dışından alıp almadığımı sordu. Tr den aldım dedim. Mektup geldi. Vizesini Uk dışından alanlar bu formu doldursun diğerleri için interview gerekiyor yazıyor. Sanırım interview siz verecekler nino yu. Gelişmeleri amme hizmeti olması açısından yazarım. Sana gelen mektupta böyle bir şey yazıyor muydu?

Not: Formun bazı kısımlarının üstü çizilmiş geldi. Employment details falan çizili o konuda bir şey yazma demeye getirmişler.. İsim soyad vs yazıp göndereceğim bakalım..

Eğer bana mülakatsız verilirse formun ve mektubun içeriğini paylaşmayı düşünüyorum. Bu sayede emsal teşkil etmesi için kullanabilirsiniz.

UtkuA wrote:

Evet.
cagria

New postby UtkuA » Sat Jan 07, 2017 9:16 pm

cagria wrote:Benim phone interview imde görüştüğüm kişi vizemi Uk dışından alıp almadığımı sordu. Tr den aldım dedim. Mektup geldi. Vizesini Uk dışından alanlar bu formu doldursun diğerleri için interview gerekiyor yazıyor. Sanırım interview siz verecekler nino yu. Gelişmeleri amme hizmeti olması açısından yazarım. Sana gelen mektupta böyle bir şey yazıyor muydu?

Not: Formun bazı kısımlarının üstü çizilmiş geldi. Employment details falan çizili o konuda bir şey yazma demeye getirmişler.. İsim soyad vs yazıp göndereceğim bakalım..

Eğer bana mülakatsız verilirse formun ve mektubun içeriğini paylaşmayı düşünüyorum. Bu sayede emsal teşkil etmesi için kullanabilirsiniz.

UtkuA wrote:

Evet.

Vızeyı TR'den alınca adresıne bır form yolluyorlar. O formu doldurup gerı yolladıktan 1-2 hafta sonra da ıcınde mulakat yerı ve tarıhının oldugu bır mektup gelıyor. Benım vızemın bıtmesıne cok az kaldıgı ıcın rıca mınnet prosedure gırmeden bır randevu tarıhı alabıldım. Bunu oncekı sayfadakı bu konuyla ılgılı ılk yazımda anlatmıstım.

Umarım sen mulakatsız alıp sonuclarını bızımle paylasırsın. Ama self-employedlarda genel prosedur, mulakata cagrılma yonunde.
UtkuA

New postby jeremyvine » Sat Jan 07, 2017 9:30 pm

@utkuA @cagria

Mülakatsız ve hiç başvurmadan alan da var. Bazı durumlarda NINo BRP kartının arkasında yazılı oluyor, yani NINo BRP kartı ile geliyor.

Bazı durumlarda ise yine çok uğraşmadan tek başvuru ile hiçbir fatura vs. göstermeden de gelebiliyor.

Bu Jobcentre'nin bölgesine göre ya da başvuranın durumuna göre değişiyor ama henüz şunu yaparsan şu olur gibi deterministic bir veri yok bu konuda.

Doğu Avrupa konusundaki tespite katılıyorum. Polonyalı, Rumen, eski doğu bloku ülkeleri vs.'den gelenleri UK'de istemiyorlar çünkü onlar errand diye tabir edilen çok fazla eğitim gerektirmeyen işlere de talip oluyorlar ve o işleri alıyorlar da.

Burda enteresan olan, ve aslında yapmaya mecbur oldukları şey şu; direk biz bunları istemiyoruz diyemediler, onun yerine Türkler geliyor diye korkuttular. Ama Türkler geliyor kampanyalarını yapanlar kendileri de biliyorlardı Türkler'in öyle ciddi bir rakam ve tehlike oluşturmadığını. Tamamen bunu ellerine sermaye ettiler.

Direk Polonyalılar'ı istemiyoruz deseler kıyamet kopardı çünkü.

Pes etmeyece olmanıza sevindim. Daha önce de dediğim gibi, Hollanda, İspanya, vs.'den olup aylarca hatta yıllarca NIN almaya uğraşan var.
---
jeremyvine

New postby esraersal » Sun Jan 08, 2017 12:15 am

UtkuA wrote:

Evet.
[/quote]

Selam
Ben de Tr'den aldım vizeyi. Geldik telefon açtık vieyi TR'den aldığımızı belirttik. Eşime ve bana form gönderdiler. ikimizinkini de doldurup gönderdim. 1 hafta sonra eşime ninosu geldi bana ne mülakat geldi ne red ne de nino numarası. Ne yapmalıyım ben şimdi ya?
esraersal

New postby Emre » Sun Jan 08, 2017 11:09 am

@esraersal telefon edip durumunu sormalısın. Benim formu misal yanlış adrese göndermişlerdi. Telefon açıp sorduğumda ortaya çıkmıştı. Belki de senin nino letterı yollamayı unuttular ve farkında bile değiller. Bu tip şeyler çok oluyor.
Last edited by Emre on Sun Jan 08, 2017 12:44 pm, edited 1 time in total.
Emre

New postby esraersal » Sun Jan 08, 2017 12:01 pm

Emre wrote:@esraersal telefon edip durumunu sormalısın. Benim formu misal anlış adrese göndermişlerdi. Telefon açıp sorduğumda ortaya çıkmıştı. Belki de senin nino letterı yollamayı unuttular ve farkında bile değiller. Bu tip şeyler çok oluyor.

Teşekkür ederim cevabın için. Bu konuda çok cahilim. Yaşadığım bölgedeki jobcentre'ı mı aramalıyım? hangi numarayı aramalıyım tam olarak?
esraersal

New postby Emre » Sun Jan 08, 2017 12:43 pm

Jobcentre'la alakası yok. Daha önce başvuru formunu istemek için aradığın numarayı ara. Onlar yönlendirirler.
Emre

New postby orduevi » Sun Jan 08, 2017 3:20 pm

Ben iki basvurumda da red aldim ama 5. basvuruda red alanlari okuyunca tamamen hevesim kirildi.. Sanirim 3. defa NIN a basvurmadan sene sonunda gidiyorum baska ulkeye... irkcilarla ugrasmaya gerek yok.
orduevi

PreviousNext

Return to der Karrierismus