Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby jeremyvine » Thu Mar 02, 2017 8:32 am

moonel wrote:Daha enteresan bisi soyleyeyim. Ucuncu basvurum icin randevu icin aradik vizemi Turkieyede aldigim icin yani Entry Clearance turu oldugu icin gorusmeye gitmeme gerek olmadigini soylediler ve eve form gondereceklerini formu doldurup geri gondermemi istedi.
Bunu ilk basta yapmistik ama cevap mektubunda NINo yerine randevu tarihi gondermislerdi. Korktugum bu isin yilan hikayesine donmesi :)...
Neyse bu gonderecekleri formu geri gonderirken yardimci evraklarin asillarini mi gonderiyorduk? (BP kart,Musteri mektuplari,faturalar). Yoksa fotokopisini mi?

Eğer bu konuda ipin ucunu bırakırsan ve memurlara güvenirsen yılan hikayesine dönme ihtimali var evet!

İpin ucunu nasıl bırakmayacaksın? Sürekli talep eden bir yaklaşım geliştireceksin. Postaya verilen her konu en az 1 hafta kaybettirir. Sen ne yap et randevu almaya çalış ve randevuda kendi öngördüğün tüm belgeleri almaları konusunda ısrarcı ol. Gerek yok demelerine kesinlikle inanma. NiNo alamazsın diyen memurları kanunları çiğnemekle itham et. Belgelerini almazsa hem managerınla görüşmek istiyorum diyerek korkut ve gerekirse görüş hem de Ankara Anlaşması yasal olarak bana bunları sağlıyor, bu belgeleri alacaksınız de.

Karşılarında pes eden biri görünce istedikleri gibi at oynatıyorlar. O gün güne kötü başlamış olmaları, karılarından-kocalarından fırça yemiş olmaları vs. senin haftalarına hatta aylarına mal olabiliyor.

Buna izin verme.

Eğer ortamda güvenliği çağıracam felan derlerse kameraya al, avukatımla gelicem diye tehdit et.

Bankacılar ve memurlar pusan adam gördüler mi kafalarına göre iş yapmaya meyilliler. Ülkenin İngiltere olması birşey değiştirmez, dozu azaltır ama konu aynıdır. Karşında devlet aygıtı varsa pes etmeyeceksin, davut gibi üstüne gideceksin goliathın.

Bir de ben vergi vermeye çalışıyorum siz bana engel oluyorsunuz. Ben yasalara uyan bir insanım, vergimi ödeme derdindeyim, siz buna engel oluyorsunuz argümanını da kullanarak baskı yap. Tüm belgelerini teslim et. Telefonda vs. yılma. Pes etme.

NiNo işi sakat iş.
---
jeremyvine

New postby UtkuA » Thu Mar 02, 2017 2:09 pm

moonel wrote:Daha enteresan bisi soyleyeyim. Ucuncu basvurum icin randevu icin aradik vizemi Turkieyede aldigim icin yani Entry Clearance turu oldugu icin gorusmeye gitmeme gerek olmadigini soylediler ve eve form gondereceklerini formu doldurup geri gondermemi istedi.
Bunu ilk basta yapmistik ama cevap mektubunda NINo yerine randevu tarihi gondermislerdi. Korktugum bu isin yilan hikayesine donmesi :)...
Neyse bu gonderecekleri formu geri gonderirken yardimci evraklarin asillarini mi gonderiyorduk? (BP kart,Musteri mektuplari,faturalar). Yoksa fotokopisini mi?

Moonel selam,

Emre ve Jeremywine da benim tam yazacaklarimi yazmislar agizlarina saglik. Bu baslikta 4-5 sayfa geriye gittiysen benim de 10 ayin sonunda ve 5. basvurumda NINo alabildigimi okumussundur. Okumadiysan, bu baslikta yazanlari bastan sona dikkatli bir sekilde okumani tavsiye ederim.

NINo cok sacma bir sekilde sans isi. Bazisi hic belge vermeden aliyor, bazisi benim gibi red ustune red yiyor. Yilmamak ve karsindaki memurun ukalaliklari karsininda sinmemek en onemlisi. Bunun disinda da, aptalca olsa da, kendine maas odedigin icin LTD sirketin sole-trader sayilamayacagi gibi bir dusunceleri var. Bunun icin de ECAA Agreement metnin Type of work kisminin ciktisini da basvuruna eklemenin yardimi olabilir. En azindan gorusme sirasinda Ankara Anlasmasinin sana bu hakki verdigini yazdirabilirsin.

Son olarak, sakin form iste-doldur-gonder-randevu tarihi al dongusune girme. Telefonla adamlari ara, randevu istedigini soyleyip reddederlerse israr et, yine olmazsa kapat bir daha ara baskasiyla konus.

Kolay gelsin :)
UtkuA

New postby esraersal » Thu Mar 02, 2017 6:21 pm

İlk geldiğimde bana da geldi o form, güzel güzel doldurup gönderdim. Baktım 1 ay ses çıkmadı aradım. Aaa sizin başvurunuz nasıl olduysa iptal edilmiş. Mülakata gelin siz en iyisi dediler. Mülakata gittim de aldım ninoyu
esraersal

New postby moonel » Thu Mar 02, 2017 8:11 pm

Tevsiyeleriniz icin tesekkurler arkadaslar,

Isin asli benim gorusmeye gitmem gerekmiyor. Bunu kendileri de soyluyor, vizem Entry Clearance turu oldugu icin. Sonucta bu ulkeye business vizesiyle gelmisim ve vergimi vermek icin bana dogrudan bu nuamrayi tahsis etmelisin. Eskinden bir mektupla alinan sey simdilerde ne olduysa bu hale geldi.

UtkuA, benim de korkum "form iste-doldur-gonder-randevu tarihi al dongusu". O yuzden formu gonderirken tum evraklarimi yani sadece istenen pasaport,BP kart fotokobisi degil gorusmede verdigim tum belgeleri gonderecem ve bir mektup yazip bu numaraya vergimi vermek icin ihtiyac duydugumu ve daha once de form gonderdigimi, randevuya cagrildigimi, randevuda evraklarin bir kismini memur almadigi icin red edildigimi, sonra ikinci basvuru icin aradigimda telefondaki memur gorusmeye gitmemem gerektigi cunku vizemi Turkiyede aldigim icin, ama yine de randevu verdigini ve bu gorusmede evraklerimin hepsini verdigim halde eksik evraklardan dolayi tekrar alamadigimi ve bu yuzden bu mektubu yazdigimi yazmayi dusunuyorum.

Daha neler yapilabilir, bilmiyorum artik. Gercekten sans isi. Isini bilmeyen bir memura denk gelirsen boyle surun.

Hayirlisi herseyin...
moonel

New postby cagria » Thu Mar 02, 2017 10:33 pm

Arkadaşlar çok iyi bir dosya hazırlamama rağmen geçen başvurum reddedildi. Sebep tek kaynaktan para girişi olması...

Halbuki üç ayrı müşterim olmasına rağmen ikisi ödemesini yapmadığı için para girişi olmamıştı...

Tekrar başvuru için aradım. Mektup göndereceklerini söylediler. Randevu istedim. Mümkün değil dediler.

Buradaki yazanları aklıma getirip telefonu kapadıktan sonra bir daha aradım. Bu sefer randevu verdiler. Yine aynı belgeleri verdim. Bakalım ne olacak...
cagria

New postby talis » Fri Mar 03, 2017 5:12 am

Zaman kaybi olmamasi acisindan basvuru yaptiktan sonra size posta ile donmelerini beklemeyin. Normalde 1 hafta icinde karar verilmis oluyor. Glasgowdaki NINO merkezini arayarak sonucu telefon ile sorun. Red almissaniz bir daha randevu almak icin job centre i arayin. Randevu almakta israrci olun eger memur posta ile belge doldurmakta israr ediyorsa kapatin ve tekrar arayin. Size dogrudan randevu vermeleri lazim. Glasgow u aradigimda da bu cevabi aldim ve bunu job centre daki memura soylediginizde randevuyu veriyorlar. 4 defa bu sekilde randevu aldim.

Ikinci ve daha sonraki basvurularinizda KESINLIKLE POSTA YOLUNA GITMEYIN!!! Ilk redden sonraki basvurumda tecrubesiz oldugum icin telefondaki memurun tekrar form doldurmalisiniz demesine tamam dedim ve gelen postayi doldurmama ragmen randevu yerine baska bir RED mektubu geldi.

Bu isler iyice sacma bir hal aldi, asla takibi birakmayin. Ayrica her ihtimale karsi da size gelen mektuplari saklayin.
Last edited by talis on Fri Mar 03, 2017 5:27 am, edited 1 time in total.
talis

New postby talis » Fri Mar 03, 2017 5:21 am

cagria wrote:Arkadaşlar çok iyi bir dosya hazırlamama rağmen geçen başvurum reddedildi. Sebep tek kaynaktan para girişi olması...

Halbuki üç ayrı müşterim olmasına rağmen ikisi ödemesini yapmadığı için para girişi olmamıştı...

Tekrar başvuru için aradım. Mektup göndereceklerini söylediler. Randevu istedim. Mümkün değil dediler.

Buradaki yazanları aklıma getirip telefonu kapadıktan sonra bir daha aradım. Bu sefer randevu verdiler. Yine aynı belgeleri verdim. Bakalım ne olacak...

Merak etme diger musterilerinden parayi alsan da red edebiliyorlar. Benim durumumda da paranin %80 i tek bir yerden gelmis diyerek red verdiler. Ki gercekte, en fazla odeme aldigim yer toplam aldigim paranin %40 i idi. Artik 4 islem mi yapamiyorlar bilmiyorum.(Bu hesabi yapmak icin 2 islem de yetiyor). Bu red sebebini de mektupta yazmadilar. Ben telefonla arayarak ogrendim. Standart bir red mektubu gondermislerdi. Ayrica yaptigin ise gore paranin tamami da bir yerden gelmis olabilir. Bu yaklasimlari tamamen yanlis.

Umarim bu basvurunda numarayi alirsin.
talis

New postby jeremyvine » Fri Mar 03, 2017 6:33 am

moonel wrote:Tevsiyeleriniz icin tesekkurler arkadaslar,

Isin asli benim gorusmeye gitmem gerekmiyor. Bunu kendileri de soyluyor, vizem Entry Clearance turu oldugu icin. Sonucta bu ulkeye business vizesiyle gelmisim ve vergimi vermek icin bana dogrudan bu nuamrayi tahsis etmelisin. Eskinden bir mektupla alinan sey simdilerde ne olduysa bu hale geldi.

UtkuA, benim de korkum "form iste-doldur-gonder-randevu tarihi al dongusu". O yuzden formu gonderirken tum evraklarimi yani sadece istenen pasaport,BP kart fotokobisi degil gorusmede verdigim tum belgeleri gonderecem ve bir mektup yazip bu numaraya vergimi vermek icin ihtiyac duydugumu ve daha once de form gonderdigimi, randevuya cagrildigimi, randevuda evraklarin bir kismini memur almadigi icin red edildigimi, sonra ikinci basvuru icin aradigimda telefondaki memur gorusmeye gitmemem gerektigi cunku vizemi Turkiyede aldigim icin, ama yine de randevu verdigini ve bu gorusmede evraklerimin hepsini verdigim halde eksik evraklardan dolayi tekrar alamadigimi ve bu yuzden bu mektubu yazdigimi yazmayi dusunuyorum.

Daha neler yapilabilir, bilmiyorum artik. Gercekten sans isi. Isini bilmeyen bir memura denk gelirsen boyle surun.

Hayirlisi herseyin...

"""
Sonucta bu ulkeye business vizesiyle gelmisim ve vergimi vermek icin bana dogrudan bu nuamrayi tahsis etmelisin.
"""

Bir memur zihniyeti ile karşı karşıya iken kurulmaması gereken bir cümle ve vazgeçilmesi gereken bir düşünce tarzı bu.

Hele de konu NiNo olunca. Yapmalılar, etmeliler, vermeliler işe yaramıyor bu konuda. Gitmem gerekmiyor da işe yaramıyor.

Bunun bir kuralı yok, kuralları sen koyacaksın dedik.

Umarım bu düşünce yüzünden yılan hikayesine dönüşmez NiNo maceran.
---
jeremyvine

New postby esraersal » Fri Mar 03, 2017 10:57 pm

jeremyvine wrote:
moonel wrote:Tevsiyeleriniz icin tesekkurler arkadaslar,

Hayirlisi herseyin...

"""
Sonucta bu ulkeye business vizesiyle gelmisim ve vergimi vermek icin bana dogrudan bu nuamrayi tahsis etmelisin.
"""

Bir memur zihniyeti ile karşı karşıya iken kurulmaması gereken bir cümle ve vazgeçilmesi gereken bir düşünce tarzı bu.

Hele de konu NiNo olunca. Yapmalılar, etmeliler, vermeliler işe yaramıyor bu konuda. Gitmem gerekmiyor da işe yaramıyor.

Bunun bir kuralı yok, kuralları sen koyacaksın dedik.

Umarım bu düşünce yüzünden yılan hikayesine dönüşmez NiNo maceran.
---

Tam aynı şeyi yazacaktım :D Ben de İstanbul'dan alıp geldim vizeyi ama nino yu göndermediler tıpış tıpış da mülakata gittim. Ayak diremek işi uzatmaktan başka bir işe yaramıyor.
esraersal

New postby moonel » Sat Mar 04, 2017 10:54 am

Yukarda yazilanlari okuyunca korkmaya basladim :)

Mektup geldi, bu saatten sonra yeni bir randevu almam olmaz heralde.
moonel

New postby moonel » Sat Mar 04, 2017 5:40 pm

talis wrote:Zaman kaybi olmamasi acisindan basvuru yaptiktan sonra size posta ile donmelerini beklemeyin. Normalde 1 hafta icinde karar verilmis oluyor. Glasgowdaki NINO merkezini arayarak sonucu telefon ile sorun. Red almissaniz bir daha randevu almak icin job centre i arayin. Randevu almakta israrci olun eger memur posta ile belge doldurmakta israr ediyorsa kapatin ve tekrar arayin. Size dogrudan randevu vermeleri lazim. Glasgow u aradigimda da bu cevabi aldim ve bunu job centre daki memura soylediginizde randevuyu veriyorlar. 4 defa bu sekilde randevu aldim.

Ikinci ve daha sonraki basvurularinizda KESINLIKLE POSTA YOLUNA GITMEYIN!!! Ilk redden sonraki basvurumda tecrubesiz oldugum icin telefondaki memurun tekrar form doldurmalisiniz demesine tamam dedim ve gelen postayi doldurmama ragmen randevu yerine baska bir RED mektubu geldi.

Bu isler iyice sacma bir hal aldi, asla takibi birakmayin. Ayrica her ihtimale karsi da size gelen mektuplari saklayin.

Ikinci defa form doldurdugunuzda red sebebi neydi? Standart bir red mektubu gonderdiyseler arayip sordunuz mu acaba red sebebini?
moonel

New postby talis » Fri Mar 10, 2017 7:22 am

moonel wrote:Ikinci defa form doldurdugunuzda red sebebi neydi? Standart bir red mektubu gonderdiyseler arayip sordunuz mu acaba red sebebini?

Standart bir red mektubuydu. Dogrudan yeni randevu icin aramistim.
talis

New postby cagria » Wed Mar 22, 2017 7:21 pm

2. başvurumda NINO'mu aldım. Darısı diğer arkadaşların başına.
cagria

New postby jeremyvine » Thu Mar 23, 2017 8:02 am

cagria wrote:2. başvurumda NINO'mu aldım. Darısı diğer arkadaşların başına.

Buyuk bir engeli aşmışsın. Hayırlı olsun!

İlkinde neden reddedildi? Sonra nasıl aldın? Hangi belgeleri verdin? Mülakatta ne sordular?

Süreci paylaşmak ister misin?
---
jeremyvine

New postby cagria » Thu Mar 23, 2017 11:56 pm

jeremyvine wrote:
cagria wrote:2. başvurumda NINO'mu aldım. Darısı diğer arkadaşların başına.

Buyuk bir engeli aşmışsın. Hayırlı olsun!

İlkinde neden reddedildi? Sonra nasıl aldın? Hangi belgeleri verdin? Mülakatta ne sordular?

Süreci paylaşmak ister misin?
---

İlk başvurum sadece tek client'tan ödeme aldığım için reddedilmişti. İkincisinde de hala tek client'tan ödeme almıştım. (Çünkü iş yaptığım 2 client paramı henüz ödememişti.)

İlk başvurumda "hasta olduğunda ne olacak, ödeme alacak mısın?" sorusuna, "evet iyileştiğimde işi yetiştirip ödememi alırım" demiştim. Halbuki hasta olduğumda ödeme alacağım demek şüphe yaratıyormuş. İkinci mülakatta buna "hayır ödeme alamayacağım" cevabını verdim.

Ayrıca ikinci mülakatta firmam adına oluşturduğum 'Conditions & Terms' i de ekledim. Kağıtta yaptığım işlere dair genel kurallar ve koşullar yazıyordu. İşini kendi istediği yerden yapar vs gibi açıklık kazandırılması gereken şeyleri açıkladım.

Diğer belgeler burada diğer arkadaşların açıkladığı belgelerdi.
cagria

PreviousNext

Return to der Karrierismus