Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby esraersal » Mon May 22, 2017 8:08 pm

gndlf wrote:Arkadaşlar "yeter ki referans numaranizi ve saatinizi dogru biliyor olun." deniyor fakat telefon ettikten sonra sadece bilgileri soruyorlar Herhangi bir randevu yeri vermiyorlar. Randevu yeri size gelen mektupta yazacak diyorlar. Mektup gelmiyor ise sizce ilk nino başvurusu için randevu tarihi veren kişiyi bulana kadar hep aramalı mı jobcentre'ı?

Biz telefon ettiğimizde doğrudan randevumun nerede olduğunu söylemişlerdi mektup gelmeden.
esraersal

New postby aposto » Tue May 23, 2017 9:32 am

gndlf wrote:Arkadaşlar "yeter ki referans numaranizi ve saatinizi dogru biliyor olun." deniyor fakat telefon ettikten sonra sadece bilgileri soruyorlar Herhangi bir randevu yeri vermiyorlar. Randevu yeri size gelen mektupta yazacak diyorlar. Mektup gelmiyor ise sizce ilk nino başvurusu için randevu tarihi veren kişiyi bulana kadar hep aramalı mı jobcentre'ı?

Randevu ayarlamak icin aradiginizda zaten once size interview icin randevu vermemeye posta ile basvuru yaptirtmaya calisacaklar. Self employed oldugunuzu izah edip yetmiyorsa "Glasgow Centre" dan birileriyle konustum onlar interview a gitmem gerektigini soyledi derseniz size randevu verme faslina geciyorlar.

Randevu ayarlarken ozellikle size yakin bir jobcentre in adini soyleyin "Tooting JobCentre" gibi, daha onceki post umda dedigim gibi, aklinizda musait oldugunuz alternatif gunler olsun aramadan once, cunku o call sirasinda 3 kez zamani degistirebiliyorsunuz. "Haftaya Persembe saat 2:20pm de Tooting jobcentre da" gibi bir teyit almadan telefonu kapatmayin. Randevu tamamlandiginda zaten size "mektup gelecek ama randevunuza kadar size ulasmazsa referans numaranizla randevunuza gidebilirsiniz" diyecekler.
aposto

New postby gndlf » Tue May 23, 2017 10:12 am

@aposto @esraersal Çok çok teşekkürler cevaplarınız için.
gndlf

New postby eates » Tue May 23, 2017 3:52 pm

Arkadaslar selamlar,

Gecen sene bu forumda TR'den basvuru icin fazlaca paylasimda bulunmus ve forumdan ultra faydalanmistim. Hepinize tesekkurler.. Yeni kullanici acmak zorunda kaldim, diger hesabi bir turlu hatirlayamadim..

4. Nino basvurum da 1.5 ay bekletildikten sonra red geldi.

Ozetlemem gerekirse:
Limited sirket sahibi yazilim muhendisiyim. 9 farkli musterime yil icerisinde irili ufakli faturalar kestim. Tum basvurularima gerekli tum evraklarla yaptim (teker teker bildirmeme gerek yok). JobCenter'daki calisanlarin psikolojik burhanlarina da atifda bulunmayacagim, bu 4 farkli insan da birbirinden epey farkliydi, her telden caldilar diyebilirim.

1. Basvuru red sebebini kimse bilmiyor. "sen bi daha gel ozeti ile gecistirdiler kanimca". Tum dosyalarim ozenle alinmis, yardimci olunmustu.
2. ve 3. basvurularim dokuman kabul ettirmekle gecti. 2.si daha once basvurmussunuz, farkli bir bildiriminiz yoksa almayacagim dedi. "Her basvuru ozelinde inceleniyor, diger basvurumun bir gecerliligi yok" deyince, ilk defa duymus gibi onayladi ve hak verdi diyebilirim. Ozellikle 3. basvurumda memur "sirami mesgul etmeyin, sizinle ugrasmak istemiyorum, lutfen cikabilir misiniz cunku dosyalariniz almayacagim" gibilerinden terslemisti. En onemli dosyalari kabul ettirmistim. Bu basvurularimin red sebebini 4. basvurumda ogrendim.

2 ve 3'un red sebepleri tuyleri diken diken ediyor ve ibret alinmasi gerektigini dusunuyorum. Umarim kimse bu hataya dusmez: "Paypal ve WorldPay LTD sirketlerinden para girisi olmus ama bu firmalara fatura kesilmemis".

4. basvurumda bunu ogrendigim iyi oldu, duzelttik saniyorum? Memur son derece yardimseverdi. Ogle yemegine cikmadi benimle ugrasti. Cok gidip gelmissiniz bir daha gelmeyin, isinizi iyi halledelim dedi. Peki dedim, guvendim : ) Hipnoz etti beni, bir sekilde hic dosya almadi, kavga etmedim, sesimi cikarmadim. Kendinden emindi, ne yaptigini biliyordu. Hunharca eliyordu Client Listemi, investment detaillerimi, equipmentlarimi, harcamalarimi, reklamlarimi, referanslarimi... Not aliyordu. Inceliyordu... Formunu doldurdu, ozeninden "oldu bu is" diyordum, fatura bank statement karsilastirmasi yapti 2-3 ornekle, forma yazdi. BRP ve pasaport fotokopilerimi aldi, Company Registration dahil baska hicbir dosya almadan beni yolladi.

Basvuru sonrasi 3 yillik uzatmaya basvurdum. Nino'suz.. Ama gelince ek belge olarak yollariz Nino'muzu diye diye basvurdun.. Bu sefer emindim, o NINO gelecek!!

Gelmedi. Sebep: "Self-employed oldugunuza dair ikna olamadik, yeterli kanit bulamadik." Kanit olarak sunlari aradik:
"financial risk,
control of your work and how you do it,
investment in your business,
an obligation to provide service"

Ama bulamadik diyor.. Kisacasi, ne bank statement, ne fatura, ne masraf ne investment, ne bir referans.. hic bisey bulamadik diyor. Yahu diyor sen ne demeye basvurdun be adam?!

Simdi benim meramim su, yine basvurucaz sorun deil.. 12'de 13'de alan arkadaslar cikiyor forumlarda. Fakat bu sacma sapan Nino redlerini, dosyalari almayan memurlarini, bizleri insan yerine koymayan ve haklarimizi alanen yiyen bu mecralari sikayet edebilecegimiz baska mecralar yok mudur? Boyle bir sikayet merci varsa paylasabilirseniz sevinirim..

Tesekkurler..
eates

New postby maverick » Wed May 24, 2017 6:37 pm

Ben de NiNo maceramı anlatayım,

İlk başvurumdu, daha önce foumda sorulan soruların aynıları soruldu, Çalışma mekanımla ilgili bir soru sorulmadı.

Cover letterimi önce almak istemedi, onu da alın deyince 'please don't tell me what to do' dedi, sonra neden alması gerektiğini açıkladım, herşeyi topladıktan sonra letteri okuyup, 'ısrar ettiğin için bunu da alıyorum' dedi.

Dokumanların 'more than enough' 4 hafta sonra numaranı alırsın dedi, baya tozpembe bir tablo çizdi fakat burdan okuduklarıma göre bu sözlere çok aldanmamak gerekli.

Bu arada Camden Town Job Center'da geçen iki saatimde 5 aydır Londra'da hiç görmediğim ipe sapa gelmez, doğru düzgün ingilizcesi olmayan yüzlerce insan gördüm, burdan anladığım kadarıyla konu bizim self employed, turk vs olmamız değil, ne kadar zorlaştırsak, geç versek kardır diyordılar.

Bu sebeple nerde yanlış yapıyorumdan çok, nasıl bahane bulmalarına engel olurum mantığı ile yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.
maverick

New postby memory » Thu May 25, 2017 9:02 am

Eates, allah sabir versin diyorum. Gercekten deli edici bir durum. Kesinlikle katiliyorum, sikayet etmeliyiz. Belliki 2 farkli devlet kurumu arasinda kopukluk var, biri tonlarca belge isterken oburu hicbir sey almak istemiyor. Soz hakkimiz yok.

Maverick'in dedigi gibi yildirmaya calisiyorlar. Cok fazla yabanci var, akin akin geliyorlar, avrupalilari henuz frenleyemiyorlar, bizlerden cikiyor acisi. Acik acik almayacagiz sizi diyemiyorlar, onun yerine isin her asamasinda bizi hendeklerden atlatarak pes ettirmeye calisiyorlar. Eminim bircok kisi hakli olarak eeh yeter be diyip ingiltereyi terk ediyordur.

Onceki sayfalarda biri muhasebecisine telefon ettirdigini ve o zaman ikna edip nin'i almayi basardigini yazmis. Red alirsaniz ve duzgun bir sebep yoksa telefonu muhasebecinize verin derim. Denemekten zarar gelmez.

Bir de memurlar fotokopiye usendigi icin olabildigince bilgiyi olabildigince az sayfaya tikistirmayi deneyebiliriz. Mesela benim client listimi aldi fakat invoicelarin cogunu almadi. Bir daha basvurmam gerekirse listimi degistiricem, her clientin yanina ne is yaptigimi kac para aldigimi ufak ufak sikistiricam. Boyle seyler denenebilir.
memory

New postby aposto » Thu May 25, 2017 1:54 pm

@eates, gecmis olsun.
Ben de sana gelen ayni mektubu dun aldim 7. basvurum icin. Bundan iki uc ay kadar once uzatma basvurusu icin (Eylul basinda basvuracagim) bir danismanlik firmasi ile anlasmistim. Hem o firmayi, hem de accountant imi bilgilendirdim durumla ilgili.

Danismanlik firmasi client'larindan benzer duyumlar aldiklarini ve konuyla ilgili hem Home Office e hem de HMRC ye yazi gonderdiklerini ve kendilerinin ve benzer 4-5 lawyer in toplu basin aciklamasi yapacaklarini belirtti.

Accountant ve danismanlik firmasindan yazi aldim. Bir sonraki basvuruma burada bana tavsiye edilen "Terms & Conditions" ve contract larimdan bahsedilen 'financial risk' 'control over bla bla' kisimlarini vurgulayan kisimlari alintilayarak gidecegim.

Bence olayin ozu su; bu NiNo alma isini (gerekcesi her ne ise) (danisman firma Mart ayinda Self Employed taniminin degismesi olarak belirtiyor) uzatma basvurusu kivaminda degerlendiriyorlar. Ve eger o ret gerekcelerini internette aratirsaniz aslinda IR35 in denetiminde kullandiklari kalemler oldugunu goreceksiniz. Ben kendimi sakinlestirmeye ve daha saglam daha kapsamli ama daha aptala anlatir gibi yazilmis dokumanlarla gitmeye hazirliyorum. Ornegin musterilerimden "bu isi yapamazsa tum riskler kendine ait bu adamin" icerikli yazilar topluyorum. Investment olayini temellendirmek icin baska bir sirkete fatura kestim onu gosterecegim (umarim oradan da mevzu cikarmazlar).

Vakit buldugumda yine 8. basvuru evrak listemi paylasirim.. Simdi haftaya randevu ayarlamam lazim..

Herkese kolay gelsin.
aposto

New postby eates » Fri May 26, 2017 11:10 am

@maverick, tesekkurler tavsiyelerin icin..

@memory, aslinda ben evraklarimi mumkun oldugu kadar zipleyip goturuyorum. client listim, harcamalarim, investmentlarim derli toplu, tek sayfada.. almak istemediklerinde almiyorlar..

@aposto, sinir bozmaktan oteye gitmiyor. Konuyu benim muhasebeci de inceliyor. Bilgiler icin tesekkurler, onlari da uyarayim.. bizimkiler simdilik bir fax gonderdiler, ama sonuc alirlar mi biliyorum.. Buradan guncellerim.
Ne yazikki benim tekrar basvurma sansim kalmadi. en azindan uzatma basvurusu sonuclanana kadar Nino askida. Herkese bol sans..

Muhasebecim 100'e yakin Ankara Anlasmasi musterisine sahip. Nino alinmadigi ya da alinamadigi takdirde red yiyen bir musteri hatirlamiyor. En kotu 1 sene uzatma verirler fikrinde, bakalim gorucez..
eates

New postby deryasar » Mon May 29, 2017 2:44 pm

Arkadaşlar Merhaba,

National Insurance numarası için eşim ve kendim için ilgili merkezi aradık ve form gönderdiler.

1.sorun gelen zarfın üzerinde eşimin soy isminin bir harfi yanlış yazıyor. Aslında basvuru formu boş ve isim bilgisini gireceğiz sorun olur mu sizce? Arayıp düzelttirmeli miyim yoksa zaten form üzerinde yazanları mı esas alırlar?

2.sorum eşime gelen zarfın içinde geri gönderim için ek bir zarf daha var, ama bende yok. Sebebi ne olabilir? Gelen dökümandaki notlarda geri gönderim için pre paid envelope ya da Freepost Plus ile gönderin yazıyor, bunlar nedir? nereden yapılıyor, bilgisi olanlar yazabilirse çok sevinirim.
deryasar

New postby phuklette » Tue May 30, 2017 10:57 pm

1. Arayip duzelttirmenize gerek oldugunu sanmiyorum, sizin form uzerine yazdiginizi esas alirlar.

2. Herhangi bir post office'den gonderebilirsiniz, NI numarasi icin gonderiyorum derseniz ne yapacaklarini bilirler. Hatirladigim kadariyla pre-paid envelope postaneden verilen ve uzerinde onceden pul yapistirilmis olan zarfa deniyordu. Her halukarda post office gorevlisi nasil gonderilecegini biliyor. Size zarf cikmamis olmasi da sorun olmaz.
phuklette

New postby aposto » Wed May 31, 2017 11:55 am

deryasar wrote:Arkadaşlar Merhaba,

National Insurance numarası için eşim ve kendim için ilgili merkezi aradık ve form gönderdiler.

1.sorun gelen zarfın üzerinde eşimin soy isminin bir harfi yanlış yazıyor. Aslında basvuru formu boş ve isim bilgisini gireceğiz sorun olur mu sizce? Arayıp düzelttirmeli miyim yoksa zaten form üzerinde yazanları mı esas alırlar?

2.sorum eşime gelen zarfın içinde geri gönderim için ek bir zarf daha var, ama bende yok. Sebebi ne olabilir? Gelen dökümandaki notlarda geri gönderim için pre paid envelope ya da Freepost Plus ile gönderin yazıyor, bunlar nedir? nereden yapılıyor, bilgisi olanlar yazabilirse çok sevinirim.

Merhaba, kisaca yanit vermeye calisayim. Ankara anlasmasi ile geldiyseniz, yani self employed iseniz form ile basvurmaniz durumunda direk reddediyorlar. Gerekce de self-employed larin form ile basvuramayacagi, interview uzerinden basvurmalari gerektigi. Sizin ilk basvurunuz ise belki bu ilk reddi alip sonraki randevu alma calismalarinizda "zaten denedim o yolu reddedildim" demeniz icin kullanabilirsiniz. Ama eger vakit kaybetmek istemiyorsaniz formu da daha gondermediyseniz hic gondermeden tekrar arayip telefon uzerinden randevu icin kendilerini zorlayabilirsiniz.. Nitekim benim 8. randevu alisimda hala daha "form ile basvurmalisiniz" diyorlar ve beni deli ediyorlar.. en son daha once 7 defa basvurdugumu ve bu asamalari coktan gectigimi soyledim kendisine arkadasin ikna olmayinca kardes Glasgow Centre geliyo bak dedim yine, o zaman sustu..

Saygilar.
aposto

New postby memory » Fri Jun 02, 2017 3:36 pm

Selam arkadaslar, ne yazik ki ben de red aldim. Simdi 2. basvuruma gidecegim. 2 hafta oldu basvurumu yapali o yuzden ayni belgelerle, referans mektuplariyla vs gidecegim.

Daha once bahsettigim gibi memurun fotokopi cekmeye usenmesi vs sonucu belgelerimin cogunu verememistim.

Bu sefer artik elimde koz var, yine almazlarsa daha cok bastiracagim gecen sefer boyle yaptiginiz icin alamadim diye...
Gercekten cok fazla belgem var, acikcasi asla hic bir memuru ikna edemeyecekmisim gibi geliyor. Sizler nasil basardiniz bravo, tek tek hepsinin kopyasini alan memurlara da helal olsun.

Neyse deneyecegiz. Yilmak yok yola devam sdf
memory

New postby gndlf » Sat Jun 03, 2017 12:08 am

1) Arkadaşlar nino başvurusunun kabul olup olmadığını öğrenmek için arayacağımız numara şu adreste yazan numara mı? (application no mu?)
"https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number"

2) @memory
ilk başvuruda siz de: "ben glasgowla konuştum, bana randevu verin, posta yolu ile mektup göndermeyecekmişsiniz" şeklinde söylediniz mi telefonda çıkan memura?

3) brp üzerinde nino yazabiliyor bazı durumlarda. bu nino baktığım kadarıyla : "aa 22 aa 23 dd" şeklinde bir numara. Bu doğru mudur, sizinde ninolarınız bu şekilde mi?

Teşekkürler
gndlf

New postby memory » Sat Jun 03, 2017 4:03 pm

Hayir boyle birsey soylemedim. Ingiltereden yaptim ben Ankara basvurumu bu arada, bilmiyorum fark ediyor mu. Telefon ettigimde direk normal bir randevu verdiler posta gibi birseyin sozu edilmedi. Posta daha iyi degil mi bu arada? Butun belgelerimizi verebiliyoruz en azindan (100 kiloluk bir mektup olmasinin yani sira..) diye dusunuyorum?

gndlf wrote:2) @memory
ilk başvuruda siz de: "ben glasgowla konuştum, bana randevu verin, posta yolu ile mektup göndermeyecekmişsiniz" şeklinde söylediniz mi telefonda çıkan memura?

Teşekkürler

Memuru belgelerinizin hepsini almaya nasil ikna ettiginizi cok merak ediyorum, tavsiye verebilirseniz cok sevinirim. Simdi 2. randevu gunune kadar durmadan kafamda diyaloglar cevirecegim yine...
memory

New postby gndlf » Sun Jun 04, 2017 11:54 pm

Arkadaşlar elinizde halihazırda "terms and conditions" metni varsa, paylaşabilirmisiniz? İnternette aradım ama bulduklarım çok detaylıydı. Bilmiyorum yanlışmıyım ama 20 sayfa olmamalı sanırım nino için sunduğunuz terms and conditions

-Bu arada glasgow job center nino başvuru sonuçlarını öğrenmek için aranmıyormuş sorduğum kadarıyla. Farklı bir tecrübeniz varsa, ya da sonucunuzu sorduğunuz bir memur, aradığınız numarayı paylaşırsanız memnnun olurum.
Teşekkürler

--@memory posta yolu daha iyi değil ama posta ile de alan var bildiğim kadarıyla
gndlf

PreviousNext

Return to der Karrierismus