Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby aposto » Thu May 11, 2017 7:22 pm

Super.. bitmedi macera. Dun aradim, refused dediler basvuruma. Neden dedim, BRP nin gercegini gostermemissin dediler. Kaybettiydim o basvuruyu yaptigim zaman. Basvuru icin gittigimde sira beklerken BRP lazim olacak mi diye sordum, "yok hayir" dediler. Sonra basvuruyu alan memur BRP mi sorunca zorunlu mu dedim "hayir" dedi.. Isterse yanimda fotokopisinin oldugunu ama aslinin yanimda olmadigini kaybettigimi soyledim. O da fotokopiyi alip uzerine aslini gormedigini, fotokopiden kopya oldugunu not etti, imzaladim..
Telefonda BRP nizi "never" vermemissiniz diyen elemana iki uc defa cikisarak, daha onceki 5-6 basvurumda "always" verdigimi soyledim. Sonuc degismedi. Diger numarayi arayip randevu istedim. Telefondaki hatun inatla bana "you need to apply via post" dedi, yok hayir dedim, self employed oldugumu, daha onceki retlerimden bir kisminin interview a gitmem gerektigi sebebiyle oldugunu izah etmeye cabaladim. "Yarin 2pm de Tooting de" yer oldugunu soyledi. Sirket ile hemen konusup appointment i ayarladim.
Ve bugun Tooting jobcenter a gittim. Verdikleri ufak formu doldurdum. 2 dk sonra kadin adimi seslendi. "Randevunuz yok" dedi. Haydaaaa.. dakka bir.. Neyse aradim tekrar numarayi yine ayni hikayeler, ayni sorular. Self employed olsam da post ile basvurmam gerekiyormus. Kadina "daha once 6 kere reddedildim" "daha da reddedilmek istemiyorum, Glasgow center bana interview a gitmem gerektigini soyluyor " diye sertce soyleyince randevu ayarlamak icin sorduklari klasik sorulari sordu.. Sonra da "ayin 15i pazartesiye yer var" dedi.. "ben binanin disindayim, dun konustugumuz hanimefendi bana 2pm de Tooting de appointment var dedi isten izin aldim geldim ve bugun interview yapmam gerekiyor" diye bir kez daha cikisinca kadin "2pm, yani 2 dkya orada olabilir misin" dedi, evet binanin onundeyim dedim ve sonunda sira beklemeye basladim..

Gerisi ayni hikaye.. bu kez "sistemde var" bahanesi kullanilmadi. Konustugum kadin nazikti ama "Business Analyst"i izah etmeye calisirken is yine "website designer"a falan gitti. Izah edecek takatim de sabrim da kalmadi.. Yarim yamalak yazdi bir seyler. Formu da yalandan doldurdu. "Nerede calisiyorsun" diye bile sormadi sagolsun, ya da sen ise gitmesen kim isi yapacak, odeme alacak misin diye de sormadi.. Yani hakkaten baya baya yalandan doldurdu..

Boyle giderse uzatma basvuruma kadar (Eylul) vermeyecekler bana NiNo yu.. afedersiniz de alsinlar da bir yerlerine soksunlar o NiNo larini.. Bir de her randevu istedigimde "ne icin alacaksiniz NiNoyu" demiyorlar mi.. kardesim vergi odemek istiyorum vergi!! nedir bu kadar sikinti olan anlamiyorum.
aposto

New postby orduevi » Thu May 11, 2017 8:40 pm

aposto wrote:Super.. bitmedi macera. Dun aradim, refused dediler basvuruma. Neden dedim, BRP nin gercegini gostermemissin dediler. Kaybettiydim o basvuruyu yaptigim zaman. Basvuru icin gittigimde sira beklerken BRP lazim olacak mi diye sordum, "yok hayir" dediler. Sonra basvuruyu alan memur BRP mi sorunca zorunlu mu dedim "hayir" dedi.. Isterse yanimda fotokopisinin oldugunu ama aslinin yanimda olmadigini kaybettigimi soyledim. O da fotokopiyi alip uzerine aslini gormedigini, fotokopiden kopya oldugunu not etti, imzaladim..
Telefonda BRP nizi "never" vermemissiniz diyen elemana iki uc defa cikisarak, daha onceki 5-6 basvurumda "always" verdigimi soyledim. Sonuc degismedi. Diger numarayi arayip randevu istedim. Telefondaki hatun inatla bana "you need to apply via post" dedi, yok hayir dedim, self employed oldugumu, daha onceki retlerimden bir kisminin interview a gitmem gerektigi sebebiyle oldugunu izah etmeye cabaladim. "Yarin 2pm de Tooting de" yer oldugunu soyledi. Sirket ile hemen konusup appointment i ayarladim.
Ve bugun Tooting jobcenter a gittim. Verdikleri ufak formu doldurdum. 2 dk sonra kadin adimi seslendi. "Randevunuz yok" dedi. Haydaaaa.. dakka bir.. Neyse aradim tekrar numarayi yine ayni hikayeler, ayni sorular. Self employed olsam da post ile basvurmam gerekiyormus. Kadina "daha once 6 kere reddedildim" "daha da reddedilmek istemiyorum, Glasgow center bana interview a gitmem gerektigini soyluyor " diye sertce soyleyince randevu ayarlamak icin sorduklari klasik sorulari sordu.. Sonra da "ayin 15i pazartesiye yer var" dedi.. "ben binanin disindayim, dun konustugumuz hanimefendi bana 2pm de Tooting de appointment var dedi isten izin aldim geldim ve bugun interview yapmam gerekiyor" diye bir kez daha cikisinca kadin "2pm, yani 2 dkya orada olabilir misin" dedi, evet binanin onundeyim dedim ve sonunda sira beklemeye basladim..

Gerisi ayni hikaye.. bu kez "sistemde var" bahanesi kullanilmadi. Konustugum kadin nazikti ama "Business Analyst"i izah etmeye calisirken is yine "website designer"a falan gitti. Izah edecek takatim de sabrim da kalmadi.. Yarim yamalak yazdi bir seyler. Formu da yalandan doldurdu. "Nerede calisiyorsun" diye bile sormadi sagolsun, ya da sen ise gitmesen kim isi yapacak, odeme alacak misin diye de sormadi.. Yani hakkaten baya baya yalandan doldurdu..

Boyle giderse uzatma basvuruma kadar (Eylul) vermeyecekler bana NiNo yu.. afedersiniz de alsinlar da bir yerlerine soksunlar o NiNo larini.. Bir de her randevu istedigimde "ne icin alacaksiniz NiNoyu" demiyorlar mi.. kardesim vergi odemek istiyorum vergi!! nedir bu kadar sikinti olan anlamiyorum.

@aposto ne yap et al o nino yu. Vergi veremezsen red olasiligin yuksek. Tamam 6 defa red almistim, home office e de soylersin bunu ama home office delillere bakar. Glasgow da neden red aldigim "kagit uzerinde" yaziyor kanit olarak. Birde ayrica helal olsun ugrasiyosun, ben birkac denemeden sonra vazgecmistim. Ilk basvuruyu yapanlari sene sonunda geri gondermek icin nino verilmemeye baslandigini dusunmeye basladim.
orduevi

New postby cagria » Thu May 11, 2017 9:22 pm

Arkadaşlar kimsenin size garezi yok. Adamların ellerinde bir check list var. Ona göre karar veriyorlar.

Tamam genel olarak ülkede göçmen karşıtı bir rüzgar var. Ve devlet kurumları vs de bu rüzgara uygun hareket ediyorlar. Ama her şey art niyetli ve tuzak olarak kurgulanmış değil. Sadece zorlaştırılmış.

Eğitim/dil seviyesi olarak bu forumda takılanlardan daha geride olan bir çok kebapçı/minicab'çi alıyor bunu.. Muhasebecisinden liste istiyor, o listeye bakarak bir şeyler yapıyor, yanında arkadaşını tercüman götürüyor ve bir şekilde hallediyor. Siz neden yapamayasınız?

Sizlere yardımcı olabilmemiz için başvuruda neyi eksik yaptığınıza bakabilir misiniz?

Hastayken ödeme mi alacağım diyorsunuz? Reklam mı vermediniz? Kartvizit mi bastırmadınız? Tek client ile mi çalıştınız?

Yani neyin eksik olduğu konusunu belirleyip onu tamamlarsanız alırsınız.

aposto wrote:Super.. bitmedi macera. Dun aradim, refused dediler basvuruma. Neden dedim, BRP nin gercegini gostermemissin dediler. Kaybettiydim o basvuruyu yaptigim zaman. Basvuru icin gittigimde sira beklerken BRP lazim olacak mi diye sordum, "yok hayir" dediler. Sonra basvuruyu alan memur BRP mi sorunca zorunlu mu dedim "hayir" dedi.. Isterse yanimda fotokopisinin oldugunu ama aslinin yanimda olmadigini kaybettigimi soyledim. O da fotokopiyi alip uzerine aslini gormedigini, fotokopiden kopya oldugunu not etti, imzaladim..

cagria

New postby memory » Fri May 12, 2017 8:43 am

Selamlar haftaya randevu aldim, ilk basvurumu yapacagim. Buradaki yazilanlardan feci endiselenmis durumdayim, 5 6 kez basvurup red almak gercekten asap bozucu bir sey olmali. Tavsiyelerinizi paylasirsaniz cok cok memnun olurum. Dikkat etmek gereken noktalar,size sorulan sorular, vb ne kadar bilgi paylasirsaniz o kadar iyidir hepimiz icin sanirim.
Belki sticky post tarzi bir yazi derleyebiliriz herkesin tecrubelerinden ortak yapilmasi ve yapilmamasi gerekenler listesi gibi.

Benim su ana kadar okuduklarim ve duyduklarimdan, en onemli noktalar sunlar gibi gozukuyor: Vizenizi aldiktan sonra en azindan bir ay kadar bekleyin, bank statementiniz ve birkac farkli musteriden odeme ve faturalariniz olsun. Sorularin hepsi tuzak, iyice dusunup kendi isimizin patronu oldugumuzu yansitan, biryerde full time calistigimiz hissini vermeyecek cevaplar vermemiz gerekli.

Ben de simdiye kadarki tecrubemi paylasayim. Telefon gorusmesinde adimi, adresimi, telefonumu vs sordular. Vize turumu sordu konustugum bayan, israrla numarasi ne diye sordu tier 1 2 3..gibi. Ben de anlattim benim vizem farkli, turkish businessperson visa, vs.. Bir bes on dakika tartistik, cok gecmeden konusma tarzi kabalasti, o israrla hayir diyor illa ki o numaralardan biri yaziyordur pasaportunuza iyi bakin, ben diyorum ki hayir yok numara falan, actim internetten bile baktim. Neyse. Vizemi nasil aldigimi falan anlatirken en sonunda anlasabildik, 'bir vizeden baska vizeye gecis' yapmis olmaya dair bir secenek varmis sanirim onun doldurmakta oldugu formda. Yeni basvuranlara tavsiye, vize turunuzun ismini begenmezlerse ingiltereden basvuru yaptiginizi belirtin..
memory

New postby aposto » Fri May 12, 2017 10:03 am

Selamlar,
Valla kisi olarak bana garezleri oldugunu dusunuyor degilim, ama isin sacma tarafi jobcentreplus ta calisan her gorevlinin kendisi gocmen zaten. Cogu ingilizceyi benden (ingilizcem kesinlikle super akici degil) cok daha kotu konusuyorlar. Her neyse onlarin yaptigi gibi irkcilik ya da gocmen karsitligi yapacak degilim.
Soyle anlatayim.. 3. reddimden sonra (onceki sayfalarda sanirim liste paylasmistim) 20-25 ayri dokuman ve toplamda 100 sayfa civari evrak ile gittim. O seferki gorevli cok anlayisliydi ve herseyi aldi. Yine reddedildim..

Sorulariniza yanit vermem gerekirse:
"Hastayken ödeme mi alacağım diyorsunuz?"
// kesinlikle hayir. Internetten farkli gocmen forumlarindan ve IR35 in anlatildigi sitelerden defaaten bilgi edindim. IR35 a dahil olmadigimdan emin olmalari icin aldigim riskleri, istedigimde anlasmayi bitirebilecegimi, calisma sartlarimi calisma yerimi benim belirledigimi, alacagim rate i kendimin belirledigimi anlatan 2 sayfalik kapak yazisi ekliyorum her basvuruma.

Reklam mı vermediniz? Kartvizit mi bastırmadınız? Tek client ile mi çalıştınız?
// reklam verdim. Google Adwords ve Linkedin uzerinden ayda 50-80 poundluk gider gosterecek sekilde reklam veriyorum.

// kart vizit bastirdim bir ornegini her basvurumda koyuyorum. Faturasini da ekliyorum.
Equipment giderlerimi belgeliyorum, hem hesap hareketi hem de faturalar ile. Printer aldim, telefon aldim, cesitli kirtasiye edevati aldim. Kapak yazimda da "IT Consultant" oldugum icin bu gibi equpment giderlerimin disinda baska equipment giderimin olmadigini anlatiyorum.

// Ilk 4 basvurum sirasinda evet tek client ile calisiyordum. Son 2 basvurumda 3 client ile calisiyorum. Her client in invoice larini, musteri yazismalarini (yapilan isi musteriye anlattigim emailleri) hesap hareketlerini gosteren evraklari dahil ediyorum. Client larin listesi ve contact number lari da kapak yazimda belirtiliyor.

Bunlar disinda aklima gelenler, sigorta belgesini koyuyorum, sigortamin kapsamiyla ilgili (riskler basligi altinda) bilgiyi kapak yazima ekliyorum. Muhasebeciden aldigim mektup (o biliyordu ne yazmasi gerektigini), musterilerden referans mektuplari, (son basvurumda vermedim ama) deliver ettigim servisi gosterir son ya da ara urunlerden ornekler, business bank account statement i, adres kaniti, kimlikler (pasaport ve BRP kart), sirket kurma belgeleri.. baska aklima gelmedi simdi.

Ben de ilk 5 basvurum sirasinda "neyi yanlis yapiyorum" diyordum. Artik demiyorum. Anlamak istemiyorlar, bu bence cok acik. "neyim eksik" dedigimde 4. reddimden sonra, "investmentlariniz reklam giderleriniz yok" falan diye geveledi telefondaki memur. Abartmiyorum, tam anlamiyla generic listeden sacmaladi. Kendisine o bahsettigi evraklarin hepsinin evraklarimin arasinda oldugunu, evraklarin "yok" olamayacagini anlattim. Israrlarimdan sonra "inceleyen memur self employed oldugunuza inanmamis" diye ikinci bir sacmalik ekledi. Bu arada sanirim 2-3. reddimden bu yana da bizim ECAA vizesinin detaylarinin anlatildigi bizim de kendi LTD mizde Director olabilecegimizi acikca belirten sayfayi ekliyorum. Ama tabii telefondaki adamin sabri bunlari dinlemeye yetmiyor ve kapatiyoruz.

Jobcentreplus a benim kadar giden bilir, memurlar oyle super anlayisli, aman her dedigini anlayayim da her detayi yazayim kafasinda degiller. Genelde hemen sunu gondereyim de sigara molasina cikayim, ogle yemegimi yiyeyim diye dusunuyorlar. Kisi olarak suclamiyorum, insanlar sonucta. Misal son basvurumdaki kadincagiz anlayisliydi (nispeten) ve benimle 1 saat gecirdi. Az buz birsey degil 1 saat. Toplamda orada 1.5-2 saat kalmis oldum beklemelerle. Soyle izah edeyim, ben her seferinde musteriden izin istiyorum ve bunun bana yarim gunluk izin maliyeti oluyor her seferinde. Bu gune kadar 2bin pound a yakin fatura kesemedigim sure olmus oldu bu sayede.

Her neyse, elbette ki elimden geleni yapacagim, elbette bunca kavgayi vermis, buraya goc edebilmis, arkamizda onca yillik ulkeyi birakmisken uc bes memurun asik surati, Glasgow daki beyefendilerin hanimefendilerin keyifleri yuzunden geri donecek degilim.

Bu yazilari okuyup umitsizlige kapilan arkadaslar, bence aksine gaza gelmelisiniz. Evraklari duzgun ve yeterli hazirlayin, bu forumda cok defa liste paylasildi, eger bulamazsaniz benim listemi yine paylasirim. Gittiginizde de ne ingilizcenizden ne de memurun terslemelerinden cekinmeyin. Olabildigince sakin ve yapici olun. Ben her gittigimde masadan kalkarken acayip yorulmus oluyorum, ama sonucta ulkede kalmamiz buna bagliysa eger, cekecegiz.

Gundeminizi cokca mesgul ettigim icin kusura bakmayin. Sizleri yildirdiysam, negatif hava kattiysam tekrar ozur dilerim. Umarim yasadiklarim sizlerin de benzeri tecrubeler yasamamaniza yarar.

cagria wrote:Arkadaşlar kimsenin size garezi yok. Adamların ellerinde bir check list var. Ona göre karar veriyorlar.

Tamam genel olarak ülkede göçmen karşıtı bir rüzgar var. Ve devlet kurumları vs de bu rüzgara uygun hareket ediyorlar. Ama her şey art niyetli ve tuzak olarak kurgulanmış değil. Sadece zorlaştırılmış.

Eğitim/dil seviyesi olarak bu forumda takılanlardan daha geride olan bir çok kebapçı/minicab'çi alıyor bunu.. Muhasebecisinden liste istiyor, o listeye bakarak bir şeyler yapıyor, yanında arkadaşını tercüman götürüyor ve bir şekilde hallediyor. Siz neden yapamayasınız?

Sizlere yardımcı olabilmemiz için başvuruda neyi eksik yaptığınıza bakabilir misiniz?

Hastayken ödeme mi alacağım diyorsunuz? Reklam mı vermediniz? Kartvizit mi bastırmadınız? Tek client ile mi çalıştınız?

Yani neyin eksik olduğu konusunu belirleyip onu tamamlarsanız alırsınız.

aposto

New postby aposto » Fri May 12, 2017 10:28 am

Merhaba,
Telefonda o soruya ben "ECAA Turkish Businessperson Visa" diyorum sadece, tekrar sormuyorlar ve tartismiyoruz. Belki "ECAA" kismi onlar icin kritik olabilir.
Telefonda onun disinda:
- neden Nino almak istiyorsunuz? (calistigim icin)
- Nationality niz, (turkish)
- dual nationality nizin varligi, (no)
- ulkeye ne zaman giris yaptiniz, (...)
soruluyordu yanlis hatirlamiyorsam.

Eger ki size "posta ile basvuru yapmaniz" gerektigi soylenirse, israrci olun. Gerekirse "glasgow centre ile konustum bana interview a gitmem gerektigini belirttiler" deyin. Daha once de belirttigim uzre, telefondakiler "Glasgow Centre" diyince bi suspus oluyorlar.

Aklinizda olsun, randevu icin tarih sordugunuzda size bir tarih verecekler. O telefon konusmasinda bu tarihi sadece 3 kez sorgulayabilirsiniz. 3ten sonra size tekrar aramaniz gerektigi, sistemin 3ten fazla query e izin vermedigini soyluyorlar. O yuzden aramadan once kafanizda ne zamanlar musait olacaginiza dair iyi bir fikriniz olsun. Sonra sikinti oluyor.

Interview'da ise:
Memura gore degisen soru seti var, genelde gorusmenin basinda soruyorlar. En basta basvuru tipinizin "Self -Employed" oldugu konusunda ikna olmak istiyorlar. Eger ki Sole Trader degilseniz, LTD sirketiniz var ise size inatla "you are director of your company, which means you are an employee" diyorlar. Siz buna karsi cok sinirlenmeyin, sakin olun. Yaninizda getirdiginiz ECAA Turkish Business Person Visa dokumaninin ilgili sayfasini gosterin. Genel itibariyle mevzu su aslinda (memurlardan biri bana duzgunce anlattiydi birinde) Home Office in Self Employed tanimi ile HMRC nin Self Employed tanimi arasinda bir farklilik varmis. Bu tartisma yillardir devam eden bir tartismaymis ve kahrini biz cekiyoruz. Siz de bu durumu anladiginizi, ama vizenizi Home Office ten aldiginizi, ve onlarin dokumanlarinda kendinizin sirketinin director u olabileceginizin belirtildigini anlatin tatli tatli.

Eger bu ilk asamayi atlarsaniz size Self Employed oldugunuzu kanitlamaniz icin sorular soracaklar. Bu sorular kimi zaman onlarin "self employed form" dedikleri formdan default sorular oluyor. Formda sorulan sorular, hatirladigim kadariyla:-
Soru: Isi nerede yapiyorsunuz?
Cevap: Nerede yapacagimi ben belirliyorum. Isin dogasina gore, verecegim hizmetin kapsamina gore degisiyor. Eger musterim kalabalik bir sirket ise ve toplantilara katilmam gerekiyorsa client site a gidiyorum. Eger bu gerekmiyorsa o durumda remote olarak evden ya da uzatan calisiyorum.

Soru: ucretinizi nasil belirliyorsunuz?
Cevap: verecegim hizmetin market ederine gore belirliyorum. Bunu belirlerken internette cesitli sitelerden (glassdoor, jobserve) faydalaniyorum. Musterimle fiyat konusunda uzlasiyoruz ve bu sekilde calismaya basliyorum.

Soru: siz ise gitmeseniz sizin yerinize isi yapacak kimse var mi (ya da yine de odeme alir misiniz)?
Cevap: iki soruya da hayir. Isterlerse invoice larda aralarda bosluk oldugunu, o gunlerde servis vermedigim icin odeme almadigimi anlatiyorum.

Soru: isi deliver ederken hangi equipmentlari kullaniyorsunuz?
Cevap: IT consultant oldugum icin Laptop um, laptop umda kurulu software ler ve printer disinda bir equipment a ihtiyac duymuyorum.

Soru: musterileriniz sizinle ilgili complaint iletmek isteseler bunu nasil yaparlar?
Cevap: sosyal medyadaki sayfalarim, sirket website im ya da kartvizitimdeki iletisim bilgilerimden sikayetlerini iletebilirler.
Bu soruya eger isinizle ilgili sikayetlerini iletecekleri kurum vs var ise onu belirtmeniz gerektigini soyleyenler var.

Diger bazi sorular (sanirim bunlar form dan degil cunku kimi zaman sorulmuyor):
- Odemelerinizi nasil aliyorsunuz?
Cevap: sorulmak istenenin ne oldugundan emin olmadigimdan ben genelde, banka transferi ile aldigimi soyluyorum. Sonra bana gunluk mu aylik mi diye soruyorlar. Bu biraz kritik buna dikkat edin. Rate'im gunluk ama odemeyi faturayi ne zaman kesersem 7-10 gun icerisinde aliyorum demelisiniz. Yani kritik olan fatura karsiligi odeme aliyorum, aylik odeme almiyorum demek burada (bence tabi).

- IT consultantsiniz anladik ama tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz?
Cevap: iste bu cok zor! Business Analyst ligi anlatmaya calisiyorum her seferinde "musterinin ihtiyaclarini dinleyip onlara uygun IT cozumleri tasarliyorum" "code develop etmiyorum, implement etmiyorum, solution design ediyorum" diyorum son zamanlarda. Ama mevzu oyle ya da boyle donup dolasip website designer a geliyor. Her neyse, verdiginiz hizmetleri iyi anlatmaya bakin.. ben bunu yapamiyorum sanirim.

Bir de elle doldurduklari basvuru formunuz olacak. Onun arkasinda bir sayfa var not yazabildikleri. O sayfaya not yazdirabilirseniz sizin hayriniza olur. O notlar arasinda (1)is taniminiz, verdiginiz hizmetlerin kisa aciklamalari, (2)neden self-employed oldugunuz ve bunun vize taniminizda kesinlikle musaade edildigi, (3) genel setup costlarinizin toplamlari ve kisa aciklamalari (equipment giderleri ve invoice larini vermistik zaten belge olarak) bulunursa iyi olur. Bir de self-employed oldugunuza dair kisa sozler ekleyebilirsiniz, "riski kendim aliyorum, isi deliver etmezsem odeme almiyorum, sartlarimi ve musterilerimi kendim belirliyorum, musterilerimi x, y, z araciligiyla buluyorum, onlari bulmak icin social networking eventlerine katiliyorum ya da advertisement veriyorum, vs.vs." gibi.

memory wrote:Selamlar haftaya randevu aldim, ilk basvurumu yapacagim. Buradaki yazilanlardan feci endiselenmis durumdayim, 5 6 kez basvurup red almak gercekten asap bozucu bir sey olmali. Tavsiyelerinizi paylasirsaniz cok cok memnun olurum. Dikkat etmek gereken noktalar,size sorulan sorular, vb ne kadar bilgi paylasirsaniz o kadar iyidir hepimiz icin sanirim.
Belki sticky post tarzi bir yazi derleyebiliriz herkesin tecrubelerinden ortak yapilmasi ve yapilmamasi gerekenler listesi gibi.

Benim su ana kadar okuduklarim ve duyduklarimdan, en onemli noktalar sunlar gibi gozukuyor: Vizenizi aldiktan sonra en azindan bir ay kadar bekleyin, bank statementiniz ve birkac farkli musteriden odeme ve faturalariniz olsun. Sorularin hepsi tuzak, iyice dusunup kendi isimizin patronu oldugumuzu yansitan, biryerde full time calistigimiz hissini vermeyecek cevaplar vermemiz gerekli.

Ben de simdiye kadarki tecrubemi paylasayim. Telefon gorusmesinde adimi, adresimi, telefonumu vs sordular. Vize turumu sordu konustugum bayan, israrla numarasi ne diye sordu tier 1 2 3..gibi. Ben de anlattim benim vizem farkli, turkish businessperson visa, vs.. Bir bes on dakika tartistik, cok gecmeden konusma tarzi kabalasti, o israrla hayir diyor illa ki o numaralardan biri yaziyordur pasaportunuza iyi bakin, ben diyorum ki hayir yok numara falan, actim internetten bile baktim. Neyse. Vizemi nasil aldigimi falan anlatirken en sonunda anlasabildik, 'bir vizeden baska vizeye gecis' yapmis olmaya dair bir secenek varmis sanirim onun doldurmakta oldugu formda. Yeni basvuranlara tavsiye, vize turunuzun ismini begenmezlerse ingiltereden basvuru yaptiginizi belirtin..
aposto

New postby cagria » Fri May 12, 2017 9:40 pm

@aposto dilerim bu sefer alırsın NINO'yu. Yine de başkalarına faydası olsun diye yazıyorum;

Ben terms and conditions diye bir dosya yapıp onu verdim. Görevlinin bir çok sorusuna "bakın ben müşterilerime terms and conditions dosyası gönderiyorum. orada bunlar açıkça belirtilmiş" yanıtını veriyordum. İşe yaradığını hissediyorum. Belki yanlışlarım da vardır. Ama IR35 i iyice çalışıp oradaki konulardan maddeler çıkarmıştım...

Director hasta olduğunda şu olacaktır. [Firmamın adı] istediği yerden çalışabilecektir. [Firmamın adı] istediği kişiyi substitute edebilecektir.. gibi.

Ayrıca firma için antetli kağıt vs yaptırmıştım.

Bir de olay gazetesine ilan verebilirsiniz arkadaşlar. 10 pounda falan geliyor. Gazete mesleğinize çok gitmese bile bir devlet kurumu için daha inandırıcı durabiliyor...
cagria

New postby esraersal » Sat May 13, 2017 3:17 pm

cagria wrote:@aposto dilerim bu sefer alırsın NINO'yu. Yine de başkalarına faydası olsun diye yazıyorum;

Ben terms and conditions diye bir dosya yapıp onu verdim. Görevlinin bir çok sorusuna "bakın ben müşterilerime terms and conditions dosyası gönderiyorum. orada bunlar açıkça belirtilmiş" yanıtını veriyordum. İşe yaradığını hissediyorum. Belki yanlışlarım da vardır. Ama IR35 i iyice çalışıp oradaki konulardan maddeler çıkarmıştım...

Director hasta olduğunda şu olacaktır. [Firmamın adı] istediği yerden çalışabilecektir. [Firmamın adı] istediği kişiyi substitute edebilecektir.. gibi.

Ayrıca firma için antetli kağıt vs yaptırmıştım.

Bir de olay gazetesine ilan verebilirsiniz arkadaşlar. 10 pounda falan geliyor. Gazete mesleğinize çok gitmese bile bir devlet kurumu için daha inandırıcı durabiliyor...

Söylediklrine tamamen katılıyorum. Ben de hasta olursan ne olacak sorusuna işi başka freelancer'lara veririm onlar da bana fatura keser dedim. Taşeron misali. Bence bu kilit sorulardan biri.
esraersal

New postby memory » Mon May 15, 2017 7:01 am

Tesekkurler cevabin icin aposto, cok hazirlikli gorunuyorsun, bu kadar sikinti cektigin icin cok uzgunum umarim bu sefer son olur.
memory

New postby memory » Mon May 15, 2017 4:08 pm

Merhaba arkadaslar tekrar, birsey daha paylasmak istiyorum. Ben gecen Cuma telefonda randevu alirken bana 3-5 gun icinde bir mektup gelecegi soylendi, bu mektup henuz gelmedi. Gorusmeye getirmem gerekenlerin vs her turlu bilginin bu mektupta yazacagini soylediler. Ote yandan once Pazartesi'ye randevu vermek istediler, sonra ricam uzerine onumuzdeki Carsamba'ya cektik.

Kisacasi, carsamba gunku gorusmeye kadar mektubum gelmezse ne yapmaliyim?! Mektupta doldurmam gereken bir form olacak diye tahmin ediyorum? (UK'den basvurdum, sadece TR'den basvuranlara mi mektupla form geliyor onu tam anlamadim)

Ayrica benim muhasebecim/avukatim olmasa, ya da gorusmeye goturmem gereken evraklari anlatmamis olsalar, resmen tamamen cahil, ellerim bombos, bi tek kimlikle giderdim o gorusmeye. Red 500% garanti. Mektup belki gorusmeden sadece bir gun once ulasacak belki gorusme tarihinden sonra gelecek. Bir gun once de gelse ne hazirlayabilirsin ki bir gunde? Bu nasil bir duzen yahu. Mission Impossible.
memory

New postby esraersal » Tue May 16, 2017 10:11 am

memory wrote:Merhaba arkadaslar tekrar, birsey daha paylasmak istiyorum. Ben gecen Cuma telefonda randevu alirken bana 3-5 gun icinde bir mektup gelecegi soylendi, bu mektup henuz gelmedi. Gorusmeye getirmem gerekenlerin vs her turlu bilginin bu mektupta yazacagini soylediler. Ote yandan once Pazartesi'ye randevu vermek istediler, sonra ricam uzerine onumuzdeki Carsamba'ya cektik.

Kisacasi, carsamba gunku gorusmeye kadar mektubum gelmezse ne yapmaliyim?! Mektupta doldurmam gereken bir form olacak diye tahmin ediyorum? (UK'den basvurdum, sadece TR'den basvuranlara mi mektupla form geliyor onu tam anlamadim)

Ayrica benim muhasebecim/avukatim olmasa, ya da gorusmeye goturmem gereken evraklari anlatmamis olsalar, resmen tamamen cahil, ellerim bombos, bi tek kimlikle giderdim o gorusmeye. Red 500% garanti. Mektup belki gorusmeden sadece bir gun once ulasacak belki gorusme tarihinden sonra gelecek. Bir gun once de gelse ne hazirlayabilirsin ki bir gunde? Bu nasil bir duzen yahu. Mission Impossible.

Gelen mektupta teker teker şunu getir vs yazmıyordu zaten hatırladığım kadarıyla. Benim muhasebecim söylemişti neler götürmem gerektiğini. İlk mülakatta aldım
esraersal

New postby memory » Tue May 16, 2017 4:07 pm

esraersal wrote:Gelen mektupta teker teker şunu getir vs yazmıyordu zaten hatırladığım kadarıyla. Benim muhasebecim söylemişti neler götürmem gerektiğini. İlk mülakatta aldım

A tebrikler Esra.

Evet ben de muhasebecimin verdigi liste ile hazirlandim. Ama muhasebecim yardimci olmayadabilirdi (bir onceki pek yardimci olmamisti mesela, degistirdim) dersaneye gitmeden universiteye girememe durumu gibi bu da, devletin yine bir sevimsizligi..

Bugun de gelmedi mektup, gerekli degildi diye umarak yarin sabah interviewa gidecegim. Basarili olursam hazirladigim evraklari vs burda paylasacagim.
memory

New postby aposto » Wed May 17, 2017 11:21 am

Selam,
Mektup gerekli degil, yeter ki referans numaranizi ve saatinizi dogru biliyor olun. Mektup yoksa size kucuk bir form doldurtacaklar sonra sistemlerinden kontrol edip eger bilgileriniz tutuyorsa sizi bekleme sirasina alacaklar.. Yani en azindan Tooting centre da isleyis bu sekildeydi..
Fark ettim ki mesaji dun yazmissiniz : ) sanirim zaten gittiniz bile interview a coktan..
Umarim sorunsuz gecer..

memory wrote:
esraersal wrote:Gelen mektupta teker teker şunu getir vs yazmıyordu zaten hatırladığım kadarıyla. Benim muhasebecim söylemişti neler götürmem gerektiğini. İlk mülakatta aldım

A tebrikler Esra.

Evet ben de muhasebecimin verdigi liste ile hazirlandim. Ama muhasebecim yardimci olmayadabilirdi (bir onceki pek yardimci olmamisti mesela, degistirdim) dersaneye gitmeden universiteye girememe durumu gibi bu da, devletin yine bir sevimsizligi..

Bugun de gelmedi mektup, gerekli degildi diye umarak yarin sabah interviewa gidecegim. Basarili olursam hazirladigim evraklari vs burda paylasacagim.
aposto

New postby memory » Wed May 17, 2017 11:41 am

Tesekkurler Aposto. Evet dedigin gibi oldu aynen.

Mulakatim iyi gecti. Arkadas canlisi bir adam ilgilendi. Nerdeyse hic soru sormadi / kendi sorup kendi hizlica cevapladi, egitime gidecekmis acelesi vardi biraz.
Korktugum basima geldi ve baskalarinin da bahsettigi gibi dosyalarimin hepsini almak istemedi. 4te 3unu almadi diyebilirim. Kibarca israr ettim ve hic fikrini degistiremedim hatta biraz gicik oldu buyuk ihtimalle, ben isimi iyi yapiyorum, gerekli olanlari aldim, onlara gerek yok vs diyerek gorusmeyi tamamladi.. Gorucez artik sonucu.

Daha once basvurmamislar icin aciklayayim: Ben herseyi ozene bezene istiflemistim orjinaller arti herseyin birer fotokopisi, ne yazik ki benim fotokopilerim ise yaramiyormus, memur kendi gerekli gordugu belgeleri alip tek tek saman kagit gibi kagitlara fotokopilerini cekip, bu kendi hazirladigi kopyalarin ustune tek tek damga basip tarih imza (sonra benim imzalarim) atiyor. Bu islem tam bir zaman kaybi ve angarya is oldugu icin neden fazla belge almak istemediklerini anladim. Isin komigi cogunlukla benim verdigim dijital ciktilar veya fotokopilerin fotokopisini cekti. Onu yapana kadar neden direk benim fotokopimin ustune damga basamiyor anlamadim, gereksiz bir formalite herhalde.

Aldigi (fotokopisini cektigi) belgelerim:
-Pasaport ve brp,
-tek bir aya ait is hesabimdan bir statement,
-business card vb orneklerim,
-musteri listem,
-3 referans mektubu,
-muhasebeciden mektup(muhasebeci ve avukat mektuplari aslinda cok gereksiz cunku siz ne isterseniz oraya yaziyorlar biz hic itibar etmiyoruz dedi)
-faturalarimdan rastgele 3 tanesi ve bu islerin gorselleri,ve polise reg kagidim
(gorusme sonunda bunlarin hepsini geri aldim).

Reklam verdin mi diye sordu fakat ben kagitlar yiginini eselerken laf karisti, almayi unuttu. Gorusme bittiginde home officeten gelen belgelerimi, public liability ins, bari bikac tane daha invoice alin falan diye rica ettim ikna edemedim.

Yorumlar:
Mektup hala ulasmadi ama mektuptaki formun onemi yokmus anlasilan, giriste sordular, iki uc bilgi girilen bir form doldurttular.
Memur bana cok hazirlikli oldugumu soyledi, muhasebecimin ve sizlerin bahsettiginiz her belgeyi goturmustum, 10 musterim ve 12 faturam vardi 2-3aylik surede, belki bunlarin etkisiyle, self employed olduguma inandigini soyledi (bu sebeple sorulari hizlica gecti) artik ne kadar etkili onun inanmasi bilemiyorum umarim degerlendirmeyi yapanlar da inanir..
Dogu avrupalilara duyulan hafif bir giciklik hissettim. Her sene milyonlarca kisiye NIN verdiklerinden (ya da gorusme yaptiklarindan. emin olamadim) bahsetti. Yasadisi calisanlardan biraz soz etti, 'restoranlardan iki uc tane faturayla geliyorlar sonra ogreniyoruz ki garsonluk yapiyomus, restoranda uyuyormus, sonra restoran sahiplerine de ceza kesmemiz gerekiyor, yazik' vs dedi.
Bir de tasarimlarimi begendigini soyledi, brosur falan lazim oluyormus, kartvizitimi aldi :))
memory

New postby gndlf » Mon May 22, 2017 3:22 pm

Arkadaşlar "yeter ki referans numaranizi ve saatinizi dogru biliyor olun." deniyor fakat telefon ettikten sonra sadece bilgileri soruyorlar Herhangi bir randevu yeri vermiyorlar. Randevu yeri size gelen mektupta yazacak diyorlar. Mektup gelmiyor ise sizce ilk nino başvurusu için randevu tarihi veren kişiyi bulana kadar hep aramalı mı jobcentre'ı?
gndlf

PreviousNext

Return to der Karrierismus