Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby aposto » Thu Aug 10, 2017 7:13 am

gecmis olsun eates.. Isimsiz Nino Alamayanlar Kulubu kuralim..
Ben o konusmayi yasadim daha once Robert Uprichard bey ile. Kendisi self employed departmaninda calisan bir abimiz Glasgow Nino centre da. Tum evraklarini gonder basvurunu yeniden degerlendirecegiz dedi. Gonderdim. 5-6 gun icinde bin defa aradim adam bir bahaneyle telefonlarima cikmadi, "masasinda degil", "izinli ya o" falan gibi sacmaladilar. Sonucta bir kadin bana bir daha reddettik sizi dedi.

Daha once soylemisimdir belki. Avukat arastiracagim konuyla ilgili bilgili birileri. Kimisi "isinizi cozmeden paranizi almiyoruz" tarzi hizmet veriyor belki o tarz bir seylerle yola koyulurum. Bir arkadasim da bana "citizens advice"i denesene onlar her turlu legal konuda yardimci oluyorlar, olamazlarsa da yonlendiriyorlar dedi..
Forumda tanidik avukati olan varsa paylasirsa faydali olur.. Bu isi bir sekilde cozmemiz gerekiyor. Bizim gibi takilanlar eminim olacaktir gelecekte de.

Bu arada ben de extension basvurusu dokumanlarimi hazirliyorum bir yandan. Bu Nino suzluk ile ilgili varsa tavsiyen simdi tam zamani..

Saygilar..

eates wrote:Ben de bu gun reddimi aldim.. 5. olmus bu.

Standart, yapilmasi gereken cogu seyin yaninda bu sefer meditasyon yaptim, dualar ettim, positif dusunce bicimi kuramlarindan kitaplar okudum, tatbikledim, adeta bir secret gurusuydum, minvalinde bir rahip veya imam.. hatta esimle "Nino'muzu aldik biz" kutlamasi bile yaptik.. Olmadi..
aposto

New postby eates » Thu Aug 10, 2017 10:25 am

Selam aposto,

Ben de bir yandan avukatlarla gorusmeye basladim.. daha once forumda adi gecen Nusra hanim'la yazisiyorum. Bana sikayet etme noktasinda hangi asamadayim diyes soruyor ilk etapta.. Henuz sikayet baslatmadim ama bu gun yarin genis capli bir sikayet baslaticam..

Ninousuz uzatma basvurusu yaparken, nino ile ilgili tum yazismalari, karar mektuplarini basvuruna ekleyebilir, on yazi kisminda yasadiklarini ne eksik ne fazla, yorumsuz bahsedebilir ve en kisa zamanda bu sorunu asmayi hedefledigini tum iyi niyet ve gayretinle Nino almak istedigini soyleyebilirsin.. Basvuru yapmadan hemen once bir kez daha basvuru alabilir, basvuru onay mektubunu da ekleyebilirsin.. Bakin 21.'ye basvurucam, sonucu da size ek belge olarak yollicam, bu sefer alicam inaniyorum gibi kendini biraz ezikleyebilirsin.. Ben oyle yaptim keza... Red aldim ek belge olarak yollayamadan, 1 sene vermislerdi..

Bazilari da daha sonradan keske bahsetmeseydin Nino'dan adamlarin eline koz vermissin, tam istedikleri olmus falan dediler.. Iyi de adam zaten gormicek mi ninomun olup olmadigini? ama zaten en zor olan, genelin tilkilikleri ve kurnazliklarina ragmen, isguzarlarin kimlik lekeleyip baskalarinin haklarina tecavuz etmelerine alanen sahit olup en azindan onlar gibi olmamak adina, isleri dogru duzgun ve laikiyla yapabilmek deil mi? Ben vicdanen bahsetmem gerektigini dusundum, bahsettim..

Ninosuz basvuranlarin buyuk kismi 3 senelik almis gorunuyor.. Bence bahsetsen de bahsetmesen de Nino'nun karar vermede cok bir onemi yok. Benim 1 sene almamda ki baslica sebep babamin vefati uzerine erken karar istemis olmamdir. Elerinde Nino vardi, onu da yapistirdilar diye dusunuyorum. Erkan evrak istemelerde 3 senelik alabilen istatistigi yok, ama avukatlarin ve muhasebecilerin tecrubelerinde hep 1 sene var, 3 sene ya yok ya da hatirlamiyorlar.

Herseyin kitabina gore uygulandigi, kurallarin net ve tikir tikir isletilmeye calisildigi bu ozel yerde bile 1+1'in 2 etmedigi durumlari yasiyoruz.. Isini disiplinle, ozveriyle alin teriyle ve yalansiz dogru durust yapmaya calisan bizler de ne yazikki digerlerinin yaninda ayni "kimlik" icerisinde olmanin gazabina ugruyor.

Bu sebepten ilk bastaki gibi streslenmiyorum. hirslanip sinirlenmiyorum.. Mesele ozelimde degil cunku, kisisel degil.. Adamlar genel olarak bizi istememekle fazlasiyla haklilar.. Biraz bakan, biraz merak edenin gorduklerinden uzuluyorum tabi ama, hak veriyorum, anliyorum..
eates

New postby aposto » Thu Aug 10, 2017 12:55 pm

Ustad burayi kisisel yazismaya cevirmek uzereyiz, kovulana kadar devam : )
Nusra Hn sirketinin facebook hesabindan bir paylasim yapmis 1-2 saat kadar once.. HMRC ile Home Office (eminim kullandigim adlar yanlistir ama fikri aldin sen) oturup konusacaklarmis definition'larinin tutarsizligi konusunda.

Ben sikayet mektubumu gonderdim. Bir avukat arkadasim (uzmanlik alanini bilmiyorum ama immigration degil eminim) kendi case inde (ltd company de director o da ve ECAA li kendisi de) gonderdigi mektubu paylastiydi, onu editleyip gonderdim. Ekine de tum belgelerimi ekledim. Basvurumu tekrar degerlendirmelerini rica ettim.

Bakalim ne olacak. Arayip yine darlamayi dusunuyorum yarin.

eates wrote:Selam aposto,

Ben de bir yandan avukatlarla gorusmeye basladim.. daha once forumda adi gecen Nusra hanim'la yazisiyorum. Bana sikayet etme noktasinda hangi asamadayim diyes soruyor ilk etapta.. Henuz sikayet baslatmadim ama bu gun yarin genis capli bir sikayet baslaticam..
aposto

New postby eates » Thu Aug 10, 2017 4:35 pm

bence bu baslik daha cok konusulacak.. bizden sonra yazan olmazsa o zaman meseleyi kisisel tartismaya baslariz : )

bu gun ben aradim glaskow'u, call back durumum guncelmis, inceliyorlarmis.. Beklemedeyim..
eates

New postby ozges » Fri Aug 11, 2017 7:10 am

Selamlar

Gruplardan birinde aoyle bisey gordun

https://m.facebook.com/groups/140978359 ... highlights
ozges

New postby aposto » Fri Aug 11, 2017 10:31 am

@ozges, link acilmiyor sanirim gruba uye olmamiz falan gerekiyor.

Sicagi sicagina heyecanla haberi paylasayim.

Glasgow'dan Robert (Uprichard) aradi simdi. Eleman iyice bir arkadas, duzgun duzgun acikliyor sagolsun. Gonderdigim mektupta hatalar yapmisim duzeltmemi rica etti.

Daha onemlisi, Nusra Hn in verdigi bilgiyi onayladi kendisi. Home Office ile su an in talks ta olduklarini, directorlarin basvurularini hold ettiklerini belirtti.

Uzatmaya basvuracagimi soyledigimde. Home Office zaten bu durumdan haberdar ama vermek isterseniz adimi verebilirsiniz dedi. Adam benim dosyayi hatirliyor zaten seksen kere ellerine gectigi icin.

Son olarak, "sizce ne zaman karar cikar" dedim. Ay sonuna kadar cikmasini bekliyoruz cunku sizin durumunuzda olan pek cok insan var dedi. Tekrar basvuru yapmama gerek olmadan mektubum uzerine yeniden degerlendirme yapacaklarini belirtti (tabii karar ciktiktan sonra).

Umut verici seyler de oluyor arada be.. hadi bakalim.
aposto

New postby eates » Sun Aug 13, 2017 10:08 pm

Selam aposto,
Cok guzel haberler bunlar..

Uprichard'a bi suredir ulasamiyordum. Gonderdigin bir mektup mu oldu? Orada ne tur hatalar vardi? Yarin Glaskow'u tekrar arayip telefon bekledigimi henuz aranmadigimi soylicem, Bu adimin disinda tavsiye edecegin bir sey var mi?
eates

New postby aposto » Sun Aug 13, 2017 10:11 pm

Patron selam,
Bence mektup at abi.. Sikayet mektubu.. Burda boyle seyler oluyor mu bilmem de email ini ver sana benim mektubu gondereyim.. Editleyip gonder sen de.
Ben mektuptaki hatamdan utandigimdan yazamadiydim gecen.. Ben de o mektubu bi arkadastan aldiydim da.. herifin ismini (2 yerde geciyormus) editlemeyi unutmusum. Robert aradi "kardes burda baska birinin adi var hayirdir" dedi.. izah etmesi cok komik oldu.. Dogrusunu postaladim bakalim.
Mektup at dememin sebebi su abi, bi daha basvurmakla ugrasma, mektup ile reddedilen son basvurunun tekrar degerlendirilmesini iste. Mektubuna da tum belgelerini ekle ama. Ben oyle yaptiydim yani.. belgelerim bunlar tekrar degerlendirin dediydim.
Email ini verirsen sikayet mektubunu gondereyim.
Saygilar.
aposto

New postby Site Memuru » Mon Aug 14, 2017 4:01 pm

Uyum zorlugu ceken arkadaslarla yollari ayirdik. Basligi aciyorum. Email paylasmayin tadimiz kacmasin.
Site Memuru
Site Admin

New postby rocktr » Thu Aug 17, 2017 10:06 am

Son uc gundur yeni bir bilgi yada tecrubeye sahip kimse varmi arkadaslar ?
rocktr

New postby gndlf » Thu Sep 07, 2017 12:11 pm

Arkadaşlar iki sorum var:
1)nino'ya ilk kez başvuru yapanlara gönderilen formda herkesin bahsettiği hiçbir belge istenmiyor. Yani mektupta sadece isim soyisim vs yazın yollayın diyor. Ne faturalar, ne işyeri için harcama yapıldığını gösteren fişler istenmiyor. Hatta işyeri adresi bile sorulmuyor!
Sorum şu: sizce bu form böyle "kel" hali ile mi yollamalı mektupla, yoksa formda istemese bile formu gönderirken içine fatura vs eklemeli mi?
Burda yazılanlardan sonra sadece isim-soyisim-evlilik durumu vs yazıp yollamaya korktum doğrusu. Sizce içine fatura veya harcamalarımı gösteren belgeleri eklemeli mi?

2) formu mektupla gönderdikten sonra sizi arayıp mülakata çağırabilirler mi? Bu durumda mülakatta gerekli belgelerin ne olduğunu telefonda size tek tek diyorlar mı?
Teşekkürler
Last edited by gndlf on Thu Sep 07, 2017 12:35 pm, edited 1 time in total.
gndlf

New postby Emre » Thu Sep 07, 2017 12:29 pm

@gndlf eski sisteme dönmüş olabilirler. Türkiye'den Ankara Anlaşması'na başvurup gelenler, normalde NiNo için telefon ediyor ve eve form geliyordu. Benim zamanımda öyleydi (2015 Mayıs) O formu doldurup içerisine vizeli pasaportu koyup Special Delivery zarfıyla birlikte gönderiyorduk. Sonra o eklediğimiz return Special Delivery zarfıyla pasaport geri geliyordu ve 15 gün içerisinde de postayla NiNo geliyordu. Başka hiçbir evrak gerekmiyordu.

Sonradan ne olduysa, görüşmeye çağırmaya ve şirket direktörlerine red vermeye başladılar.

Ama sana böyle bir form geldiyse, hiç işi karıştırmadan benim ve benim zamanımdakilerin yaptığı gibi formu doldur ve pasaport ve vizenle birlikte gönder. Special Delivery ile gönder. Ayrıca pasaportunu geri gönderebilmeleri için ödemesi yapılmış üzerinde adresinin yazılı olduğu return Special Delivery zarfını da ekle. Bir dene bakalım. Eğer NiNo bu şekilde sana gelirse, karışıklık çözülmüş demektir.

İyi haberlerini bekliyoruz.
Last edited by Emre on Thu Sep 07, 2017 1:02 pm, edited 1 time in total.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby gndlf » Thu Sep 07, 2017 12:49 pm

@Emre Cevabın için teşekkür ederim Emre.
Formu ya "pre-paid envelope" ya da "freepost plus" ile gönderin deniyor. Sizin Special Delivery dediğiniz , formla birlikte gelen ödenmiş mektup değil sanırım. Yani "freepost plus" ile mi göndermemi tavsiye edersiniz?
> Sanırım special delivery seçeneği kabul edilmiyor. Çünkü gerçekten formda sadece 2 seçenek belirtilmiş ve bunlar da special delivery değil yani ertesi güne ulaşan mektuplar değil.

Birde pasaport ve brp fotokopileri isteniyor formda. Siz asıllarını mı yollamıştınız 2015 yılında?

Teşekkürler
Last edited by gndlf on Thu Sep 07, 2017 12:58 pm, edited 1 time in total.
gndlf

New postby Emre » Thu Sep 07, 2017 12:56 pm

Benim dediğim Speacial Delivery "pre-paid envelope" oluyor. Online takip, ve imzalı teslimat bilgisi sağlıyor. Ben orjinallerini göndermiştim. O yüzden özellikle Royal Mail Special Delivery ile gönderdim ki kaybolma ihtimali olmasın.

Gönderirken dediğim gibi gönderdiğin zarfın içine bir de ödemesi yapılmış zarf/poşet "pre-paid envelope" ekliyorsun. O zarfla sana pasaportunu ve vizeni geri gönderiyorlar.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby gndlf » Thu Sep 07, 2017 1:00 pm

@Emre. Teşekkürler Emre. Şimdi demek istediğini anladım, sağol. Dediğin gibi bir deneyelim bakalım ne olacak.
gndlf

PreviousNext

Return to der Karrierismus