Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby UtkuA » Sun Jan 08, 2017 5:44 pm

orduevi wrote:Ben iki basvurumda da red aldim ama 5. basvuruda red alanlari okuyunca tamamen hevesim kirildi.. Sanirim 3. defa NIN a basvurmadan sene sonunda gidiyorum baska ulkeye... irkcilarla ugrasmaya gerek yok.

4.Basvuru hocam :) Saka bir yana dedigim gibi ilk yazi daha umutsuz bir animda yazilmisti. Simdi bilgisayar basinda bank statement ve faturlarimin ciktisini aliyorum. Vaz gecmek yok. Onlar vermezse de yasal olarak iyi niyet belirtmek onemli diye dusunuyorum. sali gunu avukatim ile bir gorusmem olacak. Bu konu ile ilgili yasal yaptirimlarimiz ne olabilir onu soracagim. Alacagim cevaplari da burada paylasacagim.
UtkuA

New postby orduevi » Sun Jan 08, 2017 6:30 pm

UtkuA wrote:
orduevi wrote:Ben iki basvurumda da red aldim ama 5. basvuruda red alanlari okuyunca tamamen hevesim kirildi.. Sanirim 3. defa NIN a basvurmadan sene sonunda gidiyorum baska ulkeye... irkcilarla ugrasmaya gerek yok.

4.Basvuru hocam :) Saka bir yana dedigim gibi ilk yazi daha umutsuz bir animda yazilmisti. Simdi bilgisayar basinda bank statement ve faturlarimin ciktisini aliyorum. Vaz gecmek yok. Onlar vermezse de yasal olarak iyi niyet belirtmek onemli diye dusunuyorum. sali gunu avukatim ile bir gorusmem olacak. Bu konu ile ilgili yasal yaptirimlarimiz ne olabilir onu soracagim. Alacagim cevaplari da burada paylasacagim.

Turkiye den bu vizeye basvurup vizeyi aldigimda hersey gulluk gulistanlikti. Bence Home Office Ingiltere'nin ekonomisine katki saglamak icin cebinde birikmis parasi olan ve iltica etme potansiyeli olmayan butun Turk lere ilk yillik vizeyi veriyor. Sonra geliyoruz buraya yazilimcilar, muhendisler etc. kira, avukat, araba, yasam masraflari, sigortalar vb. paralari harciyoruz ve bir sekilde 3 yillik vize red ediliyor. Benim gordugum net tablo bu.

Avukatla basvursan o da masraf. Beklemek oda masraf. Zaten mahkeme hakkinda yok. Itiraz ettiginde baska bir case officer bakacak dosyana. Hayir birde Turkiye'deyken bu durumdan hicbir avukat ve danisman bahsetmek istemiyor ki buna cok kiziyorum. Bilseydim boyle olacagini isimi gucumu birakmaz Turkiye'deyken Canada'ya permanent vizeye basvurur, sonucu beklerdim. Suana kadar harcadigim £40k da cebimde kalirdi. Avukati zengin ettim birde U.K. ekonomisini.
orduevi

New postby Emre » Sun Jan 08, 2017 7:41 pm

Öyle bir net tablo yok @orduevi. Yani bir şekilde işler senin için yolunda gitmemiş olabilir ve zorluklarla karşılaşmış olabilirsin. Bu herkesin bu zorluklarla karşılaşacağı anlamına gelmiyor. Son aylarda Ankara Anlaşması ile gelenlerin NiNo almakta zorluk çektiğini görüyorum ama bunun da bir şekilde aşılabileceğini düşünüyorum. Sonuçta hepimiz yeni bir ülkede hayat kurmaya çalışıyoruz. Herşeyin güllük gülistanlık olacağını beklemek hayalperestlik olur. Zaman zaman zorluklar çıkıyor. Homeoffice çalışanları değişiyor. Jobcentre kuralları değişiyor. Bunlar olağan şeyler. Yani Kanada'ya da gitsen bu tip zorluklarla karşılaşıp karşılaşmayacağının garantisi yok.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby jeremyvine » Mon Jan 09, 2017 6:00 am

orduevi wrote:
UtkuA wrote:

Turkiye den bu vizeye basvurup vizeyi aldigimda hersey gulluk gulistanlikti. Bence Home Office Ingiltere'nin ekonomisine katki saglamak icin cebinde birikmis parasi olan ve iltica etme potansiyeli olmayan butun Turk lere ilk yillik vizeyi veriyor. Sonra geliyoruz buraya yazilimcilar, muhendisler etc. kira, avukat, araba, yasam masraflari, sigortalar vb. paralari harciyoruz ve bir sekilde 3 yillik vize red ediliyor. Benim gordugum net tablo bu.

Avukatla basvursan o da masraf. Beklemek oda masraf. Zaten mahkeme hakkinda yok. Itiraz ettiginde baska bir case officer bakacak dosyana. Hayir birde Turkiye'deyken bu durumdan hicbir avukat ve danisman bahsetmek istemiyor ki buna cok kiziyorum. Bilseydim boyle olacagini isimi gucumu birakmaz Turkiye'deyken Canada'ya permanent vizeye basvurur, sonucu beklerdim. Suana kadar harcadigim £40k da cebimde kalirdi. Avukati zengin ettim birde U.K. ekonomisini.

Kapitalizmin ve İngiltere'nin tarihsel gerçekleridir bunlar. Vergiyi alırlar ve kendine/ailene bakman için de parayı sana harcatırlar. Bu tüm kapitalist sistemlerde böyledir.

İngiltere'nin tarihsel gerçekleri ne diyeceksin, Window Tax diye birşey duydun mu sen hiç? Kaç tane pencrereye sahip olduğuna göre vergi ödüyordu insanlar çok değil 18. ve 19.yüzyılda. Pencereden bile vergi alan senden ne vergileri alır bir hesap et.

Zaman değişir, vergi alınan şeyler değişir ama temel mantık değişmez. İngiltere'de toprak verimsiz, doğal kaynak yok. Dolayısıyla insanlar çalışmak zorunda ve üretmek zorunda.

Sanayi devrimi sırasında bu sanayi ile oluyordu, şimdi sanayi ve hizmet ile oluyor. Ama mesele aynı. Üstelik artık denizaşırı sömürgeler de yok.

Onun için gelmeden önce iyi hesap kitap yapması için uyarıyoruz herkesi. Danışmanların bir kısmı umut tacirliği yapıyor, insanların hayatları ile oynamaya varacak işler yapıyorlar. Dikkat etmek lazım.

İnsanların bazı durumalarda hatta çoğu durumda Türkiye'deki hayatı İngiltere'den iyidir. Bak burda Türkiye İngiltere'den iyidir demiyorum, insanların Türkiye'deki hayatı daha iyidir diyorum. Kurulu bir düzen varsa ve işinde gücündeysen o düzeni bozup işi gücü bırakmadan önce düşünmeli ve araştırmalısın. Sadece danışmanlara veya sağdan soldan duyduklarına inanırsan sonucu çok pahalıya mal olabilir.

Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde "yurtdışına yerleşmek" kavramı bir şehir efsanesidir. Her türlü yalan ve riya döner bu konuda. İşin enteresan tarafı bu "yurtdışına yerleşmek" kavramını bu kadar efsaneleştiren bir milletin turist olarak yurtdışına gidince hiçbişeyi beğenmemesi ve yiyecek bişey bulamadık aç kaldık demesidir.

Türkiye'de vergi yok mu? Kimse vergi ödemiyor mu? Var, çok. Hem de İngiltere'den daha da çok. Ama sorun şu ki, Türkiye'de ödenen vergiler tamamiyle boşa gider, geri dönüşü olmaz. Haraçtır.

İngiltere'de ise vergi ödersin ama karşılığını alırsın. Bir de bunun yanında sorgulama hakkına sahipsin. Bu çok önemli bir fark.

Türkiye'de ise eğer sorgularsan hayatın boyunca başın beladadır. Polisten dayak yer, işkence görür ve yeri gelir herşeyini kaybedersin.

Kanada Kanada diyip duruyorsun. Kanada belki güzel bir ülkedir ama sen orda hiç yaşadın mı? Ordaki vergi rejimini araştırdın mı? Konuyu biliyor musun? Basit bir örnek vereyim; Kanada'yı kuranlar kimler? İngilizler ve Fransızlar. Sence İngilizler ve Fransızlar'ın kurduğu bir memleket kanunlar ve vergiler anlamında İngiltere ve Fransa'dan çok farklı olur mu? Bunu bir düşün.

Kanada Avrupa'ya göre biraz daha rahat olabilir. Bunun nedeni arazinin geniş olması ve tarihsel sorunların daha az olması. Ama kurucularına bakıp ülkeyi anlayabilirsin.

Değişim pahalı ve zahmetlidir. Yerinden oynayan yetmiş derde uğrar derler. Bu dertleri önceden hesap etmekte fayda var.

İngiltere'ye gelmek orta ve uzun vadede iyi olur. Yapılan masraf ve sarf edilen emeğe değer. ama 6 ay, 1 sene, 2 sene gibi kısa süreler için değmez. Boşa gider tüm emekler.
---
Last edited by jeremyvine on Mon Jan 09, 2017 1:32 pm, edited 1 time in total.
jeremyvine

New postby orduevi » Mon Jan 09, 2017 12:48 pm

@jeremyvine yorumlarin icin tesekkurler. Canada'da 5 yil kidemli yazilim muhendisi olarak calistim. Sponsorum vardi.
orduevi

New postby jeremyvine » Mon Jan 09, 2017 1:27 pm

orduevi wrote:@jeremyvine yorumlarin icin tesekkurler. Canada'da 5 yil kidemli yazilim muhendisi olarak calistim. Sponsorum vardi.

İngiltere'ye neden geldin? Özel bir neden ise sormamış olayım fakat Kanada'dan İngiltere tercihini yaptıran şey neydi? Türkiye'ye yakın olma isteği mi?

İngiltere, Kanada ya da hangi ülke olursa olsun, umarım gönlünce olur. Harcadığın emek ve paraya bakınca insan demeden edemiyor, danışmanların bir kısmı büyük günaha giriyor.
---
jeremyvine

New postby orduevi » Mon Jan 09, 2017 2:34 pm

Turkiye'ye daha yakin diye dusunmustum. Ama yapacak birsey yok. En azindan pr basvurusu icin eligible durumdayim.
orduevi

New postby esraersal » Mon Jan 09, 2017 3:29 pm

Emre wrote:@esraersal telefon edip durumunu sormalısın. Benim formu misal yanlış adrese göndermişlerdi. Telefon açıp sorduğumda ortaya çıkmıştı. Belki de senin nino letterı yollamayı unuttular ve farkında bile değiller. Bu tip şeyler çok oluyor.

Bugün aradık biri sizin başvurunuzu iptal etmiş. Yeniden mülakat için tarih alın dediler. Nasıl iş anlamadım. Bu arada brp'mi ehliyet başvurusu için göndermiştim. O olmadan mülakata gitsem sorun olur mu acaba?
esraersal

New postby zeugma » Wed Jan 11, 2017 9:15 am

@esraersal Orada BRP fotokopisi aliyorlar. Ve calisma ve oturum izni olarak elimizde bir tek o oldugu icin sorun cikarabilirler. Elinde BRP nin fotokopisi varsa onunla sansini deneyebilirsin ehliyete basvurdugun icin getiremedim vs seklinde.

Veya randevu tarihini verdikleri mektupta bir numara olacakti orayi arayip randevu tarihini degistirebilirsin. Ben yapmistim 1 hafta sonraya randevu vermislerdi.
zeugma

New postby esraersal » Wed Jan 11, 2017 11:02 am

zeugma wrote:@esraersal Orada BRP fotokopisi aliyorlar. Ve calisma ve oturum izni olarak elimizde bir tek o oldugu icin sorun cikarabilirler. Elinde BRP nin fotokopisi varsa onunla sansini deneyebilirsin ehliyete basvurdugun icin getiremedim vs seklinde.

Veya randevu tarihini verdikleri mektupta bir numara olacakti orayi arayip randevu tarihini degistirebilirsin. Ben yapmistim 1 hafta sonraya randevu vermislerdi.

Brp'siz olmuyormuş da zaten sorun şu ki bana randevu verdikleri bir mektup hiç gelmedi. aradığımda biri başvurunuzu iptal etmiş o yüzden mülakat tarihi verilmemiş size dediler. Arayıp yeniden randevu tarihi alın dediler ama brp'm olmdığı için bekliyorum mecburen.
esraersal

New postby cagria » Wed Jan 11, 2017 12:59 pm

Arkadaşlar national insurance number olmadan kendimize maaş ödeyemediğimiz doğru mu? Dividends çekebiliyor muyuz peki?
cagria

New postby jeremyvine » Wed Jan 11, 2017 1:22 pm

cagria wrote:Arkadaşlar national insurance number olmadan kendimize maaş ödeyemediğimiz doğru mu? Dividends çekebiliyor muyuz peki?

Sadece kendine değil, hiçkimseye maaş ödeyemezsin. Yani maaş ödemesi yapamazsın çünkü maaş ödeyeceğin kişinin NIN'i yok.

Farkındayım, enteresan bir açıklama oldu ama bunu işin mantığını anlatmak için böyle yazdım.

Ama bunun bir çözümü var. Temporary NIN diye birşey var. NIN alana kadar birini istihdam edip ona maaş ödemeye yarıyor;

http://talk.uk-yankee.com/index.php?topic=1858.0

http://www.ukbusinessforums.co.uk/threa ... ber.221833

https://en.wikipedia.org/wiki/National_ ... ry_numbers

Böyle bir numara generate edip kendine maaş ödeyebilirsin.

Bu durumda bu numara ile muhtemelen dividend payments da alabilir ya da yapabilirsin.
---
jeremyvine

New postby zeugma » Sun Jan 15, 2017 5:35 pm

Arkadaşlar merhaba,

Sonunda National Insurance Number'ıma kavuştum.

İlk başvurum reddedilmişti.
Tekrar başvurdum yine aynı formu yolladılar. Formu doldurdum bu sefer eşiminde NiNo numarası olduğu için(Dependant) onuda ekledim. Bilmiyorum etkisi var mı ama görüşmeye çağırmadan NiNo numaramı içeren mektup geldi 3 hafta sonra. Ek olarak şöyle bir detay daha var Part 3 kısmında About any work you do kısmının üzeri çizili geldi o kısmı o yüzden boş geçmiştim.

Umarım bekleyen arkadaşlar da en kısa sürede NiNo larına kavuşurlar.
zeugma

New postby esraersal » Mon Jan 16, 2017 3:42 pm

zeugma wrote:Arkadaşlar merhaba,

Sonunda National Insurance Number'ıma kavuştum.

İlk başvurum reddedilmişti.
Tekrar başvurdum yine aynı formu yolladılar. Formu doldurdum bu sefer eşiminde NiNo numarası olduğu için(Dependant) onuda ekledim. Bilmiyorum etkisi var mı ama görüşmeye çağırmadan NiNo numaramı içeren mektup geldi 3 hafta sonra. Ek olarak şöyle bir detay daha var Part 3 kısmında About any work you do kısmının üzeri çizili geldi o kısmı o yüzden boş geçmiştim.

Umarım bekleyen arkadaşlar da en kısa sürede NiNo larına kavuşurlar.

Tekrar nasıl başvurdun? Daha önce hiç reddedilmemişsin gibi mi? Ben reddedilmedim ama başvurum iptal olmuş nasıl olduysa. Bende isteyip form deneyeyim bi. benim de eşimin nino'su var çünkü.
esraersal

New postby Emre » Mon Jan 16, 2017 5:12 pm

NiNo için telefonla arayınca, kesinlikle ve kesinlikle Ankara Anlaşması vizesiyle geldiğinizi, ve başvurunuzun Türkiye'de onaylandığını söyleyin. Ve formu buna göre gönderip, ona göre kaydınızı yapmalarını isteyin. O zaman gönderdikleri formda @zeugma'nın dediği alan çizili olarak geliyor. Normalde hiç mülakat olmaması gerekiyor Ankara Anlaşması'na Türkiye'den başvurup gelenlerin. Bu böyleydi. Son aylarda bir şeyler oldu, insanları görüşmeye çağırır oldular. Ama sanırım tekrar bu eski haline dönecek.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

PreviousNext

Return to der Karrierismus