Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby esraersal » Mon Jan 16, 2017 5:52 pm

Emre wrote:NiNo için telefonla arayınca, kesinlikle ve kesinlikle Ankara Anlaşması vizesiyle geldiğinizi, ve başvurunuzun Türkiye'de onaylandığını söyleyin. Ve formu buna göre gönderip, ona göre kaydınızı yapmalarını isteyin. O zaman gönderdikleri formda @zeugma'nın dediği alan çizili olarak geliyor. Normalde hiç mülakat olmaması gerekiyor Ankara Anlaşması'na Türkiye'den başvurup gelenlerin. Bu böyleydi. Son aylarda bir şeyler oldu, insanları görüşmeye çağırır oldular. Ama sanırım tekrar bu eski haline dönecek.

Biz zaten aradığımızda özellikle belirtmiştim ona rağmen başvurum nasıl olduysa iptal edilmiş. Eşimin numarası geldi ama. Bi karışıklık var bu işte ama bakalım nasıl sonuçlanacak?
esraersal

New postby zeugma » Mon Jan 16, 2017 6:05 pm

@esraersal Normal bir şekilde 643 ile biten numaralarını aradım dedim NiN başvurmak istiyorum. Daha önceden başvurup başvurmadığımı sordu. Başvurduğumu belirtim daha sonra eski referans numaramı sordu onu söyledim. Muhtemelen sistemlerinde detaylarımızı görüyorlardır zaten.

@Emre nin dediği gibi özellikle vizeyi nerden aldığımı sordular ve Türkiye'den aldığımı söyledim ve bu şekilde bir kaç soru sorduktan sonra size form gelicek vs standart şeyleri söyledi o kadar.
zeugma

New postby esraersal » Mon Jan 16, 2017 6:57 pm

zeugma wrote:@esraersal Normal bir şekilde 643 ile biten numaralarını aradım dedim NiN başvurmak istiyorum. Daha önceden başvurup başvurmadığımı sordu. Başvurduğumu belirtim daha sonra eski referans numaramı sordu onu söyledim. Muhtemelen sistemlerinde detaylarımızı görüyorlardır zaten.

@Emre nin dediği gibi özellikle vizeyi nerden aldığımı sordular ve Türkiye'den aldığımı söyledim ve bu şekilde bir kaç soru sorduktan sonra size form gelicek vs standart şeyleri söyledi o kadar.

Ben de arayayım bari yeniden ya. Biz ilk başvurduğumuzda da söylemiştik vizeyi Türkiye'den aldığımızı ama anlamadım ne oluyor :(
esraersal

New postby UtkuA » Thu Jan 19, 2017 1:52 pm

Arkadaslar selam,

Buyuk bir sok icinde 5. seferimde bana NI verdiklerini ogrendim. Gercekten sevinsem mi uzulsem mi bilemedim. Son 3 basvurumda, ne belge verdiysem bu sefer de onlari verdim. Aradaki tek fark bu sefer gayet tatli bir memura denk gelip, butun belgelerimi almaya ikna etmem oldu. Burada Laura'ya selam soylemeyi bir borc bilirim:)
Bir de Cover Letter'in sonuna herhangi bir benefit alma iznim yok, zaten boyle bir niyetim de yok minvalinde bir cumle yazdim...

Benim bu surecten cikardigim en buyuk sonuc, maalesef UK gibi bir ulkede bile insanlarin gelecegi tamamen o gun karsisina cikan insanin ruh hali ile orantili. Eger o gun esiyle kavga etmis, haberlerde Farange dinlemis biri ile gorusmeye girerseniz red alabiliyorsunuz; yok eger neseli ve anlayisli biri ile gorusurseniz NI numaraniz hemen cikiyor.

Basvurumu yaptiktan sonra bu konu ile ilgili Glasgow'a ve Home Office'e ciddi bir mektup yazacagim. En azindan onumuzdeki donemde bu yola girecek arkadaslara bir hayri dokunur belki.

Gercekten jeremyvine'in dedigi gibi NI tamamen bir sans isi.

Bu surecte iyi dileklerini ve yardimlarini esirgemeyen arkadaslarima cok tesekkur ederim. Bu haftasonundan itibaren 3 senelik uzatma basvurusu surecine giriyorum. Bir sorun cikmazsa da 10 Subat gibi belgeleri vermeyi planliyorum. Sizleri bu surecle ilgili de kendi basliginda duzenli olarak bilgilendirecegim.

Sevgiler!
UtkuA

New postby jeremyvine » Thu Jan 19, 2017 2:03 pm

UtkuA wrote:Arkadaslar selam,

Buyuk bir sok icinde 5. seferimde bana NI verdiklerini ogrendim. Gercekten sevinsem mi uzulsem mi bilemedim. Son 3 basvurumda, ne belge verdiysem bu sefer de onlari verdim. Aradaki tek fark bu sefer gayet tatli bir memura denk gelip, butun belgelerimi almaya ikna etmem oldu. Burada Laura'ya selam soylemeyi bir borc bilirim:)
Bir de Cover Letter'in sonuna herhangi bir benefit alma iznim yok, zaten boyle bir niyetim de yok minvalinde bir cumle yazdim...

Benim bu surecten cikardigim en buyuk sonuc, maalesef UK gibi bir ulkede bile insanlarin gelecegi tamamen o gun karsisina cikan insanin ruh hali ile orantili. Eger o gun esiyle kavga etmis, haberlerde Farange dinlemis biri ile gorusmeye girerseniz red alabiliyorsunuz; yok eger neseli ve anlayisli biri ile gorusurseniz NI numaraniz hemen cikiyor.

Basvurumu yaptiktan sonra bu konu ile ilgili Glasgow'a ve Home Office'e ciddi bir mektup yazacagim. En azindan onumuzdeki donemde bu yola girecek arkadaslara bir hayri dokunur belki.

Gercekten jeremyvine'in dedigi gibi NI tamamen bir sans isi.

Bu surecte iyi dileklerini ve yardimlarini esirgemeyen arkadaslarima cok tesekkur ederim. Bu haftasonundan itibaren 3 senelik uzatma basvurusu surecine giriyorum. Bir sorun cikmazsa da 10 Subat gibi belgeleri vermeyi planliyorum. Sizleri bu surecle ilgili de kendi basliginda duzenli olarak bilgilendirecegim.

Sevgiler!

Evet şans işi fakat şans ısrar edenlerin yanında oluyor ve senin bu yaşadıkların tam bunu örnekler bir durum oldu.

4 defa NIN alamayıp buna rağmen pes etmeyen birine birgün gelir şans güler.

Tebrik ederim, uzatma başvurunda başarılar!
---
jeremyvine

New postby zeo » Fri Jan 20, 2017 6:29 pm

Merhaba
Hangi belgelerle gitmistiniz ve cover letterın ıcerıgı neydi acaba?Cok tesekkurler
zeo

New postby UtkuA » Sat Jan 21, 2017 12:10 am

@ jeremyvine,
Bir şekilde işleri hep zorlamak kendi şansını yaratmak gerekiyor. Şu bir sene bana hiç bir şey öğretemediyse bunu öğretmştir. İyi dileklerin ve yardımların için teşekkürler!

zeo wrote:Merhaba
Hangi belgelerle gitmistiniz ve cover letterın ıcerıgı neydi acaba?Cok tesekkurler

Zeo selam,

Cover letter, genel olarak buraya geldiğimden beri yaptklarımı açıklayan bir faaliyet raporu şeklindeydi. Ayrıca, ltd şirket olarak çalışabileceğimi açıkladım ve herhangi bir benefit peşinde olmadığımı belirttim. Ama geçen sefer de aynı mektup ile başvurup red aldığım için süreçte ne kadar etkili olduğu tartışılır. Her şeye ragmen, kendini dürüst bir şekilde açıklayıp bunu belgelerle desteklemenin zarardan çok yarar getireceğine inanıyorum. TR'nin aksine burada hayatın her alanında iyi niyet esasına dayalı bir güven olduğunu bir çok kez tecrübe ettim.

Belge listesini aşağıya yazıyorum. Biraz kalabalık gözükebilir ama 5. başvuruda, en azıdan kendi açımdan hiç bir şeyi şansa bırakma lüksüm kalmadığını sen de tahmin edersin. Zaten bir ay sonra uzatma sırasında da aynı belgeleri sunacağım için bana da iyi bir antreman oldu :) Benim başıma gelen biraz istisnai bir durum. Senin için sürecin daha rahat gececeğine eminim. Umarım da başka kimse NI sürecince benim kadar zorlanmaz...

(1) Bugune kadar kestigin butun faturalar
(2) Bugune kadar yaptigin butun isle ilgili harcamalarin faturalari.
(3) Gazete / internet ilanlari, reklam amacli: reklamlarin /ilanlarin kendisi + faturalari.
(4) Public liability insurance + faturasi
(5) Her bir musteriden sundugun hizmetleri aciklayan ve senin freelancer oldugunu vurgulayan birer mektup.
(6) Business and personal bank account statements: acildiklari tarihten randevu gunune kadar.
(7) Muhasebecinizden mektup. Şu tarihten beri director olarak kendi isini yapiyor / self employed olarak hizmet sunuyor vb
(8) ECAA Vize Anlaşma Metninin Limited şirket kurup, direktör olarak çalışabileceğini belirten sayfası. Nasıl bulacağını geçmiş yazımda açıklamıştım.
(9) Pasaport+ BRP
(10) Kira sozlesmesi
(11)Ev sahibinden / emlakcidan ev adresini is adresi olarak kullanabilir diye bir mektup ya da virtual office kontratı ve faturaları.
(12)Karvizit + leaflet + headed paper + proforma fatura + web sayfa ciktisı + Linkedin/Facebook/Twitter sayfa ciktilari.
(13) Yaptıgın işin örnekleri. Ben mimar olduğum için her müşterime yaptığım 2D ve 3D çizimlerden ikişer örnek koydum.

Dediğim gibi bunlara ekleme çıkarma yapabilirsin. Belki hiç birini vermene gerek bile kalmadan direk mektupla bile NI alabilirsin.

Kolay gelsin.
UtkuA

New postby talis » Sat Jan 21, 2017 5:55 am

@UtkuA

Ben de seninle aynı süreçlerden geçiyorum ve ne kadar yıpratıcı olabileceğini biliyorum. National insurance a sonunda kavuşmana sevindim. Umarım uzatmanı da sorunsuz alırsın.

Ankara anlaşmasıyla ortağımla birlikte limited şirket kurdum ve national insurance number almam gerekliydi. Daha önce 3 kez başvurularıma red verdiler. 2 kez memurların tüm belgelerin kopyasını almamasından, 1 kez de listede olmayan yeni bir belge istediler (reklam gideri). 18 Ocak’ta Glasgow taki nino center ı arayarak 4. başvurumun onaylandığını öğrendim. Bugün posta geldi ve yine RED EDİLMİŞ!! Posta işleri yavaş olduğundan ve bazen hiç geri dönüş yapmıyorlar, sonucu arayarak öğreniyorum. İlginç olan şey telefondaki memur onaylandığını söyledi (ses kaydı var tekrar tekrar dinledim) ama red mektubu geldi. Gerekçe olarak self-employed olduğuna inanmadık demişler ve verdiğim belgeler arasında aşağıdaki kanıtları aramışlar.

*financial risk
*control over the work you do and how you do it
*investment in your business
*an obligation to provide the service

Tüm banka dökümleri, yapılan işlerin faturaları müşterilerden alınan referans mektupları, şirket için ayrıdığım sermayenin belgeleri (ve daha bir sürü belge) olmasına rağmen böyle bir sebep uydurmuşlar. Artık art niyet arıyorum.

@UtkuA, sana gelen red mektupları içinde böyle sebepler var mıydı? Cover letter hariç, senin listede yazdıklarının aynılarını ve fazlasını belge olarak sundum. Bir dahaki sefere bir de Cover letter ekleyeceğim.

@UtkuA, ayrıca sonucunu telefon ile mi öğrendin yoksa mektup olarak mı geldi?

Şu an red aldım mı ondan bile emin değilim tam olarak. Pazartesi günü tekrar Glasgow u arayacağım ve muhasebecimle görüşeceğim.

Tam red mektubunu açtığım zaman @UtkuA nın mesajını görmem beni biraz rahatlatmış olsa da hala diken üstündeyim Mayıs’a kadar şu national insurance işini halletmem lazım.

Not: İş ortağımın daha önceden NINO su vardı o yüzden sadece ben başvuruyorum.
Kurduğumuz şirket yazılım danışmanlık şirketi ve müşterilerimiz de tanınırlığı olan şirketler.

Red alan arkadaşlara bir tavsiye, bir daha başvuru yapmak için tüm o posta sürecini beklemesinler doğrudan interview için randevu istesinler. Telefondaki memur zorluk çıkarırsa teşekkür edin ve bir daha arayın.
talis

New postby UtkuA » Sat Jan 21, 2017 4:51 pm

talis wrote:@UtkuA

*financial risk
*control over the work you do and how you do it
*investment in your business
*an obligation to provide the service

@UtkuA, sana gelen red mektupları içinde böyle sebepler var mıydı? Cover letter hariç, senin listede yazdıklarının aynılarını ve fazlasını belge olarak sundum. Bir dahaki sefere bir de Cover letter ekleyeceğim.

@UtkuA, ayrıca sonucunu telefon ile mi öğrendin yoksa mektup olarak mı geldi?.

Talis selam,

Ben persembe gunu telefondan ogrendim, dun de mektubum geldi. Ama mektubu acip numarayi gorene kadar tam inanmamistim. Benim korktugum senin basina gelmis...

Biraz aptalca bir fikir olabilir ama mektup ve interview tarihini bir daha kontrol edebilir misin? Bunu soylememin sebebi, benim en son red mektubum, 5.gorusmemden uc gun sonra gelmisti, yine red verdiler sanmistim. Bazen de ayni interview ya da red mektuplarini 2 kere gonderdikleri oluyor.

Telefonda referans numarani, adini ve dogum tarihini aldiklari icin bilgilerini baskasininkiyle karsitirmis olma ihtimalleri neredeyse sifir. Bence buyuk ihtimalle mektup yanlis.

Red sebepleri ile ilgili; benim de son red mektubum kelimesi kelimesine ayni geldi. Bir onceki red mektubum gelmemisti ama telefondaki eleman yine ayni maddeleri soylemisti. Bana bir cover letter yazmami oneren de o oldu.

Mayisa kadar dah cok zaman var. Kesin halledersin hic merak etme. Ben de bana hic bir zaman NI vermeyeceklerine emindim ki numarami uzatma basvurumdan ancak bir ay once alabildim. Simdi muhasebecim UTR numarasi almak icin kosturuyor. Kendi isimin gucumun yaninda boyle sacma burokratik sureclere zaman ve enerji harcamak cok can sikici.

Kolay gelsin. Bizi durumlardan haberdar et.
UtkuA

New postby talis » Sun Jan 22, 2017 6:05 am

@UtkuA
Cok haklisin! Sigorta numarasi gibi sacma seylerle ugrasmak zorunda kaliyoruz. Vizeyi alip isimizi kurmusuz daha neden burokrasiyle ugrasiyoruz?

Ayrica, tecrubelerini paylastigin icin cok tesekkur ederim. Ben de kendi surecimi buradan anlatacagim umarim birilerine yardimi dokunur.

UtkuA wrote:mektup ve interview tarihini bir daha kontrol edebilir misin?

Mektubun tarihi maalesef son interview tarihinden sonra. Kesin emin olmak icin Pazartesi tekrar arayacagim.

UtkuA wrote:Red sebepleri ile ilgili; benim de son red mektubum kelimesi kelimesine ayni geldi. Bir onceki red mektubum gelmemisti ama telefondaki eleman yine ayni maddeleri soylemisti. Bana bir cover letter yazmami oneren de o oldu.

Ayni mektubu sana da gondermeleri beni biraz rahatlatti cunku verebilecek daha fazla belgem yok ve belli ki bu gonderdikleri sebepler standart seyler.

Bir daha basvurmam gerekirse de durumu aciklayan bir cover letter ve ankara anlasmasinin gerekli sayfasini da belgelere ekleyecegim.

Gelismeleri yazacagim.
talis

New postby zeo » Mon Jan 23, 2017 11:32 am

Merhaba UtkuA,

Hizli ve detayli geri donusun icin cok tesekkurler. Bizde musteri faturasi haric digerleri var ve tamam yalniz kontrat yapmadan once de herkes NI soruyor acaba bu yazismalari eklememiz uygun olur mu? Sansimizi ben yine de denemekten yanayim durust sekilde anlatip durumu.NiNo olmadigi icin de kendimize maas odemesi de yapamiyoruz. Christmas donemine denk geldigimizden de is talepleri de oldukca azaldi. Extension zamani da her gecen gun yaklasiyor ve bu aralar sIkIsmIs hissediyoruz..

Desteklerin icin tekrar tesekkurler

UtkuA wrote:@ jeremyvine,
Bir şekilde işleri hep zorlamak kendi şansını yaratmak gerekiyor. Şu bir sene bana hiç bir şey öğretemediyse bunu öğretmştir. İyi dileklerin ve yardımların için teşekkürler!

zeo wrote:Merhaba

Zeo selam,

Cover letter, genel olarak buraya geldiğimden beri yaptklarımı açıklayan bir faaliyet raporu şeklindeydi. Ayrıca, ltd şirket olarak çalışabileceğimi açıkladım ve herhangi bir benefit peşinde olmadığımı belirttim. Ama geçen sefer de aynı mektup ile başvurup red aldığım için süreçte ne kadar etkili olduğu tartışılır. Her şeye ragmen, kendini dürüst bir şekilde açıklayıp bunu belgelerle desteklemenin zarardan çok yarar getireceğine inanıyorum. TR'nin aksine burada hayatın her alanında iyi niyet esasına dayalı bir güven olduğunu bir çok kez tecrübe ettim.

Belge listesini aşağıya yazıyorum. Biraz kalabalık gözükebilir ama 5. başvuruda, en azıdan kendi açımdan hiç bir şeyi şansa bırakma lüksüm kalmadığını sen de tahmin edersin. Zaten bir ay sonra uzatma sırasında da aynı belgeleri sunacağım için bana da iyi bir antreman oldu :) Benim başıma gelen biraz istisnai bir durum. Senin için sürecin daha rahat gececeğine eminim. Umarım da başka kimse NI sürecince benim kadar zorlanmaz...

(1) Bugune kadar kestigin butun faturalar
(2) Bugune kadar yaptigin butun isle ilgili harcamalarin faturalari.
(3) Gazete / internet ilanlari, reklam amacli: reklamlarin /ilanlarin kendisi + faturalari.
(4) Public liability insurance + faturasi
(5) Her bir musteriden sundugun hizmetleri aciklayan ve senin freelancer oldugunu vurgulayan birer mektup.
(6) Business and personal bank account statements: acildiklari tarihten randevu gunune kadar.
(7) Muhasebecinizden mektup. Şu tarihten beri director olarak kendi isini yapiyor / self employed olarak hizmet sunuyor vb
(8) ECAA Vize Anlaşma Metninin Limited şirket kurup, direktör olarak çalışabileceğini belirten sayfası. Nasıl bulacağını geçmiş yazımda açıklamıştım.
(9) Pasaport+ BRP
(10) Kira sozlesmesi
(11)Ev sahibinden / emlakcidan ev adresini is adresi olarak kullanabilir diye bir mektup ya da virtual office kontratı ve faturaları.
(12)Karvizit + leaflet + headed paper + proforma fatura + web sayfa ciktisı + Linkedin/Facebook/Twitter sayfa ciktilari.
(13) Yaptıgın işin örnekleri. Ben mimar olduğum için her müşterime yaptığım 2D ve 3D çizimlerden ikişer örnek koydum.

Dediğim gibi bunlara ekleme çıkarma yapabilirsin. Belki hiç birini vermene gerek bile kalmadan direk mektupla bile NI alabilirsin.

Kolay gelsin.
zeo

New postby UtkuA » Mon Jan 23, 2017 11:56 am

zeo wrote:Merhaba UtkuA,

Hizli ve detayli geri donusun icin cok tesekkurler. Bizde musteri faturasi haric digerleri var ve tamam yalniz kontrat yapmadan once de herkes NI soruyor acaba bu yazismalari eklememiz uygun olur mu? Sansimizi ben yine de denemekten yanayim durust sekilde anlatip durumu.NiNo olmadigi icin de kendimize maas odemesi de yapamiyoruz. Christmas donemine denk geldigimizden de is talepleri de oldukca azaldi. Extension zamani da her gecen gun yaklasiyor ve bu aralar sIkIsmIs hissediyoruz..

Desteklerin icin tekrar tesekkurler

Zoe selam,

Ilk freelance isime baslamdan once bana da NI sormuslardi. Ancak daha almadigimi alinca paylasacagimi soylemistim. Tabii o zamanlar cok saftim, 5 ayda NI alabilecegimi saniyordum. Saka bir yana eger Ltd. sirket uzerinden fatura keseceksen, senin NI numaran olmasi onlari cok baglamiyor. Numarami bekliyorum, alinca yollarim dersin. Ben bir onceki sirkete hic yollamadim. Su an calistigim yere de dun yolladim. Sole-Trade sirket uzerinden Umbralla Company ile calisiyorsan surec daha farkli olabilir. Freelance disindaki islerde de NI numaran zaten musterini ilgilendirmez.

Maas konusu ile ilgili olarak bir kac mesaj once jeremyvine aciklamisti. Temporary NI ile (Muhasebecin sana dogum tarihin ile bir tane cikartir) maas vb alabiliyorsun. Yani ben aldim :) Paylsiplerimde falan bu numara yaziyor.
UtkuA

New postby esraersal » Mon Jan 23, 2017 2:35 pm

Az önce aradım form vs demeden doğrudan Cuma günü mülakata çeğırdılar ya. Evrakları hazırlıyorum şu an ama müşterilerimden ne tür bir mektup almalıyım? Bir de evimi ofis olarak kullanabileceğimle ilgili olarak ev sahibimden imzalı bir yazı almalı mıym?
esraersal

New postby UtkuA » Mon Jan 23, 2017 3:00 pm

esraersal wrote:Az önce aradım form vs demeden doğrudan Cuma günü mülakata çeğırdılar ya. Evrakları hazırlıyorum şu an ama müşterilerimden ne tür bir mektup almalıyım? Bir de evimi ofis olarak kullanabileceğimle ilgili olarak ev sahibimden imzalı bir yazı almalı mıym?

Direk mulakata cagirmalari iyi olmus. Sana 2-3 hafta kazandirir. Ev adresin resmi (registered) is adresin ise o mektup kesin olarak olmali. Eger virtual office vb.. bir yere kayitliysan onlardan gelen faturalar yeterli olur.

Musterilerinin temel olarak, calistigin projeyi-isi, calisma zamanini ve calisma seklini (freelance, proje bazli, kesinlikle worker, employee vb... kelimelerini gecirmeden) belirten, yaptigi islerden memnun kaldim, ileride tekrar calismak isterim minvalinde bir seyler yazmasi yeterli olur. Sirket ise antetli kagitlarina, mumkunde imzali olmali. Antetli kagitta iletisim bilgileri gorunmeli, gorunmuyorsa isimlerinin altina yazsinlar. Referans mektubu alamadigin musterilerinin isim ve iletisim bilgilerini de kendi antetli kagidina "Client List" seklinde yazip verebilirsin. Ama aradiklarinda seninle calistiklarini soyleyecek musteriler olmalari lazim.
UtkuA

New postby esraersal » Mon Jan 23, 2017 3:03 pm

UtkuA wrote:
esraersal wrote:Az önce aradım form vs demeden doğrudan Cuma günü mülakata çeğırdılar ya. Evrakları hazırlıyorum şu an ama müşterilerimden ne tür bir mektup almalıyım? Bir de evimi ofis olarak kullanabileceğimle ilgili olarak ev sahibimden imzalı bir yazı almalı mıym?

Direk mulakata cagirmalari iyi olmus. Sana 2-3 hafta kazandirir. Ev adresin resmi (registered) is adresin ise o mektup kesin olarak olmali. Eger virtual office vb.. bir yere kayitliysan onlardan gelen faturalar yeterli olur.

Musterilerinin temel olarak, calistigin projeyi-isi, calisma zamanini ve calisma seklini (freelance, proje bazli, kesinlikle worker, employee vb... kelimelerini gecirmeden) belirten, yaptigi islerden memnun kaldim, ileride tekrar calismak isterim minvalinde bir seyler yazmasi yeterli olur. Sirket ise antetli kagitlarina, mumkunde imzali olmali. Antetli kagitta iletisim bilgileri gorunmeli, gorunmuyorsa isimlerinin altina yazsinlar. Referans mektubu alamadigin musterilerinin isim ve iletisim bilgilerini de kendi antetli kagidina "Client List" seklinde yazip verebilirsin. Ama aradiklarinda seninle calistiklarini soyleyecek musteriler olmalari lazim.

Merhaba
Home office çalışıyorum. Evin kontratını koyucam bu drumda ev sahibinden de yazı almam gerekiyor anlaşılan.
4 ayrı firmayla çalışıyorum ama antetli kağıtları vs olmayabilir malum media sektörü. A4 kağıda yazdırıp imzalatayım iletişim bilgilerini vs de ekleyerek öyleyse. Ltd değil benim sole trader firmam, henüz business bank account açamadım sorun olur mu acaba?
Ya bir de en çok korktuğum benim ingilizcem iyi değil o sorun olur mu :(
esraersal

PreviousNext

Return to der Karrierismus