Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby gndlf » Thu Sep 07, 2017 1:10 pm

Birde formda "about your interpreter" kısmı var. Bu kısıma ne yazılacağını biliyor musunuz?
gndlf

New postby Emre » Thu Sep 07, 2017 1:28 pm

N/A deyip geçebilirsin. Zannediyorum o tercümana ihtiyacı olanlar için gerekli. Eğer tercüme edecek birileri gerekiyorsa iletişim için, tercüme yapacak kişinin bilgileri ekleniyor.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby gndlf » Thu Sep 07, 2017 1:36 pm

@Emre Teşekkür ederim.
gndlf

New postby liliesofthevalley » Mon Sep 11, 2017 3:07 pm

Ben de bugün aradım, bana randevu vermediler. Israrlar ECAA Business Visa dedim, yine de randevuya geleceksiniz dediler. Haftaya pazartesiye randevu verdiler. Ortada şirket yok, iş yok. Hadi bakalım hayırlısı. Şirketi bu hafta kuracağım umarım.
liliesofthevalley

New postby liliesofthevalley » Tue Sep 12, 2017 7:10 am

liliesofthevalley wrote:Ben de bugün aradım, bana form göndermeyeceğiz, randevuya gelin dediler. Israrla ECAA Business Visam var dedim, yine de randevuya geleceksiniz dediler. Haftaya pazartesiye randevu verdiler. Ortada şirket yok, iş yok. Hadi bakalım hayırlısı. Şirketi bu hafta kuracağım umarım.
liliesofthevalley

New postby zeo » Sun Sep 17, 2017 8:23 am

BRP kartinizda `Self-employed` yazdigi icin ECAA Turkish Businessperson olan herkes gorusmeye belirtilen evraklarla birlikte gitmek zorunda. Once bir form adiniza geliyor, o formu dolduruyorsunuz, daha sonrasinda da size randevu icin ayri bir mektup gelecektir.
Yaklasik 1 yil suren mucadele sonunda da, yeni basvuranlara daha esnek davranmalarini bekliyoruz. Yeni gelmis ve henuz isinizi kurmamis olabilirsiniz, elinizdekilerle gidip durumunuzu bildirin bir de forum icerisinde gorusme sorulari ve cevaplarina dair bilgilendirmeler var onlari da okursaniz iyi olur.
Depandentlariniz ise calismak istiyorum diye beyan ederek, basvurduklarinda direk ayni form geliyor, onu doldurup gonderdiklerinde NI numaralari geliyor.

liliesofthevalley wrote:
liliesofthevalley wrote:Ben de bugün aradım, bana form göndermeyeceğiz, randevuya gelin dediler. Israrla ECAA Business Visam var dedim, yine de randevuya geleceksiniz dediler. Haftaya pazartesiye randevu verdiler. Ortada şirket yok, iş yok. Hadi bakalım hayırlısı. Şirketi bu hafta kuracağım umarım.
zeo

New postby liliesofthevalley » Mon Sep 18, 2017 3:39 pm

Yanıtınız için teşekkürler.
Randevum bugün öğlen idi, sabah arayıp iptal ettim. Aslında forumu yakından takip ediyorum, geçtiğimiz aylarda ne kadar zor alındığını bildiğim için bu kadar erken telefon açmazdım bile, ancak son dönemlerdeki gelişmeyi okuyup belki de sadece form gelir ve arkasından da numara gelir düşüncesiyle arayıp randevu aldım. Şirketi kurdum, ancak aktiviteye başlamadığı gerekçesiyle reddederler diye düşünerek gitmekten vazgeçtim. Son dönem gelişmeleri takip ederek ve faaliyetlerime bağlı olarak yeniden arayacağım. Bir de bana form hiç gelmedi, sadece randevu detayını gösterir mektup geldi. Bunu da eklemek isterim.

zeo wrote:BRP kartinizda `Self-employed` yazdigi icin ECAA Turkish Businessperson olan herkes gorusmeye belirtilen evraklarla birlikte gitmek zorunda. Once bir form adiniza geliyor, o formu dolduruyorsunuz, daha sonrasinda da size randevu icin ayri bir mektup gelecektir.
Yaklasik 1 yil suren mucadele sonunda da, yeni basvuranlara daha esnek davranmalarini bekliyoruz. Yeni gelmis ve henuz isinizi kurmamis olabilirsiniz, elinizdekilerle gidip durumunuzu bildirin bir de forum icerisinde gorusme sorulari ve cevaplarina dair bilgilendirmeler var onlari da okursaniz iyi olur.
Depandentlariniz ise calismak istiyorum diye beyan ederek, basvurduklarinda direk ayni form geliyor, onu doldurup gonderdiklerinde NI numaralari geliyor.

liliesofthevalley wrote:
liliesofthevalley

New postby degmesinyagliboya » Thu Oct 26, 2017 8:04 pm

Merhabalar,

Bugun JobCentre'dan ogrendigim kadariyla Turk ve Hirvat pasaportu olup Limited Sirket sahibi olanlarin NiNo basvuru sureci degistirilmis. Artik self-employed'lardaki gibi isinizin gercek bir business oldugunu ek belgelerle kanitlamaniz gerekmiyor. Sadece kimlik belgeniz ve Certificate of Corporation dokumaniniz yeterli oluyor.

NI Number icin basvuracak Limited sirket sahibi arkadaslara duyurulur :)
degmesinyagliboya

New postby elissey » Wed Nov 22, 2017 10:30 am

Merhabalar,

Bu bilgiyi teyit edebilecek başka kimse var mı? Muhasebecimiz fatura kesmeden başvuru yapmamamızı öneriyor hala.

degmesinyagliboya wrote:Merhabalar,

Bugun JobCentre'dan ogrendigim kadariyla Turk ve Hirvat pasaportu olup Limited Sirket sahibi olanlarin NiNo basvuru sureci degistirilmis. Artik self-employed'lardaki gibi isinizin gercek bir business oldugunu ek belgelerle kanitlamaniz gerekmiyor. Sadece kimlik belgeniz ve Certificate of Corporation dokumaniniz yeterli oluyor.

elissey

New postby liliesofthevalley » Thu Jan 04, 2018 5:46 pm

Fatura kesmeden NINO alabilen var mıdır? Son gelişmeler konusunda bilgi verebilecek var mıdır?
liliesofthevalley

New postby Zoopla » Thu Jan 11, 2018 4:34 pm

Bugun Camden'da mulakata girdim. Arkadasin burada soyledigi gibi islem daha kolay hale getirilmis. Ben bu bilgiyi farkli bir kaynaktan son ana kadar teyit edemedigim icin yine de hazirlikli gitmistim. Basvuruda memurun benden istedigi belgeler sunlar:

(Not: Ben limited sirket kurdum. Farkli sirket yapilarinda farkli belgeler isteniyor olabilir)

Pasaport,
BRP,
Certificate of Incorporation,
Memorandum of association,
Muhasebeciden mektup,
2 adet fatura

Gorevli bana "yaninda kestigin fatura var mi?" diye sordu. Yan masadaki gorevli de "sormana gerek yok" gibisinden bir sey dedi. Benim gorevli de "varsa 2 adet fatura ornegi" gibi bir madde okudu onundeki ekrandan. Ben yanimda getirdigim icin faturalari verdim. Kesin olmamakla beraber fatura gostermeden de basvuru yapilabilir izlenimine kapildim. Fakat bu basvuru sonrasi gelecek sonucu da etkileyebilir tabi, orasini bilemeyecegim.

Bunlarin disinda gorevli onundeki formu doldururken bana iletisim bilgileri, cesitli tarihler (UK giris, ise baslama) falan sordu. Daha onceki gibi "hastaysan parani alacak misin" tarzinda hic bir soru sormadi, herhangi bir musteri referansi veya cover letter tarzi belge istemedi. Basvurumun alindigina dair uzerinde referans numarasi olan bir belge verdi, 2-4 hafta sonra sonucun posta ile bana bildirilecegini soyledi.

Yeni basvuran/basvuracak arkadaslara fikir vermesi acisindan yazmak istedim. Sonuc aldigim zaman tekrar yazmayi umuyorum. Herkese basarilar...
Zoopla

New postby liliesofthevalley » Fri Jan 12, 2018 12:58 pm

Zoopla, verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Muhasebeciden mektup nasıl bir mektup. Limited şirketin muhasebesine kendilerinin baktığını gösteren custom bir mektup mu?

Zoopla wrote:

Bugun Camden'da mulakata girdim. Arkadasin burada soyledigi gibi islem daha kolay hale getirilmis. Ben bu bilgiyi farkli bir kaynaktan son ana kadar teyit edemedigim icin yine de hazirlikli gitmistim. Basvuruda memurun benden istedigi belgeler sunlar:

(Not: Ben limited sirket kurdum. Farkli sirket yapilarinda farkli belgeler isteniyor olabilir)

Pasaport,
BRP,
Muhasebeciden mektup,
2 adet fatura

Gorevli bana "yaninda kestigin fatura var mi?" diye sordu. Yan masadaki gorevli de "sormana gerek yok" gibisinden bir sey dedi. Benim gorevli de "varsa 2 adet fatura ornegi" gibi bir madde okudu onundeki ekrandan. Ben yanimda getirdigim icin faturalari verdim. Kesin olmamakla beraber fatura gostermeden de basvuru yapilabilir izlenimine kapildim. Fakat bu basvuru sonrasi gelecek sonucu da etkileyebilir tabi, orasini bilemeyecegim.

Bunlarin disinda gorevli onundeki formu doldururken bana iletisim bilgileri, cesitli tarihler (UK giris, ise baslama) falan sordu. Daha onceki gibi "hastaysan parani alacak misin" tarzinda hic bir soru sormadi, herhangi bir musteri referansi veya cover letter tarzi belge istemedi. Basvurumun alindigina dair uzerinde referans numarasi olan bir belge verdi, 2-4 hafta sonra sonucun posta ile bana bildirilecegini soyledi.

Yeni basvuran/basvuracak arkadaslara fikir vermesi acisindan yazmak istedim. Sonuc aldigim zaman tekrar yazmayi umuyorum. Herkese basarilar...
liliesofthevalley

New postby Zoopla » Sat Jan 13, 2018 1:05 am

Evet uzerinde sirketimin ve benim detaylarimin yazdigi, benim muhasebe islerime kendilerinin baktigini teyit eden bir yazi. Muhasebecinin antetli kagidina basilmis islak imzali basit bir mektup. Turistik Schengen vizesine basvurdugumda da kullanmistim ayni belgeyi, onlar islak imza olmadan kabul etmemisti, o yuzden burada da islak imzali verdim garanti olsun diye.

liliesofthevalley wrote:Zoopla, verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Muhasebeciden mektup nasıl bir mektup. Limited şirketin muhasebesine kendilerinin baktığını gösteren custom bir mektup mu?

Zoopla wrote:

Pasaport,
BRP,
Muhasebeciden mektup,
2 adet fatura

Zoopla

New postby liliesofthevalley » Mon Jan 15, 2018 6:20 pm

@Zoopla

Tekrar bilgiler için teşekkürler. Umarım sonucu en kısa zamanda olumlu bir şekilde alırsınız. Sonucu paylaşımınızı bekleriz.
liliesofthevalley

New postby elissey » Fri Jan 19, 2018 7:28 pm

@liliesofthevalley,

15 Kasım'da şirketi kurdum. 19 Aralık'ta NI için Whitechapel'deki job center'a gittim. Yanımda sadece pasaportum, company house'tan kopyaları alınmış şirket kuruluş belgeleri ve muhasebecimden aldığım mektubum vardı. Herhangi bir faturam, müşteri listem, kartvizitim vs. de yoktu. Sadece şirket kuruluş belgelerinin kopyalarını aldılar. Muhasebeci mektubunu bile almadılar. Memur formdaki seçeneği "self-employed" olarak değil "employed" olarak işaretledi. Ben bu doğru mu diye sorunca da "Sen limited şirketinin direktörüsün, yani employed durumdasın dedi."

Sonuç olarak, dün NI numaram elime ulaştı. Hala sorun yaşayanlar da var ama birçok kişi faturasız alabildiği için sürecin değiştiğini söyleyebiliriz sanırım.

liliesofthevalley wrote:Fatura kesmeden NINO alabilen var mıdır? Son gelişmeler konusunda bilgi verebilecek var mıdır?
elissey

PreviousNext

Return to der Karrierismus