Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Odin » Sun Jan 21, 2018 4:23 pm

elissey wrote:@liliesofthevalley,

15 Kasım'da şirketi kurdum. 19 Aralık'ta NI için Whitechapel'deki job center'a gittim. Yanımda sadece pasaportum, company house'tan kopyaları alınmış şirket kuruluş belgeleri ve muhasebecimden aldığım mektubum vardı. Herhangi bir faturam, müşteri listem, kartvizitim vs. de yoktu. Sadece şirket kuruluş belgelerinin kopyalarını aldılar. Muhasebeci mektubunu bile almadılar. Memur formdaki seçeneği "self-employed" olarak değil "employed" olarak işaretledi. Ben bu doğru mu diye sorunca da "Sen limited şirketinin direktörüsün, yani employed durumdasın dedi."

Sonuç olarak, dün NI numaram elime ulaştı. Hala sorun yaşayanlar da var ama birçok kişi faturasız alabildiği için sürecin değiştiğini söyleyebiliriz sanırım.

liliesofthevalley wrote:Fatura kesmeden NINO alabilen var mıdır? Son gelişmeler konusunda bilgi verebilecek var mıdır?

Bambasba yerlerde bambaska uygulamalar yapılıyor sanırım. Ben de Cuma günü Bedford'ta (19 Ocak 2018) görüşmedeydim. Görevli kadına sanırım ECAA - Self employed olanlar için süreç biraz değişmiş diye sordum. Durumu öğrenebilmek adına fakat kendisi Self employed olduğunuz için olabildiğince fazla kanıtlarınızı görmem ve bunları not almam gerek dedi. Ben de Allah'tan hazırlıklı gitmiştim elimdeki kanıtların neredeyse hepsinden birer ikişer örnek aldı ve damgaladı. Daha önce bu grupta bahsedilen soruları da tek tek sordu. Görüşmem toplamda 1saat 45 dakika kadar sürdü(Biraz eli yavaş bi görevliydi galiba =) ).

Bir çok kişi artık daha rahat NINO alabildiğine göre süreç değişmiş gerçekten ama sanırım her görevlinin bundan tam olarak haberi yok.
Umarım herkes için hayırlısı olur.
Odin

New postby Odin » Tue Jan 30, 2018 4:42 pm

Odin wrote:
elissey wrote:@liliesofthevalley,

15 Kasım'da şirketi kurdum. 19 Aralık'ta NI için Whitechapel'deki job center'a gittim. Yanımda sadece pasaportum, company house'tan kopyaları alınmış şirket kuruluş belgeleri ve muhasebecimden aldığım mektubum vardı. Herhangi bir faturam, müşteri listem, kartvizitim vs. de yoktu. Sadece şirket kuruluş belgelerinin kopyalarını aldılar. Muhasebeci mektubunu bile almadılar. Memur formdaki seçeneği "self-employed" olarak değil "employed" olarak işaretledi. Ben bu doğru mu diye sorunca da "Sen limited şirketinin direktörüsün, yani employed durumdasın dedi."

Sonuç olarak, dün NI numaram elime ulaştı. Hala sorun yaşayanlar da var ama birçok kişi faturasız alabildiği için sürecin değiştiğini söyleyebiliriz sanırım.

liliesofthevalley wrote:Fatura kesmeden NINO alabilen var mıdır? Son gelişmeler konusunda bilgi verebilecek var mıdır?

Bambasba yerlerde bambaska uygulamalar yapılıyor sanırım. Ben de Cuma günü Bedford'ta (19 Ocak 2018) görüşmedeydim. Görevli kadına sanırım ECAA - Self employed olanlar için süreç biraz değişmiş diye sordum. Durumu öğrenebilmek adına fakat kendisi Self employed olduğunuz için olabildiğince fazla kanıtlarınızı görmem ve bunları not almam gerek dedi. Ben de Allah'tan hazırlıklı gitmiştim elimdeki kanıtların neredeyse hepsinden birer ikişer örnek aldı ve damgaladı. Daha önce bu grupta bahsedilen soruları da tek tek sordu. Görüşmem toplamda 1saat 45 dakika kadar sürdü(Biraz eli yavaş bi görevliydi galiba =) ).

Bir çok kişi artık daha rahat NINO alabildiğine göre süreç değişmiş gerçekten ama sanırım her görevlinin bundan tam olarak haberi yok.
Umarım herkes için hayırlısı olur.

NI numaram bugun ulasti.
Bekleyenlerin bilgilerine arkadaslar...
Odin

New postby liliesofthevalley » Wed Jan 31, 2018 8:22 pm

NI numarasını alanlar hayırlı olsun.
Ben de yazılanlardan cesaretle, gidip alayım. 2 tane faturam oldu. Ne olur olmaz diye muhasebeci mektubunu ve geçmişten istedikleri bazı belgeleri (referans mektubu, müşteri listesi, tanıtıcı broşürler gib) de toplayarak yakın zamanda şansımı deneyeceğim.

Dikkat ettiğim, farklı JobCenter'lara gidenler farklı deneyimler yaşamış. Hangi şubeye gideceğinizi seçemiyorsunuz sanırım. Benim iptal ettiğim bir randevum vardı, Camden Town'a geleceksiniz demişlerdir. Orada son gelişmeler iyi görünüyor. Umarım yine aynı yer çıkar. Benim lokasyoumda o zamandan bu yana bir değişiklik olmadı. Gerçi bu işler kişiden kişiye bile değişebilir. Bakalım neler olacak?
Umarım NINO konusu herkes için çözülmüş olur, uygulama farklılıkları yaşanmaz.
liliesofthevalley

New postby Zoopla » Fri Feb 02, 2018 11:40 am

11 Ocak'ta mulakata girmistim, numaram 3 hafta sonra bugun posta ile bana ulasti.
Zoopla

New postby liliesofthevalley » Fri Feb 02, 2018 7:08 pm

Çok güzel, çok sevindim, bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Sizin NINO tamamen yeni policy'e göre verilmiş oldu. Bu iş artık çözüldü diyebiliriz umarım AA vizesi için.
Ben de yakında kendi deneyimimi paylaşacağım.

Zoopla wrote:11 Ocak'ta mulakata girmistim, numaram 3 hafta sonra bugun posta ile bana ulasti.
liliesofthevalley

New postby liliesofthevalley » Wed Feb 21, 2018 5:18 pm

Bugün benim de Tooting'deki JobCentrePlus'da NINO randevum vardı. Randevuya son gelişmelerden haberdar olmayan memura denk gelirim düşüncesiyle daha evvel bu forumda paylaşılan belgeleri (faturalar, muhasebeci mektubu, banka statementleri, şirket ile ilgili belgeler vb.) derleyerek gitmiştim. Ancak görüştüğüm memur sadece kişisel bilgilerden oluşan (UK'ye ne zaman geldin, ne kadar süredir bu adrestesin gibi) bir form doldurdu, adres kanıtı istedi (council tax bill'i sundum, OK dedi), şirket kuruluş belgesini, pasaport ve BRP'imi aldı, fotokopilerini çekip iade etti. "Eskiden bu başvurularda çok belge isteniyordu, şimdi kolaylaştı" diye yorum da yaptı. İşlem toplam 15-20 dk kadar sürdü. 2-4 haftada sonucu bekliyorum.
NINO işlerinin bu vize türü için kolaylaşmasına ve konuyu bilen birine geldiğime çok sevindim.
liliesofthevalley

New postby liliesofthevalley » Sun Mar 11, 2018 11:08 am

21 Şubat'ta NINO görüşmesine gitmiştim, 2 hafta 1 gün sonra NINOmu içeren zarfı aldım. Umarım bu NINO sorunu herkes için çözülmüştür artık.
liliesofthevalley

New postby Lilly » Wed Apr 25, 2018 11:37 am

Merhaba,

Ben Ankara Anlasmasi ile mart 15 te geldim Londra'ya. Banka hesabimi daha gecen hafta actirabildim. Public liability insurance aldim, reklam gideri yaptim. 2 adet fatura kestim. NINO almak icin 7-8 fatura gerektigini soyledi muhasebecim. Bu da en azindan 2 ay daha alamamk demek oluyor benim icin. Bir de calistigim insanlarla yaptigim sozlesmeleri goturmem gerektigi yaziyor muhasebecimin notlari arasinda. Ki oyle sozlesme imzalamiyoruz biz hic bir zaman!!NINO'yu sole trader olarak alanlardan biraz bilgi ve ipucu alabilir miyim?Nasil belegelerle gittiniz, bu surec ne kadar surdu vs. Cok tesekkurler
Lilly

New postby Emre » Wed Apr 25, 2018 11:47 am

@Lilly bir ve iki üstte liliesofthevalley nasıl alındığını yazmış. Muhasebecinin son gelişmelerden haberi yok sanırım. Ankara Anlaşması ile gelenlerin sözleşme veya fatura sunması vesaire gerekmiyor. Ki bu önceden de böyleydi. Sonra bir ara belirsizlik yaşandı ama bu belirsizlik çözüldü. İstenilen evraklar aynen liliesofthevalley'nin yazdığı evraklar. Başka bir evrağa gerek yok.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby Lilly » Wed Apr 25, 2018 2:56 pm

Cok tesekkurler Emre cevabin icin. Sanirim herseyin paranoyasini yapmaktan hic bir seyden emin olamiyorum. Muhasebecim su anda alman mumkun degil demisti. Ben yine de gidecegim bu mesajdan sonra azcik motivasyon oldu.
Lilly

New postby elissey » Sat Apr 28, 2018 12:40 pm

@Lilly Merhaba,

Moralini bozmak istemem ama bu kolaylık limited şirket direktörleri için geldi diye biliyorum. İstersen şu linkteki yorumları oku ve hatta Sole Trader vurgusu yaparak fikir al derim. Yine de elindeki belgeler bile yeterli olabilir gibi geliyor bana.

Bol şans.

https://www.facebook.com/groups/345661332519504/permalink/414950118923958

Lilly wrote:Merhaba,

Ben Ankara Anlasmasi ile mart 15 te geldim Londra'ya. Banka hesabimi daha gecen hafta actirabildim. Public liability insurance aldim, reklam gideri yaptim. 2 adet fatura kestim. NINO almak icin 7-8 fatura gerektigini soyledi muhasebecim. Bu da en azindan 2 ay daha alamamk demek oluyor benim icin. Bir de calistigim insanlarla yaptigim sozlesmeleri goturmem gerektigi yaziyor muhasebecimin notlari arasinda. Ki oyle sozlesme imzalamiyoruz biz hic bir zaman!!NINO'yu sole trader olarak alanlardan biraz bilgi ve ipucu alabilir miyim?Nasil belegelerle gittiniz, bu surec ne kadar surdu vs. Cok tesekkurler
elissey

New postby Lilly » Wed May 02, 2018 2:55 pm

Bugun gorusmeye gittim Camden Job Centre da. 3 fatura, gazeteye verdigim ilan, referans mektuplarim, Public liability Insurance, web sitemin adresi gibi dokumanlarin fotokopisini aldilar.2 ila 4 hafta arasi mektup gelecek dediler. Bakalim umarim iyi haber gelir:)
Lilly

New postby mehmetc » Wed May 30, 2018 12:13 pm

degmesinyagliboya wrote:Merhabalar,

Bugun JobCentre'dan ogrendigim kadariyla Turk ve Hirvat pasaportu olup Limited Sirket sahibi olanlarin NiNo basvuru sureci degistirilmis. Artik self-employed'lardaki gibi isinizin gercek bir business oldugunu ek belgelerle kanitlamaniz gerekmiyor. Sadece kimlik belgeniz ve Certificate of Corporation dokumaniniz yeterli oluyor.

NI Number icin basvuracak Limited sirket sahibi arkadaslara duyurulur :)

Merhabalar,

Bu konu konuşulalı uzun zaman oldu fakat NI önemli bir konu olduğu için yukarda bilgiyi teyit eden tecrübemi yazayım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; NI almak sadece Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için zor değil, herkes için zor. Bunun nedeni de bir kere NI aldın mı ve Avrupa Birliğ Vatandaşı isen devlet yardımlarından yararlanma yolu açılıyor.

Burda Avrupa Birliği Vatandaşı isen zaten devlet yardımı alırsın diye düşünülebilir fakat konunun daha derin boyutları var.

Öncelikle Romanya, Polonya, Macaristan, Çek vs. gibi refah ülkesi olmayan ülke vatandaşlarının bir kısmı için devlet yardımları önemli. Bundan istifade ediyorlar. İngiltere buna çok bozuluyor, bu yüzden NI almayı zorlaştırıyor.

Romanyalı muhasebecilerin hizmet kalemlerine "NI Alınır" kalemini de eklemesi bu yüzden.

Diğer bir konu; İtalya ve İspanya gibi bazu Avrupa Birliği ülkeleri Brezilya, Arjantin, vs. gibi ülkelerin vatandaşlarına bazı şartları sağlıyorsa vatandaşlık veriyor. Mesela dedesi İtalyan olan fakat 2 nesildir Brezilyalı olan biri İtalya Vatandaşı olabiliyor. Bu olunca da eğer İngiltere'ye gelip NI alırsa yine devlet yardımı kapısı açılıyor. Halbuki bu kişi hayatı boyunca Brezilya'da yaşamış, İtalya ile pek alakası olmamış.

NI bu ve benzeri nedenlerden dolayı zor verilen birşey.

Gelelim yukardaki bilginin doğruluğuna. Bu bilgi kesinlikle doğru arkadaşlar. Ben birkaç ay önce NI almaya gittiğimde ordaki 2 görevli ile oturdum muhabbet ettim. Bir tanesi işi bilmiyordu, ben ve diğeri ona yardımcı oluyorduk ne nasıl yapılır diye. O sırada görevlilerden biri saman kağıdına yazılı bir not getirdi. Bu not A4 büyüklüğünde değil, post itten biraz büyük bir not.

O notta Türkite ve Hırvatistan vatandaşları ile ilgili yukarda bahsedilen şey yazıyordu. Nota bakayım dedim, gösterdiler. Fotoğrafını çekebilir miyim dedim, malesef olmaz ama konu bu dediler.

Sadece şirket kurulum belgeleri ve pasaportumla NI aldım. Yani yukardaki bilgi doğru, bu bilginin yazdığı internal not kağıdını gözlerimle gördüm.

Zaten NI başvurusuna giderken de bu bilgiyi de dikkate alarak gitmiştim.Görevlilere extra belge alın diye ısrar etmedim.

Jobcentre'lar arasında bazı uygulama farkı ya da bilgi eksikliği olabilir fakat genel olarak durum bu.

Muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için NI ciddi sorun olmaktan çıktı.

@degmesinyagliboya nickli arkadaşa çok teşekkür ederim.

Kendisinin Monese kullanarak kişisel hesaptan faydalanarak şirket hesabı açtırma tekniğini de birebir uygulamış ve banka şubesine bile gitmeden NatWest'ten şirket hesabı açtırmıştım.

Yani burda yazdığı birkaç notla 2 büyük meseleye çözüm bulan biri kendisi.
---
mehmetc

New postby Vivon » Wed Oct 17, 2018 10:52 pm

Herkese merhaba son zamanlarda dependant olupta NINo alan var mi? Hangi belgeleri istiyorlar? Ne gibi sorular soruyorlar? Cok zorlamiyolar diye duydum ama ozellikle mulakat kismini merak ettim
Vivon

New postby mehmetc » Sun Nov 04, 2018 2:45 pm

Vivon wrote:Herkese merhaba son zamanlarda dependant olupta NINo alan var mi? Hangi belgeleri istiyorlar? Ne gibi sorular soruyorlar? Cok zorlamiyolar diye duydum ama ozellikle mulakat kismini merak ettim

Eğer çalışıyorsan çalıştığın işle ilgili birkaç soru soruyorlar. Bir de asıl vize sahibi kimdir, ne iş yapar gibi sorular soruyorlar. Sorular kapsam içinde kalmak şartı ile rastgele sorular oluyor. Burda amaçları senin niyetini anlamak. Niyetinin yanında belgelerin de uygun ise çok zorlamadıklarını söyleyebilirim.

Zaten sana randevu JobCentre'a gittiğinde eğer biraz erken gidersen diğer mülakat yaptıkları kişilere sordukları soru ve gösterdikleri tavırlardan meselenin gidişatına dair az-çok fikir sahibi olursun.

Dependant nino alma konusunu detaylıca yazmıştım, dilersen şurdan okuyabilirsin:

http://www.mehmetc.com/ingilterede-nino ... il-alinir/

Kolay gelsin.
---
Last edited by mehmetc on Tue Jun 25, 2019 12:26 pm, edited 2 times in total.
mehmetc

PreviousNext

Return to der Karrierismus