Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby aposto » Mon Jul 10, 2017 12:23 pm

Job Centre daki gorevli once benim 'zaten' bir employee oldugumu soyleyerek basvuruyu employee olarak almaya basladi. Form doldu, paysliplerimi, company registration ve director oldugumu gosterir belgeleri aldi. fotokopi cekmeye gittiginde baska birisiyle konustu. Kulagimin eristigi kadariyla konustugu supervisor u kendisine BRP min restricted to self employed oldugunu, bu yuzden basvuru formundaki 20 numarali soruyu (Are you self-employed?) No degil 'Yes' olarak isaretlemesi gerektigi ve o cok meshur self-employed form unu doldurmasi gerektigini anlatti.
Eleman dondu masaya, ve ayni prosedur basladi.. Kendisine daha once 8 kez bu sekilde basvurup ret aldigimi, benim employee oldugumu ve bu sekilde basvurmak istedigimi belirttim. Bana benden kotu ingilizcesiyle (ingilizcem iyi degil) 'i am following procedures here' dedi. O baktiginiz BRP dokumani Home Office tarafindan verildi bana, ve onlarin dokumaninin safya 28 inde bakin Director of Limited Company olabilecegim soyleniyor dedim.. O verdiginiz dokumani alamam dedi. Kendisi 'ordinary person' imis. Kavga ettik, tartistik. 'Think positive' falan diye sacmaladi.
Neyse ozetle.. yine basvuruyu Self Employed olarak aldilar ve 9.kez reddedilecegim cok acik. HMRC ye yazdigim (ama henuz gondermedigim) complaint letter in icerigini bu son gelisme ile degistirdim ve onlara 'Benden ne istiyorsunuz? Employee oldugumu soyluyorsunuz basvurumu employee olarak almiyorsunuz, nedir benden beklentiniz?!' minvalinde bir seyler yazdim.
Yeniden rica ediyorum, bir cozum yolu bulan olursa yazsin lutfen. Complaint letter i gonderdikten 1-2 gun sonra da Glasgow u arayip benzeri aciklamayi ulasabildigim bir yetkiliye yapmaya calisacagim..
Ama sanirim bu durum artik bireysel olarak bizim cozebilecegimiz bir mesele olmaktan cikti. Danismanlarimiz bu isi yargiya tasimali sanirim.
aposto

New postby eates » Mon Jul 10, 2017 5:26 pm

Selam aposto gecmis olsun. Ben de 5. randevuma carsamba gunu gidecegim. Bu sefer muhasebecim de bana refakat edecek. Belli ki bir seyler yolunda gitmiyor, belki de gostermeden arka tarafta irkcilik yapiyorlar bilemem..

Aslinda muhasebecim de meseleye hirslandi ondan gelecek. ama isin asli dier 4 basvurumdan farkli hic birseyim yok. Muhasebecinin ek olmasi basvuru nezlinde ne kadar etki eder bilmiyorum. Bunun disinda 2 client'im daha oldu cok sukur, 2-3 fatura daha kestim. yeni bisey var mi, yok.. Ne degisecek? Bilemiyorum..

Acaba LTD sirketi bir an once kapatip, Nino'yu sole trader olarak alip, tekrar LDT yi geri mi acsak? Bu yontem isler mi?
eates

New postby phuklette » Tue Jul 11, 2017 6:38 pm

aposto, eates, oncelikle gecmis olsun. Ben de sizinle ayni durumdayim. Anladigim kadariyle LTD direktoru ya da sole trader olup olmamak onemli degil, onemli olan maas almak ya da almamak. Ben kendime maas almayi birakip, sadece dividend alip, uzerinden yeterli sure gecince "bakin maas almiyorum, artik sizin butun tanimlariniza uyuyorum" demeyi dusunuyorum. Siz kendinize maas almaya devam ediyor musunuz?
phuklette

New postby eates » Wed Jul 12, 2017 11:06 pm

sleam phuklette, maas almamayi tam olarak anlayamadim. Maas almamayi tavsiye uzerine miuyguluyorsunuz? Bir bu kalmisti bunu da denemedim demeyim uzerine m?

Maas almamak aklima yatmadi cok..

Bu arada bu gun randevuma Whitechapel'da gittim. Ilk etapta ingilizce bilmiyorum ayagina muhasebecim esliginde basladik : ) sonra dayanamayip aralara girince mesele yeniden bana dondu ve memur biz arkadasla baya bir anlasiyoruz siz gidebilirsiniz dedi. Ben de dedim ki kacinciya reddediliyorum belli ki ifade etmekte zorlandigim seyler var, muhasebecim yanimda dursun yardimci olur dedim. Yok efendim, sordugu sorulara cevap veremeyecekseymisim zaman tuketmeyelimmis, kendi isinizi yapiyorsaniz eger gercekten bu sorularin hepsini bilmek zorundasiniz vesaire gibi cevaplar verdi, ortami gerdi. Gerilmekten olecez, Ali'ye dedim, kalk Ali kalk.. Muhasebecim Ali kalkti gitti..

Memur bunun uzerine 10 dakika gorusmeye neden iki kisi alamadiklarini anlatti.. Baya ilgilendi, ogretti sagolsun.

Artik ayni sorulari sormaktan gina'yi tureng'de aratip adama gostercem ama telefonu cikartinca da tosariyor bu adamlar.. neyse atalarin da bir sozu var, 'ayni basvuruyla, nasil farkli bir sonuc bekliyorsun?' bunlar hep cepte..

Dierlerinden farkli olarak verdigim dosyalari kabul etti diyebiliriz. Bu gorusmeden de red yiyecekseniz bir sonrakine interview basvurusu yapmayin, headoffice'e ulasin ve detayli yazili bir sebep mektubu isteyin, tutarsizlik gorurseniz veya kararin yanlis oldugunu size haksizlik yapildigini dusunurseniz hemen sikayet edin, tekrar tekrar basvuru yapmaniza hic gerek yok dedi.. Bu son cumle ikimizi de guldurdu, o esnada 3. saati devirmis, tesekkur edip ayrilacakken malum lavabo sordum.. kusura bakmayin burda yok dedi, kosedeki Costa'yi kullanabilirsiniz..

Kosedeki Costa'yi bulamadim ama az ilerde kebapci vardi, uzun uzun kebap yiyip bir sonraki gorusmeyi de orada almam gerektigine karar verdim..
eates

New postby phuklette » Sun Jul 16, 2017 6:17 pm

@eates Oncelikle anlattiklarina gore su an NI alamamis olmanin temel sebebi maas aliyor olman. Belki baska sebepler de vardir ama Mart sonundan beri maas alan hic kimseye NI numarasi verilmiyor, bunu birkac kaynaktan biliyorum. Birincisi, benim muhasebecimin Glasgow NINo Centre ile yaptigi gorusme. Kendisine acik acik "Maas aliyorsa NI numarasi vermiyoruz" dediler. Ben kendi NINo'm icin telefon ile gorustugumde de ayni gerekceyi soylediler: "Seen maas aliyorsun, o yuzden self-employed sayilmazsin." Bunun haricinde bugune kadar maas aldigi icin reddedilen bir suru insanla ve maas almayi biraktiktan 3 ay sonra alabilen bir kisiyle tanistim. Yani bu maas konusu NINo'da cok onemli, bunu acilen muhasebecinle birlikte degerlendirmeye almani oneriyorum.

NINo merkezi'nden cikinca sokagin karsisina gecip 30m sola yurudukten sonra sagdaki sokaga girip dumduz yurursen Costa'yi bulabilirsin. Bu gidisle oraya daha cok ihtiyacimiz olacak.
phuklette

New postby aposto » Sun Jul 16, 2017 6:48 pm

Selam @phuklette, @eates; benim muhasebecim sagolsun "pozitif dusunun" demek disinda bi halt ettigi yok. En son payslipler i istedigimde 'bugun gondermeniz mumkun mu acaba' soruma, 'galiba sizin NiNo almaniz disinda hersey mumkun' diye yanit verdi.. Olayi ti ye alabilecek genislikte bir muhasebecim var harikulade. Uzatma oncesi degistirmek istemedigimden sabrediyorum sadece.

Maas almadan director olunur mu bilmiyorum dogrusu. Ya da daha once 8-9 kere self-employed diye basvurup sonra employee diye basvurmaya calistigimizda bunu nasil kabul edecekler onu da bilmiyorum. Ama olmazsa bir sonraki basvurum oncesinde ben de bi muhasebecime sorarim bu sekilde yapip yapamayacagimizi. Lutfedip yanit verirse ne ala.

Son olarak, ben complaint letter imi gonderdim "Department for Work and Pensions, PO Box 50101, London, SW1P 2WU" adresine. Hafta basinda arayip tekrar reddedildigimi ogrenip sacma sapan gergin konusmalara girmeyi dusunuyorum.

Hayirlisi..
aposto

New postby aposto » Fri Jul 21, 2017 6:45 pm

Selamlar, danismanim iki ltd sirket sahibinin self employed olarak nino alabildigini soyledi bugun itibariyle. Ben yeniden (10. defa) randevu aldim, ayni dokumanlari verip tekrar deneyecegim danismanimin tavsiyesi uzerine.
Bu arada 9.reddim de bugun gelmisti.
aposto

New postby ozges » Thu Jul 27, 2017 7:28 am

aposto wrote:Selamlar, danismanim iki ltd sirket sahibinin self employed olarak nino alabildigini soyledi bugun itibariyle. Ben yeniden (10. defa) randevu aldim, ayni dokumanlari verip tekrar deneyecegim danismanimin tavsiyesi uzerine.
Bu arada 9.reddim de bugun gelmisti.

Merhaba,

Sonucu bilgilendirirsen seviniriz :) heyecanla takip ediyoruz. :)
ozges

New postby aposto » Sun Jul 30, 2017 9:56 pm

Selam,
Cuma gunu sabahtan (9da) gidip basvurumu yaptim. Tooting Centre daki tum calisanlari denedigimi saniyordum. Ama yeni baslayan birine denk geldim. Kotu sans.. Ama "self-employed" dedigim anda kadinin afallayip supervisor'una gitmesiyle olaylar tamamen degisti. Tooting Centre in basindaki, son bir kac basvurumda keske o ilgilense dedigim hatta birinde counter sign yaparken gidip basina konusmaya/derdimi anlatmaya calistigim kadin ilgilenmeye basladi benimle.
Kadin beni hatirladi, ben zaten onun olayi eline almasiyla rahatlayip mevzuyu anlatmaya basladim.
Tavsiye: kim olursa olsun bu calisanlarin memur ve gundelik islerini bitirmenin pesinde oldugunu unutmayin. Lafi uzatmaya basladiginizda sizi dinlememeye ve gerilmeye basliyorlar.
Neyse.. normalde 1 saat kadar suren, kavgalarla dolu basvurularim, bu kez 30dk dolmadan ve kavgasiz "tenk yu veri mac"larla bitti. Belgelerimin cogunu aldi.
Tavsiye: "sabah ilk isim oldugun icin bu kadar belgeni aliyorum" dedi hatun. Sabah erkenden gitmek mantikli olabilir..
Self-employed formu doldururken benim kullandigim ifadeleri duzeltti. Misal, equipment lar kime ait sorusuna "bana ait" diyip duruyordum.. "sirketime ait" diye cevirip yazdirdi..
Bence yine reddedecekler.. ama en azindan gerilmeden, sakin sakin basvurumu yaptim..
Bu hafta Cuma dan itibaren Glasgow'u darlamaya baslarim.

Saygilar,

ozges wrote:Merhaba,

Sonucu bilgilendirirsen seviniriz :) heyecanla takip ediyoruz. :)
aposto

New postby eates » Mon Aug 07, 2017 1:45 pm

Aposto selam, gecen ay 13'unde gridigim Nino mulakatindan henuz sonuc cikmadi, bu gun yarin aricam artik..

Sende durumlar nasil? Var mi bir haber?
eates

New postby aposto » Tue Aug 08, 2017 10:10 am

@eates hocam, o kadar gunde karar cikmaliydi kesin.. ara sor derim..

Bugun aradim, dun bana posta gondermisler, yine reddetmisler. Bu 10 oldu. Rekor bende.

Kelimeler yetmez sanirim frustration umu izah etmeye. Adama sadece 'okay' demeyi becerebildim sinirden. Sonra 'biri bana bunu aciklasin' dedim hasbelkader.. Arayacaklar yine bana onlarin gozunde self employed olmadigimi izah etmek icin.. sicayim icine self-employed definition larinin..

Sanirim danismanimla da konusup mahkemeye gidecegim. Bir avukat bulduydum gecen ona mail aticam birazdan. Oyle muhasebeci ve danismanin "merak etme olucak" iyi dilekleriyle bi b.k oldugu yok.

80K civari ciro yaptim 9-10 ayda, 6 musterim var hepsinden referans mektuplarim var. 16-18 fatura kestim. Bankamdan cikan uzerinde (muhasebecimin demesiyle) Salary yazdigim butun transactionlardaki "salary" ibaresini kaldirdim, sadece dividend oduyormus gibi gosterdim kendime. Reklam veriyorum, sanirim £250 harcadim bugune kadar reklamlara. Business insurance im var. Websitem var reklam yaptigim. Yani bu retlerinin gercekten aptalliktan baska bir gerekcesi olamaz.. anlamiyorum.
aposto

New postby aposto » Tue Aug 08, 2017 3:40 pm

hocam, olumlu sonuc aldiysan elini ayagini opeyim soyle nasil yapicaz bu isi.. kafayi siyirmak uzereyim..
eates wrote:Aposto selam, gecen ay 13'unde gridigim Nino mulakatindan henuz sonuc cikmadi, bu gun yarin aricam artik..

Sende durumlar nasil? Var mi bir haber?
aposto

New postby orduevi » Tue Aug 08, 2017 3:55 pm

aposto wrote:@eates hocam, o kadar gunde karar cikmaliydi kesin.. ara sor derim..

Bugun aradim, dun bana posta gondermisler, yine reddetmisler. Bu 10 oldu. Rekor bende.

Kelimeler yetmez sanirim frustration umu izah etmeye. Adama sadece 'okay' demeyi becerebildim sinirden. Sonra 'biri bana bunu aciklasin' dedim hasbelkader.. Arayacaklar yine bana onlarin gozunde self employed olmadigimi izah etmek icin.. sicayim icine self-employed definition larinin..

Sanirim danismanimla da konusup mahkemeye gidecegim. Bir avukat bulduydum gecen ona mail aticam birazdan. Oyle muhasebeci ve danismanin "merak etme olucak" iyi dilekleriyle bi b.k oldugu yok.

80K civari ciro yaptim 9-10 ayda, 6 musterim var hepsinden referans mektuplarim var. 16-18 fatura kestim. Bankamdan cikan uzerinde (muhasebecimin demesiyle) Salary yazdigim butun transactionlardaki "salary" ibaresini kaldirdim, sadece dividend oduyormus gibi gosterdim kendime. Reklam veriyorum, sanirim £250 harcadim bugune kadar reklamlara. Business insurance im var. Websitem var reklam yaptigim. Yani bu retlerinin gercekten aptalliktan baska bir gerekcesi olamaz.. anlamiyorum.

@aposto 10. kez red almana uzuldum acikcasi. Bende Mart ayindan sonra aldim numarami. Yaptiklarin bende de var. Ama eklemedigin dosyalar olabilir. Onlari yaziyorum.

- Sirket antetli kagidi.
- Sirket sozlesmesi. Musterilerinle imzaladigin senin sirketine ait sirket sozlesmesi. Benim ki 9 - 10 sayfa ve sirket antet kagitlarina basili.
- Ben her ay duzenli olarak Google'a £200 reklam veriyorum. Bugune kadar £250 harcaman sirket icin onemli bir "girisimcilik" adimi degil.
- Sirketim de sigortali, esya sigortasi var. Ayrica employers liability sigortam da var. Sadece public liability sigortasi yaptirmadim.
- Evimi ofis olarak gostermedim. Masa kiraladim ve ayda £300 veriyorum. Business addresim ile ev adresim tamamen ayri.
- Sirket kartlari.

Bunlari yaparsan numarani alabilirsin. Adamlar sub-contractorlari gizli calisan olarak goruyor da olabilir ve kazandigin 80k bir contractor un kazanacagi para. Daha fazla harcama yapman gerek.
orduevi

New postby aposto » Tue Aug 08, 2017 8:33 pm

tesekkurler cevap icin.
Glagow un aciklamasi "evraklariniz yetersiz" olsa dediklerini anlarim. Adamlar acik acik "director oldugundan emloyee sin" diyorlar. Buna "ayda £200 reklama harciyorum ama" diye aciklama yapsam anlamli olmaz saniyorum. Bu arada reklam neyin hic bir sey vermeden alan bir ton da insan var etrafimda.

Contract gonderdiydim daha once.. fark yaratmadi. Benimki de sanirim 12-13 sayfa musteriyle imzaladigim bi contract ti.

Business insurance im employer's liability icermiyormus. Icermesi gerektigini bilmiyordum dogrusu, buraya gelmeden yaptiydim daha.

Home office calismiyorum, Registered office adresim var virtual office calisiyorum yani. Ama hic bir ret gerekcelerinde bunun bahsi gecmedi zaten. Daha once reklam vermiyorsun bile demislerdi ilk iki uc ayimda.

Sirket kartim var, her basvurumda aliyorlar fotokopisini.

Itiraz etmeye, sikayet dilekcesi gonderip tum evraklarimi tekrar gondermeye karar verdim. Bu dediklerinden almadiklari vardi onlari da eklerim (kontrati son basvuruda almamislardi).

Contractor um bu arada.. Yani IT piyasasindaki zibilyon tane adamin oldugu gibi self employed LTD sirket sahibi contractor um.

Tekrar tesekkurler yorumlar icin. Bir kere daha gondercegim bakalim belgeleri hic bisey olacagi yok da..

orduevi wrote:
aposto wrote:@eates hocam, o kadar gunde karar cikmaliydi kesin.. ara sor derim..

@aposto 10. kez red almana uzuldum acikcasi. Bende Mart ayindan sonra aldim numarami. Yaptiklarin bende de var. Ama eklemedigin dosyalar olabilir. Onlari yaziyorum.

- Sirket antetli kagidi.
- Sirket sozlesmesi. Musterilerinle imzaladigin senin sirketine ait sirket sozlesmesi. Benim ki 9 - 10 sayfa ve sirket antet kagitlarina basili.
- Ben her ay duzenli olarak Google'a £200 reklam veriyorum. Bugune kadar £250 harcaman sirket icin onemli bir "girisimcilik" adimi degil.
- Sirketim de sigortali, esya sigortasi var. Ayrica employers liability sigortam da var. Sadece public liability sigortasi yaptirmadim.
- Evimi ofis olarak gostermedim. Masa kiraladim ve ayda £300 veriyorum. Business addresim ile ev adresim tamamen ayri.
- Sirket kartlari.

Bunlari yaparsan numarani alabilirsin. Adamlar sub-contractorlari gizli calisan olarak goruyor da olabilir ve kazandigin 80k bir contractor un kazanacagi para. Daha fazla harcama yapman gerek.
aposto

New postby eates » Wed Aug 09, 2017 10:14 am

Ben de bu gun reddimi aldim.. 5. olmus bu.

Standart, yapilmasi gereken cogu seyin yaninda bu sefer meditasyon yaptim, dualar ettim, positif dusunce bicimi kuramlarindan kitaplar okudum, tatbikledim, adeta bir secret gurusuydum, minvalinde bir rahip veya imam.. hatta esimle "Nino'muzu aldik biz" kutlamasi bile yaptik.. Olmadi..

Telefondaki arkadas cok sikkin bikmis bir tavirla (sanki defalarca beni o reddedmis gibi), son 3 bosavurunuzda neyse o yuzden red olmus, basvurularinizda bir degisiklik yok, siz self employed deilsiniz, siz limited sirketinde directorsunuz neden surekli bu sekilde basvuruyorsunuz dedi. Bunu bilmeniz lazim hepsini biz mi size soylicez, lutfen ama kac kere basvurmussunuz yapmayin, hem size hem bize yazik dedi..

A'lari uzun but'i keskin basladim.. Its alright but!! anlattim da anlattim.. bu sefer dedim bakin benim vizemde self employed yaziyor o yuzden calisan olarak basvuramiyorum. illa self employed formu dolduruyorlar.. Home Office'in bize tanimis oldugu bu imkani siz bilmeyebilirsiniz cok normal diye de surekli ilgili HomeOffice dokumanlarini da yolluyorum. O dokumanda acikca Sole Trader veya Director of A Company olabilecegimiz hakki PUBLIC olarak aciklanmis. Inceleyin lutfen, bu benim Vizeme buradaki islerime yansiyor, kaybim buyuk diyorum. Herkesin Nino'su var bir yandan, ninolariyla fotoraf cektiriyorlar, goz icine sokuyorlar ninolarini, gezdiriyorlar geyikli parklarda, birbirleriyle sakalasiyorlar.. Ben de istiyorum istemez miyim, benim de bir Nino'm olsa, neden bana vermiyorsunuz, niye benim ninom yok diyorum..

Fair enough, ben bir incelim seni ariyim diyor ve kapatiyor..

Simdi beklentim bir Job Center call center elemaninin durumu inceleyip bana geri donus yapmasi.. San Marino'nun ulkeyi birakip Italya alt kumelerde kulup futboluna baslamasi ve her sene bir ust kumeye cikip gun sonunda Italya sampiyonu olmasi gibi, acik ve net bir beklenti..
eates

PreviousNext

Return to der Karrierismus